Cap de Formentor – Majorkański Koniec Ziemi

Cap de Formentor, czyli po prostu Przylądek Formentor, uznawany jest przez wiele osób za najpiękniejsze miejsce na Majorce. To najdalej wysunięty na północ zakątek wyspy.

Rzeczywiście rozciągają się stąd spektakularne widoki: na strzeliste klify, góry, kręte drogi i błękitne morze zlewające się z niebieskim niebem niemal w jedną całość. Na samym koniuszku wyspy stoi także urokliwa latarnia morska, która dopełnia pocztówkowego widoku.

Tego miejsca, nazywanego także Majorkańskim Końcem Ziemi (Majorcan Finisterre) lub Punktem Spotkań Wiatrów (Punto de encuentro de los vientos) nie można pominąć w czasie pobytu na wyspie!

Droga do Cap de Formentor

Droga wijąca się przez półwysep, która prowadzi do słynnej latarnii morskiej oznaczona jest numerem MA-2210 i jest atrakcją samą w sobie. Trasę do przylądka zaprojektował Antonio Parietti – ten sam, który był odpowiedzialny za budowę drogi do Sa Calobra.

Droga do Cap de Formentor

Od miejscowości Port de Pollenca, skąd wyrusza większość wycieczek, do celu dzieli nas niespełna 20 kilometrów. Najlepiej przyjechać tu późnym popołudniem, tak, by tuż przed zachodem słońca dotrzeć do latarni i stamtąd obserwować magiczny spektakl na niebie. Mając na uwadze kilka obowiązkowych przystanków po drodze (w tym punkty widokowe i wspaniałe plaże) dobrze przeznaczyć na zwiedzanie Formentor przynajmniej 3-4 godziny. Zdecydowanie nie należy się spieszyć!

Rentalcars Majorka

Mirador des Colomer – główny punkt widokowy

Mniej więcej 6 kilometrów od Port de Pollenca znajduje się pierwszy i jednocześnie najpiękniejszy punkt widokowy na całym półwyspie. Trudno go przeoczyć, bo na pewno dostrzeżecie przy drodze parking, który mimo sporych rozmiarów, niemal zawsze wypełniony jest po brzegi. To znak, że warto się tu zatrzymać.

Mirador des Colomer, Cap de Formentor

Mirador des Colomer to właściwie kilka tarasów widokowych połączonych ze sobą siecią schodów i ścieżek, poprowadzonych wzdłuż wysokiej skały na wysokości ponad 200 metrów. Klifowe wybrzeże, niesamowity błękit wody, intensywna zieleń obfitej w tym miejscu roślinności, oświetlone promieniami zachodzącego słońca wyglądają spektakularnie. Choć na Majorce nie brakuje zachwycających krajobrazów, ten widok naprawdę zapada każdemu w pamięć. Na jednym z tarasów wznosi się pomnik wspomnianego wcześniej inżyniera – Antoniego Parietti.

Mirador des Colomer, Cap de Formentor

Mirador des Colomer, Cap de Formentor

Mirador des Colomer, Cap de Formentor

Mirador des Colomer, Cap de Formentor

Mirador des Colomer, Cap de Formentor

Torre D’Albercutx – panorama 360°!

Od parkingu przy Mirador des Colomer odchodzi boczna droga, która prowadzi do Torre D’Albercutx położonej na wysokości 380 metrów n.p.m. Ta XVI-wieczna kamienna wieża była niegdyś głównym punktem obserwacyjnym okolicy, bo z łatwością można było dostrzec stąd potencjalne zagrożenie.

Budowane na wybrzeżach Majorki wieże tworzyły wspólny system ostrzegawczy. Gdy w którymś miejscu pojawiało się niebezpieczeństwo, wzniecano ogień by w ten sposób informacja dotarła do kolejnej wieży, a ostatecznie aż do Palma de Mallorca, gdzie znajdowało się część armii i wojsko. Na całej wyspie wybudowano w sumie ponad 80 wież, a do dziś zachowało się ich około 50.

Cap de Formentor

Z Torre d’Alberctux widać Przylądek Formentor, Zatokę Pollenca i Alcudia, Sierra del Cavall Bernat, a nawet część Sierra de Tramuntana. Można tu dojechać autem lub dotrzeć pieszo – od parkingu mamy do pokonania około 2 kilometry pod górę.

widok na Port de Pollenca

Plaża Formentor (Playa de Formentor)

Plaża Formentor znana także jako Cala Pi de la Posada to jedna z moich ulubionych plaż na Majorce. Otoczona jest pięknym lasem sosnowym i górami Tramuntana. Choć ma prawie 1 kilometr długości to jest stosunkowo wąska, dlatego w sezonie najczęściej bywa zatłoczona. Woda ma tu niesamowity turkusowy kolor, a wybrzeże jest w przeważającej części piaszczyste.

Playa de Formentor

Plaża Formentor jest jedną z majorkańskich plaż, która otrzymała Błękitną Flagę. Ten międzynarodowy symbol jest gwarancją najwyższej jakości kąpielisk a także marin. Przyznawany jest od 1985 roku i uwzględnia takie aspekty jak jakość wody i usług, bezpieczeństwo, a także zrównoważone działania na rzecz środowiska i edukację ekologiczną.

Playa de Formentor

Przy plaży znajdują się dwie restauracje, są też toalety i prysznice. Dla osób podróżujących autem przewidziano duży parking (płatny 0,07 euro za minutę, maksymalnie 20 euro). Można tu także dojechać autobusem 334 z Port de Pollenca.

