Szkockie zamki, które naprawdę warto zobaczyć

Pierwsze skojarzenia ze Szkocją? Jestem przekonana, że wiele w Was wymieni włochate krowy, panów w kiltach, whisky, potwora z Loch Ness i oczywiście szkockie zamki! Zachowało się ich w Szkocji około 2000, z 3500 istniejących na tych terenach na przestrzeni wieków. To prawdziwy ewenement na skalę światową! Biorąc pod uwagę fakt, że powierzchnia kraju to zaledwie 78.000 km2, daje to średnio jedną zamkową budowlę na około 250 km2. Podróżując po Szkocji prędzej czy później zobaczycie na horyzoncie jakiś zamek, nawet jeśli nie będziecie go specjalnie szukać.
Choć z definicji zamek to zespół budynków warownych i mieszkalnych o charakterze obronnym, to w Szkocji pojęcie to jest znacznie szersze. Obejmuje nie tylko twierdze, ale także rezydencje, pałace czy po prostu wiejskie dworki, nieposiadające żadnych elementów obronnych. Niektóre z nich zachowały się w doskonałym stanie, a z innych pozostała sterta kamieni. Bez wątpienia mają do opowiedzenia fascynujące historie, z niektórymi wiążą się mroczne legendy, a wszystkie stanowią nieodłączny element szkockiego krajobrazu.

Szkockie zamki – informacje praktyczne

Dostępność

Planując zwiedzanie szkockich zamków należy pamiętać, że znakomita ich większość należy do właścicieli prywatnych. To oznacza, że część z nich jest w ogóle niedostępna dla turystów, a inne można zobaczyć wyłącznie po uzyskaniu zgody od właściciela. Zdarza się, że przy bramie znajduje się numer telefonu pod który można zadzwonić i umówić się na spotkanie.
Niektóre szkockie zamki będące prywatną własnością udostępniane są dla turystów, ale wyłącznie w sezonie letnim (od kwietnia/maja do września/października). Niestety również wtedy nie ma stuprocentowej gwarancji, że uda się je Wam zobaczyć. Prywatne rezydencje często wynajmowane są na różnego rodzaju imprezy i uroczystości, więc jeśli będziecie mieli pecha, może się zdarzyć, że będą akurat zamknięte. Niektóre zamki służą też dziś jako luksusowe hotele i wtedy dostępne są tylko dla gości.
Oczywiście wiele przepięknych budowli znajduje się pod opieką organizacji państwowych i są otwarte dla zwiedzających przez cały rok.

Godziny otwarcia

Zdecydowana większość zamków czynna jest krótko, bo tylko w godzinach od 9:00 do 17:00, a nawet do 16:00. Ostatni turyści wpuszczani są zwykle od 30 min do 1 godziny przed zamknięciem. Było to dla nas sporym zaskoczeniem, bo dni w Szkocji już wiosną są naprawdę długie, więc do 20:00 spokojnie można by spacerować po zamkowych ogrodach, nie mówiąc już o zwiedzaniu wnętrz. Niestety, po 16:00 czy 17:00 można liczyć wyłącznie na podziwianie budynków z zewnątrz, o ile oczywiście zamek widoczny jest z drogi lub gdy nie obowiązuje opłata za wstęp do ogrodów.

Ceny

Wiele szkockich zamków można nieodpłatnie podziwiać z zewnątrz. Zobaczenie niektórych wymaga uiszczenia opłaty za wstęp do ogrodów. To zwykle kilka funtów. Natomiast zwiedzanie wnętrz to dość kosztowna sprawa – za bilet zapłacimy od kilku do kilkunastu funtów za osobę (najdroższy zamek w Edynburgu – 17,5 funta). Łatwo policzyć, że nawet już przy 10 zamkach, 2 osobach i średnim koszcie 10 funtów za wstęp, wychodzi w sumie dość niebagatelna kwota.

Przeczytaj także nasz artykuł o noclegu w szkockim zamku.

Gdzie można zobaczyć szkockie zamki?

