Isle of May, czyli maskonury w zasięgu ręki!

Gdybyśmy mieli stworzyć naszą “bucket list”, z pewnością znalazłoby się na niej zobaczenie maskonurów. Te urocze ptaki skradły nasze serca już dawno temu i od dłuższego czasu myśleliśmy o podróży na Islandię lub Wyspy Owcze, między innymi po to, żeby je spotkać. Planując wyjazd do Szkocji nie spodziewaliśmy się, że spełnimy nasze marzenie! Obawialiśmy się, że jest trochę za wcześnie (bo przełom kwietnia i maja to sam początek sezonu) i że nie dotrzemy wystarczająco daleko – ani na Wyspę St. Kilda, ani na Szetlandy, gdzie znajdują się duże kolonie tych ptaków. Gdy na miejscu okazało się, że maskonury są jednak w zasięgu naszych możliwości, nie zastanawialiśmy się ani chwili! I tak wyruszyliśmy w kierunku Isle of May.

Isle of May, Szkocja, National Nature Reserve

Jak dostać się na Isle of May?

Isle of May znajduje się w wejściu do zatoki Firth of Forth na wschodnim wybrzeżu Szkocji. To niewielkich rozmiarów powulkaniczna wyspa, położona zaledwie 8 km od wybrzeża. Długa na niespełna 2 km i szeroka na zaledwie 0,5 km jest domem dla niemal ćwierć miliona ptaków! W 1956 roku Isle of May uzyskała status narodowego rezerwatu przyrody, do którego wejście i limity są ściśle kontrolowane.
Dla turystów dostępna jest od 1 kwietnia do końca września. Później gdy zaczyna się okres lęgowy, wstęp na wyspę jest zabroniony. Isle of May może odwiedzić maksymalnie 124 turystów dziennie na nie dłużej niż 3 godziny, a rejsy organizowane są wyłącznie przez licencjonowane firmy. Dzięki tym restrykcjom udaje się nie zakłócać spokoju mieszkańcom wyspy.
Co prawda istnieje możliwość zabukowania noclegów w budynku obserwatorium na Isle of May, jednak miejsc jest tylko 6, a pierwszeństwo mają ornitolodzy i osoby profesjonalnie zajmujące się obserwacją ptaków. Zapewniamy jednak, że trzygodzinny pobyt na wyspie w zupełności wystarczy, by nacieszyć się obecnością maskonurów i innych ptaków!
Na Isle of May można dostać się z dwóch nadmorskich miejscowości: Anstruther i North Berwick.

Anstruther

Rejsy z Anstruther odbywają się niemal codziennie od 1 kwietnia do 30 września, choć mogą być odwołane z powodu złych warunków pogodowych. Łódź “May Princess” zabiera na pokład do 100 pasażerów, z czego tylko 35 miejsc znajduje się w środku! Rejsy rozpoczynają się o różnych porach dnia, które uzależnione są od pływów. Niektóre wycieczki wyruszają o 9:00 rano, inne o 11:00, a jeszcze inne dopiero o 15:00. Na stronie Isle of May Ferry znajdziecie szczegółowy rozkład na poszczególne dni.

May Princess, Szkocja

Podróż na wyspę trwa około 1h, więc na całość wyprawy należy zarezerwować około 5 godzin – 2 godziny na podróż w tę i z powrotem oraz 3 godziny na wyspie. To orientacyjny czas, bo organizatorzy zastrzegają, że wycieczka może zostać skrócona np. ze względu na na pogarszającą się pogodę.
Rejsy można zabukować online. Bilet normalny kosztuje 28 funtów, ulgowy (dla dzieci 3-15 lat) – 14 funtów, dla studentów i seniorów – 24 funty.Warto zrobić rezerwację z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli pobyt na wyspie planujecie w weekend!

