Z namiotem po Omanie – informacje praktyczne

Oman to idealny kraj na podróż z namiotem. Powodów ku temu jest co najmniej kilka, ale pierwszy i najważniejszy jest taki, że jadąc do Omanu macie niemal 100% gwarancję dobrej pogody! Bardzo ciepłe dni, ciepłe noce i brak opadów sprzyjają spaniu pod chmurką. Po drugie – zgodnie z prawem możecie rozbić namiot niemal wszędzie, poza terenami prywatnymi, wojskowymi i rezerwatami przyrody. Po trzecie – podróżując z namiotem nie musicie martwić się o nocleg w hotelu. To oznacza właściwie dwie korzyści – oszczędzacie pieniądze, ale też czas, bo baza hotelowa w Omanie wciąż nie jest zbyt rozbudowana. W związku z tym nie zawsze da się znaleźć coś “po drodze”, a mając ze sobą namiot, możecie zatrzymać się w dowolnym miejscu i w dowolnej chwili. To uczucie niczym nieograniczonej wolności jest po prostu wspaniałe!

Przyznam szczerze, że przed wyjazdem miałam drobne obawy dotyczące takiej formy podróżowania, ale patrząc na wszystko z perspektywy czasu uśmiecham się tylko pod nosem. Dlatego mam nadzieję, że po przeczytaniu naszego tekstu nie będziecie mieli żadnych wątpliwości, że podróż z namiotem po Omanie to doskonałe rozwiązanie w tym kraju!

Z namiotem po Omanie, kemping

Czy spanie w namiocie w Omanie jest bezpieczne?

To pytanie, które słyszeliśmy najczęściej przed i po powrocie z Bliskiego Wschodu. Oman jest jednym z najbezpieczniejszych państw na świecie, a spanie w namiocie nie niesie ze sobą właściwie żadnych zagrożeń. Miejsca w których spaliśmy znajdowały się najczęściej daleko od cywilizacji, więc rzadko w ogóle spotykaliśmy ludzi. Najczęściej byli to inni turyści podróżujący w ten sam sposób lub Omańczycy, którzy sami też uwielbiają tak spędzać czas. Ani razu nie czuliśmy się nieswojo czy niebezpiecznie, a podróżowanie z namiotem po Omanie było ogromną frajdą!

Z namiotem po Omanie, kemping

Jaki wybrać namiot do Omanu?

Sprzęt campingowy to w Omanie produkt niemal pierwszej potrzeby. W każdym supermarkecie da się kupić wszystko, co potrzebne do biwakowania – zaczynając od namiotów, przez naczynia, stoły, krzesła, drewno do rozpalenia ogniska, po latarki, karimaty, pościel i inne gadżety. Ceny tych artykułów są stosunkowo niewysokie, więc nie trzeba zabierać wszystkiego ze sobą z Polski.

Namiot powinien być wolnostojący, gdyż w kamienistą, suchą i twardą nawierzchnię trudno wbić śledzie, a tym samym poprawnie rozstawić namiot. Świetną alternatywą są namioty mocowane na dachu samochodu terenowego. Wtedy można rozbić się naprawdę wszędzie, a samo rozłożenie i złożenie namiotu zajmuje dosłownie kilka chwil. To bardzo wygodna, aczkolwiek nieco droższa opcja. Wynajęcie namiotu, z całym wyposażeniem, na 2 tygodnie to wydatek rzędu 300 OMR. Trzeba do tego uwzględnić duży terenowy samochód, gdyż ze względu na obciążenie niezbędne jest auto z większym silnikiem.

Z namiotem po Omanie, kemping

Gdzie rozbić namiot w Omanie?

Tak jak wspomniałam wcześniej – w Omanie zgodnie z prawem możecie namiot rozbić niemal wszędzie, poza terenami prywatnymi, wojskowymi i rezerwatami przyrody.

