Sensacje XXI wieku

Był 21 marca 2013 roku. Gdy w Europie, kończyła się powoli znienawidzona przez wszystkich zima, po przeciwnej stronie globu działy się rzeczy niezwykłe. Nieopodal małej, nowozelandzkiej miejscowości Fox Glacier, grupa śmiałków z Polski stanęła przed życiowym wyzwaniem.
Pierwszy raz wbili swoje raki i czekany w lodowego giganta o godzinie 9:37 czasu lokalnego. Tak zaczęła się jedna z największych przygód turystycznych tajnej operacji „Nowa Zelandia 2013”.

Raki na buty

Lodowiec
Lodowiec

Jak powszechnie wiadomo zdobycie lodowca nie jest rzeczą prostą. Potrzeba do tego wielomiesięcznego przygotowania, specjalistycznego sprzętu i wielkiego samozaparcia. Jednak tych dwoje śmiałków z Europy Środkowej miało coś co pozwoliło im osiągnąć ten heroiczny wyczynu bez tego wszystkiego. Ich tajemną bronią okazał się niepozorny nowozelandzki przewodnik górski Steve. To on zdradził im tajemnice pozwalające okiełznać lodowiec zaledwie w kilka minut.
Zapewne nikt z tej trójki nie zdawał sobie wtedy sprawy, że to czego dokonali tego dnia, a mianowicie stanięcie na środku wielkiego jęzora lodowca Foxa, odciśnie tak wielkie piętno na wspomnieniach z tej operacji. Wielu historyków w późniejszych opracowaniach podkreśla również, że był to początek kolejnych tajnych lodowych operacji turystycznych. Najbardziej znane z nich to „Japonia 2017„, „Kanada 2018” i „Islandia 2020″…

Lodowiec

Lodowiec

Lodowiec

Lodowiec

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

Rate this post