Szkockie zamki nie były głównym celem naszej podróży, więc nie planowaliśmy naszej trasy pod tym kątem. Niemniej jednak dwa dni w całości poświęciliśmy wyłącznie na zwiedzanie zamków i w tym celu pojechaliśmy do Aberdeenshire, gdzie znajduje się jedyny w Szkocji “szlak zamków” (Castle Trail). Ale to tylko propozycja i wcale nie trzeba trzymać się wytyczonej trasy, bo w całym Aberdeenshire jest około 300 zamków.
Cała przyjemność polega na niespiesznym podróżowaniu i odkrywaniu swoich ulubionych zakątków. Odległości pomiędzy nimi są stosunkowo niewielkie, a krajobrazy po drodze zachwycające, zwłaszcza że kilka zamków znajduje się na terenie Parku Narodowego Cairngorms.
W innych częściach Szkocji także znajdziecie prawdziwe perełki – ot, choćby słynny Eilean Donan, który turyści zwiedzają w drodze na Wyspę Skye, czy Dunnotar Castle uważany przez wielu za najpiękniej położony zamek w całej Szkocji. Nie mówiąc oczywiście o Edynburgu, w którym monumentalna budowla króluje nad całym miastem.
W trakcie dwutygodniowego pobytu zobaczyliśmy w sumie niemal 20 zamków. Większość opisaliśmy pokrótce w poniższym artykule. Zapraszamy Was do wędrówki przez szkockie zamki naszymi oczami, a
jeśli interesuje Was historia i szczegółowy opis konkretnych budowli odsyłamy do niezawodnej strony zamki-szkocji.com, którą prowadzi Michał Michalak – prawdziwy pasjonat i ekspert w temacie szkockich zamków!

Eilean Donan

Zamek Eilean Donan to jeden z najsłynniejszych zabytków i jeden z najpiękniejszych widoków w Szkocji. Położony nieopodal miejscowości Dornie, w otoczeniu Gór Kaledońskich, na niewielkiej wyspie na środku jeziora Loch Duich. Połączony z lądem wyłącznie kamiennym mostem jest niezwykle wdzięcznym obiektem dla fotografów. Nic więc dziwnego, że jest najczęściej fotografowanym zamkiem na świecie.
Został zbudowany w 1220 roku z polecenia Aleksandra II. W kwietniu 1719 roku był okupowany przez wojska hiszpańskie, z zamiarem wzniecenia powstania Jakobitów, a w maju został odbity i zniszczony przez trzy fregaty Królewskiej Marynarki Wojennej. Po 200 latach zdecydowano się na jego odbudowę, a w 1932 roku udostępniono go turystom.
Można go zwiedzać od lutego do listopada. Wstęp dla osoby dorosłej kosztuje 10 funtów. Zamek czynny jest przez większość sezonu od 10 do 18 (ostatni zwiedzający wpuszczani są godzinę przed zamknięciem).

szkockie zamki, Eilean Donan, Szkocja

szkockie zamki, Eilean Donan, Szkocja

Eilean Donan, Szkocja

Eilean Donan, Szkocja

Craigievar Castle

Zamek Craigievar wygląda absolutnie baśniowo. Daleko mu to twierdzy obronnej, a jego ceglasto-różowy kolor sprawia, że trudno pomylić go z jakąkolwiek inną budowlą.
Siedmiokondygnacyjny zamek ukończono w 1626 roku. Był siedzibą klanu Sempill, następnie mieszkała tu rodzina Forbesów, a w 1963 roku przekazano go do organizacji National Trust of Scotland. Według niektórych źródeł zamek był bajkową inspiracją dla Walta Disneya w jego bajce o Kopciuszku.
Wnętrze zamku można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem, w niewielkich, 10-cio osobowych grupach. Przed przyjazdem warto sprawdzić na stronie internetowej Craigievar Castle godziny otwarcia, bo zamek w czasie naszego pobytu był zamknięty i mogliśmy zobaczyć go tylko z zewnątrz.
Wstęp do środka kosztuje 13 funtów.
Wokół zamku znajduje się krótka trasa spacerowa.