Wadi

Zdecydowanie odradza się spania w wadi, gdyż w przypadku opadów, rzadkich, ale jednak możliwych, istnieje zagrożenie tzw. błyskawicznymi powodziami. Zazwyczaj jeśli w Omanie pada, to solidnie. Dodatkowo woda nie wsiąka w grunt tylko spływa do najniżej położonych miejsc. Sami widzieliśmy jak szybko wyschnięte wadi potrafią przerodzić się w rwące, głębokie rzeki. To zajmuje naprawdę kilka chwil i niestety zdarzały się wypadki, gdy turyści nie zdążyli uciec przed powodzią.

Zwierzęta

Warto pamiętać o występujących w Omanie jadowitych skorpionach i wężach – choć spotkania z nimi należą do rzadkości. Niemniej jednak rozbijając namiot trzeba się po prostu dobrze rozejrzeć i upewnić się, że w miejscu gdzie chcemy się rozłożyć nie ma już innych lokatorów! Jeśli chodzi o inne zwierzęta to nas nawiedziło jedynie stado osiołków, które narobiło trochę rabanu w nocy, ale poza tym okazało się absolutnie nieszkodliwe!

Wiatr

Kolejna kwestia to wiejący czasem dość mocno porywisty wiatr. W przypadku namiotu na dachu samochodu ten problem jest częściowo wyeliminowany, bo jedna ze ścian jest utwardzona i dobrze chroni przed podmuchami wiatru, niemniej jednak zawsze warto znaleźć osłonięte i zaciszne miejsce.

Słońce

W pustynnym, pozbawionym niemal całkiem roślinności kraju trudno o kawałek cienia. To kolejny powód dla którego dobrze poszukać nieco osłoniętych miejsc, tak by słońce nie operowało na nas cały czas.

Lokalni biwakowicze

Bynajmniej nie jest to ostrzeżenie przed Omańczykami, którzy są przesympatyczni, gościnni i towarzyscy, ale jeśli zależy Wam na tym by się porządnie wyspać, odradzamy rozbijanie namiotu w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Omańczycy najczęściej biwakują w dużych grupach, a to oznacza rozmowy, śpiewy i muzykę grającą z samochodu do późnych godzin nocnych. Dotyczy to przede wszystkim dni wolnych od pracy i weekendów, kiedy to wszyscy tłumnie wyruszają na łono natury.

Z namiotem po Omanie, kemping, pustynia

Wyposażenie dodatkowe – co zabrać oprócz namiotu?

W wyposażeniu naszego samochodu z namiotem zamocowanym na dachu znajdowały się wszystkie niezbędne do biwakowania rzeczy, co było bardzo wygodną opcją. O nic nie musieliśmy się martwić. Ale tak jak wspomniałam – sprzęt campingowy jest łatwo dostępny, więc nie będzie problemu ze skompletowaniem całego ekwipunku lub uzupełnieniem ewentualnych braków na miejscu. Wyposażenie dodatkowe zależy przede wszystkim od tego jaki macie styl podróżowania – czy chcecie gotować czy nie, czy planujecie spędzać w namiocie dużo czasu, czy raczej tylko przesypiać noce i czym prędzej ruszać w drogę.

Co warto ze sobą zabrać pod namiot do Omanu?

Ciepłe i cienkie śpiwory

Gdy właściciel wypożyczalni powiedział, że zapakował nam do auta najcieplejsze dostępne śpiwory spojrzałam na niego z pewnym zdziwieniem. W samo południe temperatura sięgała 35 stopni, a na myśl o grubym śpiworze zrobiło mi się słabo! Na szczęście wzięliśmy wszystko co było w zestawie bez protestów. Gdy spaliśmy nad morzem faktycznie ciepłe rzeczy nie były przydatne i korzystaliśmy jedynie z cienkich satynowych śpiworów, które chronią także przed komarami. Jednak wysoko w górach, bez porządnego śpiwora można naprawdę zmarznąć. Zimą możliwe są nawet przymrozki i opady śniegu, więc nie ma żartów!

