Największe atrakcje Wyspy Skye. Co warto zobaczyć?

Wyspa Skye (ang. Isle of Skye) jest tak piękna, że momentami wydaje się być nierealna. Niektórzy mówią, że to Szkocja w pigułce, bo na niewielkiej powierzchni – około 1650 km2 – możemy zobaczyć wszystko to co w Szkocji najlepsze. To raj dla piechurów, choć i wycieczka samochodowa po wyspie, to prawdziwa uczta dla oczu. Na zwiedzanie wyspy przeznaczyliśmy dwa dni. Pierwszego skoncentrowaliśmy się na atrakcjach położonych na północ od Portree odwiedzając kolejno The Old Man of Storr, Brother’s Point, Kilt Rock, Duntulm Castle oraz miasteczko Uig i Quiraing. Drugiego pojechaliśmy na zachód od Potree, zahaczając jeszcze rano o Fairy Glenn, a następnie w kierunku zamku Dunvegan i latarni morskiej Neist Point. Wieczorem, udaliśmy się na spacer do Fairy Pools, a opuszczając wyspę zatrzymaliśmy się na chwilę przy moście Sligachan.

Plan był dość napięty, ale udało się go zrealizować w 100%. W tym wpisie chcemy przybliżyć Wam największe atrakcje Wyspy Skye, pokazać nasze ulubione miejsca i zachęcić do wyprawy w te piękne regiony.

Przeczytaj także nasz tekst z informacjami praktycznymi pomocnymi przy planowaniu wyjazdu na Wyspę Skye.

Atrakcje Wyspy Skye – The Old Man of Storr

The Old Man of Storr to jedna z najbardziej niesamowitych formacji skalnych na wyspie. Spektakularny widok przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem tysiące turystów i fotografów z najdalszych zakątków świata. Jego pięknem oczarowani są też producenci filmowi. Kręcono tutaj m.in. horror „Prometeusz” Ridleya Scotta.

Szkocja, The Old Man of Storr, atrakcje Wyspy Skye

Legenda wywodząca się ze szkockiego folkloru, głosi, że wystająca z ziemi skała to kciuk olbrzyma, który został pochowany na Skye. Inna wersja mówi o starcu i jego żonie, którzy podczas ucieczki przed atakującymi dwoma olbrzymami, podjęli niefortunną decyzję, aby spojrzeć wstecz, a kiedy to zrobili, zamienili się w kamienie. W rzeczywistości jest to jednak część bazaltowego grzbietu skalnego Storr, na półwyspie Trotternish.

Szkocja, The Old Man of Storr, atrakcje Wyspy Skye

The Old Man of Storr znajduje się około 10 kilometrów na północ od Portree, a przy dobrej pogodzie widać go z odległości wielu kilometrów. Niewielkich rozmiarów parking i dodatkowe miejsca postojowe wyznaczone wzdłuż drogi już teraz ledwo pomieściły auta wszystkich turystów chętnych zobaczyć Starca ze Storr. Wędrówka do punktu widokowego z którego najlepiej widać skałę zajmuje około 45 minut, a szlak nie jest bardzo wymagający, choć niezbędne jest dobre obuwie. Droga powrotna powinna zająć nie więcej niż 30 minut, jednak warto na całą wycieczkę zarezerwować co najmniej 2 godziny, by na szczycie nasycić się niezapomnianymi widokami.

Szkocja, The Old Man of Storr, atrakcje Wyspy Skye

Nawet jeśli nie lubicie wczesnych pobudek zachęcamy do odwiedzenia Old Man of Storr o poranku! Jest to najpopularniejsza atrakcja Wyspy Skye, i już około 10:00-10:30 zaczyna się robić tłoczno. Dzięki temu, że byliśmy na parkingu przed 9:00, uniknęliśmy tłumów i mogliśmy cieszyć się przepięknymi widokami niemal w samotności!

