Wielki Kanion Omanu – od Wadi Ghul przez Balcony Walk po Jabal Shams

O ile nie ma problemu z ustaleniem która góra na świecie jest najwyższa, który rów oceaniczny jest najgłębszy, która rzeka najdłuższa, to mam wrażenie, że na temat głębokości kanionów zawsze będą toczyły się spory. Sami Peruwiańczycy, którzy przez lata twierdzili, że najgłębszy jest ich kanion Colca, niedawno zmienili zdanie i przyznali ten tytuł sąsiedniemu kanionowi Cotahuasi. Dlatego z dużą rezerwą podchodzę do artykułów i źródeł mówiących o tym, że Wielki Kanion Omanu (zwany czasem Wielkim Kanionem Arabii), położony na zboczach szczytu Jabal Shams, utworzony przez dwie doliny Wadi Ghul i Wadi Nakhur, jest drugim co do głębokości na świecie. Nie zmienia to faktu, że omański kanion jest jedną z największych atrakcji tego kraju i zdecydowanie warto zobaczyć go z bliska. Dodatkowo szlak zwany Balcony Walk, wiodący po zboczach kanionu, jest jedną z najpiękniejszych i stosunkowo najłatwiejszych pieszych tras górskich w Omanie.

Jabal Shams, Oman

Jak głęboki jest Wielki Kanion Omanu?

Mogłoby się wydawać, że nie ma nic prostszego jak ustalenie głębokości kanionu. Ot, mierzymy wysokość nad poziomem morza punktu na górnej krawędzi kanionu i drugiego na dnie, a wartości odejmujemy od siebie. Łatwizna.
No tak, ale co uznać za górną krawędź? Najwyższy płaskowyż? A może jednak wierzchołek najwyższego szczytu? Jeśli przyjmiemy nawet to drugie, by nasz wynik był bardziej imponujący, czyli w tym przypadku górę Jabal Shams, tu pojawi się kolejny problem. Sami Omańczycy podają bardzo różne wysokości szczytu – od 2980 do nawet 3075 m.n.p.m., choć ostatnio upodobali sobie wartość 3009 metrów.
No dobrze, a najniżej położony punkt na dnie? Który przyjąć za ten właściwy do obliczeń? Ten w dolinie “na wysokości” szczytu, czy ten naprawdę położony najniżej, oddalony od wierzchołka o wiele kilometrów? Znów, by osiągnąć jak najbardziej imponujący wynik, przyjmujemy punkt na samym końcu doliny Wadi Ghul. Nasz GPS pokazał w tym miejscu 739 m.n.p.m. A zatem szybko i bardzo optymistycznie licząc Wielki Kanion Omanu ma około 2270 metrów głębokości. I nawet jeśli nasze kalkulacje są nieco naciągane, to trzeba przyznać, że kanion na żywo robi ogromne wrażenie, a z góry rzadko widać jego dno.

Wielki Kanion Omanu

Jak najlepiej zwiedzać Wielki Kanion Omanu?

Wielki Kanion Omanu to rozległy teren, który można zwiedzać i poznawać na wiele sposobów, zarówno od strony doliny, przemierzając wąskie i kamieniste ścieżki Wadi Ghul i Wadi Nakhur oraz od góry, pokonując słynny szlak Balcony Walk lub wspinając się w pobliże najwyższego szczytu Omanu Jabal Shams. Każda z tych opcji dostarczy innych i niezapomnianych wrażeń. Każda też wymaga innego przygotowania i kondycji.

