Tramwajem po Pradze

Tramwaje są nieodłącznym elementem praskiego krajobrazu i jednym z najwygodniejszych i najszybszych środków komunikacji w mieście. Oczywiście poza metrem, choć tramwaje mają moim zdaniem tę przewagę, że w czasie podróży nimi można podziwiać świat.
Tramwaje są obecne w Pradze od ponad 100 lat , początkowo były to tramwaje konne, potem nadszedł czas na elektryczne. System komunikacji tramwajowej posiada największą sieć linii w Czechach i jedną z najdłuższych w Europie (142km).

Tramwaj 22

Nam zapadł w pamięci najbardziej tramwaj numer 22, choć nie doceniliśmy go od razu.
Owszem, miał przystanek tuż przy naszym hotelu, jechał do centrum, ale poza tym na początku nie wyróżniał się niczym szczególnym. Do czasu, aż po paru dniach zorientowaliśmy się, że:

– można nim dojechać na Hradczany (i wspina się wysoko wokół wzgórza)
– można nim dojechać w okolice Grébovki i Žižkova
– ma przystanek pod wzgórzem Petřín
– dojeżdża również w bliskie okolice Ořechovki (1 przesiadka)
– kluczy urokliwymi uliczkami przecinając Malostranské náměstí

Krótko mówiąc – dojeżdża prawie wszędzie tam gdzie turysta dojechać powinien, a do tego jego trasa jest bardzo malownicza.
Niejednokrotnie był dla nas wybawieniem gdy zgubiliśmy się w labiryncie praskich uliczek znacznie oddalając się od domu. Rozkładaliśmy wtedy mapę miasta nakładając na nią mapę komunikacji miejskiej, a po chwili ni stąd ni zowąd pojawiał się tramwaj 22 i już byliśmy w domu – dosłownie.
Po powrocie do Polski zrobiłam mały reaserch. Okazuje się, że trasa tego tramwaju jest, owszem, bardzo długa, ale prawie nigdy tramwaj nie pokonuje jej w całości, ponieważ część praskich linii kursuje wariantowo – tzn. że zaczyna i kończy trasę na różnych przystankach w zależności od pory dnia i zapotrzebowania. Tak czy inaczej – zapamiętajcie ten numer. Jesteśmy przekonani że w trakcie pobytu w Pradze na pewno Wam się przyda.

Trasa tramwaju linii 22 na mapie:

Schemat komunikacji miejskiej w czeskiej Pradze:

Praga, tramwaj 22 na Moście Legii, Tramwajem po Pradze

Praga, zabytkowy tramwaj

Praga, tramwaj 22, Tramwajem po Pradze

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 1)