The Quiraing

Według niektórych The Quiraing to najpiękniejsze miejsce na Skye. To drugi, obok The Old Man Of Storr, najczęściej fotografowany krajobraz na wyspie. Quiraing znajduje się przy drodze, która przecina w poprzek półwysep Trotternish. Można tam dotrzeć zarówno z Uig jak i Staffin. Z Portree to około 33 kilometry (21 mil).

Szkocja, The Quiraing, atrakcje Wyspy Skye

Szkocja, The Quiraing, atrakcje Wyspy Skye

Szkocja, The Quiraing, atrakcje Wyspy Skye
Szkocja, The Quiraing, atrakcje Wyspy Skye

Nazwa Quiraing pochodzi prawdopodobnie od nordyckiego „Kví Rand„, co może być tłumaczone jako okrągła zagroda. Według miejscowych przekazów otoczony skałami płaskowyż był doskonały miejscem do ukrycia bydła przed Wikingami, nękającymi niegdyś te tereny. Pod nazwą Quiraing kryje się osuwisko wschodniej ściany Meall na Suiramach – góry, która jest najdalej na północ wysuniętym wierzchołkiem pasma Trotternish. Miejsce słynie przede wszystkim z niesamowitych formacji skalnych. Najsłynniejsze z nich to The Needle (Igła), The Table (stół) i The Prison (więzienie, przypominające średniowieczną twierdzę). Wzdłuż nich został poprowadzony szlak pieszy, którego przejście nie powinno zająć więcej niż 3 godziny. To około 7 kilometrowa pętla, która dzieli się na tzw. szlak niski i wysoki. Niestety nie jest on w ogóle oznaczony, dlatego warto przed rozpoczęciem wędrówki zapoznać się z mapą terenu i pokonać zarówno dolną jak i górną część trasy. Właśnie z powodu braku oznakowania i pustek na szlaku my przemierzyliśmy tylko dolną ścieżkę – nie powtarzajcie naszego błędu.

Szkocja, The Quiraing, atrakcje Wyspy Skye

Brother’s Point

Jadąc na północ od Portree, pierwszym przystankiem, po The Old Man of Storr jest zazwyczaj klif Kilt Rock i wodospad Mealt Falls. Jeśli lubicie spacery warto zatrzymać się jednak nieco wcześniej, we wsi Culnacnoc, przy Brother’s Point (Rubha nam Brathairean). Niewielki parking, jeśli można nazwać tak kawałek asfaltu przy drodze, znajduje się około 20 kilometrów od Portree i około 5 km przed Staffin.

Szkocja, Brother’s Point, atrakcje Wyspy Skye

Szkocja, Brother’s Point, atrakcje Wyspy Skye

Szkocja, Brother’s Point, atrakcje Wyspy Skye

Niewyraźny znak przy białym domu wskazuje początek szlaku. Najpierw przechodzimy przez czyjeś pole – w Szkocji wiele szlaków prowadzi przez prywatne łąki i pastwiska i co do zasady można wchodzić wszędzie, upewniając się tylko, że zamkniemy za sobą bramę! Następnie kierujemy się wytyczoną ścieżką w dół, w kierunku kamienistej plaży. Od tego momentu wspinamy się lekko w górę. Teren jest podmokły, a szlak niezbyt jasno oznaczony. Mimo to bez większych trudów można dotrzeć do samego końca drogi – do najbardziej wysuniętego na wschód punktu na Wyspie Skye, skąd rozpościerają się przepiękne widoki na skały wdzierające się w morze.

Szkocja, Brother’s Point, atrakcje Wyspy Skye

Szkocja, Brother’s Point, atrakcje Wyspy Skye

Nie wiadomo skąd pochodzi nazwa Brother’s Point. Według jednych źródeł na odosobnionych terenach mieszkali mnisi uciekający przed prześladowaniami, według innych – bracia, którzy zginęli w katastrofie morskiej w XVIII wieku. W pobliżu brzegu znajdują się ruiny domu Rodericka MacDonalda, którego rodzina mieszkała tam do końca XIX wieku. Na początku 2018 roku archeolodzy odkryli w tym miejscu ślady dinozaurów pochodzące z okresu jurajskiego, co prawdopodobnie w przyszłości rozsławi Brother’s Point wśród turystów. Do tego czasu możecie cieszyć się ciszą, spokojem i wędrówką jedynie w towarzystwie owiec.

