Wilno – co warto zrobić w stolicy Litwy?

Data oryginalnego wpisu: 27.09.2018
Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022

W stolicy Litwy byłem już dwukrotnie – kilka dni zimą 2001 roku i kilka godzin latem 2007 roku. Z obu pobytów miałem podobne wspomnienia. Wilno było małym, nieco zaniedbanym, smutnym, żeby nie powiedzieć prowincjonalnym miastem.

Jednak przez ostatnie lata przeszło niebywałą rewolucję, rozkwitło. Stało się prawdziwie europejską stolicą. Jednocześnie przy tej niesamowitej metamorfozie nie straciło nic ze swojego uroku. Ba, nawet jeszcze na tym zyskało – teraz niemal wszystko stanowi kompletną, kompaktową całość. Miasto w centrum tętni życiem, w kawiarnianych ogródkach i licznych restauracjach można spotkać turystów z całego świata – choć większość jest z Polski. Znaczna część budynków na starówce przeszła gruntowne remonty.. Poza centrum miasto też wyładniało – owszem nadal można spotkać stare drewniane domy, ale już nie straszą jak kiedyś. Dziś malowniczo wkomponowują się w krajobraz miasta.

By choć trochę poczuć klimat Wilna dobrze przeznaczyć na zwiedzanie przynajmniej jeden dzień, a najlepiej cały weekend. Atrakcji nie powinno zabraknąć. Oto lista naszych propozycji co zobaczyć i jak spędzić czas w litewskiej stolicy.

1. Zacznij od spaceru po Starym Mieście

Wileńska starówka, choć wydaje się bardzo kameralna, należy do jednych z największych w Europie. Wspaniale zachowane stare miasto nie zostało zniszczone w trakcie II wojny światowej i stanowi dziś bezsprzecznie wizytówkę Wilna. Większość osób koncentruje się głównie na trasie między Placem Katedralnym a Ostrą Bramą. To minimum, ale nie warto się do niego ograniczać. Po drodze koniecznie zaglądajcie w podwórka i bramy, skręcajcie i zgubcie się w bocznych uliczkach, wchodźcie to świątyń – nawet tych niepozornych. W ten sposób macie szansę odkryć swoje Wilno i jego współczesne oblicze.

Wilno

2. Zobacz Ostrą Bramę i obraz Matki Boskiej Miłosierdzia

Ostra Brama (Aušros Vartai) została wybudowana w początkach XVI wieku. Kiedyś była to jedna z dziewięciu bram wjazdowych do miasta, wchodząca w skład murów obronnych. Do dziś przetrwała tylko ta jedna. Ale nie to stanowi o jej wyjątkowości. W XVII wieku do bramy dobudowano drewnianą wówczas kapliczkę, w której umieszczono obraz Matki Boskiej Miłosierdzia. Dziś Ostra Brama jest jednym z najważniejszych miejsc religijnych na Litwie. Pielgrzymi z wielu krajów świata (głównie z Polski) przyjeżdżają tu by prosić Matkę Boską o wstawiennictwo.

Wilno, Ostra Brama, Aušros Vartai
Wilno, Ostra Brama, Aušros Vartai

Obraz można zobaczyć zarówno z wnętrza kaplicy, do której wchodzi się po schodkach zaczynających się na tyłach kościoła św. Teresy, ale także z zewnątrz, bezpośrednio z ulicy, przez okno, które w czasie dnia jest zawsze otwarte.

Najlepiej przyjść tu rano, by bez tłumu turystów podziwiać jej wystrój oraz oddać się modlitwie. Kaplica otwarta jest od 6:00 do 19:00.

3. Zaglądaj do kościołów katolickich, protestanckich, cerkwi i synagog

Wybranie i opisanie świątyń, które warto zobaczyć w Wilnie to praca niemal niemożliwa do zrealizowania. Na wileńskiej starówce praktycznie nie ma miejsca z którego nie widać jakiejś świątyni, jest ich tu około dwudziestu. O Wilnie zresztą mówi się, że to miasto kościołów: katolickich, grekokatolickich czy prawosławnych. Nie sposób zwiedzić wszystkie, ale warto wejść przynajmniej do tych największych, bo są wyjątkowo piękne.