szkockie zamki, Craigievar Castle, Szkocja

Craigievar Castle, Szkocja

Kilchurn Castle

Zamek Kilchurn to XV-wieczna twierdza, przez wielu uważana za jedną z najbardziej malowniczych w całej Szkocji. Powstała na zlecenie pierwszego Lorda Glenorchy i miała być pokazem zamożności klanu Campbell w tej okolicy. Jego najstarsza część to masywna wieża mieszkalna, do której w XVII wieku dobudowano nowoczesny garnizon, mogący pomieścić około 200 żołnierzy. Poza funkcją garnizonu w trakcie powstań jakobińskich, zamek nie pełnił istotnej funkcji w późniejszych czasach i został opuszczony w XVIII wieku.
Najpiękniejszy widok rozpościera się z drogi A819. W niewielkiej zatoczce można zostawić auto i przespacerować się nad brzegiem jeziora Loch Awe.
Zwiedzanie zamku jest darmowe, ale wnętrze dostępne jest wyłącznie od 1 kwietnia do 30 września. Do środka można wejść między godziną 9:30 a 17:30.

Kilchurn Castle, Szkocja

Fraser Castle

Fraser Castle ukończony w 1636 roku nie należy do najpopularniejszych atrakcji w Szkocji, bo nigdy nie miał on wielkiego historycznego znaczenia. Zbudowany na planie litery Z uważany jest jednak za jedno z największych osiągnięć ówczesnej szkockiej architektury. Twierdza położona jest na obszarze 350 akrów, a w jej skład wchodzą zamkowe ogrody i plac zabaw dla dzieci. Wokół zamku poprowadzono dwie trasy spacerowe: The Alton Brae Trail (około 2,5 km) oraz Miss Bristow Trail (około 2 km).
Zamek dostępny jest dla zwiedzających niemal przez cały rok (z wyjątkiem stycznia, lutego i drugiej połowy grudnia). Od kwietnia do października czynny jest od 10 do 16, a w listopadzie, pierwszej połowie grudnia i marcu od 11 do 14.
Wycieczka z przewodnikiem kosztuje 12 funtów.
Wstęp do ogrodów jest bezpłatny.

szkockie zamki, Fraser Castle, Szkocja

Fraser Castle, Szkocja

Cawdor Castle

Cawdor Castle położony jest w pobliżu miasteczka o tej samej nazwie. Od zawsze znajdował się w rękach rodziny Cawdor. Jego początki sięgają XIV/XV wieku, gdy wzniesiona została tu pierwsza warownia. Według legendy gród warowny powstał w miejscu, w którym zatrzymał się obciążony licznymi pakunkami osiołek szlachcica Williama. W zamkowych komnatach do tej pory znajdują się kawałki drewna, pod którym rzekomo ów szlachcic odpoczywał. Warownia była na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywana, a w XVII wieku zamek otoczono wspaniałymi ogrodami. Oprócz kwiatów jest tu labirynt z krzewów, wzorowany na legendarnym labiryncie Minotaura z Knossos na Krecie.
Wstęp do zamku i ogrodów kosztuje 12,5 funta, a do samych ogrodów – 7,5 funta.

szkockie zamki, Cawdor Castle, Szkocja

Balmoral Castle

Balmoral to ulubiona letnia rezydencja rodziny królewskiej. Po oryginalnym zamku, XVI-wiecznej wieży mieszkalnej nie zachowały się dziś żadne ślady. Obecna budowla to elegancki pałac z wysoką, zaopatrzoną w blanki wieżą. Wybudowany został w 1855 roku, a za jego projekt odpowiedzialny był architekt miasta Aberdeen, William Smith. Kamień węgielny pod budowę zamku wkopała sama królowa Wiktoria, która wraz z księciem Albertem nadzorowała wszystkie prace. Obszar całej posiadłości wynosi ponad 26 tysięcy hektarów. Niewielka część zamku – sala balowa, oraz większość okolicznych terenów dostępne są dla zwiedzających od początku kwietnia do końca lipca każdego roku, od 10:00 do 17:00. Administracja zamku zastrzega jednak, że godziny otwarcia mogą ulec zmianie, bo nie wiadomo kiedy Królowa Elżbieta będzie chciała odwiedzić swoją szkocką rezydencję. Oficjalnie spędza tutaj cały sierpień, relaksując się w zaciszu szkockich gór i lasów.

