Naoshima – wyspa sztuki

To nie był dobry dzień. Mieliśmy zamiar z Fukuoki dostać się do Okayamy, a stamtąd na wyspę sztuki – Naoshimę. Pierwsza część podróży przebiegła bez problemu, ale przyzwyczajeni do częstych i bezproblemowych połączeń kolejowych nieopatrznie nie sprawdziliśmy o której dokładnie odjeżdża nasz następny pociąg (Okayama-Uno). Gdy wbiegliśmy na peron okazało się, że uciekł nam sprzed nosa i musimy czekać godzinę. Co więcej pociągi nie były w żaden sposób zsynchronizowane z odpływającymi z Uno promami, więc na wyspę dotarliśmy późnym popołudniem. Mieliśmy przez to zdecydowanie za mało czasu żeby ją dobrze zwiedzić, a poza tym większość muzeów zamykała się już o 16:30/17:00, co było dla nas sporym zaskoczeniem. Ten wstęp piszę ku przestrodze, bo o ile pociągi między Tokio, Kioto i w innych popularnych kierunkach kursują co 10 minut, tak w przypadku mniejszych miejscowości warto dokładnie zaplanować trasę.

Mimo przygód spędziliśmy na Naoshimie przemiłe popołudnie. Za 1000 yenów (w sumie) wypożyczyliśmy rowery i objechaliśmy prawie całą wyspę dookoła. Teren był momentami pagórkowaty, a przerzutki nie do końca sprawne, ale kto by się przejmował takimi drobiazgami.

Naoshima

Naoshima

Naoshima

Naoshima

Naoshima – natura, architektura i sztuka

Naoshima ma zaledwie 8,13 km2 i leży w obrębie japońskiego Morza Wewnętrznego. Jest częścią najstarszego w Japonii parku narodowego – Seto Naikai. Zamieszkuje ją około 3 tysięcy osób, skupionych w trzech kameralnych miasteczkach: Miyanourze, Honmurze i Tsumurze. W przeszłości wyspa była ważnym węzłem transportu morskiego, a klimat sprzyjał uprawie ryżu, oliwek oraz pomarańczy. Za sprawą Mitsubishi Materials Naoshima stała się istotnym ośrodkiem rafinacji miedzi. Niestety w ciągu ostatnich lat młodzież zaczęła masowo wyjeżdżać do miast, przez co wyspa opustoszała.

Ale znalazł się człowiek, który postanowił zmienić jej oblicze i stworzyć wyjątkowe miejsce, gdzie spotykałaby się nieskazitelna natura, współczesna architektura i nowoczesna sztuka. Pomysł Soichiro Fukutake, prezesa i akcjonariusza globalnego holdingu Benesse zyskał aprobatę ówczesnego burmistrza Naoshimy, a w jego realizację zostali wkrótce zaangażowani światowej klasy artyści i sam Tadao Andō – najbardziej znany japoński architekt. Dzięki temu wyspa będąca idealnym miejscem do łowienia ryb, zmieniła się w wyspę sztuki współczesnej, która skupiła uznanych artystów i młode talenty w jednej przestrzeni artystycznej. Doskonałe bryły wpisały się w naturalne piękno Naoshimy.

Na początku powstał kompleks hotelowy Benesse House, który składa się z czterech niezależnych budynków mieszczących 65 pokoi. Są to Muzeum, Oval, Beach i Park, a nazwy odzwierciedlają charakter każdego z miejsc. Muzeum posiada największą część wystawienniczą, z kolei Park i Beach zapewniają kontakt z naturą i morzem. Ale we wszystkich wnętrzach pojawiają się imponujące obrazy, rzeźby czy instalacje, często dość niespodziewane. Takie rozwiązanie zapewnia gościom dostęp do sztuki współczesnej 24 godziny na dobę, co jest wyjątkowym i innowacyjnym rozwiązaniem. Nic więc dziwnego, że nocleg należy rezerwować z ogromnym wyprzedzeniem mimo że ceny nie należą do najniższych.

Naoshima

Naoshima

Naoshima Naoshima

Naoshima

Oprócz tego na wyspie znajdują się inne realizacje autorstwa Tadao Andō. Zlokalizowane prawie w całości pod ziemią Chichu Art Musem prezentuje dzieła Claude Moneta, Jamesa Turrella i Waltera De Maria. Ale sam budynek też jest dziełem sztuki. Koncepcja architektoniczna wykorzystuje światło w kształtowaniu przestrzeni obiektu, przez co klimat i wygląd wnętrza zmienia się codziennie zależnie od pory dnia i roku. Lee Ufan Museum w całości poświęcone jest twórczości koreańskiego artysty. Ando Museum zlokalizowane w Honmurze prezentuje fotografie, szkice i modele projektów słynnego architekta. Znajduje się tam również niewielka przestrzeń do medytacji i choć przez wiele osób obiekt ten uważany jest jako ukoronowanie związków Tadao Andō z wyspą, niewykluczone, że nie jest to jego ostatnia realizacja.

www.benesse-artsite.jpzdjęcie: http://benesse-artsite.jp/
www.benesse-artsite.jpzdjęcie: http://benesse-artsite.jp/
www.benesse-artsite.jpzdjęcie: http://benesse-artsite.jp/
www.benesse-artsite.jpzdjęcie: http://benesse-artsite.jp/
www.benesse-artsite.jpzdjęcie: http://benesse-artsite.jp/
www.benesse-artsite.jpzdjęcie: http://benesse-artsite.jp/
www.benesse-artsite.jpzdjęcie: http://benesse-artsite.jp/
www.benesse-artsite.jpzdjęcie: http://benesse-artsite.jp/
www.benesse-artsite.jpzdjęcie: http://benesse-artsite.jp/

Art House Projekt to instalacja w mieście Honmura. Przedsięwzięcie zakłada renowację opuszczonych tradycyjnych domów minka i przekształcanie ich w autonomiczne dzieła sztuki, we współpracy z mieszkańcami wyspy. Do projektu zaproszonych zostało wielu znakomitych artystów i do tej pory powstało 7 obiektów. Ten zaprojektowany przez Tadao Andō we współpracy z Jamesem Turrellem znajduje się w miejscu dawnej świątyni i mieści niezwykłą instalację świetlną. W innych można oglądać rzeźby wielkoformatowe, czy obrazy Senji Hiroshi. Oprócz tego na wyspie znajduje się wiele instalacji na świeżym powietrzu, a do tych najbardziej rozpoznawalnych należą dynie Yayoi Kusama.

Naoshima

Naoshima

Naoshima

Naoshima

Niestety z powodów opisanych we wstępie większość miejsc mogliśmy zobaczyć tylko z zewnątrz. Czujemy ogromny niedosyt, a planując kolejny wyjazd spędzilibyśmy na wyspie przynajmniej jeden pełny dzień, a najchętniej zostalibyśmy na noc. Jednak nawet mimo zamkniętych muzeów mieliśmy okazję zasmakować wyjątkowego klimatu wyspy i podziwiać piękne krajobrazy. Znowu mogliśmy na chwilę się zatrzymać i złapać oddech. Takie dni są w podróży niezbędne, a ponieważ sami nie zawsze potrafimy je zorganizować (mimo że organizacji de facto nie wymagają), może te zamknięte muzea to nie był przypadek.