Materac lub karimata

Kamieniste i twarde podłoże nie jest zbyt komfortowe do spania, a nie zawsze znajdziecie kawałek piaszczystego, miękkiego terenu. Jeśli chcecie się dobrze wysypiać trzeba zadbać o ten element wyposażenia namiotu. Oczywiście w przypadku gdy macie namiot na dachu swojego samochodu materac jest w zestawie i nie trzeba się o to dodatkowo martwić.

Z namiotem po Omanie, kemping

Lodówka turystyczna

Temperatury panujące w Omanie nawet zimą nie sprzyjają przewożeniu żywności i napojów. Dlatego lodówka turystyczna wydawała nam się doskonałym rozwiązaniem. Niestety ta która wchodziła w skład naszego ekwipunku z wypożyczalni nie sprawdziła się najlepiej. Nie była to lodówka elektryczna, ale taka w której należało uzupełniać lód (do kupienia na stacjach benzynowych i w supermarketach). To on miał utrzymywać niską temperaturę produktów, ale topił się błyskawicznie. Koniec końców lodówka rzadko spełniała swoją funkcję. Mając samochód i możliwość wyboru warto pomyśleć jednak o lodówce elektrycznej, by bezpiecznie przewozić drobne zakupy spożywcze.

Butla gazowa z palnikiem, czajnik, garnki, patelnia, talerze, kubki i sztućce

Rzecz niezbędna, jeśli planujecie gotować. O ile obiady bez problemu można zjeść w przydrożnych coffee shopach, tak ze śniadaniami o poranku był nieco większy kłopot. Gotowaliśmy głównie wodę na herbatę i prawie codziennie rano robiliśmy jajecznicę. Pod koniec bardzo chciałam zjeść coś innego!

Stół i krzesła turystyczne, mata do siedzenia

Nie jest to z pewnością rzecz niezbędna, ale warto zabrać, jeśli tylko macie taką możliwość i miejsce w samochodzie. W końcu piknik pośrodku omańskich gór lub na pustyni to niezapomniana atrakcja.

Z namiotem po Omanie, kemping

Prysznic turystyczny

Bardzo proste, ale przydatne i praktyczne rozwiązanie. Dwudziestolitrowy baniak wody ze specjalną pompką, szlauchem i małym sitkiem prysznicowym wielokrotnie ratował nam życie.  W Omanie nie ma w zasadzie żadnej infrastruktury kempingowej, więc jest to niekiedy jedyna szansa na poranną lub wieczorną toaletę. Mimo że woda jest zimna, to przy omańskich upałach nie ma z tym żadnego problemu. Dodatkowo prysznic przydawał się do mycia naczyń i sztućców.

Przetwornica samochodowa

Niezbędna jeśli chcemy ładować nasz sprzęt – głównie mam tu na myśli baterie do aparatu, bo całą resztę można ładować w aucie przez USB.

Latarka

Zmrok w Omanie niezależnie od pory roku zapada dość szybko. Zdarzało nam się rozkładać namiot w zupełnych ciemnościach. Dobra latarka jest w takich przypadkach nieodzowna.

Woda i jedzenie

Nie trzeba robić ogromnych zapasów, a przy tak wysokich temperaturach jest to wręcz niewskazane. Nawet w najmniejszych miasteczkach znajdują się lokalne sklepy, w których znajdziecie podstawowe produkty spożywcze i wodę.

Drewno na opał

W supermarketach i na stacjach benzynowych można kupić drewno na rozpalenie ogniska. Tylko po co? Zazwyczaj nie ma żadnego problemu ze znalezieniem suchych gałęzi i patyków na podpałkę, a cena drewna w sklepie jest dość wysoka, więc to jedna z tych rzeczy, którą uznajemy za niepotrzebną.

Z namiotem po Omanie, kemping

Gdzie szukać łazienki?

