Perito Moreno

Wczoraj z Buenos Aires polecieliśmy na południe, do El Calafate. A dziś naszym celem stał się lodowiec Perito Moreno w Parku Narodowym Los Glaciares. By dostać się do celu, musieliśmy rano opuścić miasto i pokonać 80 kilometrowy odcinek drogi. Najpierw zachwyciło nas jezioro Lago Argentino, w którego tafli odbijały się szczyty gór, a na brzegach brodziły flamingi. Następnie co chwile mijaliśmy pasące się na stepie krowy i gwanako. W końcu nad naszymi głowami pojawił się tutejszy król przestworzy – kondor olbrzymi. Ale mimo tych wszystkich widoków to nie fauna wywarła dziś na nas największe wrażenie.

Lago Argentino

Jęzor Perito Moreno widać z drogi już z odległości 10 kilometrów od celu. Nic dziwnego, powierzchnia lodowca, jest podobno większa od całego Buenos Aires!

Lodowiec Perito Moreno

Widok jest oszałamiający. Nagle pomiędzy górami pojawia się olbrzymi jaskrawo-biały masyw. Krajobraz staje się jakby podzielony na dwie zupełnie różne części. Jedna to stoki gór porośnięte krzewami, niskimi drzewami i trawami. Druga, to wielka, wyrastająca nagle spomiędzy gór i wód jeziora Argentina, masa lodu. To chyba najbardziej niezwykły widok jaki do tej pory widziałem w życiu.
Najpierw postanowiliśmy zbliżyć się do lodowca od strony wody. Popłynęliśmy statkiem tuż pod lodowy jęzor. Co chwilę od wielkiej masy lodowca odrywały się ogromne bryły i z hukiem wpadały wprost do lodowatej wody.

Lodowiec Perito Moreno

Lodowiec Perito Moreno

Lodowiec Perito Moreno

Już rok temu na Nowej Zelandii przekonaliśmy się jak niezwykle zróżnicowany może być kolor lodu. Od oczywistej śnieżno białej, przez błękitną, do jaskrawo niebieskiej.  Ale tutaj odkryliśmy kolejne barwy. Ciemnoniebieskie i granatowe szczeliny nieregularnie rozcinały olbrzymie i masywne lodowe skały.

Lodowiec Perito Moreno
Lodowiec Perito Moreno

Lodowiec Perito Moreno

Większość turystów nie decyduje się jednak na rejs by zobaczyć lodowiec z bliska. Im pozostaje podziwianie Perito Moreno z wielu tarasów ustawionych na zboczu góry, której stoki oddziela od lodowca tylko wąski pas wody. Zimą, kiedy lodu jest jeszcze więcej lodowiec często napiera na stały ląd, uniemożliwiając wodom jeziora Argentino swobodny przepływ.
Oczywiście główną atrakcją dla wszystkich jest obserwowanie jęzora lodowca i wypatrywanie kolejnych odrywających się od niego fragmentów. Nam też udało się zaobserwować kilka spektakularnych i głośnych plusków.

Lodowiec Perito Moreno

Lodowiec Perito Moreno

Lodowiec Perito Moreno

KOSZTY:

Wjazd do Parku Narodowego Los Glaciares: 130 peso
Godzinny rejs pod jęzor lodowca: 120 peso
Przejazd z El Calafate z przewodnikiem: 240 peso

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

Oceń ten artykuł post