Site icon Idziemy Dalej

Butrint – starożytne miasto w cieniu drzew

Butrint

Albański Butrint to miejsce, w którym nawet najwybredniejszy turysta znajdzie coś dla siebie. W 2000 roku utworzono tutaj Park Narodowy (Parku Kombëtar i Butrintit). Jego główną atrakcją jest park archeologiczny, malowniczo położony na niewielkim górzystym półwyspie otoczonym z trzech stron błękitną wodą. Majestatyczna przyroda harmonijnie łączy się tu z wielowiekową historią i zabytkami. Nic więc dziwnego, że Butrint został w 1992 roku wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest też stale doceniany przez zwiedzających. Brytyjski dziennik The Guardian uznał go w 2015 roku za jeden z dziesięciu najlepszych parków narodowych w Europie, obok Białowieży czy chorwackich Jezior Plitvickich.

Krótka historia Butrint

Według Homera i Wergiliusza założycielami Butrint mogli być uciekinierzy z wojny trojańskiej. I choć ich domniemania i zapiski nie pokrywają się z odkryciami archeologicznymi, to legenda o Helenosie synu króla Priama, który miał w XIII lub XII wieku p.n.e. założyć tutejszą osadę, istnieje do dziś. Naukowcy twierdzą jednak, że pierwsze ślady osadnictwa iliryjskiego w tym regionie można datować dopiero na VIII wiek p.n.e..Większe miasto powstało dopiero w okolicach IV wieku p.n.e. wraz ze wzniesieniem świątyni boga sztuki lekarskiej Asklepiosa, która była jednocześnie sanktuarium i centrum lecznictwa.

Strategiczne położenie geograficzne Butrint, zaledwie 3 kilometry od cieśniny Korfu i niecałe 7 kilometrów od samej wyspy, sprawiło, że z wieku na wiek zyskiwał on także na znaczeniu strategicznym i handlowym. Z czasem miasto stało się ważnym ośrodkiem portowym i gospodarczym.

Oczywiście strategiczne położenie sprawiało zarazem, że Butrint był wyjątkowo łakomym kąskiem. Przez wieki wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Rządzili tu m.in. Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy, Wenecjanie, Andegawenowie, Osmanie, a nawet Francuzi z wojskami Napoleona.

Obecnie w Butrint można podziwiać wiele antycznych budowli, głównie z czasów greckich i rzymskich.

Przeczytaj także nasz artykuł o największych atrakcjach Albanii.

Butrint – atrakcje starożytnego miasta

Spacer po Butrint, wśród zabytkowych budowli, ukrytych między drzewami porastającymi teren, wzdłuż brzegu zatoki, może być przyjemny sam w sobie. Zacienione ścieżki sprzyjają niespiesznym wędrówkom między kolejnymi stanowiskami archeologicznymi. Niemniej jednak w kilku miejscach warto zatrzymać się chwilę dłużej i wyobrazić sobie rolę jaką pełniły w dawnych czasach.

Wieża wenecka

Zaraz po przekroczeniu bram, tuż za kasami można zobaczyć jeden z najnowszych zabytków w Butrint – wieżę wenecką z przełomu XV i XVI wieku. Tuż pod nią można podziwiać również nieco mniej okazałe, ale za to o wiele starsze ruiny rzymskich łaźni z II w n.e.

Amfiteatr

Najbardziej imponującym zabytkiem w całym kompleksie jest zdecydowanie amfiteatr, który w latach swojej świetności mógł pomieścić nawet 1500 osób. Do dziś na scenie organizowane są występy artystyczne. Cały teren połączony jest drewnianymi mostkami, a w obniżeniach, zwłaszcza po obfitych opadach deszczu, zbiera się woda w której często można zaobserwować żółwie.

Baptysterium

Baptysterium z okolic VI w n.e. uważane jest za arcydzieło sztuki wczesnobizantyjskiej. Pozostało po nim 16 kolumn ustawionych w dwóch kręgach, chrzcielnica a także przepiękna podłoga pokrytą misterną, wzorzystą, kolorową mozaiką. Niestety przez większość czasu przykryta jest ona solidną warstwą piasku i ziemi, bo ze względu na brak funduszy na właściwą konserwację, to jedyny sposób w jaki Albańczycy mogą chronić przed zniszczeniem bezcenne dzieło sztuki. Większość kartek pocztowych i ulotek promujących Butrint prezentuje tę właśnie mozaikę. Możecie więc sobie wyobrazić nasze rozczarowanie, gdy okazało się, że nie da się jej zobaczyć.

zródło: shutterstock.com

Bazylika

Ogromne wrażenie zrobiły na nas świetnie zachowane pozostałości po monumentalnej trójnawowej bazylice. Zbudowana została w VI wieku i przetrwała aż do XVIII wieku. Mieliśmy tu nieco więcej szczęścia niż w baptysterium i udało nam się zobaczyć niewielkie fragmenty wzorzystej podłogi.

Mury obronne i bramy miejskie

Idąc dalej główną trasą nad brzegiem jeziora, wzdłuż murów obronnych, można podziwiać przepiękne widoki na okolicę, by w końcu dotrzeć do tzw. Bramy Morskiej i Bramy Lwa (choć płaskorzeźba nad tą ostatnią przypomina bardziej dzika). Tędy w starożytności prowadził główny szlak do miasta.

