Jak dojechać z lotniska do centrum Kopenhagi?

Kopenhaga z pewnością nigdy nie należała do najczęściej odwiedzanych stolic europejskich przez polskich turystów. Trend ten jednak powoli się zmienia. Coraz więcej linii lotniczych dostrzega potencjał duńskiej stolicy i otwiera stałe połączenie lotnicze z różnych miast Polski.
Kopenhaga przyciąga ciekawą architekturą, skandynawskim klimatem i mianem rowerowej stolicy Europy (o które, nieustannie toczy boje z holenderskim Amsterdamem). Warto spędzić tu chociaż weekend, by poczuć atmosferę tego wyjątkowego miasta. Przed przylotem koniecznie sprawdźcie jak dojechać z lotniska do centrum Kopenhagi i jak zrobić to szybko, tanio i wygodnie!

Port Lotniczy Kopenhaga-Kastrup

Port lotniczy Kopenhaga-Kastrup to największe lotnisko nie tylko w Danii, ale także we wszystkich krajach nordyckich. Położone jest na wyspie Amager na południowych obrzeżach miasta. Jego nazwa pochodzi od miasteczka Kastrup na terenie którego zostało wybudowane.
Przed okresem pandemii port obsługiwał rocznie nawet 30 milionów pasażerów. Dla porównania, przez warszawskie Okęcie przewijało się ich w tym samym czasie niecałe 20 milionów.
Lotnisko posiada trzy terminale – jeden krajowy i dwa międzynarodowe.
Z Polski regularne loty odbywają się z:

  • Warszawy (Lot, SAS, Wizz Air)
  • Krakowa (Ryanair, Norwegian)
  • Katowic (Wizz Air)
  • Poznania (SAS)
  • Gdańska (SAS, Wizz Air, Ryanair)

Jak dojechać z lotniska do centrum Kopenhagi?

Kopenhaskie lotnisko położone jest około 7 kilometrów w linii prostej od centrum. Port jest doskonale skomunikowany z miastem, a przyjezdni w łatwością mogą dostać się na wiele sposobów do centrum Kopenhagi. Do wyboru jest metro, pociąg, autobus, samochody car sharing, a nawet rower! Zatem zobaczmy jak dojechać z lotniska do centrum Kopenhagi, wykorzystując różne środki transportu.

jak dojechać z lotniska do centrum KopenhagiZdjęcie: cph.dk

Metrem z lotniska do Kopenhagi

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem, aby dostać się z lotniska Kastrup do centrum Kopenhagi jest zdecydowanie metro. Stacja żółtej linii M2 znajduje się bezpośrednio przy lotniskowym Terminalu 3. Wagoniki kursują przez cały dzień co 4-6 minut, a w nocy co 15-20 minut. Dotarcie do stacji Kongens Nytorv (możliwość przesiadki do pozostałych trzech linii metra) lub Nørreport zajmuje około 15 minut.
Bilety na metro i wszystkie inne środki komunikacji można kupić w punkcie sprzedaży Duńskich Kolei Państwowych DSB lub w automatach znajdujących się w Terminalu 3. Należy pamiętać, że automaty akceptują jedynie bilon i karty kredytowe. Banknoty nie są obsługiwane. Bilety można kupić także w oficjalnej aplikacji mobilnej duńskiej sieci transportowej – DOT Billetter.

O rodzajach i cenach biletów piszemy w dalszej części artykułu.

Warto zwrócić uwagę, że początkowe stacje linii M2 znajdują się na ziemi, a dopiero po pewnym czasie kolejka wjeżdza do tunelu. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że wszystkie wagoniki kopenhaskiego metra są sterowane zdalnie, a na ich pokładzie nie ma maszynistów ani obsługi. Można zatem usiąść na samym początku wagonika i poczuć się jak motorniczy.

schemat sieci metra w Kopenhadze, jak dojechać z lotniska do centrum KopenhagiSchemat sieci metra w Kopenhadze – kliknij aby powiększyć

Noclegi w Kopenhadze

Pociągiem

Dobrą alternatywą do metra jest pociąg. Koleją również bardzo łatwo i szybko można dostać się z lotniska do centrum Kopenhagi. Jest to doskonałe rozwiązanie dla tych którzy chcą szybko dojechać na stołeczny dworzec główny – Københavns Hovedbanegård, w skrócie København H, który jest największym przesiadkowym węzłem kolejowym w Danii.

Lotniskowy dworzec znajduje się w podziemiach Terminalu 3. Poza Kopenhagą, pociągi kursują stąd także do innych duńskich (m.in. Aarhus, Aalborg, Esbjerg), a nawet szwedzkich miast (m.in. Malmo, Goteborg, Karlskrona).

