Majorka to naprawdę przepiękna i zaskakująca pod wieloma względami wyspa. Mimo niewielkich rozmiarów dostarcza mnóstwa atrakcji. W ciągu ostatnich kilku lat odwiedziliśmy ją ponad 10 razy i wciąż odkrywamy nowe miejsca. Majorka pełna jest urokliwych miasteczek, zakątków, plaż ukrytych w zatoczkach i widokowych, górskich szlaków. Żaden śródziemnomorski region turystyczny nie jest bardziej różnorodny. Dawna wyspa rolników to dziś wielokulturowy mikrokosmos ze wspaniałą infrastrukturą, zachwycająca przyrodą i pysznym jedzeniem. Tu nie można się nudzić!
Zobaczcie 18 rzeczy, które warto zrobić i zobaczyć na Majorce i zaplanujcie z nami swój pobyt na wyspie!
Większość turystów przylatuje na Majorkę skuszonych wspaniałymi plażami, błękitem śródziemnomorskich wód i perspektywą błogiego odpoczynku. Jednak w planie wycieczki warto znaleźć choć jeden dzień na poznanie stolicy wyspy. To co prawda za mało by zobaczyć wszystkie jej atrakcje, ale wystarczająco dużo by poczuć jej niepowtarzalny klimat.
Palma de Mallorca, zwana czasem małą Barceloną, jest szalenie ciekawa i intrygująca. To prawdziwy labirynt małych uliczek, tętniących życiem od rana do późnych godzin wieczornych. Pełna jest zacienionych placów, pięknej architektury z różnych epok, ciekawych muzeów, klimatycznych barów i doskonałych restauracji.
Miasto oferuje ogrom atrakcji, a wszystkie opisaliśmy szczegółowo w naszym subiektywnym przewodniku po Palma de Mallorca.
Na Majorce, według różnych szacunków, jest około 150-300 plaż, a ich łączna długość wynosi ponad 50 kilometrów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – plaże duże, małe, piaszczyste, kamieniste, szerokie lub ukryte w maleńkich zatoczkach. Do wyboru, do koloru. A wszystkie otoczone lazurowymi, ciepłymi wodami Morza Śródziemnego.
We wschodniej części wyspy, w Zatoce Alkudyjskiej, znajdują się jedne z najbardziej rozległych i zarazem najbardziej znanych plaż Majorki: Playa del Muro i Playa d’Alcudia. Łącznie tworzą dziesięciokilometrowy szeroki odcinek piaszczystego wybrzeża uwielbianego przez turystów. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi.
Najpopularniejszą plażą na południowym wybrzeżu jest 2,5-kilometrowa Es Trenc. Woda jest tu płytka i wyjątkowo ciepła co przyciąga licznych turystów.
W okolicach Santanyi warto wybrać się do Calo des Moro i Cala S’Almunia. Niedaleko znajduje się też przyjemna, położona w Parc natural de Mondragó plaża S’Amarador, z której brukowaną ścieżką można dojść do Cala Mondrago.
Osoby żądne przygód znajdą też wiele dzikich i nieco trudniej dostępnych zatoczek – rozsiane są po całej wyspie, a wśród najpiękniejszych najczęściej wymieniana jest Coll Baix.
Na pewno nie sposób wymienić wszystkich plaż, a co dopiero je opisać! Nie mamy jednak najmniejszych wątpliwości, że spragnieni słońca podróżnicy będą Majorką zachwyceni.
Wciśnięta między skalne półki gór Sierra de Tramuntana, niewielka Valldemossa, wznosi się ponad leżącą u jej stóp doliną. Miasteczko zyskało wyjątkową popularność za sprawą Fryderyka Chopina i jest obecnie drugim, po Palma de Mallorca, najczęściej odwiedzanym przez turystów na Majorce. Mimo tego życie toczy się tu stosunkowo powoli. To doskonałe miejsce dla tych, którzy chcą uciec od gwarnej stolicy. Niewysoka kamienna zabudowa, kręte i strome uliczki, kwiaty w donicach stojące przed domami i place pełne kawiarnianych stolików tworzą niezwykły klimat!
