14 rzeczy, które warto zrobić w Tallinie

Tallin z roku na rok staje się coraz popularniejszą destynacją wśród polskich turystów. Jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Europy to nie tylko piękna architektura Starego Miasta, ale też liczne muzea, różnorodna kuchnia i bałtycko-skandynawski klimat. Kompaktowa stolica Estonii, która szczęśliwie uniknęła większych zniszczeń podczas II wojny światowej, jest świetnym kierunkiem na weekendowy wyjazd, ale też na kilkudniowy urlop.
W naszym subiektywnym przewodniku opisujemy największe atrakcje, które warto zobaczyć i rzeczy które warto zrobić w Tallinie.

1. Zgub się w uliczkach Starego Miasta (Vanalinn)

Tallińska starówka to prawdziwa wizytówka miasta, wpisana w 1997 roku na listę kulturowego dziedzictwa UNESCO. W znacznym stopniu zachował się tu średniowieczny układ ulic i placów. Wciąż można także podziwiać wiele zabytkowych kościołów, domów mieszkalnych i kupieckich. Gęsta sieć klimatycznych uliczek to doskonałe miejsce na niespieszny spacer w czasie którego warto zwrócić szczególną uwagę na kilka wyjątkowych miejsc.

Tallin

Plac Ratuszowy i Ratusz

Centralnym punktem tallińskiego Starego Miasta jest Plac Ratuszowy wraz ze stojącym na jego południowej ścianie Ratuszem. Budynek powstawał od 1322 roku, a obecny wygląd uzyskał w roku 1404 i jest jedynym gotyckim ratuszem, który zachował się do dziś w Europie Północnej. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest wysoka, ośmioboczna wieża.
Plac ratuszowy ze wszystkich stron otaczają zabytkowe kamienice, w których mieszczą się głównie restauracji i kawiarnie. To bardzo klimatyczne i popularne wśród turystów i mieszkańców Tallina miejsce.

Plac Ratuszowy, Tallin

Plac Ratuszowy, Tallin

Plac Ratuszowy, Tallin

Plac Ratuszowy, Tallin

Apteka Magistracka (Raeapteek)

Apteka znajdująca się w jednej z kamienic na Placu Ratuszowym uznawana jest za prawdopodobnie najstarszą w Europie. Działa w tym samym miejscu nieprzerwanie od 1422 roku. W jej wnętrzu poza kupnem leków można także zobaczyć niewielką wystawę przedstawiającą średniowieczne medykamenty i metody leczenia.

Plac Ratuszowy, Tallin

Apteka Magistracka, Tallin

Apteka Magistracka, Tallin

Apteka Magistracka, Tallin

Apteka Magistracka, Tallin

Zabytkowe kamienice (Trzy Siostry, Dom Bractwa Czarnogłowych, Dom Wielkiej Gildii)

W czasie spaceru po starówce warto zwrócić szczególną uwagę na charakterystyczne kamienice z XIV i XV wieku. Ich architektura pozwala w pełni podziwiać dawną zabudowę miasta.

kamienice Trzy Siostry, Tallin

kamienica Dom Bractwa Czarnogłowych, Tallin

Pasaż Historii (Börsi käik)

To mało znana uliczka, w której w przystępny sposób można poznać najważniejsze wydarzenia w historii Estonii, a także (co wydaje się niemożliwe) jej przyszłość. Wystarczy patrzeć uważnie pod nogi. Na kamiennych tablicach wmurowanych w chodnik zamieszczono krótkie fakty z historii kraju.

Pasaż historii, Tallin

Pasaż historii, Tallin

Pasaż historii, Tallin

Pasaż historii, Tallin

Pasaż św. Katarzyny (Katariina käik)

Pasaż św. Katarzyny to urocza, niedługa, uliczka w której możemy podziwiać zwieńczone kamiennymi łukami przejście będące pozostałością po dawnym klasztorze Dominikanów. Wyjątkowego klimatu dodają temu miejscu liczne warsztaty rzemieślnicze, w których, za pomocą tradycyjnych metod, artyści wyrabiają rękodzieła.