szkockie zamki, Balmoral Castle, Szkocja

Balmoral Castle, Szkocja

Balmoral Castle, Szkocja

Balmoral Castle, Szkocja

Dunnottar Castle

Ruiny zamku Dunnottar, położone na stromej wulkanicznej skale, oddzielonej od lądu potężną rozpadliną to jeden z najbardziej spektakularnych szkockich widoków. Zamek otoczony z trzech stron morzem i połączony z lądem wąską ścieżką przez stulecia pozostawał niezdobytą twierdzą. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to Piktowie wznieśli tu pierwsze umocnienia. Podczas szkockich wojen o niepodległość w zamku przechowywano szkockie insygnia koronne. W XVIII wieku uległ on znacznemu zniszczeniu i od tego czasu zaczął popadać w ruinę. Dopiero w 1925 roku jego właścicielka rozpoczęła prace mające na celu zabezpieczenie zamku przed dalszymi zniszczeniami. Najstarsze zachowane mury pochodzą z XIV wieku, ale większość to pozostałości po XVI i XVII wiecznych zabudowaniach. Na zamku Dunnottar kręcono filmową adaptację Hamleta.
Zamek dostępny jest dla zwiedzających przez cały rok, jednak może być zamykany jeśli panują trudne warunki pogodowe.
Wstęp kosztuje 7 funtów.

szkockie zamki, Dunnottar Castle, Szkocja

Dunnottar Castle, Szkocja

Dunnottar Castle, Szkocja

Ardvreck Castle

Malowniczo położony zamek Ardvreck Castle został wybudowany przez Angusa III Mor z klanu MacLeod w 1490 roku. Półwysep połączony jest z lądem jedynie wąskim paskiem piasku, a gdy woda w jeziorze Loch Assynt jest podwyższona, zamienia się w pływową wyspę.
W 1672 roku, po 14 dniach oblężenia, zamek został zdobyty i częściowo zniszczony przez klan MacKenzie of Western Ross. W ten sposób została zakończona dominacja klanu MacLeod nad ziemiami i jeziorem Assynt. Następnie, w 1758 roku posiadłość sprzedano Williamowi Gordonowi, hrabiemu Sutherland. Zamek przetrwał w dość dobrym stanie do 1795 roku, niestety po uderzeniu pioruna uległ zniszczeniu i nigdy nie podjęto próby jego odbudowy.

szkockie zamki, Ruiny Ardvreck Castle, Szkocja

szkockie zamki, Ruiny Ardvreck Castle, Szkocja

szkockie zamki, Ruiny Ardvreck Castle, Szkocja

droga, Ruiny Ardvreck Castle, Szkocja

Dunrobin Castle

Zamek Dunrobin, położony w pobliżu miasteczka Golspie, zdecydowanie odróżnia się od pozostałych szkockich budowli. Jego początki sięgają XIV stulecia, gdy powstała tu pierwsza warownia. W kolejnych latach była ona sukcesywnie przebudowywana, a obecny kształt zamek uzyskał w połowie XIX wieku. Budowlę zaprojektowano na wzór francuskich zamków znad Loary. Francuskie wpływy widać także w ogrodach, ukończonych w 1850 roku.
Na terenie zamku znajduje się także muzeum, które obfituje w trofea myśliwskie.
Zamek dostępny jest dla zwiedzających od kwietnia do października.
Wstęp kosztuje 12 funtów.

