Amsterdam co roku odwiedzany jest przez tysiące osób z Polski. Niektórzy przyjeżdżają tu turystycznie na krótki city break i poznają uroki miasta tolerancji i wolności. Inni, będący w dłuższej podróży, korzystają z okazji i spędzają kilka chwil w holenderskiej stolicy w trakcie kilkunastogodzinnego oczekiwania na samolot przesiadkowy na lotnisku Schiphol. Niezależnie od tego jak dużo masz czasu na poznanie miasta, warto wcześniej wiedzieć jak dojechać z lotniska do centrum Amsterdamu.
Lotnisko w Amsterdamie powstało w 1916 roku i obecnie to największy port lotniczy w Holandii i trzeci, po londyńskim Heathrow i paryskim Charles de Gaulle, w Europie. Rocznie obsługuje ponad 71 milionów pasażerów. Schiphol posiada aż sześć pasów startowych, a budowa kolejnego jest już w planach. Mimo tak olbrzymiego ruchu, lotnisko składa się tylko z jednego dużego terminalu. Z tego względu dostanie się z jednego na drugi koniec może zająć nawet kilkanaście minut. Warto o tym pamiętać zwłaszcza gdy mamy mało czasu na przesiadkę na inny lot.
Z Schiphol polecimy do krajów w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Sezonowo odbywają się też bezpośrednie loty do Australii. Z Polski do Amsterdamu latają samoloty z Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Katowic i Krakowa.
Lotnisko Amsterdam Schiphol położone jest 12 kilometrów w linii prostej od centrum miasta, przy autostradzie A4. Port jest dobrze skomunikowany z metropolią, a turyści i przyjezdni mają do wyboru co najmniej kilka sposobów na szybkie dostanie się do miasta. Od kolei, przez autobusy i taksówki po rowery. Przyjrzyjmy się bliżej jak dojechać z lotniska do centrum Amsterdamu, wykorzystując różne środki transportu.
Przeczytaj również nasz artykuł o największych atrakcjach turystycznych Amsterdamu.
Amsterdamski port lotniczy jest jednym z kilku europejskich lotnisk połączonych z centrum miasta bezpośrednią linią kolejową. Tym samym dojazd pociągiem z i na Schiphol jest wyjątkowo szybki i sprawny. Perony kolejowe znajdują się bezpośrednio pod główną halą terminala, w której w stojących na środku żółtych automatach można kupić bilety. Pociągiem dojedziemy z lotniska do głównej stacji kolejowej w mieście – Amsterdam Centraal, a także do innych mniejszych jak – Amsterdam Zuid i centrum konferencyjnego Amsterdam RAI. Stają tu również pociągi dalekobieżne i międzynarodowe.
W czasie dnia pociągi kursują co 6-10 minut, a w godzinach nocnych średnio co godzinę. Cena za przejazd w jedną stronę w drugiej klasie wynosi 4,5 euro, a w pierwszej jest blisko 3 euro droższa. Bilet należy skasować przed wejściem na stację (wystarczy przyłożyć do specjalnego czytnika przy schodach). Pociąg dojeżdża do Amsterdam Centraal w 14-18 minut – stamtąd błyskawicznie dostaniemy się w dowolny punkt miasta dzięki rozwiniętej sieci autobusów, tramwajów i metra.
Rozkład jazdy pociągów i aktualne ceny biletów można sprawdzić na stronie internetowej holenderskich kolei (NS).
Przed terminalem lotniska znajdują się stanowiska postoju autobusów, którymi można dojechać zarówno do wielu miejsc w Amsterdamie jak i kilkunastu innych holederskich miast. W przeciwieństwie do pociągu nie dojedziemy jednak bezpośrednio do stacji Amsterdam Centraal. Najlepszym połączeniem dla turystów wydają się być linie 397 i nocna N97 firmy connexxion. Dostaniemy się nimi do Museumplein i Leidseplein, a zatem bardzo turystycznych miejsc w samym centrum miasta. Taka podróż będzie jednak zdecydowanie dłuższa niż dojazd koleją. W zależności od korków pokonanie tej trasy autobusem może zająć 30-40 minut. Autobus connexxion 397 odjeżdża co 7-8 minut z przystanków B15-19.