2. Przejdź wzdłuż murów obronnych Tallina

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zabudowy tallińskiego Starego Miasta, są zabytkowe mury obronne z licznymi basztami. Najstarszą część z nich rozpoczęto budować około 1265 roku, a ich łączna długość wynosiła blisko 4 kilometry. Niegdyś w murach znajdowało się aż 46 baszt i wieżyc obronnych, choć niektóre źródła mówią nawet o 60. Przez mury do serca miasta prowadziło aż 6 bram. Do dziś przetrwało 26 baszt, niecałe 2 kilometry murów i 4 bramy.
Warto zwrócić szczególną uwagę na niektóre z nich, zwłaszcza te udostępnione turystom do zwiedzania.

Tallin, mury obronne

Brama Viru

Viru była główna bramą wjazdową do średniowiecznego Tallina od strony wschodniej. Do dziś przetrwały jedynie dwie bliźniacze baszty, ale mimo to stała się ona symbolem i wizytówką miasta. Stanowi początek szerokiej i popularnej turystycznie alei Viru, która obsiana jest sklepikami i restauracjami i prowadzi wprost na Plac Ratuszowy. Przy samej bramie swoje liczne stoiska mają tallińskie kwiaciarki.

Tallin, brama Viru

Wieża Kiek in de Kök, sąsiednie wieże i bastion

Najlepszym sposobem by od wewnątrz poznać specyfikę budowy miejskich obwarowań Tallina jest wykupienie wstępu do wieży Kiek in de Kök. Umożliwi nam to nie tylko wejście do jej wnętrza, ale także przejście fragmentem miejskich murów do sąsiednich – Maiden’s Tower (Neitsitorn) oraz Stable Tower (Tallitorn). Dodatkowo można także zobaczyć długi podziemny bastion, wybudowany w XII i XVII wieku.
W wieżach zgromadzone są zbiory Muzeum Miejskiego Tallina, a w bastionie organizowane są wystawy tematyczne oraz ekspozycje Muzeum Rzeźbionych Kamieni (Raidkivimuuseum).
Wejście do wież i bastionu możliwe jest zarówno od przez Kiek in de Kök jaki i od strony Ogrodów Króla Danii przez Maiden’s Tower.

Wieża czynna jest od codziennie od 11:00 do 18:00. Od października do końca kwietnia w poniedziałki zamknięte.
Bilety do wież i bastionu: 12 euro. Pojedynczo po 8 euro.
Z karta TallinnCard wstęp darmowy (Więcej informacji o karcie TallinnCard znajdziesz pod koniec artykułu).

Kiek in de Kök, Tallin

Kiek in de Kök, Tallin

bastion

bastion

bastion

bastion

Tallin

Tallin, mury obronne

Tallin, mury obronne

Gruba Małgorzata (Paks Margareeta) i Wielka Brama Nadbrzeżna (Suur Rannavärav)

Gruba Małgorzata to najbardziej charakterystyczna z tallińskich baszt. Na tle swoich wysokich i smukłych towarzyszek odznacza się wyjątkowymi wymiarami. Ma 20 metrów wysokości, ale aż 25 metrów średnicy, a grubość jej murów w niektórych miejscach dochodzi nawet do 5 metrów. W czasach gdy powstawała była doskonale widoczna od strony morza (dziś jest przesłonięta budynkami i drzewami), a jej wielkość budziła respekt i podziw przybyszów.
Przez wiele lat w jej murach funkcjonowało więzienie, a obecnie mieści się tu oddział Estońskiego Muzeum Morza (więcej o nim w dalszej części tekstu), a na dachu, w sezonie letnim, przytulna knajpa.
Obok baszty znajduje się Wielka Brama Nadbrzeżna, a na jej murach można zobaczyć polski akcent – tablicę upamiętniającą załogę okrętu ORP “Orzeł”.

Tallin

Tallin

3. Zobacz Vanalinn z góry, z jednej z kościelnych wież

Wysokie kościelne wieże na tallińskim Starym Mieście pozwalają zmienić perspektywę i zobaczyć miasto także z góry. Taką możliwość dają nam dwie świątynie.

