Jeszcze nie tak niedawno o Airbnb słyszała jedynie garstka podróżników. Wiele osób było początkowo nieufnych wobec nowego serwisu, jednak szybko okazało się, że to świetna alternatywa dla hoteli. Airbnb w krótkim czasie rozrosło się tak bardzo, że niektóre europejskie miasta zdecydowały się na wprowadzenie ograniczeń w stosunku do osób oferujących wynajem lokali. Coraz większa liczba ofert sprawiła też, że pojawiły się wątpliwości co do jakości i przede wszystkim – bezpieczeństwa mieszkań, a także co do samej idei.
Pierwotnie w serwisie znajdowały się mieszkania osób prywatnych, które chciały w ten sposób podreperować swój domowy budżet, a przy okazji nawiązać też nowe znajomości, oferując znacznie więcej niż „bezduszne” hotele. Oprócz miejsca do spania cenne insiderskie wskazówki dotyczące zwiedzania miasta, tego gdzie zjeść, gdzie pójść na imprezę i co zobaczyć w pierwszej kolejności. Nam zdarzało się nawiązywać naprawdę ciekawe znajomości, a wieczorów spędzonych z naszymi gospodarzami nie zamienilibyśmy na nic innego. Były to zwykle przemiłe spotkania podczas których dowiadywaliśmy się mnóstwa ciekawostek na temat kultury, społeczeństwa i tego jak żyje się w danym miejscu. Ceny również były atrakcyjne w porównaniu z cenami hotelowymi.
Dziś w wielu przypadkach mieszkaniami z Airbnb zarządzają agencje nieruchomości i rzadko kiedy ma się bezpośredni kontakt z właścicielem, a i ceny nierzadko przewyższają oferty hotelowe.
Nie zmienia to jednak faktu, że nadal lubimy korzystać z tego serwisu, jednak znalezienie dobrej oferty nie jest już takie proste. Mamy na koncie ponad 20 dłuższych i krótszych wynajmów w Airbnb, co oczywiście nie czyni nas ekspertami, ale w zasadzie nie mieliśmy żadnych przykrych doświadczeń. Jak zatem znaleźć i bezpiecznie oraz tanio wynająć mieszkanie przez Airbnb?
Im wcześniej rozpoczniecie poszukiwania mieszkania, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdziecie dobrą ofertę w niskiej cenie. Jest to szczególnie ważne, gdy chcecie zatrzymać się w jednym miejscu na co najmniej kilka dni i zależy Wam na znalezieniu miejsca, które będzie się Wam podobać i w którym będziecie czuć się dobrze. To nie znaczy, że nie ma na Airbnb dobrych ofert last minute. Wielokrotnie zdarzało nam się w podróży dokonywać rezerwacji z dnia na dzień, ale były to rezerwacje maksymalnie na 1-2 dni. Wielu właścicieli woli wynająć mieszkanie za mniejsze pieniądze niż nie wynająć go wcale, dlatego przy krótkich wynajmach można zaryzykować. Zawsze uda się coś znaleźć, nawet jeśli warunki nie będą idealne.
Ocena i liczba komentarzy to kluczowe elementy. Zwykle duża ilość komentarzy idzie w parze z dobrymi ocenami, ale nie zawsze musi tak być. Nigdy nie decydujemy się na mieszkania poniżej 4 gwiazdek, za to zdarzyło nam się nocować w miejscu z jednym komentarzem. W tym przypadku sytuacja była jednak bezpieczna, bo właściciel miał kilka innych mieszkań, które zbierały doskonałe noty i recenzje. Ryzyko było więc minimalne i okazało się, że miejsce jest rewelacyjne.
Zawsze staramy się przeczytać jak najwięcej komentarzy. Jest w nich zwykle mnóstwo cennych informacji, które niekoniecznie znajdują się w opisie oferty. Po wpisach gości można zorientować się jacy są właściciele, jaki jest stan mieszkania, czy jest czysto i czy okolica jest bezpieczna, a nawet ile zajmuje dojazd do największych atrakcji turystycznych lub dojście do najbliższego przystanku czy sklepu. Ale pamiętajcie, że to subiektywne wrażenia. Ostatnio zdarzyło mi się nocować w pięknym domu, który miał bardzo dobre oceny, ale żadna z 20 osób nie wspomniała, że jest on położony przy ruchliwej ulicy! Zatyczki do uszu rozwiązały problem, ale nie wierzę, że tylko mi przeszkadzał hałas.
