CopenHill – spalarnia śmieci, która stała się turystyczną atrakcją!

Spalarnia śmieci może wydawać się dość osobliwą atrakcją turystyczną. Ale nie w Danii! Tutaj takie projekty są czymś powszechnym i kreują światowe trendy urbanistyki przyjaznej człowiekowi. Kopenhaga nie tylko słynie z nowoczesnej i innowacyjnej architektury miejskiej, ale także jako jedno z pierwszych miast na świecie opracowała strategiczny plan uzyskania neutralności emisyjnej już w 2025 roku! CopenHill czyli nowoczesna, kopenhaska spalarnia śmieci jest kluczowym elementem tego planu. To także wspaniały projekt architektoniczny. Między innymi dzięki takim inwestycjom miasto zostało ogłoszone przez UNESCO Światową Stolicą Architektury 2023.

Kopenhaga

Spalarnia to nie tylko ciekawy wizualnie budynek, który przyciąga wzrok już ze ścisłego centrum miasta, ale także ogromny teren rekreacyjny i miejsce, które doskonale wpisuje się w trend budowania szczęśliwych miast. Mieszkańcy mogą tu odpocząć, napić się drinka, a nawet wejść na szczyt po ściance wspinaczkowej, a następnie zjechać na dół na nartach!

Duńska filozofia szczęśliwych miast

Liczne nagrody i obecność Danii na podium w rankingach na najlepszy kraj do życia na świecie, pozwala stwierdzić, że duńscy projektanci odkryli patent budowania szczęśliwych miast. Ich zdaniem architektura i przestrzenie miejskie mają wspierać aktywność i rekreację oraz wpływać na zadowolenie i dobre samopoczucie mieszkańców. Wielu z nich kieruje się w swoich wizjach dążeniem do hedonizmu, stawiając radość i przyjemność w centrum swojej pracy. Przestrzeń miejska ma przede wszystkim uszczęśliwiać ludzi!

Kopenhaga

Słynny duński architekt Jan Gehl od lat 70-tych XX wieku podkreśla, że to człowiek i jego potrzeby powinny być podstawą projektowania miast. Promuje ruch pieszy, a nie samochodowy i zwraca uwagę na konieczność tworzenia takich miejsc, które sprzyjają interakcjom, tak by miasto żyło! Kopenhaga może pochwalić się mnóstwem ciekawych realizacji, które wpisują się w ten trend, a doskonałym przykładem jest niedawno powstała spalarnia śmieci CopenHill.

CopenHill – coś więcej niż spalarnia śmieci

CopenHill lub inaczej Amager Power powstało w 2019 roku. Jego budowa kosztowała aż 600 mln euro. Ma powierzchnię około 41.000 m2, a tutejsze piece i turbiny utylizują ponad 440.000 ton odpadów rocznie. Spalarnia zapewnia w ten sposób ekologiczną energię elektryczną i ogrzewanie dla 150.000 domów! Ale to nie wszystko!

CopenHill, Kopenhaga

CopenHill to także duży i ważny, miejski ośrodek rekreacyjny, choć mogłoby się wydawać, że tak skrajne funkcje jednego budynku zupełnie się wykluczają. Ten nowoczesny i atrakcyjny wizualnie obiekt został zaprojektowany przez architektów z biura Bjarke Ingels Group tak, by jego podstawowe, ekologiczne funkcje połączyć ze społecznymi i użytkowymi. Dzięki temu spalarnia służy mieszkańcom miasta, którzy zyskali ogromny teren rekreacyjny. Jednocześnie stała się też popularną atrakcją turystyczną, bo wielu przyjezdnych chce zobaczyć ten ewenement na własne oczy!

CopenHill, Kopenhaga

Warto przy tym zwrócić uwagę, że kompleks spełnia restrykcyjne wymogi dotyczące bezpieczeństwa i ekologii. Według architekta Bjarke Ingelsa, CopenHill to nie tylko „najczystsza na świecie elektrownia przetwarzająca odpady na energię” – do atmosfery z komina trafia wyłącznie para wodna! To także „latarnia morska” dla innych miast, udowadniająca, że „zrównoważone miasto jest nie tylko lepsze dla środowiska, ale także przyjemniejsze dla życia jego mieszkańców”.

