Fuerteventura to niewielka hiszpańska wyspa wchodząca w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich położonego na Oceanie Atlantyckim. Jest coraz bardziej popularnym kierunkiem wakacyjnych wyjazdów – szczególnie jesienią i zimą. Nic dziwnego! Gdy w Polsce zaczyna wszystkim doskwierać jesienna plucha lub zimowe mrozy – na Fuerteventurze świeci słońce i panują przyjemne, letnie temperatury. Tyle wystarczy, by naładować baterie!
Wyspa jest łatwo dostępna, a jej niewielki rozmiar i ograniczona liczba atrakcji sprawia, że samodzielna organizacja wycieczki nie powinna stanowić większego problemu. Ale na wszelki wypadek zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje praktyczne i cenne porady, by w planowaniu wyjazdu na Fuerteventurę nic Was nie zaskoczyło!
Siatka połączeń lotniczych z Polski na Fuerteventurę stale się zmienia w zależności od sezonu. Jesienią i zimą tanie lotnicze uruchamiają bezpośrednie połączenia w największych polskich lotnisk. Latem loty bezpośrednie, poza czarterami biur podróży, zazwyczaj się nie odbywają.
Lot z Polski trwa około 5-6 godzin. Międzynarodowy port lotniczy Fuerteventura zlokalizowany jest kilka kilometrów na południe od stolicy wyspy Puerto del Rosario.
Fuerteventura należy do Hiszpanii, a zatem jest częścią Unii Europejskiej. W związku z tym obywatele Polski mogą podróżować na wyspę legitymując się wyłącznie dowodem osobistym. Wyjazdy na czas dłuższy niż 90 dni będą wymagały uzyskania wizy.
Fuerteventura wyróżnia się wyjątkowo małymi wahaniami temperatury w ciągu roku oraz dużą liczbą dni słonecznych. Dzięki temu jest doskonałym celem urlopowych wyjazdów przez cały rok. Najwyższe temperatury w czasie dnia odnotowuje się tu latem – wynoszą wówczas między 24 a 29’C. Zimą jest nieco chłodniej: od 18 do 22’C. Temperatura wody w morzu latem waha się od 21 do 24’C i od 19 do 21’C zimą.
Powszechna jest opinia, że na Fuerteventurze mocno wieje, wszak nazwa wyspy oznacza po hiszpańsku wyspę wiatrów (fuerte – mocny, viento – wiatr). Czy tak jest naprawdę? Nie do końca! Silne wiatry wieją na Fuercie przede wszystkim latem i zwykle nie są zbyt dokuczliwe. Wiatr sprawia, że uczucie upału i odczuwalna wilgotność są mniejsze, co przynosi niekiedy prawdziwą ulgę.
Zjawiskiem pogodowym pojawiającym się dość nieregularnie na Wyspach Kanaryjskich jest tak zwana kalima. To w dużym uproszczeniu piasek i pył nawiewany z marokańskiej części Sahary przez okresowy wiatr zwany sirocco. W czasie występowania kalimy w powietrzu unosi się drobny, zazwyczaj pomarańczowy pył, niebo traci swój błękit, a widoczność jest bardzo ograniczona. Przeważnie zjawisko łączy się również z napływem bardzo ciepłego powietrza i znacznym wzrostem temperatury.
Kalima jest dość uciążliwa i może potrwać nawet kilka dni. Może być szczególnie niebezpieczna dla osób z chorobami układu oddechowego, bo jakość powietrza jest w tym czasie fatalna. To prawdziwa zmora Wysp Kanaryjskich, której nie da się w żaden sposób przewidzieć. Planując wyjazd last minute można się jedynie upewnić, że kalima akurat nie dotarła tam, gdzie się wybieracie.
Fuerteventura położona jest na zachód od kontynentu europejskiego i obowiązuje na niej czas WET (Western European Time). Oznacza to, że po przylocie należy cofnąć zegarki o godzinę względem czasu obowiązującego w Polsce i większości krajów europejskich.
Ze względu na zdecydowanie niewielkie, w porównaniu z Polską, oddalenie Fuerty od równika, nie ma tutaj dużych wahań w długości dnia zależnie od pory roku. Latem najdłuższy dzień trawa blisko 14 godzin (7-21), zimą najkrótszy około 10,5 godziny (8-18).
Na Fuerteventurze podobnie jak w Hiszpanii obowiązuje Euro. W większości miejsc bez problemów można płacić kartą, dlatego przed wylotem warto pomyśleć i zamówić wielowalutową kartę Revolut idealnie sprawdzającą się w podróżach zagranicznych.
Jeśli natomiast chcecie i wolicie korzystać z gotówki, walutę najlepiej wymienić jeszcze przed podróżą, w Polsce. Oczywiście na Fuercie w większych miastach i nadmorskich kurortach z łatwością znajdziemy bankomaty.
Fuerteventura nie jest dużą wyspą, ale największe atrakcje rozrzucone są po całym jej terenie. Dlatego by dotrzeć do większości z nich trzeba skorzystać z jednego ze środków transportu.
Na wyspie działa sieć lokalnych autobusów. 18 linii dociera właściwie do wszystkich najważniejszych miejsc na Fuercie, ale niestety niektóre z nich jeżdżą bardzo rzadko, co może utrudnić sprawne przemieszczanie się. Szczegółowe trasy i rozkład jazdy znajdziecie na stronie internetowej przewoźnika.
