Co warto przywieźć z Portugalii?

W Portugalii jest spory wybór ładnych pamiątek. Oczywiście, jak w każdym miejscu na świecie, nie brakuje kiczowatych koszulek czy malowanych kogutów, ale można znaleźć naprawdę gustowne prezenty dla rodziny, znajomych i dla nas samych.

Sardynki

W Mercado de Ribeira, w Lizbonie, znajduje się sklep A Vida Portuguesa, który sprzedaje produkty portugalskie: od artykułów papierniczych przez kosmetyki po czekoladki, oliwy czy konfitury – wszystko made in Portugal.
Świetnym pomysłem są sardynki lub inne ryby w ozdobnych puszkach, również do nabycia na targu. Tym którzy ryb nie lubią zostają puszki emaliowane, jako dekoracje do domu.

Portugalia, prezenty

Porcelana i Porto

Dużym zainteresowaniem cieszy się porcelana słynnej firmy Vista Alegre. Fabryka i dwa duże sklepy (w tym outlet) znajdują się w pobliżu Aveiro, ale również w Lizbonie można znaleźć wyroby tej firmy. Vista Alegre ze swoją historią i tradycją jest dziś liderem w produkcji porcelany w Portugalii i marką oficjalnie obecną na stołach rezydencji Prezydenta Portugalii ale też USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy Holandii. Projekty zastaw są również podobno pozyskiwane przez muzea, by zachować cenne kolekcje w swoich zbiorach. Przewiezienie porcelany w walizce jest co prawda nie lada wyzwaniem, ale filiżanka do kawy czy herbaty bez problemu zmieści się w bagażu podręcznym.
Innym trudnym do przewiezienia, ale dla wielu niemal obowiązkowy do przywiezienia produktem jest oczywiście najbardziej znany portugalski alkohol – porto.

Portugalia, prezenty, co przywieźć z Portugalii

Portugalia, prezenty, co przywieźć z Portugalii

Co przywieźć z Portugalii? – Wyroby z korka

Na koniec zdradzę Wam pewien sekret. Podczas pobytu w Portugalii po raz pierwszy trafiłam na tak duży wybór wyrobów z korka. Tego samego korka z którego robi się podkładki do piwa. Okazuje się, że ten niepozorny surowiec stwarza naprawdę wiele możliwości. Portugalczycy wytwarzają z niego m.in. torebki, portmonetki, biżuterię, paski, czapki czy nawet buty. Szczególnie piękne są produkty firmy Artipel – zwróćcie na nie uwagę. Co prawda nie są tanie, ale za to z dożywotnią gwarancją.

Portugalia, prezenty, co przywieźć z Portugalii

Portugalia, prezenty, co przywieźć z Portugalii

Portugalia, prezenty, co przywieźć z Portugalii
Portugalia, prezenty, co przywieźć z Portugalii

Korek jest podobno trwalszy niż skóra, nie nasiąka wodą i ma właściwości termoizolacyjne. Ponadto nie wchodzi w reakcje z cieczami i gazami, przez co jest naprawdę niezniszczalny.

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 2)