Kowno – najbardziej litewskie miasto

Po tym jak miło zaskoczyło nas Wilno i jak bardzo zmieniło się na plus przez ostatnie lata, z dużymi nadziejami wyruszaliśmy do Kowna. Liczyłem na to, że podobnie jak stolica Litwy, wymaże z mojej pamięci wspomnienie miejsca wyludnionego, smutnego i niewartego odwiedzin. Drugie co do wielkości miasto na Litwie leży niewiele ponad 100 kilometrów od Wilna i zamieszkiwane jest przez około 350 000 mieszkańców. Jeszcze 100 lat temu Polacy stanowili tu około 45% populacji, a dziś kownianie to w znakomitej większości Litwini i podobno nie ma w krajach bałtyckich bardziej jednorodnego kulturowo miasta. To największy ośrodek przemysłowy, a także centrum kulturalne kraju. Ciekawa alternatywa i miejsce z ogromnym, choć może nieoczywistym, potencjałem turystycznym.

Spacer po Kownie

Po Kownie najlepiej poruszać się pieszo. Odległości są stosunkowo niewielkie, a w trakcie spaceru każdy znajdzie coś dla siebie: zabytki z bogatą historią, nowoczesne sklepy, hipsterskie lokale czy rozległe tereny zielone nad zbiegiem Niemna i Wilii. Miasto jest bardzo kameralne (możne się wręcz wydać prowincjonalne) i da się je całkiem dobrze poznać w jeden dzień.

Kowno – główne atrakcje miasta

Zwiedzanie Kowna zaczęliśmy dość daleko od ścisłego centrum, bo od kościoła św. Michała Archanioła zwanego również kościołem Garnizonowym. Powstał on w 1893 roku jako sobór prawosławny, w okresie międzywojennym był kościołem garnizonowym, a od 1991 roku siedzibą parafii rzymskokatolickiej.
Kościół położony jest na końcu przepięknej Alei Wolności (Laisvės alėja), łączącej Nowe i Stare Miasto. Ulica jest wyłączona z ruchu kołowego, a przez jej środek przebiega szpaler drzew. To sprawia, że stała się ona wspaniałym deptakiem turystycznym. Aleja przechodzi obecnie rewitalizację, bo Kowno szykuje się do bycia Europejską Stolicą Kultury. Do 2022 roku z pewnością zakończą się wszystkie remonty, tymczasem nie pozostaje nic innego jak przymknąć oko (i ucho) na drobne niedogodności.

kościół św. Michała Archanioła

Kowno, kościół św. Michała Archanioła
Kowno, kościół św. Michała Archanioła

Kowno, kościół św. Michała Archanioła

Kowno, kościół św. Michała ArchaniołaKościół św. Michała Archanioła w Kownie

Reprezentacyjny deptak miasta jest imponujący, ale oczywiście zachęcamy by zboczyć z głównego szlaku. Kowno słynie ze street artu, więc warto sprawdzić co kryje się za rogiem. W taki sposób znaleźliśmy również przepiękny, najstarszy gotycki kościół na Litwie – kościół św. Gertrudy, gdzie odbywały się (niemal hurtowo) uroczystości ślubne. Zresztą nowożeńców spotykaliśmy na każdym kroku i w każdym mijanym po drodze kościele, ale ten szczególnie zapadł nam w pamięci.

street art
Kowno, kościół św. Gertrudy
Kowno, kościół św. Gertrudy
Kowno, kościół św. Gertrudy

Kościół świętej Gertrudy leży na tyłach ulicy Wileńskiej (Vilniaus g.), która prowadzi bezpośrednio na kameralne Stare Miasto. Idąc w stronę Placu Ratuszowego po prawej stronie miniemy na pozór nieco ukrytą ceglaną Bazylikę archikatedralną Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Ten wybudowany w XV wieku gotycki kościół jest obecnie największą świątynią katolicką na Litwie.

Kowno, Stare Miasto

Kowno, Stare Miasto

Kowno, Stare Miasto
Kowno, Stare Miasto

Stare Miasto

Kowno, Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Stare Miasto

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Stare MiastoBazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie

Wychodząc z bazyliki skręcamy w lewo i trafiamy na wspomniany już wcześniej Plac Ratuszowy, na którym od razu rzuca się w oczy ponad 50 metrowy “Biały Łabędź”. Tak właśnie potocznie nazywany jest budynek ratusza, wyraźnie górujący nad całym placem. Co ciekawe zaplanowano go jako budynek parterowy, a niewielka wieża pojawiła się tu dopiero u schyłku XVI wieku. Dwieście lat później nastąpiła wielka przebudowa i oprócz zmiany stylu i dostosowania go do ówczesnej estetyki podwyższono wieżę do obecnej wysokości. Budynek funkcjonował kolejno jako cerkiew, skład broni, scena miejskiego teatru i siedziba Archiwum Państwowego Litewskiej SRR. Od lat 70 XX wieku znajduje się tu Pałac Ślubów i Muzeum Ceramiki. W 2003 roku Ratusz wpisano na listę dziedzictwa architektonicznego Litwy.

