Jak samodzielnie zorganizować podróż?

Data oryginalnego wpisu: 18.01.2018
Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019

Dość często spotykamy się ze zdziwieniem, gdy pytani o organizację naszych wyjazdów odpowiadamy, że wszystko, od początku do końca, organizujemy sami. Nigdy nie uczestniczyliśmy w wycieczce all inclusive, ani nie korzystaliśmy z żadnego biura podróży, więc w ogóle nie wyobrażamy sobie, że mogłoby być inaczej.

Jak samodzielnie zorganizować podróż?

Planowanie każdej wyprawy jest niemal tak samo ekscytujące jak sam wyjazd. Kilka miesięcy przed podróżą na dobre zanurzamy się w przewodnikach, mapach, blogach i dostępnej literaturze. Poznajemy kraj i jego kulturę. Czytając wszystko co wpadnie nam w ręce układamy trasę i dostosowujemy ją do naszych oczekiwań. Nikt nie mówi nam gdzie i kiedy mamy jechać, co zobaczyć i ile czasu na to poświęcić. Robimy to, na co mamy ochotę i jest to dla nas w podróżowaniu kwestia chyba najistotniejsza. To w końcu nasze wakacje, nasz czas wolny i nasze marzenia.

Zdarzało nam się, owszem, korzystać z usług różnych biur podróży, by zorganizować jednodniowe wycieczki na miejscu. Doświadczenia mieliśmy lepsze i gorsze, ale dla mnie było to jednak zawsze ograniczające. Poranna zbiórka, przejazd, kilka godzin zwiedzania, trochę czasu wolnego i powrót. Schemat jest zawsze ten sam, a oferta i przewodnicy rzadko kiedy porywają tłumy. To zupełnie nie w naszym stylu.

Oczywiście wyjazdy zorganizowane mają mnóstwo zalet, bo człowiek płaci i nie musi się o nic martwić, ale chciałabym mieć tylko takie zmartwienia, jakie mamy na wakacjach! Zatem namawiamy do samodzielnego planowania wyjazdów, do podróżowania w swoim tempie i podpowiadamy jak się do tego zabrać!

1. Określ budżet, termin i czas podróży

Na dobry początek zastanów się ile pieniędzy możesz przeznaczyć na wyjazd, ile urlopu dostaniesz w pracy i kiedy najchętniej pojechałbyś na wakacje. Te trzy elementy już na wstępie zawężą Twoje podróżnicze wybory, choć znam osoby gotowe polecieć na 5 dni na Nową Zelandię. Jestem jednak zwolennikiem bardziej racjonalnego planowania i mając tak mało czasu raczej zdecydowałabym się na urlop w Europie. Z drugiej strony jeśli lubisz latać samolotem, nie masz ograniczeń finansowych i wiesz, że w najbliższej przyszłości nie masz szans na dłuższy urlop – nie ma ku temu większych przeciwwskazań. Tak zapewne myślą Ci pozytywni szaleńcy, którzy realizują te wszystkie zwariowane pomysły.

2. Cel podróży

Niby nic prostszego – wybrać kierunek podróży. Ale chodzi o to by w dane miejsce pojechać w jak najlepszym terminie. Internet to kopalnia wiedzy, więc postaraj się przed podjęciem decyzji dowiedzieć jak najwięcej o wymarzonej destynacji. Czytaj, pytaj i nigdy nie polegaj na jednym źródle informacji. Zacznij od podróży po Europie, jeśli obawiasz się wyjazdu na inny kontynent. W naszym przypadku wybór kraju jest zwykle wypadkową kilku zmiennych. Mamy listę podróżniczych marzeń, ale oczywiście wybieramy też kraj w zależności od tego kiedy akurat możemy pojechać na urlop. Co roku powstaje dość spontaniczna „shortlista” i poszukujemy biletów ograniczając się do wyselekcjonowanych wcześniej destynacji.

