Wiza do Omanu – kompendium wiedzy

Oman od kilku lat jest coraz bardziej popularnym celem turystycznych wyjazdów Polaków. Stało się tak głównie za sprawą jednego z biur podróży, które do swojej oferty dodało wyjazdy do Salala – kurortu w południowej części kraju. Ale Oman odwiedzają też coraz częściej turyści podróżujący na własną rękę. Oni zazwyczaj koncentrują się na północnej części państwa: objeżdżają majestatyczne góry, pokonują olbrzymie wy97dmy pustyni Sharqiya Sands (zwanej także Wahiba Sands) i pływają w niezliczonych wadi, czyli wypełnionych wodą dolinach.
Niezależnie czy podróżujecie z biurem by odpocząć na plaży, czy jedziecie na własną rękę, by podziwiać piękno kraju, będzie Wam potrzebna wiza do Omanu i paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu do kraju. Na szczęście wyrobienie dokumentów jest stosunkowo łatwe. W artykule znajdziecie dokładne informacje na temat wizy do Omanu: jak ją zrobić, którą wizę wybrać i ile będzie Was to kosztować.

Wiza do Omanu – rodzaje i ceny

Oman w ostatnim czasie kilkakrotnie modyfikował przepisy wizowe, a także znacząco podniósł ceny za wyrobienie dokumentów. Obecnie turystyczne wizy do Omanu występują w następujących opcjach i cenach:

  • wjazd jednorazowy
    • pobyt do 10 dni – cena 5 OMR (26A Tourist Visit Visa)
    • pobyt do 30 dni – cena 20 OMR (26B Tourist Visit Visa)
  • wjazd wielokrotny
    • wiza ważna rok; pobyt jednorazowy do 30 dni – cena 50 OMR (36B Visit Visa Multi-Entry 1 year)

Nie zdziwcie się, gdy na rządowych omańskich stronach internetowych zobaczycie, że wiza kosztuje np. “Omani Rials 20.000”. Nie oznacza to, że ceny wzrosły 1000 razy, a jedynie że Omańczycy często zapisują wartości pieniężne właśnie w ten sposób i musicie zapłacić dokładnie 20 riali.
Jeśli nie wyrobicie wizy przez internet i będziecie chcieli to zrobić dopiero po przylocie do Omanu, to do ceny każdego dokumentu zostanie doliczona opłata manipulacyjna 1 OMR.

Jak wyrobić wizę do Omanu?

Zasadniczo sposoby na wyrobienie omańskiej wizy są dwa. Pierwszy i chyba najwygodniejszy – przez internet. Druga możliwości to uzyskanie wizy na granicy (na lotnisku) w specjalnym okienku przed odprawą paszportową. Należy jednak pamiętać, że omański rząd już kilka razy próbował zlikwidować tą drugą opcję, ale za każdym razem wycofywał się z tego pomysłu. Nie wiadomo jednak jak sytuacja będzie się dalej rozwijać, dlatego najbezpieczniej lecieć do Omanu z wizą w kieszeni. Zobaczmy zatem jak uzyskać wizę do Omanu przez internet.

Omańska wiza – wniosek przez internet

Wszystkie formalności związane z wizą do Omanu załatwimy na stronie internetowej Royal Oman Police. Na początku będziemy musieli założyć specjalne konto eVisa. Przy tej okazji podajemy nasze dane osobowe, adres mailowy i numer telefonu.
Gdy już założymy konto, na podany mail dostaniemy link aktywujący. Po jego kliknięciu będziemy mieli pełen dostęp do konta eVisa i możliwość składania wniosków wizowych. Co ważne z jednego konta można aplikować w imieniu wielu osób. A zatem jeśli podróżujemy grupą wystarczy nam jedno konto, w ramach którego możemy wypełnić wiele wniosków.

Na kolejnych stronach formularza wizowego podajemy nasze obywatelstwo, wybieramy rodzaj wizy, która nas interesuje, wpisujemy dane z paszportu, oraz nasze dane osobowe. Następnie należy załączyć dwa pliki graficzne – skan strony z naszym zdjęciem z paszportu oraz paszportowe zdjęcie naszej twarzy. Załączniki mogą być w formacie PDF, JPEG, PNG lub TIFF, a wielkość każdego z nich nie może przekraczać 512KB. Szczegółowe wymagania odnośnie skanów znajdziecie na stronie omańskiej policji.

wiza do Omanu, Oman, wiza, Royal Oman Police webpagestrona Royal Oman Police

Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól i przesłaniu plików, należy już tylko opłacić wniosek lub wnioski wizowe. Musicie być jednak świadomi, że opłata za wizę nigdy nie gwarantuje jej przyznania i zawsze jest bezzwrotna.

Po prawidłowym przejściu przez całą procedurę pozostaje już tylko oczekiwanie na przyznanie wizy. Zazwyczaj decyzja podejmowana jest w ciągu niecałej doby. Jeśli wszystko się powiedzie i rząd Omanu przyzna Wam wizę, odpowiedni dokument z potwierdzeniem dostaniecie mailem. Polecam go wydrukować i okazać na lotnisku, na wypadek gdyby przy odprawie zaistniały jakiekolwiek wątpliwości.

Cały proces przedstawiony jest tutaj w formie wideo:

Kiedy występować o wizę do Omanu przez Internet?

Jedną z najważniejszych rzeczy, o których trzeba pamiętać przy ubieganiu się o wizę do Omanu przez Internet jest fakt, że mamy jedynie 30 dni na przekroczenie omańskiej granicy od momentu przyznania wizy. Dlatego nie warto się spieszyć i złożyć wniosek w odpowiednim terminie.

Przedłużanie wizy do Omanu

Jeśli przebywacie już w Omanie i macie ochotę zostać w kraju dłużej niż planowaliście początkowo, istnieje możliwość przedłużenia wizy na komisariacie policji. Zazwyczaj nie ma z tym problemów. Należy pamiętać, że za pozostanie na terenie Omanu dłużej niż pozwala Wam na to wiza wymierzana jest kara w wysokości 10 OMR za każdy dzień nielegalnego pobytu w kraju.

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

4.8 - (Głosy: 20)