Jak dojechać z lotniska do centrum Wilna?

Bilety lotnicze do Wilna kupiliśmy dość spontanicznie. Zachęciła nas głównie cena – niecałe 80 PLN za lot w obie strony za osobę. Żal było nie skorzystać, zwłaszcza, że termin też był dogodny – długi, sierpniowy weekend.
Ponieważ takie ceny biletów na Litwę zdarzają się coraz częściej, rośnie liczba polskich turystów odwiedzających ten kraj. Bezpośrednie loty z Polski oferuje obecnie WizzAir z Warszawy (pn, śr, pt, nd) i Gdańska (wt, cz, sb) oraz LOT z Warszawy (codziennie). By niepotrzebnie nie tracić czasu i nerwów po przylocie warto wcześniej wiedzieć jak dojechać z lotniska do centrum Wilna.

Międzynarodowy port lotniczy Wilno

Mimo iż lotnisko w Wilnie jest największym portem lotniczym na Litwie, rocznie obsługuje zaledwie około 4 milionów pasażerów, choć liczba ta stale i dynamicznie rośnie.
Sam terminal lotniska mimo niedawnej rozbudowy jest bardzo kameralny, a hala przylotów przypomina bardziej niewielki dworzec kolejowy, niż międzynarodowy port lotniczy.

Wilno, lotnisko, port lotniczy, plan lotniskaPlan lotniska w Wilnie

Jak dojechać z lotniska do centrum Wilna?

Wileńskie lotnisko położone jest stosunkowo blisko centrum miasta – około 6 kilometrów na południe (4km w linii prostej) od Placu Ratuszowego. Tak niewielka odległość sprawia, że niektórzy turyści wybierają się do miasta pieszo, ale dla przyjezdnych lubiących wygodę i szybkość jest kilka innych możliwości sprawnego dostania się do centrum Wilna.

Autobusy z lotniska do centrum Wilna

Do portu lotniczego dojeżdża kilka miejskich linii autobusowych – przystanek Oro uostas. Zwykłe 1, 2 i 88, przyspieszona 3g, oraz nocna linia 88N. Łatwo je rozróżnić po kolorach – autobusy normalne mają kolor niebieski, pospieszne zielony, a nocne czarny.
Linie 1 i 2 dojeżdżają tylko do dworca kolejowego (ponad 500 metrów od Ostrej Bramy). Autobus 88 objeżdża stare miasto i kończy kurs po drugiej stronie Wilii, podobnie jak ekspresowa linia 3g, która jedzie jednak również dużo dalej na północ miasta.
Przystanek autobusowy znajduje się przed terminalem. Bilety można kupić w kiosku lub u kierowcy (jednorazowy kosztuje 1 euro). Aktualne ceny biletów warto sprawdzić na stronie wileńskiej komunikacji miejskiej.
Czas podróży do miasta to około 20 minut autobusem normalnym i 10 pospiesznym.

A tutaj znajdziecie aktualne trasy autobusów wraz z rozkładami jazdy.

Minibusy TOKS

Alternatywą dla komunikacji miejskiej są minibusy firmy TOKS. Dojeżdżają one do dworca autobusowego, a kurs w jedną stronę to koszt 2 euro od osoby.

Pociągi do Wilna

Niedaleko od terminala lotniskowego znajduje się dworzec kolejowy do którego prowadzi specjalny chodnik. Kursuje stąd specjalny pociąg „Vilnius-Airport”. Bilet można kupić on-line, w pociągu i na stacji kolejowej i kosztuje 0,70 euro. Podróży trwa 7 minut, ale warto zwrócić uwagę, że pociągi jeżdżą średnio tylko raz na godzinę.

Taksówką z lotniska do Wilna

Przed terminalem lotniska jest też oczywiście postój rekomendowanych taksówek. Średnia cena kursu do centrum miasta to około 10 euro. We wszystkich taksówkach można płacić gotówką i kartami kredytowymi
Maksymalne stawki za przejazd taksówką to:

  • Opłata początkowa 1,45 euro
  • 1 km – taryfa dzienna – od 6:00 do 22:00 1,01 euro
  • 1 km – taryfa nocna – od godz. 22:00 do 6:00 1,16 euro
  • 1 km w weekendy i święta 1,16 euro
  • 1 km poza miastem 1,16 euro
  • 1 minuta postoju 0,29 euro

Uber, Taxify

Jak w wielu europejskich krajach, tak i na Litwie coraz popularniejsze staje się podróżowanie po mieście samochodami prywatnymi. Korzystając z Ubera czy Taxify można zdecydowanie zaoszczędzić w porównaniu z tradycyjną taksówką. Ceny będę ponad dwa razy mniejsze. Kurs z lotniska na Plac Katedralny, w zależności od pory dnia będzie nas kosztować od 3 do 5 euro.

Samochodem

Na wileńskim lotnisku prężnie działa ponad 10 firm wynajmujących samochody. Dzięki dużej konkurencji ceny wypożyczonych aut zaczynają się już od około 50 złotych za dobę. Sam port lotniczy położony jest w pobliżu głównych tras szybkiego ruchu, otaczających stolicę Litwy.
Przy terminalu znajdują się duże parkingi zarówno krótko jak i długoterminowe – ceny zaczynają się od 2,5 euro za godzinę.
Oczywiście warto zarezerwować samochód z wyprzedzeniem by zagwarantować sobie jak najlepszą cenę i auto spełniające nasze oczekiwania. Polecamy skorzystanie z naszej wyszukiwarki.

Przeczytaj również: kompendium – jak wypożyczyć samochód?

Wilno, lotnisko, port lotniczy, jak dojechać z lotniska do centrum Wilnazdjęcie: https://www.vilnius-airport.lt/

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 4)