Najpopularniejszą opcją na aktywne zwiedzanie Fuerteventury jest oczywiście własne auto. Daje ono pełnię swobody i możliwość dotarcia właściwe w każde miejsce na wyspie. Na Fuercie działają zarówno duże renomowane wypożyczalnie jak i małe lokalne firmy. Szeroką ofertę najłatwiej i najszybciej porównać w wyszukiwarce internetowej Rentalcars.
Przy wyborze auta zwróćcie uwagę na warunki wypożyczenia. Niektóre firmy zabraniają wjazdu swoimi autami na drogi szutrowe, takie jak np. ta prowadząca do plaży Cofete lub wymagają za taką możliwość dodatkowej opłaty za rozszerzone ubezpieczenie.
Coraz popularniejsze wśród turystów staje się korzystanie z usług lokalnych biur podróży. W ich ofercie można znaleźć naprawdę różnorodne i bardzo ciekawe propozycje. Od zwiedzania najciekawszych miejsc na wyspie, przez rajdy samochodami terenowymi po bezdrożach, po lekcje surfingu i nurkowania. Szeroki wybór ofert lokalnych biur znajdziecie na portalu getyourguide.
Fuerteventura objęta jest roamingiem w ramach Unii Europejskiej. Dlatego w zależności od pakietu danego operatora nie powinniśmy być narażeni na wygórowane opłaty zarówno za korzystanie z telefonu, SMSów czy mobilnego internetu. Przed wyjazdem warto sprawdzić warunki roamingu u swojego operatora.
W Hiszpanii, a tym samym na Fuerteventurze używane są gniazdka i wtyczki typu C, a więc takie same jak w Polsce. Nie potrzeba zatem żadnych przejściówek, ani konwerterów by podłączyć urządzenia do sieci elektrycznej.
Aby porozumieć się z mieszkańcami Fuerteventury z pewnością przyda się przynajmniej podstawowa znajomość hiszpańskiego. Ale i bez niej nie powinniśmy mieć większych problemów z dogadaniem się na wyspie. Dużo osób, zwłaszcza w miejscach turystycznych, zna przynajmniej podstawy angielskiego a także niemieckiego.
Największą popularnością wśród przyjezdnych cieszą się: Corralejo na północy i Morro Jable na południu wyspy. To dwa największe miasta w swoich regionach, a zarazem najbardziej turystyczne ośrodki na wyspie. Warto je wybrać jako bazę noclegową, jeśli doceniacie miejskie udogodnienia: szerszy wybór hoteli czy restauracji, dostęp do najróżniejszych sklepów i wieczornych rozrywek.
Alternatywą są z pewnością mniejsze i bardziej kameralne miejscowości takie jak na przykład El Cotillo, położone na północno-zachodnim wybrzeżu. To urocze i ciche miasteczko z licznymi plażami w okolicy to zdecydowanie nasz faworyt! Ale życie zamiera tu przed 22:00, więc nieco senna atmosfera tego miejsca z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu.
Poniżej polecamy Wam sprawdzone noclegi w trzech miastach: El Cotillo, Corralejo i Moro Jable.
Niezależnie od preferencji co do miasta wszędzie z łatwością można znaleźć zarówno hotele jak i prywatne kwatery. Wybór jest bardzo szeroki, a ostatecznej decyzji może pomóc wyszukiwarka noclegów.
Część turystów decyduje się podzielić swój urlop i spędzić jego część na północy, a następnie przeprowadzić się na południe. To dobry pomysł jeśli macie zamiar spędzać czas aktywnie i zwiedzać różne części wyspy i nie chcecie ciągle jeździć z jej jednego krańca na drugi.
Fuerteventura to wyspa, która przyciąga przede wszystkim miłośników słońca i kąpieli morskich – w końcu nazywana jest plażą Wysp Kanaryjskich. Ale oprócz tego oferuje ogrom najróżniejszych atrakcji, więc zwolennicy aktywnego wypoczynku nie będą się tu nudzić.
Są na Fuercie urokliwe miasteczka, mnóstwo szlaków pieszych, marsjańskie krajobrazy, kratery wygasłych wulkanów i fantastyczne punkty widokowe. Są też jaskinie, naturalne baseny, malownicze wąwozy i ciekawa kuchnia. Wszystko to co najważniejsze opisaliśmy w osobnym tekście o największych atrakcjach Fuerteventury, które warto zobaczyć w czasie pobytu. Mamy nadzieję, Fuerta zauroczy Was tak samo jak nas!
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!
My mieliśmy radość spędzić 4 dni w Corralejo (Fuerteventura) Przecudowne miejsce! Zdecydowanie Polecam! Byliśmy w lutym. Podróżowaliśmy z krainy deszczowców (UK), zatem ponad 20 stopni i słońce stanowiło dla nas przemiłą odmianę i przedłużenie lata Nagrałem krótki filmik z tej wyprawy, może dla kogoś stanie się motywacją pójść w nasze ślady a dla tych co już tu byli fajnym wspomnieniem
https://youtu.be/kO9EH2fuHZg
Przepiękne plaże i pustynny krajobraz. Konieczny samochód, Transport Publiczny właściwie poza Transferem z Lotniska nie istnieje
Bardzo lubię takie wpisy z praktycznymi informacjami. Dzięki nim jeszcze lepiej można zaplanować swoją podróż.
ciekawe informacje , fajny blog