Skytree – z głową w chmurach

Wreszcie słońce w Tokio! To znak, że czas na Skytree, na które czekaliśmy, od kiedy tylko je ujrzeliśmy skryte do połowy w chmurach. Nie podejmę się jednoznacznego stwierdzenia co jest najbardziej znanym miejscem lub symbolem Tokio. Jest tu tyle atrakcji, że nie da się powiedzieć, która z nich jest najważniejsza. Ale to wiem na pewno – Skytree góruje nad wszystkimi innymi.

Skytree w chmurach, Tokio Wejście do Skytree, Tokio, Japonia

NAJWYŻSZA WIEŻA NA ŚWIECIE

Mająca 634 metry, jest w chwili obecnej najwyższą wieżą na świecie i zarazem drugą co do wysokości konstrukcją wzniesioną przez człowieka. Wyższy od niej jest tylko budynek Burj Khalifa w Dubaju.
Pracę przy jej budowie rozpoczęto w połowie 2008 roku, a zakończono po niecałych czterech latach. Dziś Tokio szykuje się do świętowania 5 rocznicy otwarcia wieży dla zwiedzających.
Według architektów specjalna konstrukcja ma być odporna na trzęsienia ziemi, w co trudno uwierzyć, patrząc na nią z ziemi.

Skytree, Tokio, Japonia, Tokyo, Japan

PANORAMA TOKIO ZE SKYTREE

Wieża Skytree jest otwarta dla zwiedzających. Można wjechać na dwa różne tarasy widokowe. Pierwszy znajduje się na wysokości 350 metrów. Winda jedzie z maksymalną prędkością 600 metrów na minutę i w punkcie docelowym jest po kilkudziesięciu sekundach.
Z tarasu widokowego rozciąga się niesamowita panorama na Tokio i… no właśnie. Końca niemal nie widać. Udało nam się dostrzec nawet szczyt góry Fuji oddalonej o ponad 100 km, a widoczność wcale nie była szczególnie dobra.
Drugi taras widokowy jest dostępny tylko po zdobyciu tego pierwszego i znajduje się na wysokości 450 metrów. Tym razem w windzie jest przeszklony sufit co pozwala na obserwację prędkości z jaką się przemieszczamy. Momentami z windy widać też otwartą przestrzeń co dodatkowo potęguje wrażenie.
Z wyższego tarasu nie widać ani więcej, ani lepiej. Właściwie nawet gorzej, bo jest mniej miejsca i okna też są mniejsze.

Widok ze Skytree, Tokio, Japonia, Tokyo, Japan

Widok ze Skytree, Tokio, Japonia, Tokyo, Japan

Widok ze Skytree, Tokio, Japonia, Tokyo, Japan

SKYTREE, CZY WARTO?

Przed przyjazdem do Tokio czytałem wiele na temat wieży, oglądałem nawet kilka filmów. Większość opinii była raczej taka, że Skytree jest przereklamowana, że są ogromne kolejki, a podobne widoki można zobaczyć za darmo z innych budynków w Tokio. Otóż nie do końca jest to prawda. My ze względu na bliskość naszego mieszkania do Skytree byliśmy tam chwilę po otwarciu i kolejki nie było w zasadzie wcale. Gdy wychodziliśmy również można było dostać się do środka po kilku minutach oczekiwania.
A widok? Moim zdaniem nie ma drugiego takiego w Tokio! Z tej wysokości budynki przypominają zmyślnie poustawiane klocki, między którymi niczym wstążki wije się Sumida i inne tokijskie rzeki.
Innego miejsca widokowego warto poszukać tylko wtedy, jeśli chce się mieć na zdjęciu wieżę Skytree. W przeciwnym wypadku na pewno zadowoli Was widok z tarasu na wysokości 350m – wyżej absolutnie nie opłaca się wjeżdżać.
A i jeśli będziecie kiedyś na miejscu to czeka Was jeszcze jedna atrakcja! Przeszklona podłoga na wysokości 350 metrów to niesamowite wrażenie i zarazem wyzwanie. Sam widziałem, że nie wszyscy mieli w sobie na tyle odwagi by stanąć na kawałku szkła i spojrzeć w dół… Spróbujcie!

Widok za Skytree, Tokio, Japonia Widok na Fuji ze Skytree, Tokio

CENA BILETÓW DO TOKIO SKYTREE

Na parterze można kupić tylko bilet na poziom 350m.
Poziom 350m – bilet normalny ¥2,060; ulgowy od ¥620 do ¥1,540
Bilety na poziom 450m dostępne są tylko w kasach na poziomie 350m
Poziom 450m – bilet normalny ¥1,030; ulgowy od ¥310 do ¥820

Cień Skytree, Tokio, Japonia Skytree, Tokio, Japonia

Skytree w wiśniach, Tokio, Japonia, sakura Skytree nocą, Tokio, Japonia