Niewygodne buty potrafią zepsuć każdą wyprawę. W końcu nikt nie lubi wracać do domu z obtartymi piętami, z odciskami na stopach, nie mówiąc już o poważniejszych urazach, takich jak skręcona kostka. Dlatego buty trekkingowe to jeden z najważniejszych zakupów każdego miłośnika pieszych wędrówek. Dobrze dobrane obuwie zupełnie zmienia zasady gry – wędrówka jest wówczas łatwiejsza i przyjemniejsza, a przede wszystkim bardziej komfortowa i bezpieczna. Na rynku są setki modeli butów trekkingowych, więc podjęcie właściwej decyzji nie jest proste, tym bardziej, że to całkiem spory wydatek. Przed zakupem warto zastanowić się jaki typ obuwia będzie Ci najbardziej potrzebny. W naszym artykule omówimy najważniejsze parametry, które pomogą wybrać Ci najlepsze buty trekkingowe na górskie szlaki.
Buty trekkingowe, nazywane też górskimi czy outdoorowymi to takie, które przeznaczone są do pieszych wędrówek na różnych poziomach trudności i na wymagającym terenie. Powinny zapewnić dobrą przyczepność na zróżnicowanych nawierzchniach, stabilność stopy i stawu skokowego, a także komfort przy pokonywaniu wielokilometrowych szlaków.
Wybierając buty trekkingowe warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, takich jak: wysokość cholewki, typ podeszwy, a także rodzaj materiału, z którego są wykonane.
Wysokie buty trekkingowe są dobrym wyborem dla dwóch zupełnie odmiennych grup turystów. Na takie obuwie powinny zdecydować się osoby stawiające pierwsze kroki w turystyce górskiej po to, by zapewnić sobie większe bezpieczeństwo na szlaku. Tego typu buty lepiej stabilizują stopę, a także lepiej zabezpieczają ścięgna i stawy.
Wysokie buty trekkingowe docenią również osoby zaawansowane w górskich wędrówkach. Obuwie za kostkę sprawdzi się w wysokich partiach gór, a także w czasie dłuższych wycieczek, wymagających większego (i cięższego) ekwipunku. Buty za kostkę są też niezastąpione zimą – wówczas znacznie lepiej chronią nas przez błotem, śniegiem i wilgocią.
Z kolei niskie buty trekkingowe są zwykle lżejsze, przez co zapewniają większą swobodę podczas marszu. Sprawdzają się przede wszystkim w niższych partiach gór, a także na równinach. Gwarantują mniejsze zmęczenie stopy i lepszą oddychalność, ale nie chronią stawu skokowego tak dobrze, jak buty wysokie.
Osobiście wybraliśmy dla siebie buty z wysoką cholewką – mimo że nie chodzimy po wysokich górach i szczególnie wymagających szklakach, czujemy się znacznie bezpieczniej i pewniej w obuwiu za kostkę. Warto jednak pamiętać, że nie sama wysokość cholewki zapewnia bezpieczeństwo naszym stawom skokowym, a odpowiednie usztywnienie pięty!
Buty trekkingowe mogą być wykonane z najróżniejszych materiałów: ze skóry, nubuku, zamszu i materiałów syntentycznych. Buty skórzane dobrze dopasowują się do stopy i są bardzo trwałe, ale mają jedną zasadniczą wadę – są ciężkie. Ich przeciwieństwem są buty wykonane z materiałów syntentycznych – lekkie i szybko schnące.
Pozostaje jeszcze kwestia membrany – czyli specjalnej powłoki, która z jednej strony zapobiega przedostawaniu się wody do wewnątrz, a z drugiej umożliwia odprowadzanie wody z wnętrza buta. Ale membrana nie pozostaje bez wpływu na oddychalność obuwia, więc jeśli zwykle wyjeżdżasz latem – obuwie bez membrany będzie lepszym wyborem!
Dobre buty trekkingowe muszą zapewniać przyczepność na wymagającym terenie. Warto zwrócić uwagę na rodzaj bieżnika, a także na twardość podeszwy.
Miękka podeszwa sprawdzi się na prostych szlakach w niższych górach i na równinach. Natomiast twardsza przyda się na trasach bardziej wymagających i wtedy, gdy wędrujesz z większym obciążeniem. Jest to również obowiązkowy wybór, gdy do butów planujesz przypinać raki.
Warto zwrócić także uwagę na gumowe otoki, które dodatkowo chronią buty przed uszkodzeniami mechanicznymi na kamienistych trasach.
Przed zakupem odpowiednich butów trekkingowych zadaj sobie kilka pytań. Najlepsze buty trekkingowe to takie, które będą dostosowane do Ciebie! A zatem zastanów się:
Uwzględniając powyższe kwestie i znając najważniejsze parametry butów trekkingowych będziesz w stanie lepiej zdefiniować swoje potrzeby!
Oprócz materiału, podeszwy i rodzaju cholewki o wygodzie buta decyduje także odpowiednio dobrany rozmiar. Pamiętaj, że buty trekkingowe powinny być większe od butów, które nosisz na codzień, by uniknąć ucisku i otarć.
Najlepiej zmierzyć swoją stopę popołudniu lub wieczorem – gdy jest nieco zmęczona i opuchnięta. Pamiętaj także o tym by mieć wystarczająco dużo miejsca na założenie grubych skarpet. Możesz wykonać tzw. test palca. Po założeniu butów i przesunięciu stopy maksymalnie do przodu powinno być w bucie dość miejsca na włożenie palca.
Zwróć także uwagę na wybór butów z odpowiedniej kategorii. Wielu producentów oferuje buty unisex, ale buty typowo damskie (https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-damskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-damskie.html) będą lepiej dopasowane do mniejszych i węższych stóp niż buty typowo męskie (https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-meskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-meskie.html)! Osobną kategorię stanowią oczywiście buty dla dzieci (https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-dzieciece-mlodziezowe/buty-trekkingowe-dla-dzieci.html).
Na rynku istnieje ogromny wybór producentów i butów trekkingowych. Warto poświęcić trochę czasu na przemyślaną decyzję, bo obuwie trekkingowe jest stosunkowo drogie. Jeśli nie jesteś przekonany, że będziesz z niego korzystać odpowiednio często – możesz wybrać nieco tańszy model. Z drugiej jednak strony solidne buty będą służyć Ci przez lata – w naszych wędrujemy już 12 lat, a więc ich koszt dawno się zamortyzował!
Choć w sklepach stacjonarnych możesz od razu przymierzyć wybrany model, to wybór, w porównaniu ze sklepami internetowymi, jest dość ograniczony.
Polecamy więc zakupy online! Na przykład na stronie e-horyzont znajdziesz kilkaset modeli butów trekkingowych męskich i damskich, które opisane są według najróżniejszych parametrów. Bez problemu wyszukasz buty z cholewką wysoką lub niską, wodoodporne lub nie, a także buty na lato lub zimę. Dokonując zakupów przez internet możesz zamówić kilka par i przymierzyć je kilkukrotnie w domu, zanim dokonasz ostatecznej decyzji. Pozostałe buty bez problemu zwrócisz w ciągu 30 dni od daty zakupu.
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!