Co warto przywieźć z Portugalii?

W Portugalii jest spory wybór ładnych pamiątek. Oczywiście, jak w każdym miejscu na świecie, nie brakuje kiczowatych koszulek czy malowanych kogutów, ale można znaleźć naprawdę gustowne prezenty dla rodziny, znajomych i dla nas samych.
W Mercado de Ribeira, w Lizbonie, znajduje się sklep A Vida Portuguesa, który sprzedaje produkty portugalskie: od artykułów papierniczych przez kosmetyki po czekoladki, oliwy czy konfitury – wszystko made in Portugal.
Świetnym pomysłem są sardynki lub inne ryby w ozdobnych puszkach, również do nabycia na targu. Tym którzy ryb nie lubią zostają puszki emaliowane, jako dekoracje do domu.

Portugalia, prezenty

Dużym zainteresowaniem cieszy się porcelana słynnej firmy Vista Alegre. Fabryka i dwa duże sklepy (w tym outlet) znajdują się w pobliżu Aveiro, ale również w Lizbonie można znaleźć wyroby tej firmy. Vista Alegre ze swoją historią i tradycją jest dziś liderem w produkcji porcelany w Portugalii i marką oficjalnie obecną na stołach rezydencji Prezydenta Portugalii ale też USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Holandii. Projekty zastaw są również podobno pozyskiwane przez muzea, by zachować cenne kolekcje w swoich zbiorach. Przewiezienie porcelany w walizce jest co prawda nie lada wyzwaniem, ale filiżanka do kawy czy herbaty bez problemu zmieści się w bagażu podręcznym.
Innym trudnym do przewiezienia, ale dla wielu niemal obowiązkowy do przywiezienia produktem jest oczywiście najbardziej znany portugalski alkohol – porto.

Portugalia, prezenty

Portugalia, prezenty

Na koniec zdradzę Wam pewien sekret. Podczas pobytu w Portugalii po raz pierwszy trafiłam na tak duży wybór wyrobów z korka. Tego samego korka z którego robi się podkładki do piwa. Okazuje się, że ten niepozorny surowiec stwarza naprawdę wiele możliwości – Portugalczycy wytwarzają z niego m.in. torebki, portmonetki, biżuterię, paski, czapki czy nawet buty. Szczególnie piękne są produkty firmy Artipel – zwróćcie na nie uwagę. Co prawda nie są tanie, ale za to z dożywotnią gwarancją.

Portugalia, prezenty

Portugalia, prezenty

Portugalia, prezenty Portugalia, prezenty

Korek jest podobno trwalszy niż skóra, nie nasiąka wodą i ma właściwości termoizolacyjne. Ponadto nie wchodzi w reakcje z cieczami i gazami, przez co jest naprawdę niezniszczalny.