mapa, paszport, jak samodzielnie zorganizować podróż

3. Promocje

Promocje pojawiają się cyklicznie. Obserwuję wiele portali wyszukujących tanie połączenia i wiem jak trudno się powstrzymać. Jednocześnie widzę mnóstwo ofert, które atrakcyjne są tylko na pierwszy rzut oka. Przywoływana przeze mnie w innym wpisie Majorka jest tu doskonałym przykładem. Tydzień na słonecznej wyspie za kilkaset złotych, w styczniu, z załączonym zdjęciem przepięknej plaży i błękitnej wody. Niby wszystko się zgadza, ale zimą na Majorce pogoda będzie raczej mało plażowa: temperatury mogą spaść do kilku stopni i z dużym prawdopodobieństwem będzie padać i mocno wiać. To dość nieuczciwy chwyt reklamowy!
Albo „Zanzibar z Europy! Tanio!” Tylko jeśli do tej super oferty doliczysz koszt transportu na lotnisko w innym kraju i uwzględnisz koszty dodatkowe (choćby posiłek, który będziesz musiał zjeść po drodze) może się okazać, że warto zapłacić trochę więcej i lecieć z lotniska bliżej Twojego miasta zamieszkania.

Zwróć też koniecznie uwagę na długość lotu. Czasem różnica w cenie jest naprawdę niewielka, a przy podróżach długodystansowych nawet kilka godzin jest na wagę złota. Zawsze staramy się wyszukiwać połączenia bezpośrednie lub z małą liczbą przesiadek i krótkim czasem oczekiwania. Kilkanaście godzin w samolocie jest męczące i bez dodatkowych postojów.

Kupując promocyjny bilet upewnij się za co płacisz. Od niedawna regularne linie lotnicze wprowadziły do swojej oferty taryfę basic. Połączenia potrafią być naprawdę tanie, ale w cenę nie jest wliczony ani bagaż, ani posiłki, nie jest też możliwy wybór miejsc. Nie jest to problem, o ile nie zostaniemy tą informacją zaskoczeni na lotnisku.

4. Wiza

Przed zakupem biletu dowiedz się, czy potrzebujesz wizy i jakie wymagania musisz spełnić by ją dostać. W wielu przypadkach to formalność (płacisz, wypełniasz formularz i otrzymujesz wizę), czasem jednak cały proces jest znacznie bardziej skomplikowany i kosztowny, może zająć dużo czasu, a w najgorszym wypadku zakończyć się niepowodzeniem.
Aktualne informacje o zasadach wjazdu do innych państw znajdziesz zawsze zna stronach Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

5. Ubezpieczenie

Nie ma sensu ryzykować, a podczas wyjazdu mogą zdarzyć się różne rzeczy. Obowiązkowo wykup polisę OC i od następstw nieszczęśliwych wypadków. To podstawa. Agenci ubezpieczeniowi na pewno chętnie przedstawią Ci wszelkie dodatkowe opcje i rozszerzenia, które możesz rozważyć, jeśli masz w planach aktywny wypoczynek i sporty wysokiego ryzyka. Możesz także ubezpieczyć bagaż i sprzęt fotograficzny, zapoznaj się jednak dokładnie z warunkami polisy.

6. Szczepienia

Na stronach MSZ znajdują się aktualne informacje odnośnie zagrożeń i zalecanych szczepień. Pamiętaj, że niektóre szczepienia przyjmuje się w kilku dawkach, więc nie da załatwić się tego od ręki. Możesz również skonsultować się z lekarzem medycyny podróży, który w zależności od miejsca docelowego i charakteru wyjazdu, a także Twojego stanu zdrowia zaleci Ci odpowiednie badania i szczepienia.

szczepionka, jak samodzielnie zorganizować podróż

7. Zaplanuj transport i noclegi

Noclegi i transport to kluczowe kwestie w podróży. Przed wyjazdem zrób porządny research: sprawdź bazę noclegową i zorientuj się jak najlepiej poruszać się po kraju, do którego się wybierasz.

Zastanów się ile chcesz wydać na nocleg i zobacz jaki jest wybór w określonym wcześniej przedziale cenowym. Większość osób preferuje rezerwacje noclegów z wyprzedzeniem, ale z naszego doświadczenia wynika, że w 99% przypadków nie jest to konieczne, zwłaszcza gdy często się przemieszczasz i szukasz noclegu na jedną, dwie lub trzy noce. Jeśli nie masz wygórowanych oczekiwań naprawdę zawsze da się coś znaleźć. Może hotel nie będzie doskonały, ale szanse, że zostaniesz bez dachu nad głową są niewielkie.
Bądź jednak czujny! Zdarzają się sytuacje, gdy obłożenie hoteli w danym mieście wynosi 80-90% już kilka tygodni przed terminem Twojej podróży (obłożenie hoteli można sprawdzić na przykład w serwisie booking.com). Tak było gdy jechaliśmy do Japonii w sezonie kwitnienia wiśni. W takim wypadku warto zrobić rezerwację z wyprzedzeniem, żeby później nie zbankrutować i w dodatku nie mieszkać w nieciekawej okolicy.