Odwiedzając Valldemossę trzeba zajrzeć do klasztoru Kartuzów, a także Muzeum Chopina. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie koleje losu przyciągnęły tu naszego kompozytora, a także poznać wszystkie atrakcje miasta, przeczytajcie nasz tekst o Valldemossie.
Z dworca kolejowego w Palma de Mallorca, cztery razy dziennie, w kierunku miejscowości Soller, kursuje zabytkowy, drewniany pociąg nazywany niegdyś „ekspresem witaminy C”. Już sama podróż zabytkowymi wagonami przez dolinę pomarańczy jest przygodą, ale prawdziwa moc atrakcji czeka na turystów na miejscu.
Wystarczy wspomnieć, że Soller i siostrzane, nadmorskie Port de Soller łączy jedyny na wyspie, zabytkowy tramwaj. Obie maleńkie miejscowości to prawdziwe majorkańskie perełki. Pierwsza z pięknym neogotyckim kościołem i wąskimi uliczkami, druga z nadmorską promenadą, plażą i mariną. To idealny pomysł na całodniową wycieczkę. Szczegółowy przewodnik po obu miasteczkach znajdziecie w naszym artykule o Soller i Port de Soller.
Miłośnicy pieszych wędrówek będą zachwyceni Majorką. Znaczną część tej niewielkiej wyspy zajmuje pasmo górskie Serra de Tramuntana. Rozciąga się ono wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża i zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
W jego skład wchodzi ponad 40 szczytów o wysokości przekraczającej 1000 m n.p.m, w tym najwyższy Puig Major, który wznosi się na 1445 m n.p.m. Dla turystów przygotowano liczne szlaki piesze, które prowadzą przez wąwozy, winnice, gaje oliwne i plantacje cytrusów, a także urokliwe miasteczka jak Soller, Valldemossa czy Deia. Malowniczości krajobrazu dodają także strome urwiska i skaliste klify, którymi góry opadają ku morzu.
Wszystkie trasy opisane są szczegółowo w doskonałym przewodniku “Mallorca. The finest coastal and mountain walks”, który polecamy amatorom aktywnego wypoczynku.
Cap de Formentor, czyli Przylądek Formentor to najdalej wysunięty na północ zakątek wyspy. Przez wielu uznawany jest za najpiękniejsze miejsce na Majorce. Już sama droga przez przylądek, prowadząca do malowniczo położonej, XIX-wiecznej latarni morskiej, jest ogromną atrakcją. Rozciągają się stąd spektakularne widoki na strzeliste klify, góry, krętą drogę i błękitne morze zlewające się z niebieskim niebem niemal w jedną całość. Najlepiej przyjechać tu późnym popołudniem, by podziwiać przepiękne krajobrazy w promieniach zachodzącego słońca.
Po drodze warto zatrzymać się w miejscowości Pollenca, uważanej przez wielu za jedną z najbardziej urokliwych na wyspie. Jej nieregularne uliczki, tworzące swoisty labirynt, przypominają momentami mauretańską medynę. Pollenca słynie z malowniczo położonej kalwarii, do której prowadzi 365 schodów. Z góry rozpościerają się wspaniałe widoki na okolicę!
Sa Calobra to jedno z kilku miejsc na Majorce, gdzie większą atrakcją niż cel wycieczki, jest sama droga do niego. Trasa do niewielkiej, nadmorskiej miejscowości w północno-zachodniej części wyspy uznawana jest bowiem za jedną z najpiękniejszych dróg widokowych na świecie. Wijące się niczym wąż serpentyny gwarantują całkiem sporo adrenaliny i kilkanaście kilometrów nieustannych zachwytów!
Więcej o drodze MA-2141 przeczytacie w naszym artykule o Sa Calobra.
