Podróżowanie po każdym kraju rządzi się swoimi prawami i zawsze warto się odpowiednio przygotować do wyprawy. Zebraliśmy dla Was kilka, naszym zdaniem najważniejszych rzeczy, ułatwiających podróżowanie po Japonii.
Zamierzacie dużo podróżować po Japonii i zobaczyć coś więcej niż „punkty obowiązkowe” w Tokio i Kioto? Jeśli tak to zapewne często będziecie korzystać z transportu kolejowego, bo jest on w Kraju Kwitnącej Wiśni najwygodniejszym i najszybszym sposobem sprawnego przemieszczania się. Co nie znaczy, że jest to środek tani. Oj nie.
Są na szczęście sposoby by znacząco zredukować koszty podróży. Jedną z nich jest Japan Rail Pass (JR Pass), czyli specjalny okresowy, turystyczny bilet na pociągi największej japońskiej firmy kolejowej. Pozwala on na podróżowanie bez dodatkowych opłat nieograniczoną ilość razy większością superszybkich Shinkansenów (poza Nozomi i Mizuho), wieloma pociągami podmiejskimi i lokalnymi. A także daje możliwość podróżowania autobusami i promami firmy JR.
Od niedawna trwają prace i testowe programy, które umożliwią turystom zakup JR Pass na terenie Japonii. Jest to jednak nowość. A najbezpieczniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest kupno JR Pass przed podróżą.
Zakupu powinniście dokonać przez Internet lub w odpowiednim biurze podróży na terenie Polski (w chwili obecnej Logos Tour lub H.I.S.). Po przylocie do Japonii należy uzyskane zaświadczenie o nabyciu JR Pass, wymienić na właściwy bilet w jednym z punktów JR.
JR Pass można nabyć na 7, 14 lub 21 dni w dwóch wersjach – Ordinary i Green Car. Ta druga umożliwia w Shinkansenach zajmowanie miejsc w bardziej luksusowych wagonach.
Ceny na pierwszy rzut oka mogą przyprawić o zawrót głowy. Standardowa opcja na 14 dni będzie Was kosztować ponad 46000 jenów, czyli 1500 złotych. Dużo? I tak i nie. Jeśli macie już wstępny plan podróży możecie w miarę dokładnie sprawdzić czy opłaca się Wam ta inwestycja. W tym celu zajrzyjcie tutaj, ale jesteśmy pewni, że w 99% przypadków mimo wysokiej ceny, koszty zwrócą się po kilku przejazdach.
A jak się z tego korzysta? Nie musicie kupować już żadnych innych biletów na kolej JR. Wchodząc na perony nie przechodzicie przez bramki elektroniczne, ale musicie skorzystać z przejścia obok pomieszczenia kontrolerów biletów i okazać JR Pass.
Siatka kolejowa w Japonii jest doskonale rozwinięta. Poza Japan Railway, jest jeszcze wiele innych firm zajmujących się transportem szynowym. W wielu miastach jest dobrze rozwinięta sieć pociągów lokalnych oraz metro. Jeśli myślicie, że trudno będzie się Wam połapać w tej prawdziwej kolejowej plątaninie, to mamy dla Was doskonałe narzędzie. Nam pomogło wielokrotnie zarówno w zaplanowaniu trasy i czasu przejazdów jak i przy spontanicznych zmianach tras, przesiadek i miejsc docelowych.
Hyperdia to strona internetowa i aplikacja dostępna zarówno na urządzanie z Androidem jak i iOS-em. Umożliwia odnalezienie niemal każdego połączenie kolejowego i pociągu w Japonii. Sugeruje najszybsze i najtańsze trasy z uwzględnieniem JR Pass. Jej obsługa może być czasem irytująca, ale mimo to było to dla nas podstawowe narzędziem przy planowaniu kolejnych przejazdów.
Uwaga – za darmo możecie korzystać z Hyperdia przez miesiąc od pierwszego uruchomienia, potem trzeba wykupić miesięczny lub roczny abonament, więc przemyślcie kiedy użyjecie jej pierwszy raz.
Niestety do działania aplikacji niezbędne jest połączenie z internetem, przez co dochodzimy do kolejnego punktu w naszym niezbędniku.
W naszych dotychczasowych podróżach nigdy nie dbaliśmy o bycie online. Z sieci korzystaliśmy jedynie wieczorami w hotelach lub w knajpach po obiedzie. W kryzysowych sytuacjach w Europie włączaliśmy na chwilę roaming danych… Ale w Japonii postanowiliśmy zainwestować w internet i była to doskonała decyzja. Korzystanie z Hyperdia, odnajdywanie japońskich adresów, czy wrzucanie postów na FB i Instagram nigdy nie było tak proste!
Postawiliśmy na mobilny router. Umożliwiło nam to dostęp do sieci w każdym miejscu i na wielu urządzeniach jednocześnie. Firm zapewniających taką usługę w Japonii jest naprawdę wiele i oczywiście różnią się głównie cenami i formą rozliczenia. My skorzystaliśmy z oferty Sakura Mobile. Musimy przyznać, że wybór był dość przypadkowy, a zdecydowała głównie dostępność sprzętu w określonym terminie – warto zarezerwować ze sporym wyprzedzeniem.
Całość procedury jest bardzo prosta. Zamawiacie sprzęt przez internet, wybierając przy tym limit transferu, który Wam wystarczy dziennie. W naszym przypadku był to najtańszy dostępny – 300MB/doba (na krótkie połączenia „na mieście” spokojnie wystarczyło). Zamówienie odbieracie po przylocie w urzędzie pocztowym na lotnisku. Sprzęt jest właściwie od ręki gotowy do użycia. Gdy wylatujecie z Japonii wystarczy zapakować router do dostarczonej przez firmę koperty i wrzucić do skrzynki na listy na lotnisku. I to wszystko.
Więcej o różnych formach korzystania z internetu w podróży po Japonii znajdziecie tutaj: http://prepaid-data-sim-card.wikia.com/wiki/Japan
Internet pełen jest stron poświęconych podróżowaniu po Japonii. Ale jedną polecamy szczególnie: japan-guide.com. To prawdziwe kompendium (anglojęzyczne) wiedzy dla podróżnika.Wszystko profesjonalnie opisane i pokazane (mapy, ceny, trasy). Warto korzystać z tej strony zarówno w czasie planowania wyjazdu jak i w jego trakcie. Naszym zdaniem strona jest lepsza od przewodników. Dodatkowym plusem jest oczywiście forum, na którym często można znaleźć naprawdę przydatne spostrzeżenia innych turystów.
„Japan by Train Travel Guide” to książka (dostępna również w wersji cyfrowej), którą pierwszy raz zobaczyliśmy w czasie lotu do Tokio u naszej sąsiadki w samolocie. Już wtedy wydała nam się bardzo przydatna, a gdy przejrzeliśmy ją dokładnie w hotelowej biblioteczce w Nikko, uznaliśmy ją za turystyczny must have. Dokładne opisy najpopularnieszych tras kolejowych (JR), a także ciekawe pomysły na oryginalne wyprawy kolejowe. Wspaniałe wydawnictwo aktualizowane corocznie. Przy zakupie JR Pass przez internet, egzemplarz książki dostaniecie za darmo.
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!