Przytoczymy tu tylko jeden przykład, bo miejsce jest dość niepozorne, a naszym zdaniem zdecydowanie nie wolno go pominąć. To najważniejsza litewska prawosławna cerkiew Świętego Ducha, znajdująca się tuż obok kościoła św. Teresy i Ostrej Bramy.

Cerkiew Świętego Ducha w Wilnie

Cerkiew Świętego Ducha w Wilnie

Wilno, Cerkiew Świętego Ducha

Codziennie o 17:00 wierni spotykają się tu na modlitwie, więc w trakcie nabożeństwa można posłuchać hipnotyzujących cerkiewnych śpiewów.

4. Znajdź miejsca gdzie widać kopułę Kościoła św. Kazimierza

A skoro już jesteśmy przy kościołach. Przy Aušros vartų łączącej Ostrą Bramę z Placem Ratuszowym znajduje się pierwszy barokowy kościół na Litwie – św. Kazimierza. Jednak stojąc przed świątynią nie zobaczycie jej najpiękniejszej części – majestatycznej kopuły. Koniecznie poszukajcie miejsc gdzie jest ona widoczna.

Kościół św. Kazimierza w Wilnie
Wilno, Kościół św. Kazimierza

Wilno, Kościół św. Kazimierza

5. Wypowiedz życzenie na Placu Katedralnym – na pewno się spełni

Plac Katedralny to jeden z centralnych punktów miasta. Stoi na nim majestatyczna Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława. Wnętrze na pierwszy rzut oka nie jest imponujące, ale warto obejść boczne kaplice. Jedną z najbardziej okazałych jest kaplica św. Kazimierza. W krypcie pod nią spoczywa między innymi król polski Aleksander Jagiellończyk.

Na zewnątrz Katedry – między świątynią, a dzwonnicą – koniecznie odnajdźcie jedną z płyt chodnikowych z napisem stebuklas, czyli po litewsku cud. Jeśli macie jakieś marzenia, to stańcie na płycie, pomyślcie życzenie i obróćcie się wokół siebie, a na pewno się ono spełni.

Wilno, Katedra, Plac Katedralny
Wilno, stebuklas

6. Wybierz swoje ulubione dzieło na ulicy Literackiej (Literatų)

W 2008 roku w niepozornej uliczce Literatų, w sercu Starego MIasta, rozpoczęto projekt „Literatų gatvės projektas“, a w 2011 odsłonięto pierwszą część muru, w którym artyści tworzyli różnorodne formy artystyczne poświęcone znanym literatom. Wśród polskich twórców upamiętnieni zostali między innymi: Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, Konstanty Ildefons Gałczyński, Wisława Szymborska. Warto zatrzymać się tu choć na chwilę i przypatrzeć wyjątkowej i pomysłowej twórczości.

Wilno, Literatų gatvės projektas

Wilno, ulica Literacka

Wilno, ulica Literacka

Wilno, ulica Literacka

Wilno, ulica Literacka

Wilno, ulica Literacka

7. Poszukaj śladów Mickiewicza

Spacerując po Wilnie prędzej czy później na pewno traficie na jakieś miejsca związane z Adamem Mickiewiczem. Jego muzeum znajduje się przy Bernardinų 13 w oficynie dawnej kamienicy Byczkowskich, gdzie mieszkał i napisał między innymi “Grażynę”.

Idąc od strony Ostrej Bramy w kierunku Ratusza, po lewej stronie mijamy bramę do klasztoru Bazylianów. W XIX wieku w jego zabudowaniach mieściło się więzienie w którym przetrzymywany był m. in. Mickiewicz. Poeta odniósł się do tych wydarzeń w “Dziadach”. Obecnie jedna z sal byłego więzienia nazywana jest “celą Konrada”.

Wilno, brama do klasztoru Bazylianów
Wilno, brama do klasztoru Bazylianów

Przy ulicy Literatų znajduje się dom w którym mieszkał Mickiewicz, co upamiętnia tablica wmurowana tuż obok bramy. Idąc stąd na wschód mijamy kościół św. Michała i klasztor bernardynek po czym dochodzimy do przepięknego gotyckiego kościoła św. Anny i znajdującego się tuż obok pomnika naszego narodowego wieszcza, który z rozmarzeniem spogląda w kierunku wileńskiej starówki. Warto zwrócić uwagę, że niejako na tyłach kościoła znajduje się drugi, znacznie większy i nie mniej okazały w środku, kościół św. Franciszka i św. Bernarda.

