Teneryfa – informacje praktyczne

Teneryfa to niewielka hiszpańska wyspa wchodząca w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich położonego na Oceanie Atlantyckim. Od lat jest bardzo popularnym kierunkiem urlopowych wyjazdów – szczególnie jesienią i zimą. To idealne miejsce by uciec od panujących w tym czasie w Polsce pluchy i mrozów. Na Teneryfie niemal zawsze mamy gwarancję słońca i wyjątkowo przyjemnych temperatur wody i powietrza. Wyspa jest łatwo dostępna, a jej niewielki rozmiar i ograniczona liczba atrakcji sprawia, że samodzielna organizacja wycieczki nie powinna stanowić większego problemu. Jednak na wszelki wypadek zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje praktyczne i cenne porady, by przy planowaniu wyjazdu na Teneryfę nic Was nie zaskoczyło!

Teneryfa

Jak dostać się na Teneryfę?

Siatka połączeń lotniczych z Polski na Teneryfę jest dość dobrze rozbudowana i ulega tylko nieznacznym modyfikacjom w zależności od sezonu wakacyjnego lub zimowego. Obecnie na lotnisko Reina Sofía na wyspie można dolecieć bezpośrednio z pięciu polskich lotnisk: Warszawy, Gdańska, Krakowa, Katowic i Modlina. Wszystkie loty są realizowane przez tanie linie: WizzAir lub Ryanair co sprawia, że można nabyć bilety w bardzo atrakcyjnych cenach. Lot na Teneryfę z Polski trwa około 6 godzin.
Najkorzystniejsze ceny połączeń lotniczych znajdziecie w darmowej wyszukiwarce i porównywarce cen biletów lotniczych Skyscanner.

Teneryfa, wulkan Teide

Wiza, paszport, dowód

Teneryfa, mimo że położona jest z dala od Europy, terytorialnie należy do Hiszpanii i jest częścią Unii Europejskiej. W związku z tym obywatele Polski mogą podróżować na wyspę legitymując się wyłącznie dowodem osobistym. Należy pamiętać, że za granicą nie obowiązuje dowód cyfrowy w aplikacji mObywatel. Dlatego należy mieć ze sobą tradycyjny, plastikowy dokument. Wyjazdy na czas dłuższy niż 90 dni wymagają uzyskania wizy.

Pogoda, czyli kiedy lecieć na Teneryfę i jakie miejsce wybrać

Czy na Teneryfę lepiej lecieć latem czy zimą? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wyspa jest destynacją całoroczną, a to kiedy się tam wybrać zależy od indywidualnych preferencji. Nie bez powodu nazywa się ją często wyspą „wiecznej wiosny”.
Oczywiście lato jest tutaj zdecydowanie cieplejsze. Temperatury w tym okresie dochodzą nawet do 30 stopni, ale niezwykle rzadko je przekraczają. Latem jest też znacznie mniej opadów.
Zima jest chłodniejsza, ale łagodna. Temperatury powietrza w dzień oscylują zazwyczaj wokół 20’C. W tym czasie występuje też nieco więcej opadów. Nie zmienia to jednak faktu, że Teneryfa jest doskonałym kierunkiem, by uciec od polskiej zimy i wygrzać się w tym czasie w promieniach słońca.

Co wybrać – północ czy południe Teneryfy?

Wybierając się na Teneryfę warto jednak pamiętać, że jej klimat jest bardzo zróżnicowany. Wynika to z wyjątkowego ukształtowania terenu – olbrzymiego pasma górskiego na samym środku wyspy, a także otaczających ją różnych prądów morskich. Północno-wschodnie wybrzeże jest więc zdecydowanie chłodniejsze, z większą ilością opadów deszczu, mgieł i dużą wilgotnością. Ma to jednak swoje zalety, bo roślinności w tym rejonie jest szalenie bujna i zielona.

Teneryfa

Natomiast na południu i zachodzie jest cieplej, ale bardziej sucho. Deszczowe chmury często zatrzymują się na górskich szczytach i nie przedostają do tej części Teneryfy. Krajobrazy nie są tutaj tak pustynne jak na nieodległej Fuerteventurze, ale zdecydowanie bardziej surowe niż na północy. Tę część wyspy wybierają najchętniej amatorzy plażowania i morskich kąpieli.

Teneryfa

Wyjątkowe jest też serce Teneryfy, które w całości zdominowane jest przez wulkan Teide (3718 m.n.p.m.) i otaczające go pasma górskie. Należy pamiętać, że wraz ze wzrostem wysokości, temperatury mogą błyskawicznie spadać i być nawet o kilkanaście stopni niższe niż na wybrzeżu. Zimą opady śniegu w górnych partiach wyspy nie są niczym niezwykłym.