Odnoszę też wrażenie, że czasem ludzie nie są do końca szczerzy w swoich ocenach, zwłaszcza jeśli właściciel jest miły i uczynny. Krytyka jest trudna, ale zamieszczanie wpisów zawierających same superlatywy mija się z celem, jeśli mieszkanie ma istotne wady.
Superhost to nagroda dla właścicieli mieszkań przyznawana przez serwis Airbnb. Oznacza ona, że gospodarze przyjmują dużo osób, sprawnie odpisują na wiadomości, nie odwołują ofert oraz że przynajmniej 80% ocen to 5 gwiazdek. Superhost to właściwie gwarancja sukcesu. Jeśli właściciel nie ma takiego statusu warto sprawdzić czy osoba wynajmująca jest przynajmniej osobą zweryfikowaną (a więc Airbnb otrzymało skan jego dowodu i numer telefonu) oraz czy zamieszczone w ogłoszeniu zdjęcia są zgodne z rzeczywistością – w takiej sytuacji zdjęcie będzie zawierało podpis „zweryfikowane zdjęcie“.
Cała komunikacja poprzedzająca wynajem mieszkania powinna być prowadzona w serwisie Airbnb. Pracownicy serwisu mają wgląd w naszą korespondencję, więc w przypadku jakichkolwiek nieprzyjemności łatwo będzie udowodnić „winę“. Maile nie będą stanowiły żadnego dowodu w sprawie, po pierwsze dlatego, że obie strony musiałyby dobrowolnie je ujawnić, a po drugie dlatego, że musielibyśmy mieć pewność, że nie zostały one sfałszowane.
Jeśli z jakiegoś powodu wolicie kontaktować się inaczej, warto poprosić o potwierdzenie kluczowych ustaleń w wiadomości, w serwisie Airbnb.
Inna sprawa, że serwis blokuje maile czy strony internetowe i nie wyświetla poprawnie podawanych adresów www czy email, więc wszelkie tego typu próby ze strony właścicieli zawsze budzą we mnie podejrzenia.
Serwis Airbnb umożliwia tylko dwie formy płatności: PayPal lub kartą płatniczą. Nie klikajcie w żadne linki i pod żadnym pozorem nie przelewajcie pieniędzy na prywatne konto właściciela. W takiej sytuacji Airbnb nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wynajem i nie uzyskacie pomocy ze strony serwisu.
Zdarzyło nam się również, że właściciel zaproponował płatność gotówką na miejscu, sugerując że dzięki temu zapłacimy mniej (unikniemy opłat serwisowych i stawka będzie niższa). Nigdy nie zgadzajcie się na takie rozwiązanie, a jeśli chcecie negocjować cenę właściciel ma każdorazowo możliwość wystawienia tzw. Oferty specjalnej, która będzie widoczna tylko dla Was. Z kolei opłata serwisowa gwarantuje pomoc ze strony obsługi Airbnb.
Dłuższe wynajmy (zwykle powyżej 1 miesiąca) wymagają dodatkowo podpisania umowy. Wielu właścicieli próbuje uniknąć formalności wystawiając mieszkanie w serwisie Airbnb. W większości przypadków jest to oszustwo, bo w wielu krajach wynajem powyżej 30 dni musi być zgłoszony do urzędu, a właściciel musi odprowadzić podatek. W tej sytuacji również na Was spoczywa odpowiedzialność, więc pamiętajcie, że wynajem przez Airbnb nie zastępuje umowy.
Zastanawiacie się pewnie jak często zdarza się, że rezerwacja zostanie anulowana przez gospodarza? Nam taka sytuacja przytrafiła się chyba raz lub dwa, ale otrzymaliśmy pełny zwrot poniesionych kosztów i niewielką rekompensatę na wynajem nowego lokum. Zwrot pieniędzy możemy otrzymać na konto Airbnb lub na konto bankowe, by szukać noclegu niezależnie w innym serwisie. Wynajmując mieszkanie zwróćcie uwagę na zasady anulowania rezerwacji, które przysługują Wam jako gościom. Airbnb umożliwia gospodarzom wybór spośród trzech rodzajów zasad anulowania rezerwacji: elastycznych (do 24h przed przyjazdem), średnio rygorystycznych (do 5 dni przed przyjazdem) i rygorystycznych (50% kosztów do 7 dni przed przyjazdem), które chronią zarówno gospodarzy, jak i gości. Bardzo rygorystyczne zasady anulowania obowiązują tylko w szczególnych przypadkach, wyłącznie dla zaproszonych gości. Długoterminowe zasady anulowania dotyczą wszystkich rezerwacji obejmujących 28 lub więcej dni. Przed każdą rezerwacją zapoznajcie się jeszcze raz ze szczegółami oferty w tym zakresie.