Na Majorce jest około 200 jaskiń, a część z nich jest udostępniona do zwiedzania. Najbardziej widowiskowe i popularne są Smocze Jaskinie, czyli Cuevas del Drach. Choć cena biletów nie jest niska (17 euro za osobę dorosłą, 10 euro za dziecko), to zdecydowanie warto do nich wejść by podziwiać majestatyczne stalaktyty, stalagmity i inne formy skalne. Elementem wizyty w jaskiniach jest także krótki koncert muzyki klasycznej i pływanie po podziemnym jeziorze.
Smocze Jaskinie przez swoją popularność bywają niestety bardzo zatłoczone, na co narzeka część odwiedzających. Dlatego można pomyśleć o zobaczeniu innych, mniej popularnych, a równie widowiskowych jaskiń, jak na przykład Cuevas dels Hams, Cuevas de Artà lub Cueves of Genova położonych na obrzeżach Palma de Mallorca.
Capdepera to niewielka miejscowość we wschodniej części Majorki rzadko odwiedzana przez turystów. A szkoda, bo znajduje się tu największy i najlepiej zachowany zamek na wyspie – Castell de Capdepera. Wzniesiono go na początku XIV wieku na pozostałościach wcześniejszej twierdzy mauretańskiej. Do dziś, w bardzo dobrym stanie, zachowały się mury obronne, oraz liczne zabudowania, z charakterystycznym kościołem na czele. Z zamkowego wzgórza rozpościera się doskonały widok na okolicę.
O zamku i innych atrakcjach miasta przeczytasz w naszym tekście o Capdepera.
Deia i jej najbliższa okolica to prawdziwa Majorka w pigułce. Jeśli brakuje Wam czasu na jeżdżenie po całej wyspie i odkrywanie jej malowniczych zakątków, to w tym regionie zobaczycie wszystko co najpiękniejsze.
Niewielka Deia to malownicza miejscowość położona u stóp gór masywu Serra de Tramuntana. W jej pobliżu znajdziecie urokliwe zatoki i plaże, Muzeum i przepiękne ogrody Son Marroig, a także punkt widokowy na słynną formację skalną Sa Foradada.
Te i pozostałe atrakcje regionu opisaliśmy w tekście o Dei i okolicach.
Jak przystało na wyspę, Majorka oferuje całe mnóstwo wodnych rozrywek. Chętni mogą na przykład skorzystać z wszelkiego rodzaju rejsów krajoznawczych lub kursów żeglarskich. Od katamaranów, przez żaglówki i motorówki, po skutery wodne, a nawet supy. W programie takich rejsów często zawarta jest na przykład romantyczna kolacja, przy zachodzie słońca, na pokładzie łodzi.
Dodatkowymi atrakcjami z jakich można skorzystać jest możliwość podziwiania delfinów, nauka nurkowania lub snurkowania w przybrzeżnych zatokach, a także coraz popularniejszy parasailing.
Oferta lokalnych firm jest naprawdę szeroka i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele ciekawych ofert w bardzo konkurencyjnych cenach można zarezerwować przez internet za pośrednictwem portali GetYourGuide lub Viator.
Jest na Majorce takie miejsce, skąd niemal całą wyspę widać jak na dłoni. To Puig de Randa, z którego roztacza się widok na wszystkie strony świata.
Puig de Randa znajduje się zaledwie 30 kilometrów od Palmy, w miejscowości Randa, i wyrasta niespodziewanie na płaskim, rolniczym terenie górując nad okolicą.
Turyści przyjeżdżają tu także z innego powodu – jest to jedna ze świętych gór Majorki. Ramon Lula doznał tu w XIII wieku boskiego oświecenia co zapoczątkowało jego misyjną pracę, którą kontynuował przez lata. Zwolennicy Lula założyli w tym miejscu pustelnię, która z czasem ustąpiła miejsca sanktuarium poświęconemu Najświętszej Maryi Pannie Uzdrowicielce. Obecnie jest to siedziba franciszkańskich nowicjuszy. Na terenie sanktuarium można wynająć pokoje. Znajduję tu również kawiarnia i restauracja, serwująca specjały majorkańskiej kuchni.
