Aveiro – gondole i domy w paski

Aveiro to miasto, które często nazywane jest „Wenecją Portugalii“. Wszystko za sprawą przecinających je kanałów i kolorowych łodzi, które – podobnie jak łodzie w Wenecji – zabierają turystów na przejażdżki (45 min/8 euro).

Aveiro – nieopisane rozczarowanie

Gdy dotarliśmy do Aveiro i zobaczyliśmy z bliska jak to wygląda, byliśmy mocno rozczarowani i zawiedzeni. Porównywanie Aveiro do Wenecji jest dla tego miasta krzywdzące i mógł to napisać tylko ktoś, kto w Wenecji nigdy nie był. Dość powiedzieć, że w Wenecji kanałów jest 150, a w Aveiro… trzy, w dodatku nieszczególnie długie (i nieszczególnie urodziwe), a pływające po nich łodzie (zwane moliceiros) nie mają nic wspólnego z gondolami – bo są to po prostu łodzie silnikowe.

Portugalia, Aveiro

Ovos Moles

Niemniej jednak miasto jest całkiem urocze i jak najbardziej można do niego zajrzeć jeśli jest się akurat w okolicy. Warto, jak zwykle, zagubić się w labiryncie uliczek i podziwiać domy wyłożone barwnymi azulejo, a także budowle w stylu Art Noveau. Aveiro słynie również z targu rybnego, którego specjalnością są węgorze, dorsze, płaszczki i mieczniki. Fani słodkości koniecznie muszą spróbować tutejszego przysmaku, a mianowicie ciastek ovos moles (co znaczy dosłownie miękkie jajka). To nic innego jak opłatek (zwykle w kształcie muszli, ryby, lub innych owoców morza) nadziewany masą jajeczną a’la kogel mogel. Najdelikatniej rzecz ujmując – dla koneserów, choć mieszkańcy miasteczka podobno uwielbiają te ciastka.

Portugalia, Aveiro

Portugalia, Aveiro

W Aveiro znajdują się również ogromne solniska. To miejsce, w którym można spotkać flamingi, jednak najwyraźniej nie w maju, bo żadnego nie udało nam się wypatrzeć.

Costa Nova do Prado

Nieopodal Aveiro znajduje się Costa Nova do Prado, które słynie z palheiros czyli drewnianych domków malowanych w kolorowe pasy (na przemian z białym). Dominuje niebieski i czerwony, ale zdarzają się też pasy żółte i zielone. Wygląda to bajecznie! Domki służyły niegdyś jako schroniska dla marynarzy, sieci i sprzętu, później zostały przekształcone w pomieszczenia mieszkalne, w których całe rodziny spędzały czas, a dziś – w większości przypadków – wynajmowane są turystom jako domki letniskowe.

Portugalia, Costa Nova do Prado, palheiros

Portugalia, Costa Nova do Prado, palheiros

Portugalia, Costa Nova do Prado, palheiros

Portugalia, Costa Nova do Prado, palheiros

Portugalia, Costa Nova do Prado, palheiros

Gdy odwiedziliśmy Costa Nova do Prado trwały intensywne przygotowania do rozpoczynającego się lada moment sezonu: gospodarze odmalowywali wyblakłe od słońca pasy, przycinali trawę, wietrzyli sypialnie, a restauratorzy rozstawiali podesty pod swoje ogródki. Ewidentnie spodziewają się wielu gości, ale podobno miasto nawet latem nie jest jakoś szczególnie oblężone. A plaża jest piękna: szeroka i piaszczysta, więc to doskonały przystanek w drodze z Lizbony do Porto. W Aveiro nie musicie się zatrzymywać.

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

Rate this post