Niewiele osób wie, że ceny w serwisie Airbnb można negocjować. Każdy z gospodarzy ma możliwość wystawienia tzw. Oferty Specjalnej, w której może wskazać za wynajem dowolną (niższą) cenę. Przy długoterminowych wynajmach rabaty udzielane są często automatycznie, ale zawsze warto zapytać. Nic Was to nie kosztuje, a możecie tylko zyskać. Nie raz udało nam się w ten sposób obniżyć koszty podróży, ale oczywiście to tylko dobra wola Gospodarza. Nawet jednak przy wynajmie tygodniowym – 5 euro dziennie to już całkiem miła suma.
W zakładce Airbnb Plus znajdziemy mieszkania o znacznie wyższym standardzie, skierowane do najbardziej wymagających klientów. By mieszkanie mogło znaleźć się w tej kategorii musi spełnić ponad 100 wyśrubowanych kryteriów, wśród których jest m.in. w pełni wyposażona kuchnia z nowym sprzętem AGD, bez śladów użytkowania i zabrudzeń, żelazko, deska do prasowania, brak prywatnych rzeczy właściciela w łazience i lśniące kafelki, do tego zestaw ręczników i kosmetyków dla gości. Mieszkania będą weryfikowane i regularnie sprawdzane przez pracowników Airbnb, co pozwoli na systematyczny nadzór i kontrolę jakości wynajmowanych lokali.
Obecnie w ofercie znajduje się ponad 2.000 mieszkań w 13 dużych miastach (m.in. Los Angeles, Toronto, Milan i Shanghai), ale do końca roku liczba ma wzrosnąć do 75.000 w 50 różnych destynacjach. Wyższy standard oznacza oczywiście wyższe ceny. Podczas gdy średni koszt wynajmu mieszkania wynosi około 100 dolarów za noc, cena ta wzrasta do 200 dolarów w przypadku Airbnb Plus.
Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe kwestie na pewno zastanawiacie się czy warto w ogóle szukać mieszkań przez Airbnb. Naszym zdaniem warto i nie jest to reklama. Trzeba po prostu uważnie przeglądać ogłoszenia, całą transakcję i komunikację przeprowadzić poprzez serwis. Wtedy nie powinny Was spotkać żadne nieprzyjemności. Ciągle można tam znaleźć naprawdę miłe i piękne mieszkania, które cenowo bywają bardzo konkurencyjne w stosunku do hoteli (choć to niestety coraz rzadziej). Zdarzało nam się również wynajmować pokój w mieszkaniu współdzielonym z właścicielem, dzięki czemu mieliśmy okazję otrzymać rekomendacje z pierwszej ręki oraz porozmawiać z osobą, która wychowuje się i mieszka w odwiedzanym przez nas kraju. Takie spotkania są naprawdę wspaniałe!
Przeczytaj też nasz tekst jak samodzielnie zorganizować podróż.
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!
Ostatnio będąc w Turcji ze znajomymi (łącznie 5 os.) wynajęliśmy przez Airbnb duży apartament 100 m2 z tarasem, i mnóstwem miejsca do wspólnego przebywania. Kosztowało nas to ok. 45 zł za noc od osoby – jak to rezerwowaliśmy nie wierzyliśmy, że jest taniej niż np. nad polskim morzem. Można się naprawdę pozytywnie zaskoczyć jak dobrze się poszuka. Bardzo fajny i przydatny wpis. 🙂
To prawda. Czasem ceny apartamentów są bardzo korzystne. My ostatnio wynajęliśmy ogromne i tanie mieszkanie w samym centrum Baku. Byliśmy tylko we dwoje, ale mogły tam mieszkać jeszcze conajmniej 2 osoby. Wtedy cena za osobę/dzień byłaby naprawdę śmiesznie niska.