Site icon Idziemy Dalej

Alcudia – miasto pełne historii

Alcudia

Alcudia, położona w północnej części wyspy pomiędzy dwiema zatokami to jedno z najciekawszych zabytkowych miast na Majorce. Otoczona średniowiecznymi murami, z piękną starówką i charakterystycznymi uliczkami udekorowanymi kwiatami w doniczkach jest popularnym celem wycieczek. Tuż obok, na wybrzeżu, niespełna 3 kilometry od centrum znajduje się także jej siostrzane miasto – Port de Alcudia. Plaża, która ma w nim swój początek uznawana jest za jedną z najlepszych na wyspie – długa na kilka kilometrów, szeroka i piaszczysta z turkusową, płytką i spokojną wodą. Nic więc dziwnego, że region Alcudii jest ulubionym miejscem urlopowym zarówno turystów jak i mieszkańców wyspy!

Alcudia – krótka historia

Pierwsi osadnicy pojawili się w Alcudii już najprawdopodobniej około 2000 lat p.n.e, jednak obszar ten zyskał na znaczeniu w II wieku p.n.e, gdy Rzymianie stworzyli tu osadę o nazwie Pollentia. Było to wówczas najważniejsze miasto na Balearach i aż do III wieku naszej ery prężnie się rozwijało. Wykopaliska archeologiczne w tym miejscu odsłoniły pozostałości forum z Toskańską świątynią, dzielnicami mieszkalnymi, teatrem i nekropoliami. Pod koniec III wieku pożar zniszczył ogromną część miasta, które już nigdy nie zostało w pełni odbudowane, a ataki Wandalów w V wieku stopniowo doprowadziły do jego całkowitego upadku.

Maurowie, którzy przybyli na wyspę w następnej kolejności utworzyli w pobliżu nowe miasto nazywając je Al-Kudia. Można to przetłumaczyć jako “na wzgórzu”. W czasie rekonkwisty Jaume I wyzspod rządów arabskich. Jego następca Jaume II stworzył na terenie Alcudii, pod koniec XIII wieku, osadę, którą otoczył średniowiecznymi murami. Zachowały się one w świetnym stanie do dziś i stanowią jedną z największych atrakcji miasta. W XVI wieku Alcudię często atakowali piraci, przez co populacja bardzo się skurczyła. Istniało nawet ryzyko, że miasto zostanie całkowicie opuszczone. By chronić mieszkańców podjęto decyzję o budowie portu (Port de Alcudia), który dodatkowo przyczynił się do rozwoju gospodarki tego regionu.

Średniowieczne mury i Stare Miasto

Do starego miasta zamkniętego w średniowiecznych murach najlepiej wejść przez jedną z dwóch zabytkowych bram: La Porta Moll (nazywanej także Puerta de Xara) lub Puerta de Mallorca. Trzecia brama, Vila Roja, niestety nie została zachowana. Warto przespacerować się Cami de Ronda, która prowadzi wzdłuż murów i okrąża niemal całe miasto. Można także wejść na mury i podziwiać Alcudię z góry.

Średniowieczne mury budowano ponad 60 lat – od 1298 do 1360 roku. Ich długość wynosiła 1,5 kilometra, a wysokość 6 metrów. Konstrukcję wzmocniono 26 wieżami, a dodatkowe zabezpieczenie stanowiła fosa, którą można zobaczyć do dziś.

Stare miasto to plątanina uliczek przyozdobionych kwiatami w donicach i zabytkowych kamienic. Znajduje się tu wiele okazałych domów w stylu renesansowym. Wśród nich warto wymienić między innymi Casa Torro (w której mieści się jedna z największych bibliotek Balearów), Can Castell, Can Fondo, Can Domenc czy Can Canta.

Przy głównej ulicy Calle Mayor stoi okazały ratusz z przepiękną wieżą zegarową. Stąd już niedaleko do tętniącego życiem placu – Placa de la Constitucio – gdzie można usiąść na kawę w jednej z tutejszych restauracji. Osobiście bardzo lubię też Placeta de les Verduers, przy którym również ulokowało się kilka uroczych knajp.

Jeśli lubicie targi najlepiej przyjeździe do Alcudii we wtorek lub w niedzielę. To dobre miejsce by zaopatrzyć się w lokalne wyroby: rękodzieło, ceramikę, biżuterię, ale też różnego rodzaju przetwory i produkty spożywcze. Targ działa w tych dniach od 8:30 do 13:30.

Kościół św. Jakuba

Niezwykle charakterystycznym budynkiem, który bezsprzecznie kojarzy się z Alcudią jest zabytkowy kościół św. Jakuba (Església de Sant Jaume) wbudowany w mury otaczające miasto. W miejsce oryginalnej świątyni zbudowano w XIX wieku neogotycki kościół z przepiękną rozetą rozświetlającą wnętrze. W środku mieści się także muzeum parafialne, w którym zgromadzono dzieła sztuki sakralnej z różnych epok.

Muzeum czynne jest od maja do października, od poniedziałku do soboty, w godzinach 10:00-13:00. Wstęp kosztuje symboliczne 1 euro.

Ruiny Rzymskie Pollentia

Na południe od historycznego centrum Alcudii w kierunku portu znajdują się pozostałości po rzymskiej osadzie Pollentia. Są to największe ruiny rzymskie na Majorce. Pierwsze wzmianki o tym miejscu pochodzą z XVI wieku, ale systematyczne prace i wykopaliska rozpoczęły się dopiero w latach 20-tych XX wieku. Obecnie można obejrzeć ruiny osiedla mieszkalnego (La Portella), forum, czyli główny plac ozdobiony kolumnadami, świątyniami i budowlami publicznymi oraz wykuty w skale amfiteatr, który mógł pomieścić 2000 osób.

Zarówno Pollentia jak i starówka Alcudii wpisane są na listę zabytków dziedzictwa kulturowego Hiszpanii. Ruiny czynne są od wtorku do piątku od 09:30 do 20:00 a w soboty od 09:30 do 13:30. Wstęp kosztuje 4 euro.

Port d’Alcudia

Niespełna 3 kilometry od historycznego centrum Alcudii znajduje się miasteczko portowe – Port d’Alcudia. To duże centrum hotelarsko-gastronomiczne regionu z przystanią dla jachtów i statków wycieczkowych. Wzdłuż wybrzeża poprowadzono nadmorską promenadę, pełno tu także restauracji, barów i klubów. Zaczyna się tu także Platja d’Alcudia, która jest częścią długiego pasa piaszczystych plaż Platja de Muro, ciągnących się wzdłuż zatoki przez kilka kilometrów aż do Can Picafort.

Alcudia – informacje praktyczne

Alcudia leży w północnej części wyspy i oddalona jest od stolicy Majorki o niespełna 60 kilometrów. Dojazd z Palmy drogą nr MA-13 zajmuje około 45 minut. Na przeciwko kościoła św. Jakuba, tuż przy wejściu do ruin rzymskich Pollentia, znajduje się duży bezpłatny parking dla zwiedzających.
Do Alcudii kursuje także autobus nr 302. Aktualny rozkłady jazdy można sprawdzić na stronie tib.org.
Port de Alcudia oddalony jest od Alcudii o około 3 kilometry i można do niego dojść pieszo.

Polecamy atrakcje w okolicy:

Data oryginalnego wpisu: 30.08.2021
Ostatnia aktualizacja: 13.04.2024
Exit mobile version