Szkocja, owce

Kilt Rock oraz Mealt Falls

Kilt Rock i Mealt Falls to dość osobliwa atrakcja turystyczna Wyspy Skye, ponieważ najlepszy widok na wodospad jest dla turystów właściwie niedostępny. Chyba że dysponujecie dronem i możecie zrobić zdjęcie od strony morza. 90-metrowy klif do złudzenia przypomina plisowany kilt – stąd jego nazwa. Składa się z bazaltowych kolumn spoczywających na piaskowcowej podstawie, a niektórzy twierdzą, że kolory formacji skalnej wyglądają jak tartan (szkocki deseń w kratkę). Spływający z klifu wodospad Mealt zasilany jest przez śródlądowe, słodkowodne jezioro Loch Mealt. Woda spada gwałtownie z 55 metrów, a gdy wyspę nawiedzają silne wiatry, woda rozpryskiwana jest na boki, zanim zdąży wpaść do Oceanu Atlantyckiego. Wodospad znajduje się w pobliżu Elishader, na południe od Staffin, przy drodze A855. Nie sposób go przegapić, bo punkt widokowy jest dobrze oznaczony.

Szkocja, Kilt Rock i Mealt Falls, atrakcje Wyspy Skye

W naszej opinii jest to najmniej spektakularna atrakcja Skye. Być może to przez suszę i małą ilość wody która płynęła przez wodospad. A może przez silny wiatr, który rozwiewał strumień na boki, czyniąc go jeszcze mniej efektownym. A może po prostu dlatego, że byliśmy tam kilkanaście minut po zdobyciu Old Man of Storr, z którym trudno rywalizować jeśli chodzi o widoki.

Szkocja, Kilt Rock i Mealt Falls, atrakcje Wyspy Skye

Szkocja, Kilt Rock i Mealt Falls, atrakcje Wyspy Skye

Atrakcje Wyspy Skye – Fairy Glen

Tuż obok Uig znajduje się prawdziwa perełka, pomijana przez wiele przewodników. Fairy Glen to miniaturowe osuwisko, przypominające nieco The Quiraing. Naturalne formacje skalne, łagodne wzgórza porośnięte trawą usiane stawami i wodospadami tworzą iście bajkową krainę. Choć z miejscem nie jest związana żadna legenda, niektórzy wierzą, że zostało ono stworzone przez wróżki, które nadal mieszkają gdzieś w szczelinach. Można tu spędzić kilka dłuższych chwil wspinając się na pagórki i próbując znaleźć najlepsze kadry, bo to szalenie fotogeniczna okolica. Najwyższy szczyt znany jest jako ruiny Zamku Ewan i w słoneczny dzień widać z niego nawet zatokę nad którą leży Uig. Tuż obok znajdują się tajemnicze kręgi, wokół których turyści zaczęli układać kamienie i miniaturowe wieżyczki. Mieszkańcy proszą jednak o nieingerowanie w naturalny ekosystem tego miejsca i o zaprzestanie tego zwyczaju.

Szkocja, Fairy Glen, atrakcje Wyspy Skye

Szkocja, Fairy Glen, atrakcje Wyspy Skye

Do Fairy Glen nie prowadzą żadne drogowskazy, ale nawigacja znajduje dolinę bez problemu. Być może dlatego nie jest to jeszcze aż tak popularna atrakcja, choć stopniowo przybywa turystów chcących odwiedzić te baśniowe wzgórza. Latem z Uig kursują specjalne busy do Fairy Glen. Warto z nich skorzystać, bo liczba miejsc parkingowych w dolinie jest bardzo ograniczona. Alternatywą jest piesza wędrówka z miasteczka, która nie powinna zająć dłużej niż pół godziny.

