Japonia to kraj, który od zawsze wzbudza wiele emocji. Wyspiarskie położenie, konfucjanizm, buddyzm i długi okres izolacji przez stulecia sprzyjały utrwalaniu się odmienności. Gdy odwiedziliśmy Japonię w 2017 roku wywarła ona na nas ogromne wrażenie. Momentami czuliśmy się jakbyśmy naprawdę byli na innej planecie! Zafascynowani Krajem Kwitnącej Wiśni zawsze chętnie sięgaliśmy po lektury, mogące poszerzyć naszą wiedzę na temat jego kultury i społeczeństwa.
Japonia, ze względu na barierę językową i kulturową jest jednym z takich miejsc, które naprawdę trudno poznać. Wiele pozycji, które mieliśmy okazję przeczytać, skupiało się na powielaniu krzywdzących stereotypów, które nie miały zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Z tego względu autorka książki „Tokyo Lifestyle Book”, Aleksandra Janiec, już na wstępie miała nad innymi autorami ogromną przewagę. Na co dzień mieszka i pracuje w Tokio. Od kilku lat poznaje miasto od podszewki, więc gdy kolejni znajomi pytali ją o rekomendacje, postanowiła w końcu napisać książkę – przewodnik po jednej z najbardziej niesamowitych metropolii świata.
Obszar metropolitalny Tokio zamieszkiwany jest przez 38 milionów mieszkańców. To tyle osób, ile mieszka w całym naszym kraju. Przyjmuje się, że do miasta wlicza się 23 dzielnice, lecz gdy patrzy się na Tokio z góry, ma się wrażenie, że właściwie się ono nie kończy. Autorka zabiera nas w podróż po 9 dzielnicach miasta, do których dociera większość turystów. To Ginza, Shibuya, Asakusa, Shinjuku, Roppongi, Daikanayama & Nakameguro, Harajuku, Omotesando oraz Ueno & Yanaka. Poza starannie wyselekcjonowanymi informacjami praktycznymi, znajdziemy w książce mnóstwo osobistych rekomendacji, które Aleksandrze Janiec pomogli wybrać japońscy przyjaciele i znajomi. To ich ulubione restauracje, butiki, sklepy, księgarnie i wiele innych miejsc, które sami chętnie odwiedzają. W przewodniku znajdziemy też kilka tradycyjnych przepisów czy wskazówki dotyczące tego jak zachować się w łaźni publicznej. Bardzo ciekawe były dla mnie informacje o współczesnej filmografii japońskiej i serialach, w różnych kontekstach pokazujących dzisiejszą Japonię. Nie miałam pojęcia, że dostępne są na Netflixie! Za to króciutki rozdział o pozach do selfie czy japońskiej pielęgnacji chętnie bym pominęła. Ale pewnie w tej różnorodności jest metoda, bo dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie!
Największą wartością tego nietypowego przewodnika są bezsprzecznie wywiady autorki z jej japońskimi znajomymi. Rozmowa z drugim człowiekiem jest dla mnie zawsze najbardziej inspirującym i najciekawszym sposobem poznawania kultury danego kraju. Ale w Japonii, przede wszystkim ze względu na wspomnianą wcześniej barierę językową, przeciętny turysta właściwie nie ma szans na nawiązanie jakichkolwiek relacji. Choć zawsze chętnie rozmawiamy z napotkanymi po drodze ludźmi, w Japonii, mimo naszych najszczerszych chęci, w ogóle nam się to nie udało. Być może dlatego rozmowy przeprowadzone przez Aleksandrę Janiec z mieszkańcami Tokio, reprezentującymi różne pokolenia, są dla mnie tak ciekawe! To kopalnia wiedzy o kulturze Japonii, zwyczajach, religii, historii czy ekonomii. A także o przyczynach i o zmianach, jakie na przestrzeni ostatnich lat zaszły w mentalności młodego pokolenia. Szkoda, że wywiady są tak krótkie. W wielu miejscach czułam ogromny niedosyt i sama zadałabym rozmówcom jeszcze kilka kolejnych pytań.
Tokyo Lifestyle Book wydane przez Wydawnictwo ZNAK Literanova to książka, która spodoba się wszystkim miłośnikom Japonii. Pochłonęłam ją w dwa dni i naprawdę żałuje, że nie mieliśmy takiego przewodnika, gdy byliśmy w Tokio (choć ze względu na spore gabaryty mógłby nie zmieścić się w walizce!).
Książka nie poprowadzi Was z z punktu A do punktu B, ale dzięki niej poznacie Tokio z perspektywy mieszkańców, którzy podzielili się cząstką siebie i swojego zwykłego, codziennego życia. Warto ją przeczytać nawet jeśli nie wybieracie się do Tokio, ale po prostu jeśli ciekawi Was świat. Bo to zdecydowanie więcej niż zwykły przewodnik. Osobiście z przyjemnością wróciłabym do Japonii, by poznawać miasto na nowo z rekomendacjami Aleksandry Janiec.
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!
Chyba będziemy musieli się zaopatrzyć 🙂 Fajna propozycja, a Japonia to jeden z krajów które chcemy w przyszłości odwiedzić, wiec przyda się taka lektura 🙂
@globtroterekcom:disqus zapraszamy na naszą stronę na facebooku – do wygrania 2 egzemplarze książki 🙂
O! Ciekawa pozycja. Mam sentyment do Japonii dzięki rodzeństwu, które ma hopla na tym punkcie. Niestety nie udało im się tam jeszcze dotrzeć, ale kto wie co będzie. Opis mnie zainteresował, w szczególności te rozmowy z mieszkańcami i zmiany jakie zaszły w ostatnich latach.
@mamasiaogarnia:disqus zapraszamy na naszą stronę na facebooku – mamy do rozdania 2 egzemplarze książki 🙂
Japonia powoli widnieje na moim horyzoncie więc z przyjemnością sięgnę po ten przewodnik żeby się lepiej przygotować 🙂
@olawalkiewicz:disqus zapraszamy na naszą stronę na facebooku – do wygrania w konkursie mamy 2 egzemplarze książki!
Ta pani w różowym… o matko! Ale książka ciekawa, muszę jej poszukać!
pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy 🙂
@mycoffeetime:disqus zapraszamy na naszą stronę na facebooku – do wygrania 2 egzemplarze książki 🙂
Dodaję do listy książek do przeczytania w najbliższym czasie. Nie jestem na czasie z nowymi publikacjami na temat Japonii na rynku polskim. Na studiach mieszkałam w Tokyo przez pół roku, to był bardzo dziwny czas. Chciałabym tam kiedyś wrócić jako turystka, na pewno inaczej odebrałabym ten kraj, mogąc skupić się na samych przyjemnościach. Swoją drogą, jeśli chodzi o dobre książki o Japonii, to zdecydowanie polecam książki Joanny Bator. Dobra, aczkolwiek napisana mniej przyjemnym językiem jest też książka Tomanskiego Tatami kontra krzesła. Jego druga książka, Made in Japan to wg mnie niewykorzystany potencjał, ale również warto się jej przyjrzeć.