Po pytaniu o bezpieczeństwo, pytanie o warunki sanitarne było drugą najbardziej intrygującą wszystkich kwestią. Odpowiadamy: w Omanie nie ma typowej kempingowej infrastruktury i zawsze rozbijaliśmy się na dziko. To oczywiście oznacza brak toalet i łazienek, ale po pierwsze – mieliśmy nasz przenośny prysznic, a po drugie – łazienki można znaleźć przy stacjach benzynowych i meczetach. Nie ma w nich pryszniców, ale przy toaletach są wężyki do podmywania i w ten sposób można się umyć. Dodatkowo w coraz większej liczbie wiosek, przy głównych drogach, znajdują się także toalety publiczne – nie wiemy jaki jest klucz ich rozmieszczenia, ale na pewno miniecie kilka po drodze.

Za drobną opłatą można także niekiedy skorzystać z łazienek hotelowych lub po prostu raz na kilka dni przenocować w hotelu.

Oman, public toilet, toaleta

Oman, public toilet, toaleta

Oman, public toilet, toaleta

Biwakowanie z Omańczykami

Omańczycy kochają biwakować. Gdy przyjechaliśmy do Omanu okazało się, że akurat ogłoszono dni wolne z okazji święta narodowego. Nie są to stałe daty i co roku Sułtan wskazuje konkretne dni, co tym razem oznaczało dla wszystkich długi, czterodniowy weekend! Wyjeżdżając z Maskatu rzeczywiście zauważyliśmy duże natężenie ruchu, jakby wszyscy nagle postanowili wyjechać z miasta! I tak rzeczywiście było! Omańczycy spędzają mnóstwo czasu na łonie natury. Biwakują w towarzystwie rodziny i znajomych. Pakują do samochodu cały ekwipunek, jedzenie, maty, namioty i ruszają przed siebie. Rozbijają wielkie obozowiska i tak spędzają całe dnie: gotują, rozmawiają, śmieją się, tańczą i celebrują wspólnie spędzony czas. Szczególnie lubią odwiedzać wadi – jest ich na terenie kraju sporo, ale te najbardziej popularne przeżywają w weekendy prawdziwe oblężenie. Warto uwzględnić to w planie podróży i odwiedzać takie miejsca w ciągu tygodnia.

Oman, ognisko, kemping

Mapa naszych noclegów z namiotem w Omanie

Poniżej prezentujemy mapę z rekomendowanymi przez nas miejscami noclegowymi. Wszystkie przetestowane i sprawdziły się doskonale. Ale każde inne miejsce będzie tak samo dobre. To jest w podróży z namiotem po Omanie najwspanialsze. Zatrzymujesz się po zmierzchu nie wiadomo gdzie, a rano przy śniadaniu zachwycasz się widokami!

Co robić gdy wieje i leje?

Omański rząd już kilka lat temu zdał sobie sprawę, że bogactwo i dobrobyt kraju nie może być uzależniony tylko od jednej gałęzi gospodarki, czyli od dostępu do ropy naftowej. Dlatego Oman bardzo mocno stawia na rozwój turystyki, która ma zrównoważyć budżet państwa w kolejnych dziesięcioleciach. Według przewidywań omańskiego Ministerstwa Turystyki do końca 2021 roku na terenie całego kraju powstanie blisko 100 zupełnie nowych ośrodków hotelowych.

Obecnie baza noclegowa nie jest imponująca, ale w największych miastach i przy najpopularniejszych atrakcjach turystycznych coraz łatwiej znaleźć hotel. Przykładowo jeszcze dwa lata temu w centrum Nizwy nie było żadnego hotelu, a dziś sami bez problemu z dnia na dzień znaleźliśmy nocleg w hotelu Bait Al Aqr.

Jeśli wybierasz się do Omanu i nie planujesz spać pod namiotem, z pewnością przyda Ci się sprawdzony i niedrogi nocleg. By go znaleźć możesz przejść na stronę z najlepszymi noclegami w Omanie.



Booking.com

Coraz popularniejsze stają się też kwatery prywatne i portal Airbnb, na którym również możecie znaleźć wiele ciekawych ofert, gdy nie chcecie lub nie możecie podróżować z namiotem po Omanie.

Przeczytajcie także nasz artykuł: Wiza do Omanu – kompendium wiedzy, gdzie znajdziecie wszystkie szczegółowe informacje na temat procesu wyrabiania i opłat za wizę.

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 3)