Teneryfa

Kalima

Zjawiskiem pogodowym pojawiającym się dość nieregularnie na Wyspach Kanaryjskich jest tak zwana kalima. W dużym uproszczeniu to piasek i pył nawiewany z marokańskiej części Sahary przez okresowy wiatr zwany sirocco. W czasie występowania kalimy w powietrzu unosi się drobny, zazwyczaj pomarańczowy pył, niebo traci swój błękit, a widoczność jest bardzo ograniczona. Przeważnie zjawisko to łączy się również z napływem bardzo ciepłego powietrza i znacznym wzrostem temperatury.
Kalima jest dość uciążliwa i może potrwać nawet kilka dni. Może być szczególnie niebezpieczna dla osób z chorobami układu oddechowego, bo jakość powietrza jest w tym czasie fatalna. To prawdziwa zmora Wysp Kanaryjskich, której nie da się w żaden sposób przewidzieć. Planując wyjazd last minute można się jedynie upewnić, że kalima akurat nie dotarła tam, gdzie się wybieracie.

kalima, zdjęcie satelitarne 2022Źródło: earthobservatory.nasa.gov

Czas i długość dnia

Teneryfa leży na zachód od Europy i obowiązuje na niej czas WET (Western European Time). Oznacza to, że po przylocie należy cofnąć zegarki o godzinę względem czasu obowiązującego w Polsce i większości krajów europejskich.
Ze względu na zdecydowanie niewielkie, w porównaniu z Polską, oddalenie Teneryfy od równika, nie ma tutaj dużych wahań w długości dnia zależnie od pory roku. Latem najdłuższy dzień trwa blisko 14 godzin (7-21), zimą najkrótszy około 10,5 godziny (8-18).

Waluta, bankomaty, kantory i karty płatnicze

Na Teneryfie podobnie jak w Hiszpanii obowiązuje euro. W większości miejsc bez problemów można płacić kartą, dlatego przed wylotem warto pomyśleć i zamówić wielowalutową kartę Revolut idealnie sprawdzającą się w podróżach zagranicznych.
Jeśli natomiast chcecie i wolicie korzystać z gotówki, walutę najlepiej wymienić jeszcze przed podróżą, w Polsce. Oczywiście na Teneryfie w większych miastach i nadmorskich kurortach z łatwością znajdziecie bankomaty.

Teneryfa

Jak poruszać się po Teneryfie?

Mimo że Teneryfa nie jest dużą wyspą, to ze względu na specyficzne i górzyste ukształtowanie terenu przejechanie z jednego jej końca na drugi może zająć sporo czasu. Największe atrakcje wyspy są rozrzucone po różnych jej częściach, dlatego by dotrzeć do wielu z nich trzeba skorzystać z jednego ze środków transportu.

Komunikacja lokalna

Na wyspie działa bardzo dobrze rozwinięta sieć lokalnych, zielonych autobusów Titsa. Można nimi dojechać do wszystkich najważniejszych miejsc na Teneryfie, choć oczywiście jest to bardziej czasochłonne niż podróżowanie własnym autem. Wybierając autobus pamiętajcie, że wszystkie postoje na trasie to przystanki na żądanie.
Szczegółowe trasy i rozkład jazdy znajdziecie na stronie internetowej przewoźnika. Niestety czasami jest ona zablokowana i nie działa poza granicami Hiszpanii. Problem da się obejść przy użyciu hiszpańskiego VPNa.

Schemat autobusowych linii turystycznych na TeneryfieSchemat autobusowych linii turystycznych na Teneryfie – kliknij w obrazek by powiększyć

Bilety można kupić u kierowcy, ale warto zaopatrzyć się w kartę BonoBus, jeśli zamierzacie podróżować więcej. Działa ona jak karta prepaid i można ją nabyć na dworcach autobusowych i w kioskach. W przypadku niewykorzystanych środków można poprosić o zwrot pieniędzy w punkcie zakupu karty.

Samochód

Najpopularniejszą opcją na aktywne zwiedzanie Teneryfy jest oczywiście własne auto. Daje ono pełnię swobody i możliwość dotarcia właściwe w każde miejsce na wyspie. Na Teneryfie działają zarówno duże renomowane wypożyczalnie jak i małe lokalne firmy. Szeroką ofertę najłatwiej i najszybciej porównać w wyszukiwarce internetowej Rentalcars.

Sieć drogowa na Teneryfie jest dobrze rozwinięta. Większość wyspy poza północno-zachodnim wybrzeżem otoczona jest autostradą. Mimo że panuje na niej zazwyczaj wzmożony ruch, to jest to najwygodniejsza i najszybsza droga by dostać się z jednego krańca Teneryfy na drugi.

