Site icon Idziemy Dalej

Zamek Lezha – twierdza z widokiem na Adriatyk

Lezha

Lezha to niewielkie albańskie miasteczko leżące przy głównej drodze krajowej, łączącej Tiranę ze Szkodrą. Większość turystów nie zatrzymuje się tu nawet na chwilę, a przejeżdżając jedynie psioczy pod nosem na korki, które właściwie zawsze tworzą się na trasie na tym odcinku. Lezha to jednak miejsce na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę i poświęcić mu choć kilka godzin. Przede wszystkim trzeba udać się do ruin średniowiecznego zamku – dużo bardziej autentycznego niż ten w Krui, oraz zobaczyć mauzoleum albańskiego bohatera narodowego – Skanderbega.

Zamek Lezha

Wzgórze, na którym znajduje się zamek Lezha ma 186 metrów wysokości. Roztacza się z niego wspaniały widok na całą okolicę. Od wybrzeża Adriatyku, przez dolinę rzeki Drin, po pobliskie łańcuchy górskie. Wyjątkowo korzystne położenie geograficzne sprawiło, że miejsce to było zamieszkane już w pierwszym tysiącleciu p.n.e.

Pierwszą twierdzę wybudowali tutaj najprawdopodobniej Ilirowie. Przez kolejne stulecia wzgórze i wznoszone zabudowania wielokrotnie zmieniały gospodarzy, którzy każdorazowo dokonywali w twierdzy zmian, udogodnień i umocnień. Na terenach dzisiejszej Lezhy panowali Macedończycy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Wenecjanie, Albańczycy i Turcy, dlatego dziś w pozostałościach zamku możemy odnaleźć elementy budowli z różnych epok i kultur. Twierdza została opuszczona około roku 1700 i od tego czasu popada w ruinę.

Obecnie teren zamku obejmujący ponad 1,5 hektara, porasta głównie trawa i nieliczne drzewka z granatami. Podziwiać można między innymi część murów obronnych, rzymski łuk oraz pozostałości meczetu, tureckich koszar oraz cysterny i kościoła. Największą atrakcją są tu zdecydowanie wspaniałe panoramiczne widoki. Przy dobrej widoczności można stąd dojrzeć nawet półwysep Rodonit wdzierający się w wody Adriatyku.

Mauzoleum Skanderbega w Lezhy

Lezha to bardzo istotne miejsce w albańskiej historii. To tutaj Jerzy Kastriota (Skanderbeg) w 1444 roku zawiązał Ligę z Lezhy, która zjednoczyła lokalne księstwa w walce przeciwko Turkom. To również w tym mieście albański bohater narodowy został pochowany po śmierci w 1468 roku, w ówczesnej katedrze św. Mikołaja.

Po ponownym zdobyciu miasta przez Turków osmańskich, grób Skanderbega został przez nich zbezczeszczony, a na miejscu chrześcijańskiej świątyni wzniesiono meczet. Ale i on nie przetrwał do naszych czasów. Został zburzony przez władze komunistyczne i zastąpiony w 1981 roku mauzoleum Skanderbega.

W środku wyjątkowej budowli podziwiać można olbrzymie popiersie bohatera, repliki jego hełmu i miecza oraz olbrzymią mozaikę przedstawiającą herb Albanii. Na ścianach grobowca znajduje się 25 tarcz symbolizujących 25 lat, przez które Skanderbeg bronił kraj przed Turkami i 25 bitew które z nimi stoczył. Warto podkreślić, że do tej samej symboliki nawiązuje orzeł znajdujący się na herbie i fladze Albanii. Ma on 25 czarnych piór.

Mauzoleum często zamknięte jest na kłódkę, a by wejść do środka trzeba najpierw udać się do pobliskich kas biletowych. Po wniesieniu opłaty, obsługa umożliwi nam zwiedzanie.

Więcej o życiu i czynach Skanderbega przeczytasz w naszym tekście o Krui – dawnej stolicy kraju i głównej twierdzy bohatera narodowego.

Lezha – gdzie nocować?

Lezha nie jest na razie zbyt popularną destynacją turystyczną, a co za tym idzie baza noclegowa w mieście również nie jest zbyt atrakcyjna. Jednym z bardziej znanych hoteli jest czterogwiazdkowy Liss.
Wiele osób noc spędza w pobliskim, nadmorskim kurorcie Shëngjin gdzie można znaleźć naprawdę ciekawe i tanie zakwaterowanie, jak choćby hotel Horizonti Blu.

Więcej miejsc noclegowych w Lezhy możecie także wyszukać na stronie z rezerwacjami – booking.com.

Informacje praktyczne

Ruiny zamku czynne są codziennie w godzinach: 8.00-16:00, bilet wstępu kosztuje 300 ALL.

Wstęp do mauzoleum Skanderberga kosztuje 200 ALL. Bilety można nabyć w budynku na południowy-zachód od mauzoleum – patrz mapka poniżej.

Lezha – mapa atrakcji

Polecamy atrakcje w okolicy:

Exit mobile version