Kościół św. Mikołaja (Niguliste Kirik)

Kościół św. Mikołaja czyli Niguliste Kirik nie pełni już funkcji sakralnych. Obecnie mieści się tu Muzeum Sztuki Sakralnej, a także organizowane są liczne koncerty organowe i chóralne. Jednak wśród turystów świątynia znana jest przede wszystkim ze specjalnej windy, którą można dostać się na szczyt dzwonnicy. Rozciąga się stąd wspaniały widok na całe stare miasto.

Taras czynny jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00.
Bilety: 14 euro, z karta TallinnCard wstęp darmowy.

Tallin, Kościół św. Mikołaja (Niguliste Kirik)

Tallin

Tallin

Kościół św. Olafa (Oleviste kirik)

Choć trudno w to uwierzyć, to powstały w XIII wieku Kościół św. Olafa był w latach 1549 -1625 najwyższym budynkiem na świecie. Liczył wówczas aż 159 metrów (obecnie 123 metry). Co prawda w przeciwieństwie do Niguliste Kirik na szczyt nie zawiezie Was winda, ale zdecydowanie warto pokonać 232 kręte kamienne schody na szczyt. W dolnej części Starego Miasta w Tallinie nie znajdziecie lepszego punktu widokowego.

Kościół czynny codziennie od 10:00 do 18:00.
Bilety: 5 euro, z karta TallinnCard wstęp darmowy.

Tallin

Tallin

Tallin

4. Wejdź na wzgórze Toompea i poznaj jego atrakcje

Wzgórze Toompea często zwane jest górnym Starym Miastem Tallina. Legenda mówi, że 48 metrowe, wapienne wzniesienie usypała Linda, żona Kaleva, mitycznego ojca Estończyków, na miejscu jego grobu. Od wieków jest to administracyjne centrum kraju – na wzgórzu znajduje się m.in. parlament i siedziba rządu.
Warto przeznaczyć na zwiedzanie tej części Tallina nieco więcej czasu, by poznać bliżej jej różnorodne atrakcje.

Sobór św. Aleksandra Newskiego

Wchodząc na wzgórze Toompea od strony rynku nie sposób nie zauważyć górującego nad okolicą majestatycznego Soboru św. Aleksandra Newskiego. Wybudowano go w latach 1893–1900 i w tamtych czasach miał być symbolem rosyjskiego panowania, a także przyczynić się do upowszechniania prawosławia i do rusyfikacji mieszkańców. Po uzyskaniu niepodległości przez Estonię w 1918 roku, zaczęły pojawiać się głosy, że sobór powinien zostać wyburzony. 10 lat później parlament kraju uchwalił nawet ustawę zezwalającą na rozbiór świątyni, ale po licznych protestach m.in. prawosławnych mieszkańców i duchowieństwa decyzję cofnięto. Zdecydowano się jedynie na jedną przeróbkę – mianowicie z wszystkich pięciu kopuł soboru zdjęto pokrywające je złoto. W 1995 roku świątynię wpisano na listę zabytków kultury Estonii.
We wnętrzu soboru może pomieścić się jednocześnie nawet 1500 wiernych. Warto zwrócić uwagę na bogato zdobione trzy ołtarze, każdy z pięknym ikonostasem, a także pozostałe ikony i freski. W świątyni znajduje się także 11 dzwonów, z których największy waży aż 16 ton.

Sobór św. Aleksandra Newskiego, Tallin

Sobór św. Aleksandra Newskiego, Tallin
Sobór św. Aleksandra Newskiego, Tallin

Zamek Toompea, parlament i Długi Herman

Po wyjściu z Soboru św. Aleksandra Newskiego trafiamy bezpośrednio na plac na którym stoi różowy, barokowy pałac z czasów Katarzyny Wielkiej. Mieści się tu estoński parlament (Riigikogu), ale budynek stanowi także część Zamku Toompea. Pierwotnie twierdza wzniesiona w XIII wieku była w całości kamienna, ale przez wieki była wielokrotnie przebudowywana i niemal zupełnie straciła swój pierwotny kształt. Najstarszą część zamku najlepiej widać z parku u podnóża wzniesienia.

