Moves like Jarg

Czechy to kraj, który dość szybko wywołuje konkretne skojarzenia. Czeskie piwo, knedliki, Krecik, czeski film, Wojak Szwejk… Być może zapomniałem jeszcze o czymś oczywistym, ale dla mnie osobiście pierwsze skojarzenie z Czechami to europejska kolebka hokeja na lodzie. Ten sport jest tam obecny wszędzie i o każdej porze roku. Przykłady? Proszę bardzo…

Hokej – czeska tradycja

Gdy wylądujecie na lotnisku w Pradze, w holu głównym możecie dostrzec hokejową koszulkę Jaromira Jagra, jednej z największych gwiazd hokejowych i zarazem ogólnie sportowych w tym kraju. W kiosku gdzie będziecie kupować bilety na autobus do centrum, znajdziecie kilka gazet poświęconych tylko hokejowi. A jeśli dokładniej poszperacie, to znajdziecie też pewnie jakiś kalendarz z reprezentacją narodową lub inne gadżety związane z tą dyscypliną sportu.
Jedną z pamiątek, które będziecie mogli sobie kupić będzie, poza wspomnianą już koszulką, krążek hokejowy z flagą Czech lub nawet matrioszka z najbardziej znanymi hokeistami świata.

Pamiątkowe krążki hokejowe, Moves like Jarg

Hokejowe matrioszki

Hokejowe pamiątki, Moves like Jarg

Hokej jest wszędzie

Ale hokej w Czechach jest nie tylko na pokaz. Nim się tu żyje, ten sport się tu uprawia. Zajrzyjcie nawet w środku lata to miejskiego marketu w średniej wielkości mieście. Jest duża szansa, że będzie tam osobny dział ze sprzętem hokejowym. Nie, nie pomyliłem się, nie sportowym, a tylko hokejowym. Kaski, łyżwy, ochraniacze, kije… co tylko zechcecie.

Moves like Jarg

Trzeba powiedzieć wprost. Czesi są na punkcie hokeja po prostu zwariowani. Oto przeróbka hitu Maroon 5 – Moves Like Jagger… Według Czechów jedyna słuszna wersja czyli Moves Like Jagr.

Podział Czechosłowacji

A na deser krótki komiks, który wyjaśni Wam dokładnie przyczyny podziału Czechosłowacji w 1993 roku na dwa państwa.

Rozpad Czech i Słowacji

I trzeba przyznać, że pomysł się wyjątkowo udał. W roku 2000 w finale Mistrzostw Świata rozgrywanych w Rosji zagrały drużyny Czech i Słowacji… Wygrali ci pierwsi 5:3.

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 1)