Szkocja, Fairy Glen, atrakcje Wyspy Skye

Szkocja, Fairy Glen, atrakcje Wyspy Skye

Szkocja, Fairy Glen, atrakcje Wyspy Skye
Szkocja, Fairy Glen

Dunvegan Castle

Zamek Dunvegan, położony nieopodal miejscowości o tej samej nazwie, słynie przede wszystkim z przepięknych otaczających go ogrodów. Jest to również najstarszy zamieszkały nieprzerwanie zamek w Szkocji – rodzinny dom Klanu MacLeod od ponad 800 lat! Na przestrzeni wieków przechodził on wiele modernizacji, a ostatnia miała miejsce w latach 1840-1850. Przebudowano wówczas zewnętrzną elewację zamku, nadając jej wiktoriański styl i prestiż. To jedna z atrakcji na Wyspie Skye polecanych przez samą królową angielską, która odwiedziła go w ramach Królewskiej Wizytacji Szkockich Wysp Zachodnich w 1956 roku.

Szkocja, Dunvegan Castle, atrakcje Wyspy Skye

Wnętrza zamku kryją setki pamiątek i skarbów związanych z klanem MacLeod. Na szczególną uwagę zasługuje Fairy Flag. To sztandar, który według legendy posiada magiczne moce, a wywieszony podczas bitwy przynosi klanowi błyskawiczne zwycięstwo nad wrogiem. Oprócz tego w komnatach znajduje się pokaźna kolekcja obrazów olejnych, szabli i broni, które pochodzą z różnych okresów. Wewnątrz zamku obowiązuje zakaz robienia zdjęć (dotyczy to wszystkich szkockich zamków, a przynajmniej wszystkich tych, które odwiedziliśmy!). Z przystani przy zamku można wypłynąć w krótki rejs po zatoce Loch Dunvegan. Przy brzegu ulokowała się kolonia fok, a przy odrobinie szczęścia można podobno spotkać także delfiny.

Zamek dostępny jest dla zwiedzających tylko w sezonie letnim, od 1 kwietnia do 15 października. Wstęp do zamków i ogrodów kosztuje 14 funtów brytyjskich, a do samych ogrodów – 12 funtów.

Latarnia Morska Neist Point

Latarnia Neist Point zlokalizowana jest na najbardziej wysuniętej na zachód części wyspy Skye. Droga wiodąca tu z Dunvegan ma nieco ponad 11 mil i prawie w całości jest jednopasmową szosą z mijankami wyznaczonymi co kilkaset metrów. Już samo jej pokonanie dostarcza przy stosunkowo dużym ruchu sporo wrażeń.

Szkocja, Latarnia Morska Neist Point, atrakcje Wyspy Skye

Latarnia wybudowana została w 1900 roku i jest obecnie całkowicie zautomatyzowana. Jej światło może być widoczne do 16 mil morskich na morzu. Wokół budowli znajdują się domki, które są własnością prywatną i do niedawna były wynajmowane.

Spacer z parkingu do latarni nie jest trudny (w sumie 2,2 km), choć momentami droga prowadzi stromo w dół, a więc z powrotem czeka nas niemały wysiłek przy podejściu. Ze ścieżki podziwiać można oszałamiające widoki na wysokie klify i samą latarnię morską. Dobry widok rozpościera się także z sąsiadującego klifu, do którego prowadzi kilka ścieżek wiodących bezpośrednio z parkingu (na prawo).