Kościół św. Anny i pomnik Adama Mickiewicza w Wilnie

8. Odpocznij w cieniu drzew

Wilno to miasto bardzo zielone. 40% jego powierzchni zajmują parki i lasy, co przekłada się na doskonałą jakość powietrza i bardzo przyjemny klimat, zwłaszcza latem, gdy wszędzie panują temperatury nie do zniesienia. Według niektórych sondaży Wilno może poszczycić się najczystszym powietrzem wśród wszystkich miast Europy. Obecność terenów zielonych niezwykle korzystnie wpływa na estetykę miasta, co doskonale widać, gdy patrzy się na Wilno z góry. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że w zielonych miastach żyje się lepiej. Analiza rankingu miast zielonych zestawiona z rankingiem jakości życia nie pozostawia żadnych wątpliwości: miasta, które osiągnęły wysokie notowania w pierwszym z nich, są miastami o wysokiej jakości życia.

Wilno, panorama miasta

9. Zobacz Wilno z góry – z balonu lub z punktu widokowego

Wilno jak i cała Litwa to prawdziwy raj baloniarzy. Loty widokowe organizowane są w litewskiej stolicy właściwie zawsze gdy tylko pozwalają na to warunki atmosferyczne. W sezonie letnim niemal codziennie można zobaczyć przelatujące nad miastem kolorowe balony. Oczywiście nie jest to rozrywka dla każdego – zarówno ze względu na lęk wysokości jak i zasobność portfela.

Na szczęście Wilno ma też wiele naturalnych punktów widokowych z których roztacza się piękna panorama miasta. Chyba najlepszy widok rozciąga się z wieży kościoła św. Jana. Dostać się można na nią z dziedzińca Uniwersytetu Wileńskiego, skąd po 193 drewnianych schodach wchodzimy na 68-metrową wieżę. Można też wjechać windą. Warto pamiętać, że dzwonnica w sezonie letnim zamykana jest już o 18:30.

panorama Wilna z wieży kościoła św. Jana

Kolejnym doskonałym punktem widokowym jest Baszta Zamku Giedymina. Na niewielkie wzgórze można wjechać kolejką linową rozpoczynającą trasę z dziedzińca Muzeum Narodowego lub pieszo. Wejście na szczyt wzniesienia nie jest wymagające i zajmuje kilka minut. Wewnątrz baszty zorganizowano ekspozycję makiet zamków wileńskich od połowy XIV do początku XVII wieku.

Wilno, Baszta Zamku Giedymina

Wspaniałą panoramę miasta można również podziwiać ze Wzgórza Trzykrzyskiego.

10. Poczuj tętno Wilna na Placu Ratuszowym

Plac Ratuszowy to jedno z najważniejszych miejsc na starym mieście. Tu krzyżują się główne trasy turystyczne. Latem na placu często odbywają się różnego rodzaju koncerty i festyny. W upalne dni to doskonałe miejsce na krótki przystanek przy fontannie lub pod parasolem jednej z knajp. W ratuszu znajduje się jedno z kilku centrów Informacji Turystycznej.

Wilno, Ratusz i plac ratuszowy

Ratusz i plac ratuszowy w Wilnie

Ratusz i plac ratuszowy w Wilnie

11. Wejdź do Pałacu Prezydenckiego

Codziennie o 18:00 przed budynkiem Pałacu Prezydenckiego odbywa się honorowa zmiana warty, a w niedzielę w południe uroczysta ceremonia wciągnięcia flagi, w której uczestniczą między innymi wojskowi ubrani w średniowieczne zbroje. W soboty organizowane są bezpłatne wycieczki po Pałacu, podczas których można między innymi wejść do pokoju roboczego Prezydenta Litwy.