Co ciekawe CopenHill, znajduje się całkiem niedaleko centrum Kopenhagi, na nadmorskim cyplu, a nie na jego obrzeżach jak to zwykle bywa w przypadku tego typu obiektów.

plaża Amager, Kopenhaga

Atrakcje CopenHill – narty, wspinaczka i taras widokowy

CopenHill to doskonały przykład na to, że projektowane obiekty mogą spełniać więcej niż jedną funkcję. W Kopenhadze nie brakuje zresztą tego typu realizacji. Słynna biblioteka Czarny Diament mieści na przykład doskonałą restaurację, salę koncertową i wystawową, która przyciąga różnorodną publiczność.
CopenHill jest przypadkiem nieco ekstremalnym, ale gdzie, jeśli nie w Kopenhadze mogłaby powstać spalarnia śmieci, która jest jednocześnie stokiem narciarskim, olbrzymią ścianką wspinaczkową, miejscem spotkań i atrakcją turystyczną?

Przeczytaj także nasz artykuł o innych atrakcjach Kopenhagi!

Stok narciarski CopenHill

Miejska spalarnia śmieci to jednocześnie pierwszy i w dodatku całoroczny ośrodek narciarski w Kopenhadze! Na miejscu można wypożyczyć narty, kijki, kask i cały niezbędny osprzęt, a następnie wjechać wyciągami na szczyt CopenHill. Specjalnie przygotowany stok zjazdowy podzielono na dwie części – górną, trudniejszą dla bardziej doświadczonych narciarzy i dolną, łatwiejszą ze specjalnie wydzielonymi strefami freestyle’ową i przeznaczoną dla dzieci.
Aktualne ceny wstępu na stok najlepiej sprawdzić bezpośrednio na oficjalnej stronie internetowej.

CopenHill, Kopenhaga

CopenHill, Kopenhaga

CopenHill, Kopenhaga

CopenHill, Kopenhaga

Szlaki piesze na szczyt

Na szczyt CopenHill, wzdłuż dachu spalarni, poprowadzono także ścieżki dla pieszych. Najkrótsza wiedzie schodami i ma 450 metrów, ale w górnej części stoku dostępnych jest kilka różnych tras. Po drodze rozmieszczono także stojaki fitness, które zachęcają do dodatkowej aktywności. Można też zatrzymać się na krótki piknik z widokiem na panoramę miasta.

Specjalistyczna ścianka wspinaczkowa

CopenHill umożliwia także uprawianie sportów ekstremalnych! Znajduje się tu najwyższa na świecie ściana wspinaczkowa o wysokości 85 metrów z 10-cioma trasami o różnym stopniu trudności – im wyżej, tym trudniej! Ścianka dostępna jest tylko dla profesjonalistów, co wynika z obowiązujących w Danii przepisów. Do wspinaczki wymagany jest specjalny certyfikat wspinaczki wielowyciągowej. Za działanie ścianki odpowiedzialny jest Duński Klub Górski i Wspinaczkowy. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia można znaleźć na jego oficjalnej stronie internetowej.

CopenHill, Kopenhaga

CopenHill, Kopenhaga

Taras widokowy i restauracja

CopenHill warto odwiedzić z jeszcze jednego powodu. Na dachu spalarnii znajduje się fantastyczny, najwyżej położony w mieście i co najważniejsze zupełnie darmowy taras widokowy z barem i kawiarnią, na który można wjechać windą! Na górze często odbywają się różnego rodzaju wydarzenia kulturalne i koncerty, więc przestrzeń jest wykorzystywana do różnych celów.
Taras widokowy dostępny jest dla zwiedzających codziennie od poniedziałku do piątku od 12:00 do 19:00, w soboty od 10:00 do 19:00 a w niedziele od 10:00 do 17:00. Przed przyjściem warto upewnić się, że obiekt nie jest wynajęty na imprezę zamkniętą. Tego typu informacje publikowane są na oficjalnej stronie CopenHill.

CopenHill, Kopenhaga

CopenHill, Kopenhaga

CopenHill, Kopenhaga

widok Kopenhagę

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 3)