Bilety na pociąg można kupić w tych samych miejscach co bilety do metra, czyli w punkcie sprzedaży Duńskich Kolei Państwowych DSB lub w automatach znajdujących się w Terminalu 3. Nie ma możliwości zakupu biletów w pociągu. Można skorzystać także z aplikacji DOT Billetter.
Aktualny rozkład jazdy duńskich pociągów warto sprawdzać na stronie internetowej Journey Planner, a szwedzkich na SJ.se.

Należy zwrócić uwagę, że po Kopenhadze jeżdżą dwa rodzaje pociągów. Zwykłe w tym lokalne i regionalne oraz tak zwane S-tog (których nie znajdziemy na lotnisku) czyli miejskie pociągi oznaczone literami od A do H. Warto o tym pamiętać zwłaszcza szukając odpowiedniego peronu na dworcu. Na szczęście bilety komunikacji miejskiej działają w obu typach pociągów.

schemat sieci kolejowej w KopenhadzeSchemat sieci kolejowej w Kopenhadze – kliknij aby powiększyć

Autobusem z Kastrup do centrum

Z lotniska Kastrup do centrum Kopenhagi można dojechać także autobusem. Przed terminalem swój przystanek ma miejska linia 5C kursująca całą dobę. Można nią dojechać m.in. do przystanków: København H (Dworzec Główny), Nørreport i Nørrebro. Rozkład jazdy można sprawdzić na stronie Journey Planner.
Poza 5C przystanki mają tutaj linie miejskie 35 i 36 kursujące na przedmieścia, a także autobusy dalekobieżne kursujące po Danii, Szwecji, a nawet Norwegii – m.in. Flixbus (www.flixbus.dk) i Kombardo Expressen.

schemat sieci autobusowej w KopenhadzeSchemat sieci autobusowej w Kopenhadze – kliknij aby powiększyć

Samochodem z wypożyczalni

Kopenhaskie lotnisko leży tuż obok autostrady A20, która w kierunku zachodnim prowadzi do centrum miasta, a wschodnim do Mostu nad Sundem (Øresundsbroen) łączącego Danię ze Szwecją. Dojazd samochodem do serca Kopenhagi w zależności od warunków drogowych zajmuje około 20-25 minut.
Na lotnisku działa kilka międzynarodowych wypożyczalni samochodów, m.in. Avis, Sixt i Budget. Biura firm rentalowych znajdują się niedaleko od terminali lotniska i można dojechać do nich darmowych busem kursującym co 10 minut.
Przekrojową ofertę tutejszych wypożyczalni można sprawdzić dzięki wyszukiwarce i porównywarce cen samochodów Rentalcars.

Samochodem z car sharingu

W Danii bardzo popularną formą korzystania z samochodów jest car sharing, czyli ogólnie rzecz biorąc wypożyczenie auta na minuty. Kopenhaskie lotnisko współpracuje z dwiema firmami carsharingowymi – Share Now i Green Mobility. Aby skorzystać z tego typu usług trzeba zainstalować na telefonie aplikację danej firmy i zarejestrować się w systemie. Ceny wynajmu zaczynają się już od 4DKK za minutę i zazwyczaj maleją wraz z czasem wypożyczenia. Szczegółowe cenniki można znaleźć na stronach internetowych wskazanych firm.

Taksówką

Najdroższą formą transportu z lotniska do centrum Kopenhagi jest zdecydowanie taksówka. Według taryfikatora jednej z firm przewozowych Taxa 4×35 w dzień powszedni w godzinach 6 – 18 zapłacimy: 39 DKK opłaty początkowej, plus 10DKK za każdy przejechany kilometr i dodatkowo 6,75DKK za każdą minutę spędzoną w pojeździe. Zatem dojazd taksówką z lotniska do dworca głównego będzie kosztował w okolicach 350DKK czyli około 210PLN. Niektóre firmy doliczają do kursów z Kastrup specjalną opłatę lotniskową.
Postój taksówek zarówno duńskich jak i szwedzkich znajduje się przed wejściem do Terminala 3.

