Szentendre

Gdy przed wyjazdem zapytaliśmy zaprzyjaźnioną hungarystkę co warto zobaczyć w Budapeszcie, oprócz powszechnie wymienianych atrakcji turystycznych napisała: (…) i KONIECZNIE Szentendre!
Wobec takiej rekomendacji nie mogliśmy pozostać obojętni.

Dojazd do Szentendre

Spontanicznie kupiliśmy bilety, wsiedliśmy do kolejki (HEV 5) i ruszyliśmy, ahoj przygodo!
Podróż trwała ok. 40 minut, a im byliśmy dalej od stolicy, tym bardziej się zastanawialiśmy gdzie my właściwie jedziemy i co jest w tym całym Szentendre, bo przedmieścia Budapesztu zupełnie nie wyglądały zachęcająco. Taki nasz biedniejszy Pruszków. Tuż przed stacją końcową zobaczyliśmy wielkie pole, a gdzieś w oddali majaczyło Szentendre.

Złe pierwsze wrażenie…

Gdy wysiedliśmy z pociągu i rozejrzeliśmy się wkoło, uznaliśmy zgodnie, że coś tu nie gra, i że to chyba jakaś pomyłka, trochę nawet obleciał nas strach: szaro, buro, brzydko i jeszcze towarzystwo szemrane.

I miłe doznania w mieście

Ale podążyliśmy w stronę centrum, tak jak pokierowały nas znaki, i za chwilę znaleźliśmy się w zupełnie innej rzeczywistości. Jak to mawiają: nie oceniaj miejscowości po dworcu!
Po przejściu zaledwie kilkuset metrów oczom naszym ukazało się przeurocze, malownicze miasteczko przypominające nieco nasz Kazimierz nad Wisłą. Kameralne, z niską zabudową, z labiryntem krętych uliczek, w których można się zgubić i z naddunajskimi bulwarami. Miasto papryki, miasto 7 wież, miasto artystów plastyków i miasto marcepanu, bo to w nim znajduje się podobno jedyne na świecie muzeum Marcepanu. A także, co ciekawe, Muzeum Bożego Narodzenia.

Szentendre

Szentendre

Szentendre
Szentendre

Miasto aż po XIX wiek zamieszkiwane głównie przez Serbów, do dziś zachowuje odrębność kulturową i językową.
Zewsząd kuszą klimatyczne kawiarenki i restauracje zachęcające do tego, by odpocząć ciesząc oczy atmosferą miasta. Kuszą też niewielkie sklepiki z pamiątkami i biżuterią. Bez wątpienia warto tam pojechać, zatopić się w nieco sennej atmosferze i odpocząć od budapeszteńskiego zgiełku.

Szentendre
Szentendre

Szentendre

Szentendre

Szentendre
Szentendre

Szentendre

Szentendre

Dojazd do Szentendre z Budapesztu

kolejką HEV 5 z Batthyány tér (z biletem komunikacji miejskiej obowiązuje tylko dopłata za II strefę; koszt 310 forintów w 1 stronę).

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 1)