Booking

Jeśli chodzi o transport – najbardziej lubimy podróżowanie autem. Nie zawsze jest to jednak najlepszy i najkorzystniejszy cenowo środek transportu, więc wracamy do kwestii dobrego przygotowania i researchu. Blogi, fora internetowe i przewodniki najlepszym przyjacielem podróżnika!

transport, samochód, Peru, jak samodzielnie zorganizować podróż

8. Dobrze spakuj bagaż

Dobrze, to znaczy z głową. To, że możesz zabrać 20-30 kg wcale nie oznacza, że musisz zabrać ze sobą pół szafy. Przeczytaj jak spakować bagaż i co włożyć do walizki. Nie eksperymentuj. Zabierz ze sobą sprawdzone obuwie i wygodne sportowe ubrania. Pod koniec wyjazdu podziękujesz sobie, jeśli bagaż zamiast 30 kg będzie ważył 15 kg (uwierz, że jest to możliwe!).

bagaże, jak samodzielnie zorganizować podróż

9. Poinformuj o swoich planach rodzinę lub znajomych

Nie znikaj bez ostrzeżenia. Poinformuj rodzinę lub znajomych o orientacyjnej trasie podróży, pozostawaj z nimi w kontakcie, nawet jeśli chcesz od nich odpocząć. Raz na jakiś czas daj znać, że wszystko u Ciebie w porządku i że podróż odbywa się zgodnie z planem (i nie mam tu na myśli trasy, tylko nieprzewidziane sytuacje i zdarzenia). Zlokalizuj najbliższą Ambasadę RP i koniecznie spisz numery alarmowe obowiązujące w danym kraju.

10. Zachowaj umiar w planowaniu

Zbyt skrupulatny plan może przysporzyć Ci wiele stresu. Co jeśli samolot lub pociąg się spóźni? A co jeśli auto się zepsuje? Co jeśli autobus nie przyjedzie i nie dasz rady dojechać do miasta, w którym zarezerwowałeś hotel? Jedno nieprzewidziane zdarzenie może zburzyć całą układankę.

Po pierwsze – nie staraj się rozpisać swojego wyjazdu co do minuty. Po drugie – nie zakładaj, że zrealizujesz swój plan w 100%. I po trzecie – zawsze miej plan B! A czasem – daj się też zaskoczyć!

11. Pamiętaj, że wszystko jest możliwe i baw się dobrze!

Mój wyuczony zawód sprawił, że wiem, że nie ma rzeczy niemożliwych. Od zawsze powtarzam, że wszystko się da, tylko założyć spodni przez głowę się nie da! Z każdej sytuacji kryzysowej jest jakieś wyjście, a wokół jest mnóstwo życzliwych ludzi, którzy na pewno Ci pomogą. Nie bój się samodzielnie zorganizowanych wakacji!

Nawet jeśli nie zrealizujesz swojego planu w 100%, zobaczysz mnóstwo pięknych miejsc i przeżyjesz wiele wspaniałych chwil. Doceń to! Nie goń na złamanie karku, nie warto. Zamiast tego zatrzymaj się tu, gdzie akurat jesteś i czerp przyjemność z podróżowania. Nie oglądaj się na innych! Wiele blogów podróżniczych epatuje hasłami: 5 rzeczy które musisz zobaczyć w Rzymie, albo 10 rzeczy które musisz zrobić w Japonii! Naprawdę nic nie musisz! Rób to, na co masz ochotę, zwiedzaj, tak jak lubisz zwiedzać. Nie zmuszaj się do wizyt w muzeach, zamiast tego usiądź w kawiarni i pogap się na ludzi albo pojedź na drugi koniec miasta i zobacz stadion piłkarski. W podróżowaniu naprawdę nie chodzi o zaliczanie kolejnych atrakcji. To ma być dla Ciebie przede wszystkim dobra zabawa, więc zaplanuj ten czas w taki sposób, żebyś miał z tego jak najwięcej przyjemności.

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 3)