Tallin Parlament

Tallin, Długi Herman
Tallin

Warto też zwrócić uwagę na Długiego Hermana (Pikk Hermann), czyli XIV-wieczną, wysoką i smukłą, narożną wieżę zamkową. To bardzo charakterystyczna budowla w panoramie Tallina i symboliczne miejsce dla Estończyków. Codziennie, o wschodzie słońca, przy akompaniamencie hymnu narodowego, na maszt wieży wciągana jest tutaj flaga Estonii symbolizująca niepodległość państwa. O zachodzie słońca flaga jest opuszczana. Tradycję zapoczątkowano w 1918 roku.

Punkty widokowe – Patkuli, Kohtuotsa, Piiskopi

Wzgórze Toompea to także doskonałe miejsce na podziwianie dolnej części tallińskiego Starego Miasta.
Wąskie uliczki prowadzą aż do trzech specjalnie przygotowanych platform widokowych, z których każda skierowana jest na inną stronę miasta i zapewnia różnorodne widoki.
Najpopularniejszy punkt na wzgórzu Toompe to Kohtuotsa vaateplats. Można z niego podziwiać wąskie uliczki Starego Miasta, baszty w murach miejskich, a także strzeliste wieże kościołów na tle nowoczesnych biurowców w dzielnicy biznesowej.

Tallin

Tallin

Z Patkuli Vaateplatvorm widać nieco mniej samej starówki, ale za to większą część miejskich murów i baszty, a także wieżę kościoła św. Olafa. Można tu dotrzeć nie tylko od strony Soboru, ale również schodkami od strony stacji kolejowej – w maju 2023 roku schodki były jednak zamknięte.

Tallin
Najmniej popularny i chyba także najmniej atrakcyjny punkt widokowy, ulokowany obok Katedry Najświętszej Maryi Panny, to Piiskopiaia vaateplats. Skierowany jest na zachodnią część miasta.

Luterańska Katedra Najświętszej Maryi Panny (Toomkirik)

Pierwsza, drewniana świątynia została wzniesiona w tym miejscu, na wzgórzu Toompea, najprawdopodobniej już koło 1219 przez Duńczyków. Jeszcze w tym samym stuleciu zastąpiono ją solidną kamienną, gotycką konstrukcją, która jednak przez wieki była wielokrotnie przebudowywana i straciła swój pierwotny wygląd. Obecnie charakteryzuje się mieszanką stylów, z dominującą barokową wieżą dobudowaną w XVIII wieku.
Wewnątrz możemy zobaczyć kolekcję ozdobnych herbów rodowych, oraz zabytkowych kamiennych płyt nagrobnych. Przy dobrej pogodzie można też wejść na barokową wieżę (w maju 2023 zamknięta).

Wejście do środka kosztuje 5 euro. Z kartą TallinCard za darmo.

Luterańska Katedra Najświętszej Maryi Panny

5. Wypij kawę i zjedz marcepan w najstarszej kawiarni w mieście

Maiasmokk kohvik, ulokowana w samym sercu Starego Miasta funkcjonuje od 1864 roku. To najstarsza kawiarnia w Tallinie. W niezmienionych od ponad 100 lat stylowych wnętrzach znajduje się także niewielkie muzeum, gdzie prezentowanych jest ponad 200 marcepanowych figur wytwarzanych przy pomocy tradycyjnych form. Maiasmokk to po estońsku łasuch, nie wypada więc odmówić sobie jakiegoś marcepanowego smakołyku!

Maiasmokk kohvik

Maiasmokk kohvik

Maiasmokk kohvik

Maiasmokk kohvik

Maiasmokk kohvik

Maiasmokk kohvik

6. Wejdź do wnętrza łodzi podwodnej, albo do innego… muzeum

Oferta tallińskich muzeów jest szeroka i szalenie różnorodna. Ostatnio tak wiele ciekawych placówek tego typu widzieliśmy chyba w Amsterdamie. I mimo że sami nie jesteśmy fanami muzeów, to tutaj, czasem trochę za względu na pogodę, a także darmowe wstępy z kartą TallinnCard skusiliśmy się na wizytę w kilku z nich. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie coś, co go zainteresuje. A my polecamy kilka placówek, którym warto poświęcić szczególną uwagę.

