Jak dojechać do lotniska Warszawa-Radom?

Lotnisko Warszawa-Radom to oddany ostatnio do użytku port lotniczy na Mazowszu. Mimo upadku poprzedniego lotniska funkcjonującego na tym samym terenie, władze ponownie postawiły na Radom jako miasto, które ma odciążyć Warszawskie Okęcie w ruchu lotniczym. Pierwsze loty z nowego portu odbyły się pod koniec kwietnia 2023 roku.

Lotnisko Warszawa-Radom

Lotnisko Warszawa-Radom imienia Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 roku położone jest w odległości ponad 90 kilometrów na południe od centrum Warszawy i około 4 kilometrów na wschód od centrum Radomia. Jest do drugi cywilny port lotniczy korzystający z terenów dawnego lotniska wojskowego Radom-Sadków do celów komercyjnych. Pierwszy zwany Portem Lotniczym Radom został uruchomiony w 2014 roku. Do listopada 2017 roku odbywały się z niego loty m.in. do Rygi, Berlina, Lwowa, Wrocławia i Gdańska. Niestety w lipcu 2018 roku lotnisko złożyło wniosek o upadłość.
Po zmianie właściciela, gruntownej przebudowie i wybudowaniu nowego terminala lotnisko ponownie otwarto 27 kwietnia 2023 roku. Obecnie jedyną linią realizującą regularne loty z lotniska Warszawa-Radom są Polskie Linie Lotnicze LOT. Siatka połączeń obecnie obejmuje jedynie Paryż i Rzym, ale ma być stale poszerzana między innymi o Kopenhagę, Tiranę i Prewezę w Grecji.
Według szacunków projektantów terminal będzie mógł początkowo przyjąć około miliona pasażerów w ciągu roku, a później nawet 3 miliony osób rocznie. Przy ewentualnej dalszej rozbudowie mówi się nawet o 9 milionach pasażerów.

Jak dojechać do lotniska Warszawa-Radom?Zdjęcie: Materiały prasowe PLL

Jak dojechać do lotniska Warszawa-Radom?

Nowe lotnisko, wychodząc naprzeciw pasażerom, stara się na wiele sposobów zapewnić szybki i wygodny transport do portu lotniczego. Obecnie można dotrzeć do Radomia zarówno autobusem, pociągiem jak i własnym samochodem. Przyjrzyjmy się zatem szczegółowo jak dojechać do lotniska Warszawa-Radom różnymi środkami komunikacji.

Autobusem na lotnisko Warszawa-Radom

Z Warszawy

Spora odległość od stolicy spowodowała, że władze chcąc w pierwszej fazie działalności wypromować nowe lotnisko, zdecydowały się na zorganizowanie darmowego połączenia autobusowego pomiędzy Portem Warszawa-Radom, a stołecznym Okęciem. Shuttle busy jeżdżą na trasie Dworzec Zachodni w Warszawie – Lotnisko Chopina – Lotnisko Warszawa-Radom i z powrotem.  

Rozkład ma być dostosowany do aktualnej siatki połączeń. Informacje odnośnie możliwości rezerwacji miejsc pasażerowie otrzymają od linii lotniczych wraz z biletami na konkretny lot. Liczba miejsc w autokarze jest ograniczona, a o ich przyznaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Z Okęcia autobusy będą odjeżdżać z lotniskowego dworca autokarowego ze stanowiska numer 17, z Radomia ze stanowiska 4, a z Dworca Zachodniego również ze stanowiska 4 oznaczonego napisem “Shuttle Bus Airport”.

Z innych miast

Przed terminalem lotniska znajduje się dworzec z dwunastoma stanowiskami dla autobusów dalekobieżnych. Współpracę z portem ma rozpocząć firma NEOBUS, która będzie obsługiwać połączenia m.in. z Warszawą, Rzeszowem, Sanokiem, Ostrowcem Świętokrzyskim, Przemyślem i Medyką.

Pociągiem na lotnisko w Radomiu

Niestety nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z lotniskiem Warszawa-Radom. Można dojechać jedynie do stacji Radom Główny i stamtąd miejskim autobusem numer 5 lub 14 dostać się na lotnisko. Kursują one w dni powszednie co 20 minut w godzinach 6:00-16:30, i co 30-40 minut w godzinach późniejszych, oraz co 40 minut w weekendy.
Szczegółowy rozkład jazdy i ceny biletów można sprawdzić na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji w Radomiu.
Uber na trasie dworzec-lotnisko powinien kosztować poniżej 20 PLN.

lotnisko Warszawa-RadomZdjęcie: Materiały prasowe PLL

Dojazd własnym samochodem na lotnisko Warszawa-Radom

Choć Radom z Warszawą i Krakowem połączony jest trasą szybkiego ruchu S7, to niestety nie zapewnia ona bezpośredniego dojazdu. By dojechać do portu lotniczego trzeba w obu przypadkach przejechać około 20 kilometrowy odcinek przez przedmieścia i obrzeża miasta.
Lotnisko dysponuje dwoma parkingami krótko- i długoterminowymi.
P1 – pojemność 382 miejsca + 10 dla osób z niepełnosprawnością
P2 – pojemność 250 miejsca + 5 dla osób z niepełnosprawnością
Parkingi są płatne:
6 PLN za godzinę postoju na P1, 5 PLN za godzinę postoju na P2.
Pierwsza doba postoju kosztuje 60 PLN (P1) lub 40 PLN (P2). Każda następna to koszt 10 PLN.

Booking Radom” width=

Wynajem samochodu na lotnisku w Radomiu

Na podróżnych przylatujący do Radomia i chcących dalej podróżować po kraju, czekają 4 wypożyczalnie samochodów osobowych. Wszystkie stanowiska firm zlokalizowane są w terminalu lotniska w ogólnodostępnej część przylotów, naprzeciwko Hali Odbioru Bagażu. Samochody można także zarezerwować przez wyszukiwarkę i porównywarkę cen Rentalcars.com

Przeczytaj również: kompendium – jak wypożyczyć samochód?

Plan lotniska Warszawa-Radom

plan lotniska Warszawa-Radom

Data oryginalnego wpisu: 28.04.2023
Ostatnia aktualizacja: 16.05.2023
Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

4.7 - (Głosy: 10)