Kowno, Plac Ratuszowy, Stare Miasto
Kowno, Plac Ratuszowy, Stare Miasto
Kowno, Plac Ratuszowy, Stare MiastoKowno – Plac Ratuszowy

Niedaleko Placu Ratuszowego, w jednej z bocznych uliczek (Aleksoto g. 6.) stoi tak zwany Dom Perkuna, czyli bałtyckiego boga wojny i piorunów. To XV wieczna kamienica kupiecka w stylu gotyckim, która jest jedną z największych atrakcji architektonicznych kowieńskiej starówki. Przez wieki zmieniało się przeznaczenie budynku – początkowo mieściło się tu biuro kupieckie, następnie kaplica jezuicka, szkoła, teatr, internat, a obecnie niewielkie muzeum Adama Mickiewicza i wystawa archeologiczna.

Kowno, Stare Miasto, Dom Perkuna
Stare Miasto, Dom Perkuna

Spacerując wąskimi uliczkami Starego Miasta dochodzimy w końcu w okolice Zamku (Kauon Pilis). Oryginalnie budowla została wzniesiona w XIV wieku, ale do naszych czasów zachowało się niewiele. Zamku nie ominęły najazdy krzyżackie, pożary, a nawet powodzie. Obecnie możemy podziwiać odbudowaną basztę (w jej wnętrzu znajduje się niewielkie muzeum), fragment murów i fosę.

ulica Muziejaus

Kowno, Zamek, Stare MiastoZamek w Kownie

Kowieńska starówka to nie tylko zabytki. To także olbrzymi park Santakos, u zbiegu Wilii i Niemna. To tu mieszkańcy Kowna przychodzą na spacery, spędzają wolny czas po pracy i rozkoszują się przyrodą. To rozległy, zielony teren w samym sercu miasta. Warto zatrzymać się tu na krótką przerwę, przysiąść nad brzegiem rzeki i odpocząć przed dalszym zwiedzaniem.

Funikular i widok na Kowno

Na koniec naszego pobytu w Kownie udaliśmy się na drugą stronę Niemna, do kolejki linowej (Aleksoto funikulierius). Niestety w międzyczasie popsuła się pogoda, a na domiar złego punkt widokowy był w remoncie, przez co trudno było podziwiać panoramę miasta. Jestem jednak pewien, że w normalnych warunkach warto się tu wybrać, bo zobaczyć jak Kowno wygląda z góry. Drugim punktem, z którego roztacza się piękny widok na miasto jest taras widokowy kościoła Zmartwychwstania Pańskiego. Za drobną opłatą można wejść na niego schodami, a za nieco większą –  wjechać windą.

Kowno, Stare MiastoPanorama Kowna

Kowno – idealne na jeden dzień

Kowno to idealne miejsce na jednodniowy wypad, na przykład w czasie dłuższego pobytu w Wilnie lub przy przejeździe przez Litwę. W tym czasie można zapoznać się z większością atrakcji miasta i poczuć tutejszy niespieszny klimat. Miasto jest wyjątkowo ciche, spokojne i kompaktowe, a przede wszystkim podobnie jak Wilno bardzo zielone. Jesteśmy też przekonani, że jeśli zdecydujecie się zatrzymać tutaj na dłużej, nie będziecie się nudzić.

Jak dojechać do Kowna z Wilna?

Kowno leży 100 kilometrów na zachód od stolicy Litwy, a transport między miastami jest bardzo łatwy. Połączone są główną drogą A1, co umożliwia szybki dojazd własnym samochodem lub autobusem rejsowym. Trasę obsługują między innymi lokalni przewoźnicy Ollex i Toks (kilkadziesiąt rejsów każdego dnia). Cena za przejazd to około 10€.
Z Wilna do Kowna można dojechać także pociągiem. Składy kursują kilkanaście razy dziennie, a podróż trwa niecałe 1,5 godziny. Ceny wahają się od 4,8 do 6,6€ w drugiej klasie i od 5,4 do 7€ w pierwszej.

Polecamy atrakcje w okolicy:

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

4.7 - (Głosy: 6)