Szkocja, Latarnia Morska Neist Point, atrakcje Wyspy Skye
Szkocja, Latarnia Morska Neist Point, atrakcje Wyspy Skye

Neist Point jest oblegana przez turystów szczególnie wieczorami, bo można tu podziwiać ponoć najpiękniejsze zachody słońca na Wyspie Skye. Przy silnie wiejącym wietrze i małej widoczności należy jednak zachować szczególną ostrożność, bo okoliczne klify mogą być bardzo niebezpieczne. W miesiącach letnich, w okolicznych wodach, można zaobserwować wieloryby!

Szkocja, Latarnia Morska Neist Point, atrakcje Wyspy Skye

Szkocja, Latarnia Morska Neist Point

Fairy Pools

U podnóża Black Cuillings, nieopodal Glennbrittle, znajdują się Fairy Pools, czyli krystalicznie czyste, błękitne, naturalnie utworzone, niewielkie jeziorka wyrzeźbione w stopniach wodnych górskiej rzeki Brittle. Sceneria jest niezwykła! Malownicze źródełka oraz mniejsze i większe wodospady można podziwiać podczas pieszej wędrówki wzdłuż rzeki. Dolinę otaczają majestatyczne i naprawdę wysokie góry Bruach na Frithe, co tworzy iście filmową scenerię.

Szkocja, Fairy Pools, atrakcje Wyspy Skye

Szkocja, Fairy Pools, atrakcje Wyspy Skye

Ścieżka o długości około 2,4 kilometra prowadzi z parkingu i wije się w górę, do źródeł rzeki Brittle. Trasa nie jest wymagająca i jej przejście nie powinno zająć dłużej niż 40 minut, choć uwzględniając wszystkie przystanki na zdjęcia, zarezerwujcie na tę atrakcję znacznie więcej czasu.

Szkocja, Fairy Pools, atrakcje Wyspy Skye

Odważni mogą też zanurzyć się w lodowatej wodzie i zażyć orzeźwiającej kąpieli w jednym z wybranych jeziorek – sami nie skorzystaliśmy z tej opcji, ale wiele osób przyjeżdża do Fairy Pools właśnie w tym celu.

Szkocja, Fairy Pools

Szkocja, Fairy Pools, atrakcje Wyspy Skye
Szkocja, Fairy Pools, atrakcje Wyspy Skye

Sligachan Old Bridge

Lokalizacja tego miejsca jest zaskakująca. Z jednej strony mamy drogę A87 i pędzące nią samochody, tuż obok Hotel Sligachan i pole namiotowe, a gdzieś pomiędzy tym wszystkim stary most, który na pierwszy rzut oka nie wydaje się w ogóle imponujący. Należy jednak stanąć plecami do drogi i przyjąć odpowiednią perspektywę, by naszym oczom ukazał się spektakularny widok. Most Sligachan znajduje się bowiem u podnóża pasma górskiego Cuillin Hills. Był on niegdyś istotnym węzłem komunikacyjnym na Skye, a także była to jedyna droga, która prowadziła na zachodnią część wyspy. Z miejscem tym związanych jest wiele legend. Według jednej z nich, gdy zanurzymy głowę na 7 sekund w wodzie, będziemy wiecznie młodzi.

Szkocja, Sligachan Old Bridge, atrakcje Wyspy Skye
Szkocja, Sligachan Old Bridge, atrakcje Wyspy Skye

Cuilling Hills to dla wielu wspinaczkowa Mekka. Tak jak w Polsce popularne jest kolekcjonowanie korony gór Polski, tak w Szkocji zdobywa się munrosy, czyli szczyty przekraczające 3000 stóp (914,4 m). Ich nazwa pochodzi od Sir Hugo Munro, który w 1891 roku opublikował pierwszą listę wszystkich szczytów. Zdobywanie kolejnych wierzchołków dorobiło się nawet odrębnego określenia. Jest to tzw. munros bagging, co oznacza „zbieraczy munrosów”. Na terenie całej Szkocji znajdują się w sumie 283 munrosy, a ich zdobywanie jest swego rodzaju sportem narodowym. Do tej pory wszystkie szczyty udało się zdobyć około 6000 osobom, a swoisty rekord należy do Stephena Pyke’a, który zrobił to w ciągu 39 dni, 9 godzin i 6 minut używając do przemieszczania się pomiędzy szczytami wyłącznie roweru lub kajaka. 12 spośród szkockich munrosów znajduje się w paśmie Black Cuillin i przez wielu uważane są jako najtrudniejsze do zdobycia.