szkockie zamki, Dunrobin Castle, Szkocja

szkockie zamki, Dunrobin Castle, Szkocja

Inveraray Castle

Zamek Inveraray położony jest około 1,5 km od miejscowości o tej samej nazwie. Pierwszy projekt budowli powstał w 1720 i był modyfikowany przez kolejnych projektantów. Budowa rozpoczęła się dopiero w 1746 roku i trwała ponad 40 lat. Pierwszym mieszkańcem zamku był John Campbell, piąty książę Argyll i jego żona Elizabeth. Zamek został poważnie uszkodzony w czasie dwóch pożarów – w 1877 roku i w 1975 roku, na szczęście udało się ocalić większość zabytkowego wyposażenia.
Zamek otoczony jest niewielkim parkiem, w skład którego wchodzi ogród w stylu francuskim.
Dostępny jest dla zwiedzających od kwietnia do października.
Wstęp do ogrodów kosztuje 5 funtów, a do zamku (i ogrodów) – 12,5 funta.

szkockie zamki, Inveraray Castle, Szkocja

Inveraray Castle, Szkocja

Urquhart Castle

Zamek Urquhart można podziwiać z lądu, oraz od strony wody – ze statków wycieczkowych wypływających niestrudzenie, w poszukiwaniu Nessie. Warownię wybudowano na polecenie króla Aleksandra II. Jej głównym zadaniem miała być kontrola strategicznego szlaku, prowadzącego przez dolinę Wielki Glen. Na przełomie XIV i XV wieku zamek był częstym miejscem rozgrywek o szkocką koronę i jedną z najważniejszych budowli obronnych w całym kraju. W XVII wieku został wysadzony w powietrze i ostatecznie opuszczony. Od tego czasu zaczął popadać w ruinę. Mimo to uznawany jest przez wielu za jeden z najpiękniejszych zakątków z całej Szkocji. Z zamku rozciąga się wspaniały widok na jezioro, jest to więc doskonały punkt do wypatrywania Nessie.

Zamek Urquhart, szkockie zamki

Zamek Urquhart, szkockie zamki

jezioro Loch Ness

Dunvegan Castle

Zamek Dunvegan wybudowano u wybrzeża jeziora o tej samej nazwie. Część budowli pochodzi z XIII wieku, przez co zamek uznawany jest za najstarszy, nieprzerwanie zamieszkały na terenie Szkocji. Od ponad 800 lat to dom rodzinny klanu MacLeod. Od 1933 roku udostępniony do zwiedzania. Zamek został rozsławiony przez królową Elżbietę, która odwiedziła go w 1956 roku w ramach Królewskiej Wizytacji Szkockich Wysp Zachodnich. Była podobno szalenie zauroczona twierdzą i tutejszymi ogrodami, dlatego polecała każdemu odwiedzenie tej rezydencji na Wyspie Skye.
Wnętrza zamku kryją wiele pamiątek i skarbów związanych z klanem MacLeod. Można podziwiać też bogatą kolekcję obrazów olejnych, szabli i broni pochodzących z różnych okresów.
Zamek i ogrody dostępne są dla zwiedzających od 1 kwietnia do 15 października.
Wstęp kosztuje 14 funtów (zamek oraz ogrody) lub 12 funtów (do samych ogrodów).

Szkocja, Dunvegan Castle, szkockie zamki

St Andrews Castle

Ruiny średniowiecznej fortecy, założonej w 1200 roku można podziwiać w St Andrews. Zamek z trzech stron otoczony jest morzem, a z czwartej broni go fosa. Była to siedziba biskupów i arcybiskupów. W średniowieczu zamek, wraz z sąsiadującą katedrą, był centralnym punktem na kościelnej mapie Szkocji.
Wstęp kosztuje 6 funtów.

Szkocja, St Andrews Castle, szkockie zamki

Szkocja, St Andrews Castle

Braemer Castle

Położony u zbiegu rzek Dee i Clunie Warter zamek został wybudowany w 1628 roku przez hrabiego Mar, jako dom myśliwski, ale też twierdza obronna przed sąsiednim klanem Farquharson. Zamek umożliwiał także kontrolę nad przełęczą Glen Clunnie, która zapewniała dostęp do gór Cairngorm z południa.
Wstęp do twierdzy kosztuje 8 funtów, a dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzać na stronie internetowej zamku Braemer.

Braemer Castle, szkockie zamki

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 12)