Rowerem z lotniska do centrum Kopenhagi

Każdy kto choć raz był w Kopenhadze z pewnością wie, że głównym środkiem komunikacji mieszkańców miasta jest rower. Infrastruktura rowerowa jest tutaj doskonale rozwinięta, a jednośladem można bez problemu dojechać dosłownie wszędzie – także na lotnisko. Sieć ścieżek rowerowych jest gęstsza niż dróg dla samochodów.
Turyści również często korzystają z tego środka transportu, zwłaszcza że wypożyczenie roweru w Kopenhadze jest niezmiernie proste. Wystarczy skorzystać z aplikacji Donkey Republic dzięki której można wypożyczyć jeden z tysięcy miejskich, pomarańczowych rowerów. Sami zawsze po Kopenhadze poruszamy się właśnie w ten sposób i serdecznie go polecamy.
Ceny zaczynają się od 119DKK za dobę, a im dłużej korzystamy z roweru tym jest taniej. Ciekawostką jest fakt, że każdy rower ma imię dzięki czemu nie pomylcie go z innymi w gąszczu kopenhaskich jednośladów.

Przeczytaj także nasz artykuł o największych i nietypowych atrakcjach Kopenhagi.

Ceny biletów komunikacji miejskiej w Kopenhadze

Kopenhaska sieć transportu publicznego podzielona jest na 9 stref. Ceny biletów są zależne od tego przez ile stref przebiega nasza podróż i w jakim czasie się ona odbywa. Co ważne jeden bilet działa we wszystkich środkach miejskiego transportu – metrze, kolei i autobusach.

podział na strefy komunikacji miejskiej w KopenhadzeStrefy komunikacji miejskiej w Kopenhadze – kliknij aby powiększyć

Przeczytaj także nasz artykuł w którym prezentujemy ceny różnych produktów i atrakcji turystycznych w Kopenhadze.

Ceny jednorazowych biletów komunikacji miejskiej

StrefyWażność biletuCena
2 strefy1h 15min24 DKK
3 strefy1h 30min30 DKK
4 strefy1h 45min40 DKK
5 stref2h46 DKK
6 stref2h 15min54 DKK
7 stref2h 30min60 DKK
8 stref2h 45min66 DKK

Aktualny cennik warto sprawdzić na stronie Din Offentlige Transport.

A zatem przykładowo – korzystając z biletów jednorazowych i jadąc z lotniska do centrum Kopenhagi, musimy przejechać przez 3 strefy. Powinniśmy w takim przypadku kupić bilet za 30 DKK. Na szczęście przy zakupie biletów nie musimy sami się zastanawiać przez ile stref będziemy jechać. Wystarczy w automacie wybrać stację na której wsiadamy i przystanek końcowy, a system sam obliczy sumę którą musimy zapłacić.

Ponieważ bilety komunikacji miejskiej w Kopenhadze nie należą do tanich, w przypadku gdy planujemy często jeździć publicznym transportem, warto rozważyć zakup biletów okresowych. Najkorzystniejsze dla turystów są dwa rodzaje z nich:

Small City Pass

Small City Pass pozwala na nieograniczoną liczbę podróży wszystkimi rodzajami transportu miejskiego w granicach stref 1, 2 ,3 i 4, a zatem w obrębie lotniska i głównych dzielnic miasta. Do wyboru mamy bilety 1, 2, 3, 4 i 5 dniowe.

Small City Pass
1 dniowy (24h)80 DKK
2 dniowy (48h)150 DKK
3 dniowy (72h)200 DKK
4 dniowy (72h)250 DKK
5 dniowy (120h)300 DKK

Kartę można kupić na lotnisku w punkcie sprzedaży Duńskich Kolei Państwowych DSB, a także na dworcu głównym Københavns Hovedbanegård i sklepach sieci 7-Eleven. Small City Pass można wyrobić także w oficjalnej aplikacji mobilnej duńskiej sieci transportowej – DOT Billetter.

Copenhagen Card

Copenhagen Card to nie tylko bilet okresowy komunikacji miejskiej, ale także karta uprawniająca do darmowego wejścia do blisko 100 różnego rodzaju atrakcji turystycznych na terenie całej Kopenhagi. Pozwala ona także na nieograniczone korzystanie z komunikacji miejskiej we wszystkich strefach przez określony czas. To doskonałe rozwiązanie dla aktywnych turystów chcących nie tylko zobaczyć każdy zakątek miasta, ale także zwiedzać muzea, wystawy czy parki rozrywki jak Tivoli.
Copenhagen Card najwygodniej kupić jeszcze przed przyjazdem do Kopenhagi przez internet.

Rejsy po Kopenhadze

Copenhagen Card

Ważność kartycena
1 dniowa (24h)499 DKK
2 dniowa (48h)739 DKK
3 dniowa (72h)919 DKK
4 dniowa (72h)1069 DKK
5 dniowa (120h)1199 DKK
jak dojechać z lotniska do centrum KopenhagiZdjęcie: cph.dk
Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

4.7 - (Głosy: 4)