Zamek wenecki

Na koniec czeka turystów mała wspinaczka. Na szczycie wzgórza, które góruje nad półwyspem, mieści się wenecki zamek obronny z XVIII wieku, a w nim niewielkie muzeum, w którym prezentowane są fragmenty znalezionych na terenie Butrint posągów greckich i rzymskich. Z zamku roztacza się piękny widok na zatokę i pobliskie szczyty. W oddali majaczy też grecka wyspa Korfu i zamek Ali Paszy z Tepeleny.

Park Narodowy Butrint

Trzeba zwrócić uwagę, że Butrint poza atrakcjami historycznymi ma też masę walorów przyrodniczych.
W 2000 roku utworzono tutaj Park Narodowy (Parku Kombëtar i Butrintit). Trzy lata później jego obszar ujęto w konwencji ramsarskiej, której celem jest ochrona obszarów “wodno-błotnych” i ptaków na nich zamieszkujących.

Park Narodowy poza samym terenem półwyspu na którym znajdują się stanowiska archeologiczne obejmuje także okoliczne wzgórza, jeziora, mokradła i wyspy. Występuje tu ogromna różnorodność fauny i flory: ponad 240 gatunków ptaków, 100 gatunków ryb i blisko 40 gatunków ssaków. Z około 800 gatunków roślin aż 16 jest zagrożonych wyginięciem.

Jak dostać się do Butrint?

Butrint, mimo że położony jest na południowym krańcu Albanii, właściwie tuż przy granicy z Grecją, jest dość popularną atrakcją turystyczną. Sąsiedztwo dwóch dużych kurortów – Sarandy i Ksamil, sprawia że wiele osób zagląda tu przy okazji, w ramach jednodniowej przerwy od plażowania.

Z obu miast do Butrint dojeżdża miejski autobus. W Sarandzie przystanek znajduje się na rondzie przy Rruga Mitat Hoxha 5, a drugi przy skrzyżowaniu Rruga Skënderbeu i Rruga Flamurit. W Ksamil autobusy zatrzymują się przy głównej drodze – najlepiej zapytać miejscowych by wskazali dokładną lokalizację. Teoretycznie autobusy odjeżdżają z Saranady co godzinę od 5:30 rano, ale rzeczywistość w Albanii nie pokrywa się często z rozkładem jazdy. Czekając na transport należy zatem uzbroić się w cierpliwość. Ostatni autobus powrotny rusza z Butrint, według rozpiski, o 21:30.

Autobus z Sarandy jedzie około 40 minut do Ksamil i stamtąd kolejne 20 minut do samego Butrint. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jest autobus turystyczny, a zwykły transport podmiejski. Jego tempo zależy w dużej mierze od liczby przystanków na żądanie.
Bilety kosztują 100 LEK (stan na grudzień 2021) i kupuje się je w autobusie od kontrolera.

Dojeżdżający do Brutint własnym transportem, mogą na miejscu skorzystać z całkiem sporego i darmowego parkingu.

Butrint – informacje praktyczne

Butrint można zwiedzać codziennie od 9 do 19. Bilet normalny kosztuje 1000 LEK, ulgowy 500 LEK, a dzieci do 12 lat wchodzą za darmo. Teoretycznie istnieje możliwość zakupu tańszych biletów online (800 LEK), ale niestety strona internetowa parku często ma problemy techniczne.

Przy wejściu dostępne są mapki z krótkimi opisami zabytków. Przygotowano je w wielu językach, między innymi polskim. Pozwalają zorientować się w terenie, ale raczej nie dostarczą zbyt dużo przydatnej wiedzy. Do tłumaczenia tekstu można mieć wiele zastrzeżeń.
Zwiedzanie całego parku zajmie od 1,5 do 3 godzin w zależności od tempa spaceru.

Atrakcje w okolicy Butrint

W bezpośrednim sąsiedztwie Butrint są jeszcze dwa ciekawe miejsca, które również warto zobaczyć. Pierwsze znajduje się dosłownie za rogiem, a dokładnie rzecz ujmując po drugiej stronie kanału Vivari. Droga w stronę Grecji kończy się na parkingu tuż przed parkiem archeologicznym. By dostać się dalej, trzeba skorzystać z promu łączącego dwa brzegi. Jeśli zdecydujecie się przepłynąć, będziecie mogli z bliska zobaczyć wyjątkowy, trójkątny, wenecki zamek z okrągłymi wieżami na każdym rogu. Niestety wnętrze twierdzy jest zamknięte dla zwiedzających, a teren wokół mocno zaśmiecony.

Drugim miejscem wartym zobaczenia jest zamek osmańskiego możnowładcy Ali Paszy z Tepeleny. Został wybudowany u ujścia kanału Vivara do morza, na początku XIX wieku. Ze względu na położenie na wyspie, na rozlewiskach, nie jest on łatwo dostępny. Można jednak skorzystać z usług lokalnych przewoźników, którzy oferują odpłatny transport małymi motorówkami. By zobaczyć go z oddali najlepiej udać się w krótką pieszą wędrówkę. Spacer z parkingu przy głównej drodze, położonego około 1,5 kilometra od Butrint, zajmie około 20 minut.

Butrint – mapa atrakcji

Polecamy atrakcje w okolicy:

Exit mobile version