Japonia to kraj kontrastów i mieszanka stylów, które doskonale ze sobą współgrają, choć na pierwszy rzut oka w ogóle do siebie nie pasują. Takie jest też Harajuku, gdzie obok najgłośniejszej i najbardziej kiczowatej ulicy Tokio – Takeshita-dori – znajduje się reprezentacyjna, zazieleniona aleja Omotesando, wzdłuż której usytuowane są luksusowe butiki najlepszych projektantów i marek modowych na świecie. Zaraz obok jest też ogromny park z największą świątynią shintoistyczną w Tokio, gdzie pośród tysięcy drzew można zapomnieć o bożym świecie i o tym, że jest się w wielomilionowej stolicy kraju.
Spacer po okolicy zaczęliśmy właśnie od przechadzki po parku i sanktuarium Meiji. Aby wejść na jego teren trzeba przejść pod masywną bramą Torii. W tym samym momencie miejski gwar ustępuje i przemienia się w kojący szum lasu. Długą zadrzewioną aleją można dojść do głównego punktu parku, czyli wybudowanej w 1920 roku świątyni poświęconej duchom cesarza Meiji i jego małżonki, cesarzowej Shoken. To jedno z najchętniej odwiedzanych przez Japończyków miejsc kultu religijnego w całym kraju. Niestety nie mieliśmy zbyt wiele szczęścia: po pierwsze zupełnie nie dopisała nam pogoda, a po drugie władze Tokio przygotowując się do obchodów 100 lecia sanktuarium. Od wiosny 2016 do października 2019 prowadzą liczne prace remontowe, przez co niektóre budynki kompleksu są niedostępne lub zasłonięte rusztowaniami.
Harajuku przyciąga jednak tłumy odwiedzających czymś zgoła odmiennym od ciszy i spokoju parku i shintoistycznej świątyni. Turyści kierują się przede wszystkim na Takeshita-dori. To tam spotkać można najbardziej kolorowo ubranych młodych Japończyków, którzy po zrzuceniu szkolnych mundurków puszczają wodze fantazji i zakładają bardzo oryginalne i ekstrawaganckie stroje. Pozwalają one wyróżnić się im w tłumie i podkreślić swoją indywidualność. Są wyrazem poszukiwań własnej przestrzeni i sprzeciwu wobec tradycyjnych wzorców, którym musiało poddać się starsze pokolenie Japończyków.
Na Takeshita-dori spotykają się przedstawiciele przeróżnych japońskich subkultur: lolita, ghotic lolita, punk, cosplay czy kogyaru, ganguro i yamamba. Wąski deptak wypełniony jest małymi sklepikami, często należącymi do młodych projektantów, czy różnych designerskich studiów. Tu powstają projekty ubrań, butów oraz dodatków i kreowane są najnowsze trendy w modzie i kulturze, które następnie rozprzestrzeniają się w innych krajach azjatyckich, a później trafiają do Stanów Zjednoczonych i Europy. Młodzieżowy styl w dzielnicy Harajuku zmienia się bardzo dynamicznie i nieustannie goni w poszukiwaniu nowych inspiracji.
Zafascynowani różnorodnością i oryginalnością tego miejsca odwiedziliśmy Takeshita-dori dwukrotnie i z ogromnym zainteresowaniem podziwialiśmy dopracowane w najmniejszym szczególe kreacje oraz z pewnym niedowierzaniem przeglądaliśmy asortyment sklepów. Harajuku jest miejscem niesamowitym, bo opiera się na idei absolutnej wolności w wyrażaniu siebie, niezależnie od opinii innych i panującej akurat mody. I choć dla przeciętnego europejczyka większość z prezentowanych tam stylów może wydawać się śmieszna, groteskowa czy zwyczajnie przerysowana, warto pamiętać, że dla tych ludzi jest to po prostu zabawa i ogromna frajda. Dzielą się oni swoją pasją z innymi i mogą zaprezentować ją w przestrzeni, w której nie robi to na nikim (poza turystami) najmniejszego wrażenia. Europejskie ulice wypadają przy Harajuku naprawdę szaro, dlatego będąc w Tokio koniecznie spędźcie tam przynajmniej kilka chwil. I przy okazji zjedzcie słodkie naleśniki, którymi pachnie cala Takeshita-dori. Mnogość smaków i dodatków zapewne przyprawi Was o zawrót głowy!
A gdy już znudzi lub zmęczy Was ta kosmiczna kraina, zawsze możecie udać się o przecznicę dalej, na Omotesando. Tam, jeśli tylko dysponujecie odpowiednimi funduszami, zrobicie zakupy w sklepach najbardziej luksusowych i znanych światowych marek modowych – między innymi w największym sklepie Louis Vuitton na świecie. Ulica ta zwana jest często tokijskimi Champs-Élysées. Miejsce przyciąga również miłośników architektury, gdyż wiele z budynków zostało zaprojektowanych przez znanych architektów.
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!