Muzeum Sztuki KUMU

To największe i najnowocześniejsze muzeum w Estonii. Stałe ekspozycje obejmują dzieła sztuki estońskiej od początku XVIII wieku do współczesności. Rocznie prezentuje się też około 10 ekspozycji czasowych o różnorodnej tematyce.

Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00 (w czwartki do 20:00)
Bilety: 14 euro, z kartą TallinnCard wstęp darmowy

Muzeum Sztuki KUMU

Muzeum Sztuki KUMU

Muzeum Sztuki KUMU

Muzeum Sztuki KUMU

Muzeum Sztuki KUMU

Muzeum Sztuki KUMU

Fotografiska

To coś więcej niż muzeum – to galeria sztuki, w której pokazywane są fotografie i różnorodne prace wizualne najbardziej znanych fotografów i twórców cyfrowych z całego świata. To filia galerii, która pierwotnie powstała w Sztokholmie i ma też swój oddział w Nowym Jorku.

Galeria czynna jest codziennie: pn-pt 9-20, sb 10-20, nd 10-18.
Bilety: od 11 do 17 euro, z karta TallinnCard wstęp darmowy

Fotografiska Tallin

Fotografiska Tallin

Fotografiska Tallin

Fotografiska Tallin

Fotografiska Tallin

Fotografiska Tallin

Fotografiska Tallin

Fotografiska Tallin

Estońskie Muzeum Morza

Muzeum podzielone jest na dwa oddziały. Pierwszy zlokalizowany jest na starówce w wieży wchodzącej w skład murów miejskich, zwanej Gruba Małgorzata (Paks Margareeta). Prezentowane są tu eksponaty i interaktywne wystawy przedstawiające historię podboju morza w tej części świata.

Estońskie Muzeum Morza

Estońskie Muzeum Morza

Estońskie Muzeum Morza

Estońskie Muzeum Morza

Estońskie Muzeum Morza

Drugi oddział muzeum (Lennusadam) znajduje się nad morzem, w porcie, w wyremontowanym dawnym hangarze wodnosamolotów. Można tu między innymi wejść do wnętrza oryginalnej łodzi podwodnej, a także skorzystać z wielu interaktywnych rozrywek. W ramach ekspozycji można też zwiedzać kilka statków zakotwiczonych w porcie.

Estońskie Muzeum Morza

Estońskie Muzeum Morza

Estońskie Muzeum Morza

Estońskie Muzeum Morza
Estońskie Muzeum Morza

Oba oddziały są czynne w sezonie (od maja do września) codziennie od 10 do 19. A od października do kwietnia poza poniedziałkami od 10 do 18.
Bilety zbiorcze do obu oddziałów : 25 euro, pojedyncze 15 euro.
Z kartą TallinnCard wstęp darmowy.

Estońskie Muzeum Zdrowia

Muzeum przybliża zwiedzającym wiedzę na temat budowy ciała człowieka i jego funkcjonowania. Poza zagadnieniami z anatomii i fizjologii duża część ekspozycji poświęcona jest też takim tematom jak narodziny, seksualność, uzależnienia, sen, starzenie się czy śmierć.
Muzeum Zdrowia czynne jest od wtorku do niedzieli od 10 do 18. Od maja do sierpnia także w poniedziałki.
Bilety: 12 euro, z karta TallinnCard wstęp darmowy

Estońskie Muzeum Zdrowia

Estońskie Muzeum Zdrowia

Estońskie Muzeum Zdrowia

Więzienie KGB (KGB vangikongid)

Historia Estonii nierozerwalnie związana jest z radziecką okupacją. W samym centrum miasta, przy ulicy Pagari 1, można zwiedzać podziemne cele, będące symbolem komunistycznego terroru. Przetrzymywano tu i torturowano estońskich polityków, urzędników i intelektualistów.
W Tallinie jest wiele miejsc, które nawiązują do tych traumatycznych dla Estończyków czasów. Chętni mogą zwiedzić także Muzeum Okupacji, dawne więzienie Patarei, muzeum KGB w hotelu Viru lub zobaczyć pomnik Estońskich Ofiar Komunizmu.

