Burano – kolorowa wyspa w cieniu Wenecji

Wenecja to bezsprzecznie jeden z największych magnesów turystycznych północnych Włoch. Każdego dnia tysiące osób odwiedza to miasto, podziwia jego architekturę i pływa gondolami po kanałach. Większość turystów przyjeżdża do Wenecji na weekend, tymczasem warto zaplanować tu dłuższy pobyt i odkryć inne, przepiękne miejsca w Lagunie Weneckiej. Jednym z nich jest Burano – mała wyspa, położona pośrodku laguny. Pozostająca w cieniu Wenecji, oczarowuje odwiedzających niecodziennym klimatem i charakterystyczną kolorową zabudową.

Burano – kolorowa wyspa koło Wenecji

Gdy dopływamy do wyspy tramwajem wodnym, z daleka w oczy rzucają się kolorowe fasady domów. Jaskrawe barwy biją po oczach nawet w pochmurny dzień, w słoneczny wręcz oślepiają swoją intensywnością i różnorodnością. Malutka wysepka, poprzecinana kilkoma kanałami, cała obsiana jest urokliwymi domami. W każdej, nawet najmniejszej i wąskiej uliczce znajdziecie pieczołowicie odmalowane, charakterystyczne kamienice. Nie potrzeba mapy, by zwiedzić wyspę. Nie da się na niej zgubić, a cała przyjemność polega na niespiesznym spacerowaniu i znajdowaniu pięknych zakątków.

Burano - widok od strony Laguny Weneckiej

Burano - widok od strony Laguny Weneckiej

Skąd wzięły się kolorowe domy w Burano?

Turyści zadziwieni nietypowym widokiem od razu zadają sobie pytanie – skąd taki pomysł, dlaczego akurat tutaj domy są tak kolorowe? Otóż wersje są dwie, a nawet trzy!
Po pierwsze Laguna Wenecka, a okolice Burano w szczególności, to region który w okresie jesiennym i zimowym często nawiedzany jest przez bardzo gęste mgły. Legenda głosi, że żony rybaków wypływających na połów, malowały domy na bardzo jaskrawe kolory by ułatwić swoim wybrankom szczęśliwy powrót na wyspę. Podobno jaskrawe budynki na Burano widoczne są z daleka nawet w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Można wybudować latarnię morską, a można malować fasady domów na różne kolory! Które rozwiązanie podoba Wam się bardziej?

Burano

Burano

Burano

Burano

Druga historia jest dość podobna, ale pomija kwestię mgieł i złej pogody, a na pierwszy plan wysuwa wierność i uzależnienie lokalnych rybaków od alkoholu. Tak samo jak w pierwszej wersji ich żony malowały domy na charakterystyczny kolor, ale po to by nietrzeźwi mężowie na pewno trafili do własnego domu, a nie do niezamężnej sąsiadki.

Tak czy inaczej obie wersje tej historii prowadzą nas do współczesności i tego, że tradycja kultywowana jest do dziś. Z jednej strony zapewne ze względu na walory turystyczne, bo kolorowe domki stały się prawdziwym magnesem dla przyjezdnych z całego świata, a z drugiej ze względów prawnych, bo obecnie malowanie domów jest obowiązkiem mieszkańców wyspy. To władze ustalają kolor na jaki każdy dom ma być pomalowany, w myśl zasady, by takie same barwy nie występowały w bezpośrednim sąsiedztwie.

Burano

Burano

Burano

Burano

Burano

Koronki z Burano

W czasie spaceru uliczkami Burano z pewnością dostrzeżecie, że w wielu sklepach na wyspie można kupić charakterystyczne koronkowe wyroby. To nie przypadek, bo wyspa od wieków znana jest z tego rzemiosła. Wśród mieszkańców przekazywana jest nawet legenda, która opowiada o młody rybaku, który mimo, że był kuszony przez syreny nie ugiął się ich śpiewom i namowom i wrócił do wioski do swojej narzeczonej. Królowa syren, która była pod niesamowitym wrażeniem odporności i wierności rybaka postanowiła go wynagrodzić. Uderzając dynamicznie ogonem w wodę wytworzyła pianę morską, która po chwili zamieniła się we wspaniały koronkowy welon. Rybak przekazał welon swojej narzeczonej, a w czasie ślubu wszystkie okoliczne panny podziwiały jej wspaniałe nakrycie głowy. Nieco zazdrosne postanowiły same stworzyć równie piękny welon z koronki, ale żaden nigdy nie dorównał temu z piany morskiej.

koronki, wyroby z koronki
koronki, wyroby z koronki

Nie zmienia to faktu, że w XVI koronkarki z Burano słynęły na całą Europę z wytwarzania swoich wyjątkowych arcydzieł. Mimo iż w następnych stuleciach moda na koronkowe wyroby powoli mijała, a przemysł niemal zupełnie zamarł, w 1872 roku otworzono w Burano szkołę koronkarstwa, a lokalne towary znowu podbijały świat.