Co może dziwić bilety na autobus są droższe niż na pociąg. Za dojazd do centrum zapłacicie 6,5 euro, a jeśli od razu wykupicie bilet powrotny – 11,25 euro. Możecie to zrobić zarówno w żółtych automatach na lotnisku i dworcu autobusowym, przez internet na stronie przewoźnika jak i u kierowcy (płatność tylko kartą). Pamiętajcie by wchodząc i wychodząc z autobusu przyłożyć bilet do specjalnych czytników przy drzwiach.
Rozkład jazdy autobusów i aktualne ceny biletów można sprawdzić na stronie internetowej firmy connexxion.
Usługą dla bardziej wymagających podróżnych, zapewniającą bezpośredni transport do wskazanego hotelu jest lotniskowy shuttle bus. Wystarczy na stronie Schiphol Hotel Shuttle zarezerwować przejazd w określonym terminie i wybrać z listy konkretny hotel na terenie Amsterdamu. Cena oscyluje w granicach 14 euro za osobę, ale jest zależna od pory dnia, ilości osób i odległości. Zapewnia jednak duży komfort podróży i możliwość bezpośredniego dotarcia pod wskazany adres.
Najbardziej “luksusową” formą wydostania się z lotniska Schiphol do centrum Amsterdamu jest przejazd taksówką. Postój znajduję się bezpośrednio przy wyjściu z głównej hali terminala. Holenderskie taksówki są zazwyczaj zazwyczaj mają bardzo wysoki standard, ale niestety jednocześnie wyjątkowo drogie. Za kurs do centrum zapłacicie od 40 nawet do 80 euro. W taksówkach zainstalowane są taksometry, a każdy licencjonowany kierowca będzie miał na dachu koguta i specjalne niebieskie tablice rejestracyjne.
Korzystając z Ubera można nieco zaoszczędzić w porównaniu z tradycyjną taksówką. Ceny będą nieco niższe.
Jedną z bardziej oryginalnych form transportu między lotniskiem a centrum jest rower. O ile dla przyjezdnych brzmi to nieco niedorzecznie, to żaden Holender nie zdziwi się na taką formę dojazdu. W Amsterdamie sieć ścieżek rowerowych jest doskonale rozwinięta i można nimi dojechać niemal wszędzie. Trasa rowerowa z Schiphol do Amsterdam Centraal liczy niecałe 18 kilometrów i niejeden mieszkaniec miasta właśnie w ten sposób ją pokonuje.
Mimo że przy lotnisku są duże parkingi rowerowe, to Holendrzy chyba zdają sobie sprawę, że turyści nie korzystają z rowerów, bo na lotnisku nie działa żadna wypożyczalnia. A szkoda, bo mogłaby to być ciekawa forma poznania miasta.
Terminal lotniska Schiphol położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A4, a także węzłów drogowych z autostradami A5 i A9 . Zapewnia to szybkie i wygodne wydostanie się samochodem z lotniska w dowolnym kierunku. Trasa do centrum ma około 20 kilometrów i zazwyczaj można ją pokonać w około 30 minut.
Na amsterdamskim lotnisku działa bardzo wiele firm wypożyczających samochody. Oczywiście warto zarezerwować auto z wyprzedzeniem by zagwarantować sobie jak najlepszą cenę i pojazd spełniające nasze oczekiwania. Polecamy skorzystanie ze strony Rentalcars.com.
Przeczytaj również: kompendium – jak wypożyczyć samochód?
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!
Dziękuję za ten artykuł – bardzo przydatny, szczególnie, kiedy do jakiegoś miejsca, wybieramy się pierwszy raz 🙂
Właśnie dla takich osób został napisany 🙂
Świetny artykuł – wszystko w pigułce 🙂 Ja sama skorzystałam z kolei, która zresztą w całej Holandii jest świetna. Przynajmniej była, gdy jeździłam tam ponad 10 lat temu 😉 Tylko wtedy nie było chyba automatów i bilety kupowałam w kasie biletowej 🙂
Teraz kasy biletowe też są, ale w automatach jest szybciej i co najważniejsze taniej 🙂
Świetna ściąga dla osób planujących wycieczkę do Holandii 🙂
Mam nadzieję, że się komuś przyda 🙂
Przydatny, konkretny wpis. Nie wiedziałam, że taksówka może być tak droga. Optymalna opcja to chyba jednak autobus albo pociąg.