Majorka – informacje praktyczne

Data oryginalnego wpisu: 23.12.2017
Ostatnia aktualizacja: 14.09.2022

Majorka, największa i najpiękniejsza wyspa hiszpańskich Balearów, to doskonały kierunek na wyjazd zarówno w wakacje jak i poza szczytem sezonu turystycznego. Oferuje ogrom atrakcji: od tętniącej życiem Palmy, przez urokliwe małe miasteczka, po fantastyczne górskie i nadmorskie krajobrazy. Choć to miejsce bardzo przyjazne i łatwo dostępne dla turystów, warto przygotować się do wyjazdu, by na miejscu nic nas nie zaskoczyło. Przygotowaliśmy dla Was najważniejsze informacje praktyczne na temat Majorki, które będą przydatne przy planowaniu urlopu na tej śródziemnomorskiej wyspie.

Katedra La Seu, Palma de Mallorca, Majorka

Jak dostać się na Majorkę?

Siatka połączeń lotniczych z Polski na Majorkę stale się zmienia w zależności od sezonu. Bezpośrednie połączenia z lotniskiem w Palma de Mallorca zapewniają linie WizzAir i RyanAir. Loty odbywają się z największych polskich miast: Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania i Wrocławia. Sezonowo loty na Majorkę oferują też Polskie Linie Lotnicze LOT.
Połączeń jest zazwyczaj naprawdę dużo więc z łatwością można zaplanować krótki lub dłuższy urlop, a nawet wyjazd na przedłużony weekend, bo lot na Majorkę trwa tylko 3 godziny.
Wyszukując połączenia lotnicze warto sprawdzić loty z przesiadką np. w Madrycie, Genewie czy Frankfurcie. Czasem może okazać się, że lot łączony będzie nawet kilkaset złotych tańszy niż bezpośredni. Korzystne oferty najłatwiej znaleźć np. w portalu Skyskanner.

Jeśli wybierasz się pierwszy raz na Majorkę, koniecznie przeczytaj nasz tekst – Jak dojechać z lotniska do centrum Palma de Mallorca? Znajdziesz tam wiele cennych informacji o komunikacji w mieście.

Majorka

Wiza, paszport, dowód

Majorka jest hiszpańską wyspą, a zatem częścią Unii Europejskiej. W związku z tym obywatele Polski mogą tu podróżować legitymując się wyłącznie dowodem osobistym. Wyjazdy na czas dłuższy niż 90 dni będą wymagały uzyskania wizy.

Pogoda, czyli kiedy jechać na Majorkę?

Nie będzie przesadą, jeśli napiszemy, że Majorka to całoroczna destynacja, choć wszystko zależy od osobistych preferencji. Dla wielu osób naturalnym wyborem jest lato, bo wtedy najczęściej planuje się wyjazdy i urlopy. Jednak w czerwcu, lipcu i sierpniu temperatury na wyspie są naprawdę wysokie i mogą dochodzić nawet do 30-40 stopni w cieniu. Znacznie przyjemniej jest w kwietniu, maju, wrześniu i październiku. Dla osób, które kiepsko znoszą upały będzie to zdecydowanie lepsza pora.

Zimowe miesiące wcale nie muszą oznaczać brzydkiej pogody. Co prawda noce stają się coraz chłodniejsze i może pojawić się więcej opadów, ale rzadko kiedy ulewa trwa od rana do nocy. Wiatr szybko rozwiewa chmury i najczęściej po deszczu wychodzi słońce. Najgorszy jest styczeń. Od lutego zaczyna robić się coraz ładniej. Luty to zresztą doskonały moment, by zobaczyć kwitnienie drzewek migdałowych rozsianych po całej wyspie. Jest to spektakularne zjawisko. Nie dajcie się jednak nabrać na „super promocje”, które pojawiają się na różnego rodzaju portalach podróżniczych właśnie zimą, z załączonym zdjęciem na którym widać piękne plaże i niebieską wodę. Co jak co, ale na plażowanie i kąpiele w styczniu i lutym jest zdecydowanie za zimno.
Zimą na Majorce jest oczywiście znacznie mniej ludzi niż w sezonie, co jest ogromnym plusem, bo latem na wyspie panuje naprawdę ogromny tłok, co wpływa też na wzrost cen.

Sa Foradada, Majorka

Czas i długość dnia na Majorce

Na Majorce obowiązuje ta sama strefa czasowa (Central European Time) co w Polsce, a zatem po wylądowaniu w Palmie nie trzeba przestawiać zegarków.
Latem najdłuższy dzień trawa blisko 15 godzin (6:30-21:30), zimą najkrótszy około 9,5 godziny (8-17:30).