Szkocja, Sligachan Old Bridge

Szkocja, Sligachan Old Bridge

Zamek Duntulm i Skye Museum of Island Life

Niektóre atrakcje Wyspy Skye, mimo że rozreklamowane, nie są jednak zbyt widowiskowe. Naszym zdaniem do takich należą właśnie Zamek Duntulm i Skye Museum of Island Life. Obie te atrakcje leżą przy drodze A855 w północnej części wyspy.

Zamek, a właściwie jego ruiny, mimo ciekawego położenia na bazaltowej skarpie, nie prezentuje się okazale. Z wybudowanej w XIV wieku konstrukcji do dziś pozostała właściwie jedynie dwie ściany, niedostępne dla zwiedzających ze względu na fatalny stan konstrukcji.

Szkocja, Zamek Duntulm

Skye Museum of Island Life to nic innego jak skansen w którym możemy poznać historię i tryb życia dawnych mieszkańców wyspy. Muzeum składa się z siedmiu tradycyjnych budynków krytych strzechą, których dziś już na Skye właściwie nie spotkamy. Jednak 100 lat temu tak właście wyglądało życie w tych regionach.

Muzeum czynne jest od Wielkanocy do końca września, od poniedziałku do soboty w godzinach 9:30 – 17. Wstęp kosztuje 3 funty, dzieci płacą jedynie 0,5 funta.

Portree

Portree to największe miasto na wyspie Skye oraz główna baza noclegowa i turystyczna w rejonie. Zostało założone niecałe 200 lat temu jako wioska rybacka. W miasteczku znajdziemy informację turystyczną, liczna sklepiki, bank, wiele restauracji a nawet kryty basen i kino. Na głównym placu miasta zatrzymują się autobusy międzymiastowe łączące Portree zarówno ze stałym lądem jak i innymi miejscami na Wyspie Sky.

Szkocja, Portree

Uig

Choć to nie miasta są największą atrakcją wyspy Skye, nie można odmówić Uig malowniczego położenia and zatoką. To niewielkich rozmiarów portowe miasteczko, z którego odpływają promy do Uist i Harris. To także dobra baza noclegowa do poznawania Wyspy, ale poza tym nie ma tu zbyt wielu atrakcji dla turystów: dwa sklepy, dwa puby i stacja benzynowa. Jeśli będziecie w pobliżu zatrzymajcie się na przepyszne pączki z nadzieniem rabarbarowym i słodko-kwaśną polewą cytrynową (lemon curd) w kawiarni tuż obok stacji!

Szkocja, Uig

Szkocja, Uig

Talisker

Atrakcje Wyspy Skye to jednak nie tylko przyroda, zamki i miasteczka. Jeśli jesteśmy w Szkocji, to nie możemy pominąć wizyty w destylarni whisky, tym bardziej, że na Wyspie Skye znajduje się jedna z najstarszych destylarni w całej Szkocji. Rozpoczęła swoją działalność już w 1830 roku! Położona jest w miejscowości Carbostu u wybrzeży zatoki Loch Harport. Lokalizacja nad wodą zainspirowała twórców hasła reklamowego Talisker, które brzmi: Made by the sea.

Destylarnia otwarta jest dla zwiedzających, można wykupić 45 minutową krótką wycieczkę, lub 2 godzinną połączoną z degustacją whisky. Koszt tej pierwszej wynosi 10 funtów, a drugiej 45 funtów. Godziny otwarcia zmieniają się w zależności od dni i pór roku, więc należy sprawdzać je na bieżąco.

Największe atrakcje Wyspy Skye – mapa

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 10)