Biało-niebieska, rybacka Essaouira (pol. As-Sawira lub As-Suwajra), malowniczo położona nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego, przez wielu uważana jest za jedną z najpiękniejszych miejscowości w Maroku. Z powodu nieustannie wiejących tu wiatrów, nazywana jest Afrykańskim Wietrznym Miastem i stała się mekką surferów. To także miasto artystów, hipisów i backpackerów, których przyciąga jego błoga, swobodna, a nawet nieco leniwa atmosfera.
Z drugiej strony Essaouira wyróżnia się spośród innych marokańskich miast nowoczesnością i wielokulturowością, będąc domem dla artystycznych dusz z całego świata. Mnóstwo tu luksusowych riadów, urokliwych sklepów, galerii, dobrych kawiarni i restauracji, które współistnieją z tradycyjnymi sukami.
Coś nieuchwytnego sprawia, że wielu turystów zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. I w naszym osobistym rankingu Essaouira plasuje się bardzo wysoko. Dlatego jeśli wybieracie się do Maroka, koniecznie uwzględnijcie ją w swoim planie podróży! Zobaczcie co warto zrobić będąc w Essaouirze!
Essaouira to stosunkowo młode miasto z burzliwą historią. Jego okolice, zatoka Mogador i sąsiadujące wyspy, okupowane były od czasów prehistorycznych, a swoją obecność zaznaczyli tu Fenicjanie, Kreteńczycy, Grecy i Rzymianie.
W XV wieku wybrzeże zajęli Portugalczycy, którzy postanowili wybudować tu fortecę. Nazwali ją Castelo Real de Mogador. Następnie przybyli na te tereny Hiszpanie, a później Anglicy, Holendrzy i Francuzi, którzy próbowali podbić miasto. Nieskutecznie.
W końcu, w XVIII wieku, władzę zaczął sprawować Mohammed III, który znacząco przyczynił się do rozwoju Essaouiry. Zlecił jej zaprojektowanie Francuzowi, Theodorowi Cornut, który inspirując się miasteczkiem Saint-Malow w Bretanii, nadał jej europejski charakter. Wówczas zmieniło ono nazwę na Essaouira – co oznacza po arabsku “pięknie zaprojektowane”.
Celem Mohammeda III było też utworzenie miasta-portu położonego jak najbliżej Marrakeszu, dzięki czemu Essaouira stała się łącznikiem między Afryką Subsaharyjską, Marokiem i resztą świata. Tu kończyły i zaczynały swoją podróż karawany z południa kontynentu. W XVIII wieku do Essaouiry zawijało 40% wszystkich statków pływających wówczas po Atlantyku. Był to przez lata drugi najważniejszy port Maroka, a swego czasu – jedyny w tej części Afryki.
Po zajęciu miasta przez Francuzów w 1893 roku połączenia handlowe zostały zerwane, ale po odzyskaniu przez Maroko niepodległości w 1956 Essaouira zaczęła zyskiwać na znaczeniu, choć funkcję międzynarodowych portów przejęły Agadir i Casablanca.
Po kilkudziesięciu latach życia w uśpieniu, pod koniec XX wieku miasto upodobali sobie hipisi, szukając tu wytchnienia i odpoczynku. Podobnie jak Jimi Hendrix, który spędził tu latem 1969 roku niespełna dwa tygodnie! Tych kilka dni wystarczyło by stał się w mieście prawdziwą legendą, którą mieszkańcy wykorzystują w promocji miasta do dziś.
Jak w każdym marokańskim mieście, tak i w Essaouirze, medyna stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych. W 2001 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Otoczona jest murami, do której prowadzą trzy bramy miejskie: Bab Sbâa, Bab Marrakech i Bab Doukkala.
Wygląd starego miasta znacząco odbiega od tradycyjnego układu architektonicznego innych miast w Maroku. Tak jak wspomniałam, zaprojektował ją francuski architekt Theodor Cornut i ulice, zamiast kluczyć w przedziwny sposób i tworzyć zawiły labirynt, przecinają się w większości pod kątem prostym. Dzięki temu łatwo się po nich poruszać, co jest miłą odmianą po Marrakeszu czy Fezie, gdzie nie trudno się zgubić.
Teren medyny wolny jest od ruchu motorowego i samochodowego. Ulice są przestronne, a białe domy z niebieskimi oknami i kolorowymi drzwiami przyciągają uwagę nie tylko zawodowych fotografów. Turystom szybko udziela się błoga atmosfera miasta.
Medyna to oczywiście szereg sklepów i stoisk – ale sprzedawcy nie nagabują i do niczego nie namawiają, więc Essaouira to dobre miejsce, by zrobić zakupy w spokoju. Choć ceny są nieco wyższe niż w innych marokańskich miastach.
Stare miasto chronione jest przez imponujące miejskie mury, które niegdyś służyły do ochrony portu przed piratami. Mają w sumie pięć bastionów, a te najbardziej charakterystyczne znajdują się od strony morza: to Skala de la Ville i Skala du Port. Są one jedną z największych atrakcji Essaouiry. Można z nich podziwiać piękne widoki na miasto i na szalejący w dole Ocean Atlantycki.