Playa de Formentor

Warunki na plaży i aktualne obłożenie można sprawdzić na oficjalnej stronie internetowej.

Ukryte plaże – Cala Figuera i Cala Murta

Po drodze do latarni możecie zatrzymać się także przy dwóch innych, dzikich plażach.

Cala Figuera otoczona jest z jednej strony pionowym kamiennym klifem, a z drugiej łagodniejszym zboczem piaskowca, które tworzą razem urokliwą zatokę. Ze względu na utrudniony dostęp można przy odrobinie szczęścia mieć ją wyłącznie dla siebie. Prowadzi do niej wyboista, kamienista i nieco stroma ścieżka o długości około 1400 metrów. Przy drodze wyznaczono maleńki parking. Wypatrujcie znaku “Cami de Cala Figuera” mniej więcej 4 kilometry od parkingu przy Plaży Formentor.

Cala Figuera

Podobnie rzecz się ma z Cala Murta – kilka miejsc znajduje się kawałek przed parkingiem do Cala Figuera (przy znaku Cami de Cala Murta), a stąd czeka Was około 2 kilometrowy spacer w dół.

Latarnia Morska – Far de Formentor

Ostatnim punktem i celem wycieczki jest latarnia morska Far de Formentor, na samym końcu przylądka. Prace przy jej budowie rozpoczęto w 1857 roku. Teren był trudno dostępny i ogromnym wyzwaniem było dostarczenie wszystkich niezbędnych materiałów konstrukcyjnych. Surowce transportowano przy pomocy osłów aż z portu w Cala Murta. Należy bowiem pamiętać, że asfaltową drogę do latarni poprowadzono ponad 60 lat później – w 1925 roku.

Latarnia Morska

Uruchomienie latarni było wówczas ogromnym priorytetem, dlatego prace trwały bez przerwy – przez 7 dni w tygodniu. W całość przedsięwzięcia zaangażowanych było kilkaset osób. Protestował przeciwko temu Biskup Majorki niezadowolony z faktu, że robotnicy w niedzielę nie mogą pójść do kościoła. By zażegnać konflikt zainstalowano na miejscu ołtarz tak by przed rozpoczęciem pracy mogli udać się na mszę.

Latarnia Morska

Latarnię otwarto w 1863 roku. To najwyższa latarnia na Balearach, która nadal pełni swoją funkcję nawigacyjną. Obecnie we wnętrzach znajduje się także kawiarnia, czynna codziennie do 18:30. Przewidziano także niewielki, bezpłatny parking, który w sezonie szybko zapełnia się samochodami. Moim zdaniem najlepiej przyjechać tu rano lub wieczorem kiedy słońce najpiękniej oświetla cały półwysep.

Latarnia Morska, Far de Formentor

Cap de Formentor – jak dojechać?

Punktem startowym wielu wycieczek na Cap de Formentor jest miejscowość Port de Pollenca – położona około 20 kilometrów od punktu docelowego. Dojazd do latarni nie jest skomplikowany, choć w 2018 roku zostały wprowadzone pewne ograniczenia dla samochodów, by zmniejszyć ogromny ruch turystyczny w tej części wyspy. Alternatywą jest dojazd transportem publicznym lub rowerem, jeśli komuś nie straszne podjazdy pod górę.

koza

Cap de Formentor

Cap de Formentor

Cap de Formentor

Majorka

  • Samochód. Wynajęte auto to zdecydowanie najlepszy sposób by zobaczyć przylądek i znajdujące się na nim atrakcje w własnym tempie. Należy jednak pamiętać, że od 15.06 do 15.09 ruch samochodowy między godziną 10:00 a 19:00 jest zakazany. O ile w poprzednich latach można było dojechać autem do Playa de Formentor, tak w tym roku zakaz rozszerzono na całą trasę od Port de Pollenca do latarni. Nie próbujcie go łamać – mandat za to wykroczenie wynosi 200 euro!
    Droga jest kręta i dość wąska, ale całkowicie bezpieczna. Największym utrudnieniem są rowerzyści (których nie zawsze łatwo wyminąć) oraz duże natężenie ruchu. Wprowadzone ograniczenia z pewnością zmniejszyły ogólną liczbę odwiedzających, jednak po 19:00 gdy przestaje obowiązywać zakaz ruchu, droga do latarni potrafi się zakorkować.
    Należy też uważać na górskie kozice, które potrafią niespodziewanie wskoczyć na jezdnię.
  • Autobus. Alternatywą dla samochodu jest komunikacja publiczna. Z miejscowości Port de Pollenca, w sezonie letnim kursuje autobus 334. Odjeżdża co 30-35 minut i zatrzymuje się przy plaży Formentor, Figuera, Murta i przy latarni. Aktualny rozkład jazdy można sprawdzić na stronie tib.org.
  • Rower. Droga do Formentor jest wprost uwielbiana przez kolarzy. Co prawda jej pokonanie wymaga dobrej kondycji, ale w Port de Pollenca można wypożyczyć rower elektryczny, a to zupełnie zmienia postać rzeczy! Ze wspomaganiem silnika każdy spokojnie wespnie się na górę! Rowerzystów nie obowiązuje wprowadzony między 10:00 a 19:00 zakaz ruchu. Wynajem roweru kosztuje około 35-40 euro za dzień.

Cap de Formentor – mapa

Polecamy atrakcje w okolicy:

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 9)