Waluta, bankomaty, kantory i karty płatnicze

Na Majorce podobnie jak w całej Hiszpanii obowiązuje Euro. W większości miejsc bez problemów można płacić kartą, dlatego przed wylotem warto zamówić wielowalutową kartę jak np. Revolut idealnie sprawdzającą się w podróżach zagranicznych.
Jeśli natomiast chcecie i wolicie korzystać z gotówki, walutę najlepiej wymienić jeszcze przed podróżą, w Polsce. Oczywiście na Majorce w większych miastach i nadmorskich kurortach z łatwością znajdziecie bankomaty i kantory.

Jak poruszać się po Majorce

Samochód

Po Majorce zdecydowanie najlepiej podróżować własnym samochodem. Drogi są naprawdę dobre, a wynajem auta stosunkowo niedrogi. Poza sezonem ceny zaczynają się nawet od 80 PLN za dobę.
Samochód daje możliwość dotarcia do miejsc, do których trudno będzie dojechać autobusem czy pociągiem i oczywiście niezależność od rozkładów jazdy. Na Majorce działają zarówno duże renomowane wypożyczalnie jak i małe lokalne firmy. Szeroką ofertę najłatwiej i najszybciej porównać w wyszukiwarce internetowej Rentalcars.

Wynajmij samochód na Majorce

Komunikacja lokalna

Alternatywą są autobusy lub pociągi, ale decydując się na tę opcję koniecznie sprawdźcie godzinę ostatniego połączenia powrotnego. Niektóre trasy realizowane są tylko kilka razy na dobę! Podziemny dworzec autobusowy i kolejowy w Palmie znajduje się przy Placa Espanya i nazywa się Estacio Intermodal.
Sieć komunikacji autobusowej jest całkiem dobrze rozwinięta, liczy ponad 60 linii międzymiastowych, którymi można dotrzeć niemal do każdej większej miejscowości na wyspie. Ceny biletów na autobusy rejsowe zależą od liczby pokonanych przystanków i od trasy, jednak stawka maksymalna to 4 przystanki i 5,4 euro (bilet kupiony online) i 9 euro (bilet kupiony u kierowcy)

ceny biletów komunikacji lokalnej na Majorce, informacje praktyczne

Z Palmy kursują także trzy linie kolejowe do Inca, Sa Pobla i Manacor, a także turystyczny pociąg do Soller. W samym mieście funkcjonuje też dobrze rozwinięta komunikacja autobusowa i działają dwie linie metra.

Przeczytaj także tekst o komunikacji  miejskiej w Palma de Mallorca.

Kup bilety do Le Seu

Zorganizowane wycieczki

Coraz popularniejsze wśród turystów staje się korzystanie z usług lokalnych biur podróży. W ich ofercie można znaleźć naprawdę różnorodne i bardzo ciekawe propozycje. Od zwiedzania najciekawszych miejsc na wyspie, przez rejsy katamaranami i motorówkami po wybrzeżu po lekcje nurkowania i parasailing. Szeroki wybór ofert lokalnych biur znajdziecie na portalu getyourguide.

Telefon i internet

Majorka objęta jest roamingiem w ramach Unii Europejskiej. Dlatego w zależności od pakietu danego operatora nie powinniśmy być narażeni na wygórowane opłaty zarówno za korzystanie z telefonu, SMSów czy mobilnego internetu. Przed wyjazdem warto sprawdzić warunki roamingu u swojego operatora.

Gniazdka i wtyczki prądowe na Majorce

W Hiszpanii, a tym samym na Majorce używane są gniazdka i wtyczki typu C, a więc takie same jak w Polsce. Nie potrzeba zatem żadnych przejściówek, ani konwerterów by podłączyć urządzenia do sieci elektrycznej.

Majorka – język i komunikacja

Aby porozumieć się z mieszkańcami Majorki z pewnością przyda się przynajmniej podstawowa znajomość hiszpańskiego. Ale i bez niej nie powinniśmy mieć większych problemów z dogadaniem się na wyspie. Dużo osób, zwłaszcza w miejscach turystycznych, zna angielski lub niemiecki.

Palma de Mallorca, wiatrak

Noclegi na Majorce, czyli gdzie spać?