Wilno, plac Dowkonta, Pałac Prezydencki

Wilno, ogrody, Pałac Prezydencki

Wilno, ogrody, Pałac Prezydencki

12. Odwiedź cmentarz na Rossie

Wileński cmentarz na Rossie jest jedną z najbardziej znanych polskich nekropolii poza granicami naszego kraju. Znajduje się programie właściwie każdej zorganizowanej wycieczki naszych rodaków na Litwę. Nic w tym dziwnego. To miejsce szczególne.

To tu w wygrodzonej części wojskowej spoczywa choćby matka Józefa Piłsudskiego i serce jej syna. Ich wspólna mogiła otoczona jest 242 grobami polskich żołnierzy którzy polegli w latach 1919–1920 w walkach o Wilno, a także podczas operacji Ostra Brama w 1944 roku.

cmentarz na Rossie
cmentarz na Rossie

cmentarz na Rossie

cmentarz na Rossie

Ale Rossa to przede wszystkim stary cmentarz pełen przepięknych, często niszczejących grobów-pomników w których spoczywają między innymi wybitni polscy działacze, profesorowie i artyści.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

13. Odwiedź Republikę Zarzecza (Užupis)

1 kwietnia 1997 roku doszło w Wilnie do rewolucji. Na szczęście bezkrwawej, pokojowej i można rzec artystycznej. Tego dnia powołano do życia Republikę Zarzecza (Užupis). Ma ona swój własny rząd, flagę, hymn, walutę, armię (17 osób), a nawet konstytucję.

Republika Zarzecza

Republika Zarzecza

Užupio to nietypowa dzielnica Wilna, to dzielnica artystów. To miejsce wileńskiej bohemy, gdzie organizowane są festiwale i najróżniejsze wydarzenia kulturalne. Warto przejść się jej wąskimi uliczkami, przysiąść w jednej z kawiarni lub wejść do którejś z galerii. To niewielki, kameralny obszar koncentrujący się wokół ulic Užupio i Paupio.

Republika Zarzecza
Republika Zarzecza

Republika Zarzecza

Republika Zarzecza

Republika Zarzecza

14. Znajdź swój ulubiony mural

Wilno to miasto w którym już dawno sztuka zagościła na ulicach. Wielkoformatowe malowidła dodają miastu kolorytu i ożywiają jego charakter. Warto odejść trochę od Starego Miasta i poszukać prawdziwych streetartowych perełek. Niestety zła wiadomość jest taka, że najbardziej znany wileński mural przedstawiający całujących się prezydentów Trumpa i Putina został już zamalowany. Dobra jest taka, że wciąż na ulicach można znaleźć wiele wspaniałych dzieł sztuki ulicznej. Niektóre z nich zaznaczyliśmy na mapie poniżej.

Wilno, murale, street art

Wilno, murale, street art
Wilno, murale, street art

Wilno, murale, street art

Wilno, murale, street art
Wilno, murale, street art

Wilno – noclegi, czyli gdzie spać?

Baza hotelowa w Wilnie rozwija się z roku na rok. W stolicy Litwy można znaleźć zarówno kwatery prywatne jak również hotele o najróżniejszym standardzie. Warto mieszkać w pobliżu centrum miasta, by z łatwością dotrzeć do wszelkich atrakcji turystycznych. Polecamy Wam jeden z trzech poniższych noclegów:

  • Hotel Vilnia – położony w samym centrum miasta w pobliżu największych atrakcji turystycznych Wilna, mieści się w pięknym XIX-wiecznym budynku.

Hotel Vilnia

  • Vilnius Private Stay – wygodne i nowoczesne apartamenty położone na terenie starego miasta w Wilnie.

Vilnius Private Stay

Comfort Hotel LT - Rock 'n' Roll Vilnius

Noclegi w Wilnie

Wilno – mapa atrakcji

Wilno – informacje praktyczne

  • Muzeum Mickiewicza – wstęp płatny: 2€, ulgowy 1€
  • Baszta Giedymina – wstęp płatny: 5€, ulgowy 2€
  • Kolejka linowa na Basztę Giedymina – czasowo zamknięta z powodu remontu
  • Wieża kościoła św. Jana – wstęp płatny: 2,5€, ulgowy 1,5€

Polecamy atrakcje w okolicy:

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

4.9 - (Głosy: 15)