Z Wadi Ghul do Nakhur

Chcąc zobaczyć Wielki Kanion Omanu z różnych perspektyw, warto jego zwiedzanie rozpocząć od dołu, od dolin Wadi Ghul i Wadi Nakhur. W miejscowość Ghul (23.148057 N, 57.2056757 E), do której łatwo dotrzeć dobrą asfaltową drogą z Al-Hamry, można do kanionu wjechać samochodem. Ale tu wygodna trasa się kończy, a dalsza droga prowadzi przez kamienistą, krętą i głęboką dolinę Wadi Ghul. Do ukrytej i trudno dostępnej wioski Nakhur jest stąd około 8 kilometrów. Kiedyś cały ten odcinek można było pokonać samochodem terenowym z napędem na cztery koła, choć było to nie lada wyzwaniem dla auta i kierowcy. Obecnie głazy naniesione przez nurt rzeki w czasie jednej z powodzi zablokowały drogę mniej więcej w połowie. Od tego miejsca nie ma już wyboru i trzeba dalej iść pieszo, choć nikt nie jest w stanie przewidzieć jak trasa będzie wyglądać po kolejnych powodziach.

Wielki Kanion Omanu, Wadi Ghul, Oman

Wadi Ghul, Oman

Wadi Ghul, Oman

Wielki Kanion Omanu, Wadi Ghul, Oman

Wielki Kanion Omanu, Wadi Ghul, Oman

Wadi Ghul, Oman

Wadi Ghul, Oman
Szlak wiedzie przy znajdujących się na zboczach kanionu uprawach tarasowych, a kończy się w niewielkiej wiosce Nakhur. Przy sprzyjających warunkach w sezonie turystycznym istnieje nawet możliwość przenocowania w wiosce w prywatnym schronisku.

Należy jednak zawsze pamiętać, że przebywanie w Wadi może być bardzo niebezpieczne. Przed wejściem do doliny koniecznie sprawdźcie prognozę pogody. Rwące potoki wzbierają gwałtownie, przelewają się przez wadi i porywają wszystko co znajdzie się na ich drodze. To prawdziwie niszczycielska siła. Błyskawiczne powodzie – tzw. flash floods, są ogromnie niebezpieczne i potrafią zalać wadi nawet w kilku minut!

Z Ghul do Khitaym – szlak W6a

We wspomnianej wcześniej miejscowości Ghul zaczyna się także górski szlak W6a, którym możemy dostać się na płaskowyż na szczycie Wielkiego Kanionu Omanu. Trasa wspinaczki to dawna ścieżka, którą na osiołkach dostarczono towary do wyżej położonych wiosek. W czasie trekkingu możecie podziwiać wspaniałe górskie widoki, a także pozostałości dwóch opuszczonych omańskich osad. Sześciokilometrowy szlak prowadzi do Khitaym i ma ponad 1100 metrów przewyższenia, więc w upalnych, omańskich warunkach nie jest to trasa dla wszystkich.

Balcony Walk – szlak W6

Do wioski Khitaym (23.1937863 N, 57.2002854 E) poza malowniczym, szlakiem pieszym, prowadzi też górska, momentami nawet asfaltowa droga. By nią przejechać Omańczycy zalecają auto terenowe, choć akurat w tym wypadku nie jest ono niezbędne. Sami widzieliśmy na miejscu wiele zwykłych osobowych samochodów. Po drodze warto zatrzymać się w kilku punktach widokowych, z których można podziwiać zarówno wysokie szczyty, jak i przepastny Wielki Kanion Omanu.

Khitaym, Oman

W Khitaym droga się kończy, a i widoki z wioski nie są spektakularne. Ale niewielki parking w miejscowości niemal codziennie wypełniony jest po brzegi. Nic dziwnego! To tu zaczyna się jeden z najpopularniejszych, najbardziej malowniczych i zarazem najłatwiejszych szlaków górskich w Omanie. Trasa W6, zwana popularnie Balcony Walk prowadzi wzdłuż zboczy kanionu, aż do ukrytej w półce skalnej, opuszczonej wioski As Sab, która była niegdyś domem dla około 15 rodzin. Choć warunki życia były tu szalenie trudne, to dzięki dostępowi do wody mieszkańcy mogli uprawiać najróżniejsze warzywa i hodować zwierzęta. Byli więc w dużej mierze samowystarczalni. Dziś wszyscy wybrali życie w łatwiej dostępnych wioskach lub wyjechali do miast w poszukiwaniu pracy, ale gliniane domy wciąż pozostały ich własnością, o czym warto pamiętać zwiedzając opuszczone tereny.