Cele KGB czynne są od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00
Bilety: 9 euro, z karta TallinnCard wstęp darmowy

Tallin, Więzienie KGB

Tallin, Więzienie KGB

Tallin, Więzienie KGB

Tallin, Więzienie KGB

A jeśli nie zainteresowało Was żadne z powyższych to może skusicie się na wizytę w muzeum: fotografii, zakazanych książek, zakonu rycerskiego, sztuki użytkowej i projektowania, sztuki lalkarskiej, teatru i muzyki, marcepanu lub historii naturalnej. To oczywiście niepełna lista placówek. Ciekawych muzeów w Tallinie jest bez liku.

TallinnCard

7. Znajdź najpiękniejszy mural w Telliskivi Creative City (Telliskivi Loomelinnak)

Telliskivi Loomelinnak to chyba najbardziej hipsterska i kolorowa część Tallina. Na dawnych terenach przemysłowych i wykorzystywanych przez estońską kolej powstała prawdziwa enklawa pełna restauracji, klubów i przestrzeni artystycznych. To miejsce gdzie koncentruje się tallińskie młodzieżowe życie kulturalne. Przychodząc tutaj niemal nie sposób nie trafić na jakiś koncert, wystawę czy artystyczny performance. Ich pełna lista udostępniana jest na oficjalnej stronie Telliskivi Creative City.

Telliskivi Creative City

Telliskivi Creative City

Telliskivi Creative City

Telliskivi Creative City

Telliskivi Creative City

Telliskivi Creative City

Telliskivi Creative City

To także miejsce gdzie możecie zobaczyć najlepszy estoński streetart. Na wielu okolicznych budynkach i hangarach znajdziecie wspaniałe kolorowe murale i nietypowe instalacje. W czasie pobytu w Tallinie zdecydowanie warto znaleźć choć chwilę by odwiedzić to alternatywne centrum kultury i sztuki.

Telliskivi Creative City

Telliskivi Creative City

Telliskivi Creative City

Telliskivi Creative City

Telliskivi Creative City

Telliskivi Creative City

Telliskivi Creative City

Telliskivi Creative City

8. Zrób zakupy i zjedz obiad na targu Balti Jaama Turg

Balti Jaama Turg to popularne tallińskie hale targowe. Ten nowoczesny kompleks podzielony jest na kilka stref i z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. Kupicie tu świeże warzywa, owoce, ryby, ale także ubrania w second handzie, zabawki, antyki i różne starocie, a nawet ozdoby bożonarodzeniowe. Na parterze mieści się też firmowy sklep firmy Kalev, produkującej słynne estońskie słodycze z marcepanu. Nigdzie nie znajdziecie ich wyrobów taniej niż tutaj.
Hala Balti Jaama Turg to także doskonałe miejsce na obiad. Mieści się tu wiele różnych restauracji i knajpek ze street foodem.

targ Balti Jaama Turg

targ Balti Jaama Turg

targ Balti Jaama Turg

targ Balti Jaama Turg

targ Balti Jaama Turg

9. Znajdź swoje ulubione drzwi

Spacer po starówce i po pobliskich dzielnicach sprawi, że prędzej czy później na pewno zwrócicie uwagę na wyjątkowe, kolorowe drzwi w tallińskich budynkach. To bardzo charakterystyczny element architektury estońskiej stolicy. Urzekły nas one tak bardzo, że postanowiliśmy uwiecznić je wszystkie na zdjęciach, co niekiedy prowadziło nas w zupełnie nieturystyczne rewiry. Ale sami przyznajcie: czy nie są wyjątkowe?