Skala de Ville to podłużny, stosunkowo krótki odcinek muru, biegnący wzdłuż wybrzeża, z imponującą kolekcją 19 armat z brązu, zwróconych ku wodzie. Miejsce cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów, ale także wśród mieszkańców, którzy przychodzą tu na romantyczne spacery i zachody słońca.
Przy wejściu do portu stoi z kolei Skala du Port. Warownia ma wyraźnie portugalskie kształty z czterema wieżyczkami na szczycie przysadzistej wieży. Niestety aktualnie nie jest dostępna dla zwiedzających, ale rozciągają się stąd równie piękne widoki na miasto.
Oba bastiony zostały rozsławione przez twórców Gry o Tron. W serialu stanowią scenografię dla Astapor – miasta nad Zatoką Smoków. Warto jednak wspomnieć, że już wcześniej wielu twórców wybierało to miejsce jako plener zdjęciowy. Kręcono tu między innymi Otella Orsona Wellesa czy Królestwo Niebieskie Ridleya Scotta.
Choć dziś Essaouira straciła na znaczeniu jako port międzynarodowy, wielu mieszkańców wciąż utrzymuje się z rybołówstwa.
Do portu prowadzi zabytkowa brama z 1796 roku – Porte de la Marine (Bab el Marsa). Na jej frontonie widać rzeźby reprezentujące 3 religie: arabski półksiężyc dla islamu, muszlę dla chrześcijaństwa i napisy w języku hebrajskim dla religii żydowskiej.
Niebieskie łódki (floukas) zacumowane w porcie to nieodłączny element tutejszego krajobrazu i najczęściej fotografowany widok w Essaouirze. Niepowtarzalny klimat tego miejsca tworzą też rybacy uwijający się przy pracy, budowniczowie reperujący łodzie, rozrzucone wszędzie sieci, krążące nad głowami stada mew i wszędobylskie koty.
Można tu spędzić dłuższą chwilę i oglądać rozgrywający się codziennie spektakl, choć unoszący się w powietrzu zapach raczej skłania do szybkiej ucieczki.
Marokańska kuchnia to w dużej mierze dania mięsne. Jednak w Essaouirze, podobnie jak w innych nadmorskich miejscowościach, warto spróbować ryb i owoców morza, które pojawiają się w menu tamtejszych restauracji.
Jeśli sami chcecie wybrać okaz, który wyląduje na Waszym talerzu, możecie też udać się na targ rybny. Znajduje się on w sercu medyny – przy alei Istiqlal zwanej potocznie Khodara. Zakupioną rybę można za niewielką opłatą usmażyć w sąsiednich restauracjach.
Ze względu na wiejące w Essaouirze wiatry, tamtejsza plaża nie jest idealna do opalania, ale świetnie nadaje się do aktywnego wypoczynku. Szeroka, piaszczysta, w kształcie półksiężyca, ciągnie się przez kilka kilometrów wzdłuż zatoki Essaouira aż do ujścia rzeki Oued Ksob. To doskonałe miejsce na długi spacer. Tuż obok powstała także promenada, przy której ulokowały się liczne kawiarnie i restauracje. Bezpośrednio na plaży znajdziecie także bogatą ofertę innych atrakcji, jak jazda na wielbłądach czy quadach. Musimy jednak przyznać, że sami nie jesteśmy zwolennikami tego typu rozrywek, więc wyjątkowo nie będziemy Was do nich namawiać.
Essaouira to prawdziwa mekka dla miłośników sportów wodnych. Nazywana jest niekiedy marokańską Kalifornią. Amatorzy surfingu, a szczególnie windsurfingu i kitesurfingu ściągają tu przez cały rok, nie mogąc sobie wymarzyć lepszej pogody. Zatem jeśli kiedykolwiek myśleliście o spróbowaniu czegoś nowego – wizyta w tym nadmorskim mieście może być do tego dobrą okazją.
Dwugodzinna lekcja surfowania kosztuje około 150 zł i można ją zarezerwować np. w serwisie getyourguide.
Essaouira leży około 190 kilometrów od Marrakeszu i 175 od Agadiru. Samochodem obie trasy można pokonać w około 3 godziny. Na obu odcinku kursują także autobusy firm CTM Bus. Przejazd trwa niewiele dłużej (3 godziny 15 minut), a bilet kosztuje 70 MAD z Marrakeszu i 115 MAD z Agadiru.
Z obu miast można też próbować dostać się Grand Taxi.
Essaouira ma bogatą bazę noclegową – od hoteli, przez riady po airbnb. Wiele z nich oferuje naprawdę wysoki standard za stosunkowo niewygórowaną cenę. Na trasach wlotowych do miasta często stoją naganiacze reklamujący swoje kwatery i potrząsający kluczami do pokoi. Trzeba przyznać, że to osobliwy sposób pozyskiwania potencjalnych klientów, gdy jest tak ogromny wybór noclegów online.
Riady zlokalizowane są najczęściej w obrębie medyny, natomiast hotele ulokowane są wzdłuż plaży. Oto kilka naszych rekomendacji. Zobaczcie gdzie najlepiej spać w Essaoiurze:
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!
Bardzo ładna fotorelacja, dziękuję Ci za tę wirtualną podróż
Dziękuje ze mogłam zobaczyć te piękne miejsca. I jeszcze ta pogoda… uwielbiam ❤️