Wielki Kanion Omanu, Oman

Balcony Walk, Wielki Kanion Omanu, Oman

Wielki Kanion Omanu, Oman

Balcony Walk, Wielki Kanion Omanu, Oman

Balcony Walk, As Sab

Balcony Walk, As Sab

Balcony Walk, As Sab

Szlak ma około 3,5 kilometra w jedną stronę, a jego pokonanie tam i z powrotem nie powinno zająć więcej niż 3 godziny. Za wioską As Sab znajdują się niewielki wodospad i duże baseny wodne. Powyżej jest też jaskinia Bi’r Dakhilyah, ale odnalezienie jej wymaga sporo szczęścia (gdyż droga nie jest dobrze oznakowana) i jeszcze więcej sprawności fizycznej.

W tych okolicach często można spotkać grupy turystów wyposażonych w kaski, liny i uprzęże. To bardzo popularne miejsce wśród osób trenujących lub pragnących spróbować swoich sił we wspinaczce górskiej. Zorganizowane grupy wspinają się stąd na płaskowyż, gdzie znajduje się parking i punkt widokowy.

Balcony Walk, As Sab

Wielki Kanion Omanu, Oman

Balcony Walk, Wadi Ghul, Wielki Kanion Omanu, Oman

Balcony Walk, Wadi Ghul, Wielki Kanion Omanu, Oman

Na szczyt Jabal Shams – szlak W4

Dla lubiących górskie wspinaczki i trekkingi okolice Wielkiego Kanionu Omanu oferują jeszcze jeden malowniczy szlak. Trasa W4 prowadzi z parkingu przy jednym z hotelowych resortów (23.2270422 N, 57.2007166 E) na szczyt Jabal Shams. No prawie na szczyt, bo główny wierzchołek zajęty jest przez bazę wojskową i nie ma na niego wstępu, ale turyści wchodzą na pobliski, niewiele niższy szczyt.

Sami nie zdobyliśmy Jabal Shams, ale polecamy wam wideobloga Ewy zu Beck, którą spotkaliśmy w czasie naszego wyjazdu do Omanu i która wspięła się na niego samotnie. Choć szlak na pierwszy rzut oka nie wydaje się szczególnie wymagający, to bez wątpienia jest wyzwaniem ze względu na panujące w Omanie warunki pogodowe. Trudno po drodze schronić się przed słońcem, a w dodatku trzeba zabrać ze sobą spore zapasy wody i jedzenia, bo pokonanie trasy w dwie strony zajmuje według różnych źródeł od kilku do kilkunastu godzin.

Okolice Wielkiego Kanionu Omanu

Większość turystów traktuje Wielki Kanion Omanu po macoszemu. Dojeżdża do punktu widokowego (23.212801 N, 57.204540 E) i ewentualnie rozpoczyna wędrówkę szlakiem Balkony Walk. Naszym zdaniem te tereny zasługują na dużo więcej czasu i uwagi. Nawet zrobienie samochodem pętli Dar As Sawdah – Krub – Al Marrat – Dar Al Uqur i objechanie okolicznych wiosek może być doskonałą przygodą, która dostarczy mnóstwa wrażeń i fantastycznych widoków.

okolice Wielkiego Kanionu Omanu, Oman

okolice Wielkiego Kanionu Omanu, Oman

okolice Wielkiego Kanionu Omanu, Oman

okolice Wielkiego Kanionu Omanu, Oman

Mapa szlaków i okolic Wielkiego Kanionu Omanu

mapa okolic Wielkiego Kanionu Omanu - od Wadi Ghul przez Balcony Walk po Jabal ShamsMapa szlaków pieszych w okolicach Wielkiego Kanionu Omanu – kliknij aby powiększyć
Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

4.9 - (Głosy: 16)