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

Tallin, drzwi

10. Pójdź na spacer w Parku Kadriorg i zobacz barokowy pałac

Kadriorg to jedna z dzielnic Tallina znana przede wszystkim z pałacu i otaczającego go przepięknego i rozległego parku. Sama nazwa oznacza “dolinę Katarzyny” i odnosi się do żony cara Piotra Wielkiego. Zlecił on włoskiemu architektowi Niccolo Michettiemu budowę pałacu w stylu barokowym dla swej ukochanej. Miała to być letnia, carska rezydencja, ale została ukończona już po śmierci Piotra, a jego następcy nigdy nie byli zainteresowani posiadłością.
Warto też zajrzeć na tyły Pałacu Kadriorg, gdzie można podziwiać piękny ogród. We wnętrzu budynku obecnie mieści się Muzeum Sztuki z kolekcjami sztuki rosyjskiej, włoskiej i niderlandzkiej.

Bilet wstępu do Pałacu kosztuje 12 euro (z kartą TallinCard wejście jest darmowe).

Park Kadriorg, Tallin

Park Kadriorg, Tallin

Pałac Kadriorg, Tallin

Pałac Kadriorg, Tallin

Muzeum Sztuki w Pałacu Kadriorg, Tallin

Muzeum Sztuki w Pałacu Kadriorg, Tallin

11. Poznaj historię klasztoru Pirita (Pirita Kloostri varemed)

Klasztor Pirita to jeden z największych zabytków gotyku w Estonii. Kościół wzniesiono w 1407 roku według wytycznych św. Brygidy z Vadsteny. Był wówczas największym klasztorem w Inflantach. Niestety został zrabowany i zniszczony już w 1577 roku przez wojska Iwana Groźnego i później nigdy nie odzyskał swojej świetności. Obecnie można podziwiać dobrze zachowane ruiny – fasadę kościoła, mury i piwnice, a także sąsiadujący cmentarz.

klasztor Pirita, Tallin

klasztor Pirita, Tallin

klasztor Pirita, Tallin

klasztor Pirita, Tallin

To niezwykle ciche, spokojne, klimatyczne i zarazem malownicze miejsce.
Na terenie klasztoru często organizowane są koncerty i festiwale muzyki klasycznej i sakralnej.

Wstęp kosztuje 2 euro, a bilety trzeba kupić w kasie automatycznej przed wejściem. Nie obowiązuje tu TallinnCard.

klasztor Pirita, Tallin

klasztor Pirita, Tallin

12. Zanurz stopę w Bałtyku

Po przeciwnej stronie głównej drogi, naprzeciwko klasztoru Pirita rozpościera się główna i najpiękniejsza plaża Tallina – pirita rand. Długa na ponad 2 kilometry, piaszczysta plaża jest jednym z ulubionych miejsc w którym mieszkańcy Tallina spędzają letnie weekendy. Niestety sezon plażowy w Estonii jest wyjątkowo krótki, ale nawet w chłodniejsze pory roku to ciekawe miejsce na miły spacer brzegiem morza lub wzdłuż nadmorskiego lasu.

plaża Pirita

13. Zobacz panoramę Tallina z wieży telewizyjnej

Budowa tallińskiej wieży telewizyjnej rozpoczęła się w 1975 roku. Jej oficjalne otwarcie nastąpiło 5 lat później z okazji Igrzysk Olimpijskich Moskwa 1980, podczas których konkurencje żeglarskie były rozgrywane w Zatoce Tallińskiej. Konstrukcja wieży wraz z masztem nadawczym ma 314 metrów wysokości i jest najwyższą budowlą w Estonii.

wieża telewizyjna

wieża telewizyjna

Turyści mogą wjechać windą na wysokość 170 metrów, gdzie znajduje się wyremontowany w 2012 roku, dwupiętrowy taras widokowy. Przy dobrej pogodzie rozciągają się stąd wspaniałe widoki na Tallin, a także bliższą i dalszą okolicę – podobno czasem widać nawet wybrzeże Finlandii.