Niestety biznes po raz kolejny nie przetrwał próby czasu. Mimo że tradycja szydełkowania jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, to obecnie niemal zupełnie zanika. Dziś koronkarek w Burano już właściwie nie spotkamy, chyba że w miejscowym muzeum. A wyroby koronkarskie w lokalnych sklepach w większości pochodzą z Chin. Dlatego tym bardziej uważajcie jeśli chcecie kupić wyjątkową pamiątkę. Warto upewnić się, że nie została wyprodukowana maszynowo w Azji.

Jeśli chcecie bliżej zapoznać się z tymi wyjątkowymi wyrobami i ich historią możecie odwiedzić Muzeum Koronek (Museo del Merletto). Usytuowane przy głównym placu miasta – Piazza Baldassarre Galuppi 187 – otwarte jest codziennie poza poniedziałkami. Bilet wstępu kosztuje 5 euro. Niestety ekspozycja jest dość mała i raczej rozczarowująca, ale fani koronkowych wyrobów na pewno znajdą tam coś dla siebie.

Burano

Burano

Burano

Burano

Burano

Jak dotrzeć do wyspy Burano?

Na wyspę Burano można dostać się z Wenecji tramwajami wodnymi, zwanymi vaporetto, pływającymi w obrębie Laguny Weneckiej. Przez cały rok z przystanku Fondamente Nove w kierunku Burano pływa linia numer 12 (rejs trwa około 45 minut w jedną stronę). Natomiast w sezonie turystycznym dostaniemy się tam również z przystanku San Marco-San Zaccaria linią 12 (około 70 minut w jedną stronę) lub ze stałego lądu z Punta Sabbioni i Treporti zarówno linią 12 jak i 14 (około 30 minut w jedną stronę).

Przed wyprawą do Burano warto dokładnie sprawdzić rozkłady rejsów weneckich tramwajów wodnych, bo bezpośrednie połączenia odbywają się zazwyczaj jedynie raz na godzinę. Może okazać się to bardzo istotne zwłaszcza przy planowaniu powrotu z wyspy.
W 2019 roku cena biletu 75-minutowego na komunikację miejską w obrębie Laguny Weneckiej wynosiła 7,5 euro, a biletu dobowego 20 euro. Aktualne ceny biletów na tramwaje wodne znajdziecie zawsze na stronie przewoźnika ACTV. Ważne by, przed wejściem do tramwaju każdorazowo przyłożyć bilet do czytnika.
Jeśli planujecie, poza Burano, poznać też inne wyspy na pewno przyda się Wam schemat komunikacji w regionie Laguny Weneckiej.

Schemat komunikacji miejskiej w Wenecji i Lagunie Weneckiej

Atrakcje Burano – co zobaczyć?

  • kolorowe domki – zejdź z głównego szlaku i znajdź swój ulubiony zakątek
  • kościół San Martino – zbudowany w XVI wieku przyciąga wzrok 54 metrową krzywą wieżą
  • Muzemu Koronek (Museo del Merletto) – Piazza Baldassarre Galuppi, 187
  • plac Baldassarre Galuppiego – główny plac miasta, to tu znajduje się Muzeum Koronek i kościół San Martino

Burano

Burano

Burano

Burano

Burano

Wyspa Burano – nasze wrażenia

Jeśli sądzicie, że Burano w przeciwieństwie do Wenecji jest nieodkrytą perełką to możecie być zawiedzeni. Oczywiście turystów jest tu relatywnie mniej, a w bocznych uliczkach spokojnie znajdziecie miejsca, gdzie nie będzie nikogo poza Wami, ale Burano to bardzo popularna atrakcja. Najmniej ludzi przypływa tutaj oczywiście rano i wieczorem i wtedy nawet na głównej ulicy możecie być niemal sami.

Burano

Burano

Na przejście całego Burano wystarczy pewnie 20 minut, ale my spędziliśmy tu kilka godzin i chcieliśmy obfotografować każdy budynek. Mnie osobiście zafascynowały kolorowe fasady domów i przez moment pomyślałem nawet, że jeśli mój plan wyemigrowania na starość na Nową Zelandię i wypasania tam owiec z jakiegoś powodu nie wypali, to mogę przeprowadzić się do Burano i zamieszkać w jednym z jaskrawych domów. Pewnie ze względu na turystów wolałbym to pierwsze rozwiązanie, ale zawsze dobrze mieć alternatywę.
Nie wiem czy na co dzień życie w miejscu tak przepełnionym kolorami sprawia że problemy przy nich bledną, ale te kilka godzin spędzonych na wyspie było dla mnie absolutnie beztroskie. Dlatego jeśli tylko będziecie w regionie Laguny Weneckiej, to koniecznie zajrzyjcie do Burano!

kolorowe domy, okiennice
kolorowe domy, okiennice
kolorowe domy, okiennice
kolorowe domy, okiennice
Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 11)