Fani mocnych wrażeń mogą także zarezerwować wycieczkę szybką motorówką, w firmie Isle of May Boat Trips Ltd. Łódź pokonuje ten sam dystans w ciągu 20-25 minut.
Bilet normalny kosztuje 34 funty, a ulgowy 26 funtów.

speedboat, Szkocja

North Berwick

Z North Berwick na Isle of May można popłynąć wyłącznie szybką łodzią, która zabiera na pokład 12 osób. Bilet normalny kosztuje 48 funtów, a ulgowy 41 funtów i dostępny jest dla dzieci powyżej 7 roku życia. Z North Berwick organizowane są także specjalne wyprawy fotograficzne, w cenie 55 funtów za osobę. Bilety można zarezerwować online.

Rejs na Isle of May

Na wyspę May popłynęliśmy łodzią “May Princess” z Anstruther. Niestety ze względu na duże fale przy wyspie istniało ryzyko, że w ogóle nie uda nam się zacumować, co oznaczałoby, że po godzinnej podróży od razu musielibyśmy zawracać. To by było chyba ponad moje siły, bo co tu dużo mówić – rejs jest raczej mało komfortowy. Zaraz po opuszczeniu portu wypływa się na otwarte morze i choć pogoda wydawała nam się naprawdę dobra, a wody spokojne – wiele osób doświadczyło mało przyjemnych objawów choroby morskiej. Niemniej jednak późniejsze spotkanie z maskonurami wynagrodziło wszystkim wszelkie niedogodności.

Anstruther, Szkocja

Isle of May, Szkocja

Isle of May – ptasi raj

Isle of May to prawdziwy raj dla miłośników ptaków. Na zaledwie 57 hektarach zaobserwowano w sumie 285 różnych gatunków! Wyspa wolna jest od drapieżników, takich jak lisy czy szczury, zapewniając tym samym bezpieczne miejsce lęgowe, w porównaniu z lądem stałym. W szczycie sezonu można tu spotkać niemal ćwierć miliona najróżniejszych ptaków morskich, w tym oczywiście maskonury, a także nurzyki, alki, mewy, fulmary czy edredony. Są również kormorany czubate i ostrygojady.

Isle of May, Szkocja

ptaki, Szkocja

ptaki, Szkocja

Poza ptakami na Isle of May można spotkać także foki szare – co roku rodzi się tu około 3000 nowych osobników! Na wyspie jest też mnóstwo królików, których pojawienie się odnotowano już w 1329 roku i które zostały prawdopodobnie sprowadzone przez mnichów. Wyspa ma też swój unikalny gatunek myszy domowych. Podobno możliwa jest też obserwacja delfinów i wielorybów, ale tym razem skupiliśmy się wyłącznie na maskonurach!

Kiedy można zobaczyć maskonury na Isle of May?

Maskonury zaczynają przybywać na Isle of May od początku kwietnia i zostają tam mniej więcej do połowy sierpnia. Przebywają głównie na powierzchni wyspy, a nie jak inne ptaki na ścianach klifów. Spacerując po wyspie należy trzymać się wytyczonych ścieżek. W przeciwnym razie możemy zniszczyć ptakom przygotowane miejsca lęgowe, bo maskonury składają swoje jaja w podziemnych norkach o długości od 1 do 2 metrów, których właściwie w ogóle nie widać. W maju samica składa 1 jajo, które następnie wysiadywane jest na zmianę przez oboje rodziców. Młode wykluwają się po około 6 tygodniach i otoczone są opieką przez około 1,5 miesiąca. Po tym czasie są zdane wyłącznie na siebie.

Isle of May, maskonur, Szkocja

Wyspę zamieszkuje około 90 tysięcy maskonurów, więc na miejscu na pewno nacieszycie się ich towarzystwem. Sami mieliśmy obawy czy je zobaczymy, ale teraz, gdy wiemy już jak to wygląda, możemy zagwarantować, że nie da się ich nie spotkać! Maskonury są szalenie urocze, dość szybkie i ruchliwe. Łatwo je spłoszyć, więc najlepiej usiąść w jakimś miejscu, wtopić się w otoczenie i w ciszy obserwować te przepiękne stworzenia.

Isle of May, maskonury, Szkocja

Isle of May, maskonur, Szkocja

Maskonury są bardzo ważnymi ptakami dla wielu społeczności lokalnych w nadmorskich miejscowościach. Wielu wyspiarzy i mieszkańców portów uważa je za pośmiertną postać marynarzy i rybaków, którzy zginęli na morzu.