Monumentalna cytadela z obronnym kościołem pielgrzymkowym – San Salvador to najbardziej charakterystyczny element Arty – niewielkiego miasteczka we wschodniej części Majorki. Dociera tu stosunkowo niewielu turystów, dzięki czemu miasto zachowało swój unikalny i autentyczny charakter. Niektórzy mówią, że to “stara, prawdziwa i tradycyjna Majorka”. Warto zajrzeć tu choć na jedno popołudnie!
Przeczytaj historię Arty i sprawdź co zobaczyć w nieodkrytym skarbie Majorki.
Alcudia to kolejne niewielkie, majorkańskie miasteczko warte odwiedzenia. Otoczone średniowiecznymi murami, z piękną starówką i charakterystycznymi uliczkami udekorowanymi kwiatami w doniczkach, jest popularne wśród turystów.
Na południe od centrum miasta znajdują się pozostałości po rzymskiej osadzie Pollentia, które są największymi ruinami rzymskimi na Majorce.
Miłośnicy kąpieli słonecznych mogą rozkoszować się szeroką i piaszczystą plażą, ciągnącą się kilometrami z Port de Alcudia aż do Can Picafort.
Fornalutx oficjalnie uznano za jedno z najpiękniejszych miast nie tylko na wyspie, ale i w całej Hiszpanii. Tutejsi mieszkańcy wciąż żyją z uprawy pomarańczy i oliwek, dlatego mnóstwo w nim tarasów i ogrodów z drzewkami owocowymi, które szczególnie pięknie wyglądają w okresie kwitnienia, czyli wczesną wiosną. Latem uginają się za to od pomarańczy i cytryn, co prezentuje się nie mniej spektakularnie!
Krótki przewodnik po Fornalutx znajdziesz na naszym blogu.
Mercados, czyli targi, to nieodłączny element majorkańskiej tradycji. To doskonałe miejsca, by zaopatrzyć się w pyszne owoce, warzywa i inne lokalne produkty, zakupić pamiątki, a przy okazji poznać mniej znane zakątki wyspy. To także świetny pretekst do tego, by obserwować mieszkańców i zobaczyć jak niespiesznie toczy się wyspiarskie życie. Choć niektóre targi stały się z czasem nieco bardziej komercyjne, to większość z nich zachowała swój autentyczny charakter.
Targi odbywają się codziennie w różnych częściach wyspy od 09:00 do 13:30. Wśród najpopularniejszych należy wymienić niedzielny targ w miejscowości Pollenca i czwartkowy w Ince. Osobiście bardzo lubię targ w Santanyí, który odbywa się w środę i w sobotę. Pełna lista targów znajduje się na stronie ABC Mallorca.
Mając odrobinę szczęścia można także trafić na targi “tematyczne”, które organizowane są z okazji najróżniejszych świąt regionalnych. Przykładem jest tu październikowy targ w Felantix z okazji Święta Papryki czy listopadowe Święto Oliwy w Caimari.
Z kolei miłośników staroci z pewnością zachwyci niedzielny targ w Consell, który jest największym targiem antyków na wyspie!
Warto wspomnieć, że targi cieszą się na Majorce sporym zainteresowaniem zarówno mieszkańców jak i turystów. Dlatego najlepiej wybrać się na nie z samego rana, by uniknąć korków i łatwo znaleźć miejsce parkingowe. Na wielu stoiskach można już płacić kartą, ale wybierając się na targ najlepiej mieć przy sobie gotówkę.
