Jaką mapę wybrać?

Praktycznie każdą naszą podróż zaczynamy w ten sam sposób. Zaraz po zakupie biletów lub zarezerwowaniu noclegów, ruszamy do księgarni by kupić odpowiednią mapę. Być może w dzisiejszych czasach można pomyśleć, że to zbyteczny zakup. Przecież obecnie wszystko jest w wersji elektronicznej, zamiast papierowej można mieć cyfrową i często darmową mapę, choćby na swoim telefonie.

My jednak jesteśmy tradycjonalistami. Nie wyobrażamy sobie jakiejkolwiek podróży bez tego składanego kawałka papieru. Czytając przewodnik, jednocześnie wodzimy palcem po mapie wzdłuż planowanej trasy. Zaznaczamy na niej miejsca, które chcemy zobaczyć wraz z orientacyjnymi datami kiedy tam dotrzemy.

Mapy, Jaką mapę wybrać

Zakup mapy jest dla nas obowiązkowy, ale jak wybrać dobrą mapę? Na co trzeba zwracać szczególną uwagę przy jej wyborze? Postaramy się Wam pomóc w tej kwestii.

Skala mapy

Pierwsza rzecz na którą trzeba zwrócić uwagę przy wyborze. Na przykład ostatnio gdy szukaliśmy mapy Portugalii mieliśmy do wyboru skalę: 1:335 000, 1:400 000 i 1:500 000. Oczywiście zasada jest prosta im mniejsza liczba tym większa dokładność. Inaczej mówiąc mieliśmy do wyboru mapy na których 1cm odpowiadał kolejno 3,35km, 4km i 5km. Teoretycznie powinniśmy wybrać tą pierwszą, ale skala to nie wszystko…

Czytelność

Najłatwiej różnice w czytelności map można dostrzec rozkładając je koło siebie i odszukując te same miejsca. Warto zwracać uwagę na rzeczy na których nam najbardziej zależy. Jeśli chcemy szybko odnajdować ciekawe i warte odwiedzenia miejsca sprawdźmy jak są oznaczone. Jeśli mapa ma służyć nam głównie do planowania trasy zwróćmy uwagę na sposób opisania sieci drogowej. Czasami istotną różnicę mogą stanowić tak banalne elementy jak wielkość czcionki poszczególnych napisów czy choćby kolorystyka oznaczeń.

Aktualność

Świat zmienia się w błyskawicznym tempie. Nie warto polegać na starych mapach sprzed lat. Sami posiadamy duże zbiory archiwalnych map naszych rodziców, ale nigdy z nich nie korzystamy w czasie podróży. Inwestujemy w nowe.

Materiał /trwałość/

Kiedyś nie było wyboru. Mapa była papierowa i po pewnym czasie intensywnego użytkowania, niezależnie od tego jak się o nią dbało, musiała się przecierać, a w końcu rozdzierać. Obecnie to nie jedyna opcja. Trochę droższe od tradycyjnych i zdecydowanie bardziej trwałe są mapy laminowane oraz mapy drukowane na papierze syntetycznym. Wodoodporność i duża wytrzymałość tego typu map docenią zwłaszcza osoby podróżujące bardziej ekstremalnie.

Gdzie kupić mapy?

Dobre mapy można kupić w wielu księgarniach lub specjalistycznych sklepach. Osobiście bardzo polubiłem stronę na której można wybrać i zamówić różne mapy z każdego zakątka świata. https://sp.com.pl/mapy/

A i pamiętajcie – mapy kłamią 😉 Zwłaszcza te obejmujące całą Ziemię. Możecie się o tym przekonać tutaj: http://thetruesize.com/ i na filmie:

Przypominamy też, że naszego bloga także możecie zwiedzać za pomocą mapy. Wystarczy odwiedzić mapę wpisów.

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 2)