Teneryfa

Wszystkie trasy biegnące przez środek wyspy są kręte i dość czasochłonne, bo prowadzą przez wysokie partie gór. Podobnie jest z drogą do popularnej miejscowości Masca. Zarówno od strony Santiago del Teide i Buenavista del Norte jest ona wyjątkowo kręta, wymaga dużej uwagi od kierowcy, a jej pokonanie zajmuje sporo czasu. Zapewnia jednak niezapomniane widoki na licznych punktach widokowych. Tak samo wyglądają drogi na półwyspie Anaga – są wymagające, ale gwarantują spektakularne krajobrazy i mnóstwo pięknych wspomnień.

Teneryfa

Zorganizowane wycieczki

Coraz popularniejsze wśród turystów staje się korzystanie z usług lokalnych biur podróży. W ich ofercie można znaleźć naprawdę różnorodne i bardzo ciekawe propozycje. Od zwiedzania najciekawszych miejsc na wyspie, przez wizyty w popularnych parkach rozrywki po lekcje surfingu i nurkowania. Szeroki wybór ofert lokalnych biur znajdziecie na portalu getyourguide.

Telefon i internet

Teneryfa objęta jest roamingiem w ramach Unii Europejskiej. Dlatego w zależności od pakietu danego operatora nie powinniście być narażeni na wygórowane opłaty zarówno za korzystanie z telefonu, SMSów czy mobilnego internetu. Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić warunki roamingu u swojego operatora.

Gniazdka i wtyczki prądowe na Teneryfie

W Hiszpanii, a tym samym na Teneryfie używane są gniazdka i wtyczki typu C, a więc takie same jak w Polsce. Nie potrzeba zatem żadnych przejściówek, ani konwerterów by podłączyć urządzenia do sieci elektrycznej.

Teneryfa – język i komunikacja

Aby porozumieć się z mieszkańcami Teneryfy z pewnością przyda się przynajmniej podstawowa znajomość hiszpańskiego. Ale i bez niej nie powinno być większych problemów z dogadaniem się na wyspie. Dużo osób, zwłaszcza w miejscach turystycznych, zna przynajmniej podstawy angielskiego, a także niemieckiego.

Teneryfa

Noclegi, czyli gdzie spać na Teneryfie?

Zróżnicowany klimat Teneryfy sprawia, że część północna i południowa znacząco różnią się od siebie. Północ jest zdecydowanie mniej popularna wśród turystów. Nie znajdziecie tu tylu piaszczystych plaż i olbrzymich kompleksów hotelowych co na południu. Będzie tu też nieco chłodniej i bardziej deszczowo. Południe to z kolei miejsce dla lubiących słońce, plaże i typowe kurorty ze specyficzną infrastrukturą turystyczną: promenadami, sklepami i licznymi restauracjami.

Teneryfa ma świenie rozwiniętą bazę hotelową i z pewnością bez trudu każdy znajdzie coś dla siebie. Naszym zdaniem warto poszukać czegoś na południu, by mieć większą gwarancję dobrej pogody. Najlepiej jednak unikać dużych miast i kurortów. Jeśli planujecie wynająć samochód optymalnym wyborem może okazać się nocleg w jednej z miejscowości na południowych stokach Teide. Sami wybraliśmy mieszkanie w miejscowości San Miguel, która okazała się świetną bazą wypadową do Parku Narodowego Teide. Jednocześnie od popularnego El Medano, położonego na wybrzeżu, dzieliło nas zaledwie 25 min autem.
Warto też rozważyć nocleg w dwóch miejscach i w przypadku dłuższego urlopu przeznaczyć jedną część na zwiedzanie północy, a drugą – na odpoczynek na południu. W ten sposób można zaoszczędzić sporo czasu na dojazdach!
Dużo ofert w konkurencyjnych cenach znajdziecie w wyszukiwarce i porównywarce Booking.com.Booking.com

Co zobaczyć na Teneryfie?

Teneryfa oferuje turystom moc różnorodnych atrakcji. Od wspaniałych plaż i klifowego wybrzeża, przez wyjątkowe, klimatyczne miasta i miasteczka, po rozbudowaną sieć zróżnicowanych szlaków górskich, a także wspaniałe i tajemnicze lasy na szczytach półwyspu Anaga. Są też jaskinie, naturalne baseny, malownicze wąwozy i ciekawa kuchnia. To świeny kierunek zarówno dla osób lubiących aktywne wyjazdy oraz tych chcących odpocząć.

O największych atrakcjach Teneryfy przeczytacie więcej w osobnym artykule. Musimy przyznać, że choć Teneryfa pierwotnie nie zrobiła na nas najlepszego wrażenia, to oglądając zdjęcia z podróży z przyjemnością byśmy tam wrócili!

Teneryfa

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 1)