wieża telewizyjna w Tallinie

wieża telewizyjna w Tallinie

Na tarasie można też skorzystać z dodatkowych atrakcji. Do najbardziej ekstrema spacer po krawędzi wieży z asekuracją (od maja do października, uzależniony od warunków pogodowych). Mniej odważni mogą odbyć wirtualny lot wokół wieży w specjalnych okularach VR lub stanąć na przeszklonej podłodze i spojrzeć bezpośrednio 170 metrów w dół.

wieża telewizyjna

wieża telewizyjna

Na drugim piętrze tarasu znajduje się restauracja, a także nieprzeszklona platforma widokowa, z której można robić zdjęcia okolicy bez odbić w szybie.

Wstęp na wieżę kosztuje 16 euro zimą i 18 euro latem, a bilety najlepiej kupić z wyprzedzeniem przez internet. Z kartą TallinnCard wejście jest darmowe.
Spacer po krawędzi to dodatkowy wydatek w wysokości 39 euro.

wieża telewizyjna

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

14. Poznaj architekturę ludową w skansenie Eesti Vabaõhumuuseum

Skansen Estoński, który znajduje się w dzielnicy Rocca al Mare, posiada największą w kraju kolekcję architektury ludowej. Na rozległym, zalesionym terenie możemy podziwiać 83 budynki, z których najstarsze powstały w XVIII wieku. Zostały one przywiezione z terenu całej Estonii, a także ze Szwecji. Najbardziej charakterystyczne z nich to drewniany kościół, wiatraki, czy chaty kryte strzechą.

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Jednym z najpopularniejszych budynków jest także tak zwany “kołchoz” czyli murowany, nieotynkowany blok, w którym przedstawiono typowe mieszkania z lat 60., 70., 80., 90., i współczesne. Należy podkreślić, że wszystkie budynki na terenie skansenu zostały skrupulatnie wyposażone i umeblowane zgodnie z epoką z której pochodzą.

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Muzeum znane jest z licznych imprez plenerowych, festynów i jarmarków w czasie których można spróbować tradycyjnych potraw, kupić rękodzieło, a także zobaczyć jak wyglądało życie i praca w dawnej estońskiej wiosce. Atrakcje dla siebie znajdą tu zarówno dzieci jak i dorośli.
Na oficjalnej stronie skansenu dostępny jest plan nadchodzących wydarzeń.

Bilety kosztują 12 euro.

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Skansen Estoński

Karta TallinnCard

W tekście wielokrotnie wspominaliśmy o miejskiej kacie turystycznej TallinnCard. Jeśli planujecie aktywne zwiedzanie miasta, to zdecydowanie warto przemyśleć jej zakup. Uprawnia ona do darmowych wejść do wielu instytucji i muzeów, umożliwia darmowe przejazdy komunikacją miejską, a także daje wiele ciekawych zniżek. Szczegółową listę korzyści znajdziecie na oficjalnej stronie VisitTallinn. Kartę można kupić w mieście w informacji turystycznej lub wcześniej przez internet.
Karta TallinnCard występuje w trzech opcjach: 24, 48 i 72 godzinnej.

Przeczytaj także nasz artykuł jak dostać się z lotniska w Tallinie do centrum miasta.

karta TallinnCard

Noclegi w Tallinie czyli, gdzie mieszkać?

Tallin to stosunkowo niewielkie miasto, a jego baza noclegowa stale się rozwija. Jednak planując wyjazd zwłaszcza w okresie wakacyjnym warto zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem. Ze swojego doświadczenia możemy polecić Wam kilka miejsc, o różnym poziomie komfortu i cen.

Citybox Tallinn City Center

  • Revelton Suites Tallinn – wygodne i nowoczesne apartamenty z osobną kuchnią i częścią wypoczynkową. Położone blisko Starego Miasta.

Revelton Suites Tallinn

Tallinn Premium Apartments

Tallin – mapa atrakcji

Tallin

Subiektywne przewodniki po innych stolicach:

Data oryginalnego wpisu: 19.07.2023
Ostatnia aktualizacja: 20.04.2024
Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

4.9 - (Głosy: 19)