Site icon Idziemy Dalej

Wiza do Omanu – kompendium wiedzy

Oman wiza

Oman od kilku lat jest coraz bardziej popularnym celem turystycznych wyjazdów Polaków. Stało się tak głównie za sprawą jednego z biur podróży, które do swojej oferty dodało wyjazdy do Salala – kurortu w południowej części kraju. Ale Oman odwiedzają też coraz częściej turyści podróżujący na własną rękę. Oni zazwyczaj koncentrują się na północnej części państwa: objeżdżają majestatyczne góry, pokonują olbrzymie wy97dmy pustyni Sharqiya Sands (zwanej także Wahiba Sands) i pływają w niezliczonych wadi, czyli wypełnionych wodą dolinach.
Niezależnie czy podróżujecie z biurem by odpocząć na plaży, czy jedziecie na własną rękę, by podziwiać piękno kraju, będzie Wam potrzebna wiza do Omanu i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju. Na szczęście wyrobienie dokumentów jest stosunkowo łatwe. W artykule znajdziecie dokładne informacje na temat wizy do Omanu: jak ją zrobić, którą wizę wybrać i ile będzie Was to kosztować.

Wiza do Omanu – rodzaje i ceny

Oman w ostatnim czasie kilkakrotnie modyfikował przepisy wizowe, a także znacząco podniósł ceny za wyrobienie dokumentów. Obecnie turystyczne wizy do Omanu występują w następujących opcjach i cenach:

Nie zdziwcie się, gdy na rządowych omańskich stronach internetowych zobaczycie, że wiza kosztuje np. “Omani Rials 20.000”. Nie oznacza to, że ceny wzrosły 1000 razy, a jedynie że Omańczycy często zapisują wartości pieniężne właśnie w ten sposób i musicie zapłacić dokładnie 20 riali.
Jeśli nie wyrobicie wizy przez internet i będziecie chcieli to zrobić dopiero po przylocie do Omanu, to do ceny każdego dokumentu zostanie doliczona opłata manipulacyjna 1 OMR.

Jak wyrobić wizę do Omanu?

Zasadniczo sposoby na wyrobienie omańskiej wizy są dwa. Pierwszy i chyba najwygodniejszy – przez internet. Druga możliwości to uzyskanie wizy na granicy (na lotnisku) w specjalnym okienku przed odprawą paszportową. Należy jednak pamiętać, że omański rząd już kilka razy próbował zlikwidować tą drugą opcję, ale za każdym razem wycofywał się z tego pomysłu. Nie wiadomo jednak jak sytuacja będzie się dalej rozwijać, dlatego najbezpieczniej lecieć do Omanu z wizą w kieszeni. Zobaczmy zatem jak uzyskać wizę do Omanu przez internet.

Omańska wiza – wniosek przez internet

Wszystkie formalności związane z wizą do Omanu załatwimy na stronie internetowej Royal Oman Police. Na początku będziemy musieli założyć specjalne konto eVisa. Przy tej okazji podajemy nasze dane osobowe, adres mailowy i numer telefonu.
Gdy już założymy konto, na podany mail dostaniemy link aktywujący. Po jego kliknięciu będziemy mieli pełen dostęp do konta eVisa i możliwość składania wniosków wizowych. Co ważne z jednego konta można aplikować w imieniu wielu osób. A zatem jeśli podróżujemy grupą wystarczy nam jedno konto, w ramach którego możemy wypełnić wiele wniosków.

Na kolejnych stronach formularza wizowego podajemy nasze obywatelstwo, wybieramy rodzaj wizy, która nas interesuje, wpisujemy dane z paszportu, oraz nasze dane osobowe. Następnie należy załączyć dwa pliki graficzne – skan strony z naszym zdjęciem z paszportu oraz paszportowe zdjęcie naszej twarzy. Załączniki mogą być w formacie PDF, JPEG, PNG lub TIFF, a wielkość każdego z nich nie może przekraczać 512KB. Szczegółowe wymagania odnośnie skanów znajdziecie na stronie omańskiej policji.

strona Royal Oman Police

Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól i przesłaniu plików, należy już tylko opłacić wniosek lub wnioski wizowe. Musicie być jednak świadomi, że opłata za wizę nigdy nie gwarantuje jej przyznania i zawsze jest bezzwrotna.

Po prawidłowym przejściu przez całą procedurę pozostaje już tylko oczekiwanie na przyznanie wizy. Zazwyczaj decyzja podejmowana jest w ciągu niecałej doby. Jeśli wszystko się powiedzie i rząd Omanu przyzna Wam wizę, odpowiedni dokument z potwierdzeniem dostaniecie mailem. Polecam go wydrukować i okazać na lotnisku, na wypadek gdyby przy odprawie zaistniały jakiekolwiek wątpliwości.

Cały proces przedstawiony jest tutaj w formie wideo:

Kiedy występować o wizę do Omanu przez Internet?

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać przy ubieganiu się o wizę do Omanu przez Internet jest fakt, że mamy jedynie 30 dni na przekroczenie omańskiej granicy od momentu przyznania wizy. Dlatego nie warto się spieszyć i złożyć wniosek w odpowiednim terminie.

Przedłużanie wizy do Omanu

Jeśli przebywacie już w Omanie i macie ochotę zostać w kraju dłużej niż planowaliście początkowo, istnieje możliwość przedłużenia wizy na komisariacie policji. Zazwyczaj nie ma z tym problemów. Należy pamiętać, że za pozostanie na terenie Omanu dłużej niż pozwala Wam na to wiza wymierzana jest kara w wysokości 10 OMR za każdy dzień nielegalnego pobytu w kraju.

Exit mobile version