Tradycje winiarskie na Majorce sięgają czasów starożytnych. Uprawę winorośli zapoczątkowali Rzymianie w II wieku p.n.e. i przez stulecia produkcja wina miała się świetnie. Dopiero w ostatniej dekadzie XIX wieku plaga filoksery wyniszczyła większość plantacji. To spowodowało, że wielu rolników zwróciło się ku uprawie migdałów, cytrusów czy zboża. Ale to nie znaczy że tradycje winiarskie zostały całkiem zapomniane. Sukces “odrodzonych” winiarni w kontynentalnej Hiszpanii utwierdził mieszkańców Majorki w przekonaniu, że wino może być dobrym sposobem na biznes. Od lat ‘90-tych XX wieku stopniowo zaczęto powracać do wytwarzania tego trunku na większą skalę, a najbardziej rozpoznawalnym regionem winnym stało się Binnisalem.
Miłośnicy wina znajdą na wyspie wiele wspaniałych winnic, więc jeśli należycie do tej grupy to zdecydowanie wybierzcie się na degustację. Wycieczkę do winnicy da się zorganizować we własnym zakresie, ale można też skorzystać z gotowych propozycji dostępnych na przykład na portalu GetYourGuide.
Choć kuchnia Balearów zaliczana jest do kuchni śródziemnomorskiej, to jednak znajdziecie tu kilka potraw charakterystycznych dla tego regionu. Jest to kuchnia stosunkowo prosta, co wynika przede wszystkim z nieurodzajnych gleb, które uniemożliwiają uprawę wielu roślin. W kuchni majorkańskiej dominują ziemniaki, papryka, pomidory i bakłażany, ale nieodłącznym elementem tutejszej kuchni są także oliwki, pomarańcze i migdały.
Najbardziej charakterystyczne potrawy kuchni majorkańskiej to:
Jeśli chodzi o desery to największy przysmak Majorki stanowi bez wątpienia ensaimada – czyli tłuściutkie ciasto uformowane w kształt ślimaka. Można podawać ją z cukrem pudrem czy bitą śmietaną, ale czasem nadziewana jest też czekoladą lub dynią i innymi owocami. Najlepsze ensaimady można kupić w Palmie w cukierni Ca’n Joan de s’Aigo.
Oprócz tego warto zwrócić uwagę na migdałowe przysmaki: ciasta, ciasteczka i pyszne lody. Koniecznie wypijcie też szklankę świeżo wyciskanego soku ze słodkich pomarańczy!
Jeśli wybieracie się na Majorkę, zachęcamy do przeczytania naszego tekstu z informacjami praktycznymi o wyspie. Dowiecie się z niego kiedy lecieć na Majorkę, gdzie spać oraz jak najsprawniej poruszać się po wyspie!
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!
Skorzystaliśmy z Waszych rekomendacji i są to same strzały w dziesiątkę. Majorka jest zaskakująco urokliwa, zróżnicowana, a poza sezonem uroczo spowolniona, zaspana, miejscami pusta, ale niezmiennie piękna.
Cieszymy się Maćku, że nasze artykuły przydały Ci się w podróżny! Pozdrawiamy
Ciekawe propozycje. Majorka jeszcze przede mną więc mam nadzieję, że się przyda, bo jak widać ze zdjęć to piękna wyspa. Przed odwiedzeniem niedużych, popularnych wysp trochę powstrzymuje mnie gęsta zabudowa a tym samym tłok np. Malta, Santorini. Ale Majorki chyba to nie dotyczy (poza stolicą i okolicą).
My na Majorce ze względu na prace bywamy wyjątkowo regularnie i mamy już swoje ulubione miejsca poza utartym szlakiem. Często puste i niemal zupełnie nieznane wsród zagranicznych turystów. Majorka wbrew pozorom jest rozległa i ma wiele do zaoferowania, choćby piękne szlaki górskie z przepięknymi widokami na morze.
Bardzo ciekawa rekomendacja. Dziękuję.
Cieszymy się, że przypadła Ci do gustu. Pozdrawiamy 🙂