Noclegi na Majorce nie należą do najtańszych. Ma to związek z ogromną liczbą turystów, którzy co roku odwiedzają wyspę. Do niedawna całkiem dobrą alternatywą dla drogich hoteli był serwis Airbnb, ale od lipca 2017 jest on na Majorce znacznie ograniczony (można wynajmować pokoje wyłącznie w domach wolnostojących z pewnymi wyjątkami, ale zakazany jest wynajem w mieszkaniach). Część osób mimo to oferuje wynajem pokoju lub całego mieszkania, jednak wybór jest zdecydowanie mniejszy niż kiedyś. Jeśli chodzi o pokój 1-2 osobowy w Palmie trzeba liczyć się z kosztem minimum 50-65 euro za dobę i jest to raczej niska cena. Ceny hotelowe również zaczynają się od około 300 złotych za noc, ale w tej kwocie trudno znaleźć dobre oferty. Trzeba się raczej liczyć z wyższymi kosztami, choć oczywiście wszystko zależy od lokalizacji i wybranego standardu.
Planując wynajem auta warto rozważyć nocleg poza stolicą, bo odległości na wyspie są naprawdę niewielkie, a ceny mogą być zdecydowanie niższe. Noclegi w Alcudii, czy miejscowościach na wschodnim wybrzeżu mogą być nawet kilkanaście procent tańsze niż te w Palmie. W poszukiwaniach najlepszego noclegu z pewnością pomoże wyszukiwarka i porównywarka cen booking.com.

Booking.com

Majorka – największe atrakcje, co zobaczyć?

Majorka to naprawdę przepiękna wyspa. Oprócz Palmy warto odwiedzić inne urokliwe miasteczka i zakątki, poszukać ukrytych plaż, czy pochodzić po górach. Wyspa jest niewielka, ale daje dużo możliwości. Żaden śródziemnomorski region turystyczny nie jest bardziej różnorodny. Dawna wyspa rolników to dziś wielokulturowy mikrokosmos ze wspaniałą infrastrukturą, zachwycająca piękną przyrodą i pysznym jedzeniem.
Na północy warto zobaczyć zatokę Pollenca-Alcudia, półwysep Formentor i Wyspę Zwycięstwa z mokradłami S’Albufera. Wschód to łagodne wzgórza i dziesiątki bocznych dróg, prowadzących do malowniczych zatok, plaż i portów. Na zachodzie znajduje się największa atrakcja wyspy – potężne pasmo górskie – Tramuntana z ponad 40 szczytami wznoszącymi się na wysokość ponad 1000 m n.p.m. To krajobraz pełen winnic, gajów oliwnych, drzew migdałowych i plantacji cytrusów. To tu znajdują się urokliwe miasteczka jak Soller, Valldemossa, Esporles czy Deia. Centralna równina Es Pla to rozsiane i zaciszne wioski, w których zachwyca piękna zabudowa i kameralny klimat. Południe to oczywiście Palma de Mallorca, a także plaże ukryte wśród wydm i kurorty takie jak El Arenal czy Magaluf.

Przeczytaj także nasz artykuł Majorka – 18 największych atrakcji hiszpańskiej wyspy.

Latarnia Morska, Far de Formentor

Ceny na Majorce

Produkty spożywcze

Ceny na Majorce są porównywalne do cen w zachodniej Europie. Zakupy spożywcze warto robić w lokalnych sklepach sieciowych np. APROP, Mercadonna lub Erosky. Popularne targi i markety są droższe, ale wybór jest znacznie większy, a produkty świeże. Stosunkowo drogie są owoce i warzywa, produkty śniadaniowe można kupić za kilka euro.

Restauracje

Jeśli chodzi o restauracje tradycyjnie trzeba uważać na „turystyczne” rejony, choć w Palmie trudno dziś w ogóle o „nieturystyczne” miejsca. To oczywiście nie pozostaje bez wpływu na ceny. Są knajpy gdzie można zjeść lunch (2 dania + deser + napój) za około 10-15 euro. Podobną lub niewiele niższą kwotę zapłacimy za śniadanie – bagietka z szynką dojrzewającą i serem to około 3-5 euro, do tego kawa lub świeżo wyciskany sok pomarańczowy za 2-3 euro. Jeśli chcecie zjeść kolację w jednej z popularnych knajpek z intrygującym wystrojem i nie mniej intrygującym menu musicie się liczyć ze znacznie większymi wydatkami – z alkoholem to mogą być kwoty rzędu kilkudziesięciu euro. Popularne tapasy również nie należą do najtańszych – zwykle kosztują 2-3 euro za niewielką porcję (w przypadku pintxos – za sztukę).

paella

Transport

Taksówka z lotniska do centrum miasta to wydatek rzędu 20-25 euro. Jednorazowy bilet na autobusy miejskie w Palmie to koszt 2 euro. Można także kupić karnet na 10 przejazdów za 15 euro. Bilety na autobusy rejsowe zależą od liczby pokonanych przystanków i od trasy, jednak stawka maksymalna to 4 przystanki i 5,40 euro. Taka cena obowiązuje przy płaceniu kartą lub zakupie biletu online bądź w automacie biletowym. Przy płatności gotówką (u kierowcy) zapłacimy za przejazd znacznie więcej.
Benzyna – we wrześniu 2022 koszt 1 litra benzyny 95 wahał się od 1,75 do 1,85 euro.

Przeczytaj także nasz osobny tekst o cenach na Majorce.

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

4.8 - (Głosy: 32)