Punta de Teno – najmniej turystyczne miejsce na Teneryfie!

Przylądek Punta de Teno w relacjach wielu podróżników odwiedzających Teneryfę opisywany jest jako najpiękniejsze miejsce na tej kanaryjskiej wyspie. Na naszej liście najwspanialszych zakątków może nie znalazłoby się ono na samym szczycie, jednak z całą pewnością warto tu zajrzeć w czasie pobytu na Teneryfie. Nie tylko ze względu na wspaniałą przyrodę i widoki, ale przede wszystkim ze względu na wyjątkowy spokój i ciszę. Ograniczenia w transporcie sprawiają, że dociera tu stosunkowo niewielu turystów. Ci którzy już tu przyjadą, rozchodzą się po rozległym terenie – każdy w swoją stronę.  Po chwili można się tu poczuć niemal jak na bezludnej wyspie.

Teneryfa, Punta de Teno

Punta de Teno – czemu warto tu przyjechać?

Na przylądku Punta de Teno nie znajdziecie żadnej infrastruktury turystycznej poza przystankiem autobusowym. Nie ma tu sklepu, kawiarni, barów czy nawet toalety. Jesteście tylko Wy i kilka osób które przyjechało z wami autobusem. Poza tym silny wiatr, szum oceanu, piękne widoki i przestrzeń.

przystanek autobusu Titsa
przylądek Punta de Teno

To najdalej wysunięty na zachód fragment Teneryfy. Przy dobrej pogodzie na horyzoncie oceanu najłatwiej stąd dostrzec kontury dwóch innych Wysp Kanaryjskich – La Gomery i La Palmy. Stąd także rozciąga się alternatywny widok na skaliste klify Los Gigantes, które większość osób podziwia jedynie z nadmorskiej miejscowości o tej samej nazwie.

Punta de Teno

Punta de Teno

Warto w tak urokliwych okolicznościach udać się na spacer wzdłuż postrzępionego wybrzeża i podziwiać różnorodne formacje powstałe z zastygłej lawy. Można też wykąpać się w oceanie w maleńkiej zatoczce zwanej Playa Punta De Teno.

plaża na Punta de Teno

Latarnia morska

Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu na przylądku Punta de Teno jest jedna z siedmiu latarni morskich na Teneryfie. Choć właściwie, jeśli dobrze się przyjrzeć, to latarnie są tu dwie!
Pierwsza, kamienna, dość niska, bo niespełna 8-metrowa, wtopiona w kwadratowy budynek latarnika, wziesiono w latach 1891-1897. Działała przez blisko 100 lat, do czasu aż jej funkcje przejęła druga. Czerwono-biała, nowoczesna i automatyczna, 20-metrowa latarnia wybudowana w 1978 roku.

latarnia morska Punta de Teno

latarnia morska Punta de Teno

Niestety na teren obu latarni nie da się obecnie wejść. Można je podziwiać jedynie przez bramę lub ze szczytu niewielkich pagórków.

latarnia morska
latarnia morska

Jak dotrzeć do Punta de Teno?

Jeszcze kilka lat temu droga TF-455 prowadząca do Punta de Teno z Buenavista del Norte była otwarta dla ruchu samochodowego niemal bez żadnych ograniczeń. Trasa, choć bardzo krótka, poprowadzona jest dość brawurowo, po skalnym zboczu. Jest kręta, wąska, zabezpieczona siatkami mającymi chronić pojazdy przed spadającymi kamieniami i przechodzi przez dwa skalne tunele.
W związku częstymi osuwiskami ziemi, niewielką przepustowością drogi i małym parkingiem na końcu trasy, przy latarni morskiej, ruch samochodowy zaczęto stopniowo ograniczać. Z czasem wprowadzono całoroczny zakaz poruszania się zwykłych pojazdów na tej trasie w godzinach 10:00 – 19:00. Wówczas mogą tu wjeżdżać jedynie lokalne autobusy, taksówki i samochody ze specjalnym pozwoleniem lokalnych władz.

droga do Punta de Teno, znak drogowy

Przez te ograniczenie najłatwiej dotrzeć do Punta de Teno miejskim autobusem Titsa numer 369 z Buenavista del Norte. W centrum miasteczka znajduje się duży dworzec z którego średnio raz na godzinę odjeżdża autobus w kierunku przylądka Teno. Aktualny rozkład jazdy linii 369 znajdziecie na stronie internetowej Titsa. Bilet można kupić na miejscu w okazyjnej cenie 1 euro. Podróż w jedną stronę zajmuje około 15 minut.

autobus Titsa, linia 369
rozkład autobusu Titsa linii 369

Inną opcją jest na dotarcie na przylądek Teno jest wypożyczenie w Buenavista del Norte roweru lub wybranie szlaku pieszego przez góry.

Teneryfa

Zachód słońca na Punta de Teno

Zmotoryzowani mogą dostać się na przylądek Teno w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki po godzinie 19:00, kiedy to droga jest otwierana dla normalnego ruchu. Przez ten fakt, od kwietnia do września, jest to popularne miejsce do podziwiania zachodów. W tym okresie na Teneryfie słońce chowa się za horyzontem po godzinie 20:00. Bez problemu zdążycie przejechać ten krótki odcinek drogi przed świetlnym spektaklem na niebie.

zachód słońca na Teneryfie

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 3)