Isle of May, Szkocja

Isle of May, Szkocja

Isle of May – co jeszcze warto zobaczyć?

Spacerując po wyspie dotrzecie też z pewnością do centrum dla zwiedzających, które czynne jest przez cały sezon. Roztacza się stąd piękny widok na południową część wyspy. Na zewnątrz znajdują się tablice informacyjne, gdzie można znaleźć ciekawostki i informacje na temat historii wyspy oraz jej “mieszkańców”.
Zwróćcie też uwagę na dwie latarnie morskie – jedna z nich pochodzi z 1635-36 roku i jest najstarszą latarnią morską w Szkocji.

Isle of May, latarnia morska, Szkocja

Isle of May, latarnia morska, Szkocja

Isle of May – informacje praktyczne

  • Choć brzmi to jak banał – planując wycieczkę na wyspę May zadbajcie o odpowiednią odzież. Na statku, poza tym, że buja to również mocno wieje, więc można zmarznąć, tym bardziej, że tylko 35 miejsc znajduje się wewnątrz, “pod dachem”.
  • Jeśli zdecydujecie się na podróż motorówką otrzymacie specjalne wodoodporne kombinezony i plecaki, w których będziecie mogli schować swoje rzeczy.
  • Na wyspie pogoda, jak w całej Szkocji, jest zmienna. W czasie naszej wizyty na wyspie przez większość czasu świeciło słońce, ale zmoczył nas również deszcz. Było też bardzo wietrznie i momentami żałowaliśmy, że nie mamy ze sobą rękawiczek!
  • Warto zabrać ze sobą drobny prowiant i termos z ciepłą herbatą.
  • Jeśli do Anstruther podróżujecie z daleka upewnijcie się, że wycieczka się odbędzie, zwłaszcza, jeśli pogoda budzi Wasze wątpliwości. Co prawda firma powinna poinformować Was o odwołaniu rejsu, ale jak sami zaznaczają na stronie – lepiej zadzwonić samemu.
  • W przypadku odwołania rejsu firma zwraca koszty wyprawy.
  • Jeśli uda się wypłynąć w rejs, ale nie uda się zacumować na wyspie – zwrócona zostanie prawdopodobnie część kosztów.

Isle of May, latarnia morska, Szkocja

Gdzie jeszcze w Szkocji można zobaczyć maskonury?

Isle of May to oczywiście nie jedyne miejsce w Szkocji, gdzie można zobaczyć maskonury. Jeśli obserwacja ptaków jest głównym celem Waszej wyprawy, zerknijcie na poniższe destynacje.

Wyspy Szetlandzkie

Wyspy Szetlandzkie są domem dla około ⅕ populacji maskonurów Szkocji. To czyni je jednym z najlepszych miejsc do obserwacji tych ptaków. Najlepiej wybrać się na Noss, albo do Sumburugh Head RSPB Reserve, ewentualnie na wyspę Fair lub Foula.

St Kilda

St Kilda to odizolowany archipelag położony 64 kilometry na północny zachód od North Uist w północnej części Oceanu Atlantyckiego. Jest domem dla około 136 tysięcy par maskonurów.

Orkady

Orkady leżą tylko 10 km od północnego wybrzeża Szkocji na pograniczu Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego. Archipelag tworzy 70 wysp, z czego 17 jest zamieszkałych. Największa z nich to Mainland. Każda wyspa daje szansę obserwacji wielu gatunków zwierząt. Orkady zamieszkuje około 61 tysięcy maskonurów, z czego większość na niedostępnej Sule Skerry. Najłatwiej zobaczyć je na Westray.

West Sutherland

Podróżując wzdłuż zachodniego wybrzeża Szkocji można pokusić się o wycieczkę na wyspę Handa. Promy odpływają z Tarbet, codziennie od poniedziałku do soboty. Wyspę zamieszkuje niemal 200 tysięcy ptaków w tym około 250 par maskonurów.

Szkocja, łodzie, speedboat, May Princess

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 6)