Nieborów – kompleks pałacowo-ogrodowy

Pomiędzy Łodzią a Warszawą, kilka kilometrów od Łowicza, położone są Nieborów i Arkadia. Obie miejscowości znajdują się niespełna 5 kilometrów od siebie i niczym magnes przyciągają co roku wielu turystów i miłośników historii. W tym roku odwiedzających będzie zapewne jeszcze więcej niż zwykle, bo wiele osób zrezygnowało z zagranicznych i dalszych podróży na rzecz zwiedzania Polski. I my, póki co, spędzamy wakacje w Warszawie, a korzystając z wolnych weekendów planujemy odkrywać i pokazywać Wam naszą małą ojczyznę – Mazowsze i okolice. Okazuje się, że w bliskiej odległości od stolicy jest mnóstwo uroczych zakątków, które idealnie nadają się na jednodniowe lub weekendowe wycieczki!

Kompleks pałacowo-ogrodowy w Nieborowie

Na obecnych terenach dzisiejszego kompleksu pałacowo-ogrodowego w Nieborowie już w czasach średniowiecznych stał drewniany dwór. Został on następnie przekształcony w gotycko-renesansowy.

Obecnie Pałac i otaczające go ogrody są jedną z turystycznych wizytówek ziemi łowickiej i całego województwa łódzkiego. Zwiedzający mogą tu odpocząć w cieniu ogrodów, poznać historię Pałacu i zobaczyć wyjątkową wystawę majoliki.

Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie

Pałac w Nieborowie należy do najokazalszych rezydencji magnackich w Polsce. Obecny budynek wzniesiono w latach 1690-1696 za sprawą Michała Stefana Radziejowskiego – ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego.

Pałac zaprojektowany został przez wybitnego architekta Tylmana z Gameren, który był także autorem wielu innych znanych projektów m.in. Pałacu Krasińskich czy Czapskich w Warszawie.

Pałac w Nieborowie, Nieborów

Na przestrzeni wieków rezydencja należała m.in. do Ogińskich, Lubomirskich i Radziwiłłów. I zwłaszcza Ci ostatni zadbali o to, by przywrócić jej świetność po wielu latach zaniedbań. Po 1945 roku Pałac przekazano Muzeum Narodowemu w Warszawie, a wnętrza udostępniono zwiedzającym.

Warto wspomnieć, że miejsce to gościło wielu znamienitych gości. Swoje dzieła tworzył w pałacu Konstanty Ildefons Gałczyński, a po pałacowych podłogach spacerował m.in. Geogre Bush, królowa Hiszpanii Zofia czy Raisa Gorbaczow.

Pałac w Nieborowie, Nieborów

Ogrody w Nieborowie, kwiaty

A jeśli kompleks pałacowo-ogrodowy w Nieborowie wygląda dla Was znajomo, choć nigdy w nim nie byliście, to nic dziwnego! To miejsce w którym kręcono kilka znanych i popularnych polskich filmów, takich jak „Kariera Nikodema Dyzmy” czy „Pan Samochodzik i niesamowity dwór”. Także tutaj powstawały zdjęcia do przygód Adasia Niezgódki i pozostałych studentów “Akademii Pana Kleksa”.

Nieborów, Pałac w Nieborowie, Akademii Pana Kleksa, kadry, film, Adaś Niezgódka Kadry z filmu Akademii Pana Kleksa – reżyseria Krzysztof Gradowski

Ogrody w Nieborowie

Pałac w Nieborowie otoczony jest przepięknymi i rozległym ogrodami. Główna ich część, w przeciwieństwie do tych w nieodległej Arkadii, zbudowana została w stylu francuskim, a więc znacznie bardziej uporządkowanym i symetrycznym.

Przed pałacem znajdują się fantazyjne wzorzyste dywany utkane z kwiatów – tzw. partery kwiatowe, a także niskie labirynty bukszpanowe, często spotykane w tego typu ogrodach. Na osi pałacu wytyczono szeroką Aleję Lipową, z trawnikiem dywanowym, a po jej obu stronach utworzono charakterystyczne dla ogrodów francuskich boskiety czyli grupy minimalnie pięciu krzewów lub drzew jednego gatunku oraz gabinety czyli swego rodzaju komnaty ogrodowe, uformowane ze strzyżonych szpalerów drzew, zapewniające użytkownikom ogrodu dyskrecję i spokój w otoczeniu bujnej roślinności.

Pałac i Ogrody w Nieborowie, Nieborów, Aleja Lipowa

Ogrody w Nieborowie, Nieborów, gabinet ogrodowy

W zachodniej części ogrodów, po drugiej stronie kanału, roślinność i charakter parku zmienia się diametralnie. Mamy tu do czynienia z tzw. parkiem krajobrazowym w stylu angielskim – bardziej naturalnym, przypominającym raczej las niż wypielęgnowany ogród, ze swobodną aranżacją zieleni.

Ogrody w Nieborowie, kanał, park angielski

Ogrody w Nieborowie, łabędzie, park angielski

Po stronie wschodniej kompleksu pałacowo-ogrodowego w Nieborowie wznoszą się różne zabudowania gospodarcze: oranżerie, stajnia, wozownia oraz domki oficjalistów dworskich. Przy wejściu znajdziecie natomiast Pawilon Myśliwski z pokojami gościnnymi oraz budynek Manufaktury gdzie mieści się pracownia ceramiki artystycznej i administracja muzeum. Zorganizowano tam także wystawę poświęconą majolice – czyli technice malowania ceramiki barwnym szkliwem. Nieborowscy ceramicy są potomkami założycieli Manufaktury i kontynuują tradycję nadając historycznym formom współczesny charakter.

Choć park w Nieborowie nie jest tak okazały jak ten w Arkadii, zdecydowanie warto przespacerować się zacienionymi alejkami. Można się tu doskonale zrelaksować kontemplując naturę i naocznie poznać różnice między ogrodem w stylu francuski i angielskim.

Nieborów – informacje praktyczne

Nieborów leży nieco ponad 2 km od drogi krajowej nr 70, w niewielkiej odległości od autostrady A2 (zjazd Skierniewice. Dzięki temu łatwo dotrą tu osoby zmotoryzowane. Można tu także dojechać pociągiem do Łowicza lub Skierniewic a następnie PKS-em, do Nieborowa.

Za zwiedzanie ogrodu w Nieborowie zapłacimy:

  • bilet normalny – 16 zł
  • bilet ulgowy – 10 zł
  • młodzież ucząca się w wieku 7-26 lat – 1 zł

Bilet do Pałacu jest dodatkowo płatny i kosztuje:

  • normalny – 20 zł
  • ulgowy – 15 zł
  • dzieci i młodzież ucząca się – 1 zł

Można także nabyć bilet łączony do ogrodów w Nieborowie i Arkadii:

  • normalny – 28 zł
  • ulgowy – 16 zł
  • młodzież ucząca się w wieku 7-26 lat – 2 zł

Przed kompleksem pałacowo-ogrodowym znajduje się bezpłatny parking miejski. Niestety w czasie sezonu turystycznego bywa szczelnie wypełniony i trzeba skorzystać z płatnych parkingów prywatnych.

Polecamy atrakcje w okolicy:

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

4.8 - (Głosy: 18)