To nie był dobry dzień. Mieliśmy zamiar z Fukuoki dostać się do Okayamy, a stamtąd na wyspę sztuki – Naoshimę. Pierwsza część podróży przebiegła bez problemu, ale przyzwyczajeni do częstych i bezproblemowych połączeń kolejowych nieopatrznie nie sprawdziliśmy o której dokładnie odjeżdża nasz następny pociąg (Okayama-Uno). Gdy wbiegliśmy na peron okazało się, że uciekł nam sprzed nosa i musimy czekać godzinę. Co więcej pociągi nie były w żaden sposób zsynchronizowane z odpływającymi z Uno promami, więc na wyspę dotarliśmy późnym popołudniem. Mieliśmy przez to zdecydowanie za mało czasu żeby ją dobrze zwiedzić, a poza tym większość muzeów zamykała się już o 16:30/17:00, co było dla nas sporym zaskoczeniem. Ten wstęp piszę ku przestrodze, bo o ile pociągi między Tokio, Kioto i w innych popularnych kierunkach kursują co 10 minut, tak w przypadku mniejszych miejscowości warto dokładnie zaplanować trasę.
Mimo przygód spędziliśmy na Naoshimie przemiłe popołudnie. Za 1000 yenów (w sumie) wypożyczyliśmy rowery i objechaliśmy prawie całą wyspę dookoła. Teren był momentami pagórkowaty, a przerzutki nie do końca sprawne, ale kto by się przejmował takimi drobiazgami.
Naoshima ma zaledwie 8,13 km2 i leży w obrębie japońskiego Morza Wewnętrznego. Jest częścią najstarszego w Japonii parku narodowego – Seto Naikai. Zamieszkuje ją około 3 tysięcy osób, skupionych w trzech kameralnych miasteczkach: Miyanourze, Honmurze i Tsumurze. W przeszłości wyspa była ważnym węzłem transportu morskiego, a klimat sprzyjał uprawie ryżu, oliwek oraz pomarańczy. Za sprawą Mitsubishi Materials Naoshima stała się istotnym ośrodkiem rafinacji miedzi. Niestety w ciągu ostatnich lat młodzież zaczęła masowo wyjeżdżać do miast, przez co wyspa opustoszała.
Ale znalazł się człowiek, który postanowił zmienić jej oblicze i stworzyć wyjątkowe miejsce, gdzie spotykałaby się nieskazitelna natura, współczesna architektura i nowoczesna sztuka. Pomysł Soichiro Fukutake, prezesa i akcjonariusza globalnego holdingu Benesse zyskał aprobatę ówczesnego burmistrza Naoshimy, a w jego realizację zostali wkrótce zaangażowani światowej klasy artyści i sam Tadao Andō – najbardziej znany japoński architekt. Dzięki temu wyspa będąca idealnym miejscem do łowienia ryb, zmieniła się w wyspę sztuki współczesnej, która skupiła uznanych artystów i młode talenty w jednej przestrzeni artystycznej. Doskonałe bryły wpisały się w naturalne piękno Naoshimy.
Na początku powstał kompleks hotelowy Benesse House, który składa się z czterech niezależnych budynków mieszczących 65 pokoi. Są to Muzeum, Oval, Beach i Park, a nazwy odzwierciedlają charakter każdego z miejsc. Muzeum posiada największą część wystawienniczą, z kolei Park i Beach zapewniają kontakt z naturą i morzem. Ale we wszystkich wnętrzach pojawiają się imponujące obrazy, rzeźby czy instalacje, często dość niespodziewane. Takie rozwiązanie zapewnia gościom dostęp do sztuki współczesnej 24 godziny na dobę, co jest wyjątkowym i innowacyjnym rozwiązaniem. Nic więc dziwnego, że nocleg należy rezerwować z ogromnym wyprzedzeniem mimo że ceny nie należą do najniższych.
Oprócz tego na wyspie znajdują się inne realizacje autorstwa Tadao Andō. Zlokalizowane prawie w całości pod ziemią Chichu Art Musem prezentuje dzieła Claude Moneta, Jamesa Turrella i Waltera De Maria. Ale sam budynek też jest dziełem sztuki. Koncepcja architektoniczna wykorzystuje światło w kształtowaniu przestrzeni obiektu, przez co klimat i wygląd wnętrza zmienia się codziennie zależnie od pory dnia i roku. Lee Ufan Museum w całości poświęcone jest twórczości koreańskiego artysty. Ando Museum zlokalizowane w Honmurze prezentuje fotografie, szkice i modele projektów słynnego architekta. Znajduje się tam również niewielka przestrzeń do medytacji i choć przez wiele osób obiekt ten uważany jest jako ukoronowanie związków Tadao Andō z wyspą, niewykluczone, że nie jest to jego ostatnia realizacja.
Art House Projekt to instalacja w mieście Honmura. Przedsięwzięcie zakłada renowację opuszczonych tradycyjnych domów minka i przekształcanie ich w autonomiczne dzieła sztuki, we współpracy z mieszkańcami wyspy. Do projektu zaproszonych zostało wielu znakomitych artystów i do tej pory powstało 7 obiektów. Ten zaprojektowany przez Tadao Andō we współpracy z Jamesem Turrellem znajduje się w miejscu dawnej świątyni i mieści niezwykłą instalację świetlną. W innych można oglądać rzeźby wielkoformatowe, czy obrazy Senji Hiroshi. Oprócz tego na wyspie znajduje się wiele instalacji na świeżym powietrzu, a do tych najbardziej rozpoznawalnych należą dynie Yayoi Kusama.
Niestety z powodów opisanych we wstępie większość miejsc mogliśmy zobaczyć tylko z zewnątrz. Czujemy ogromny niedosyt, a planując kolejny wyjazd spędzilibyśmy na wyspie przynajmniej jeden pełny dzień, a najchętniej zostalibyśmy na noc. Jednak nawet mimo zamkniętych muzeów mieliśmy okazję zasmakować wyjątkowego klimatu wyspy i podziwiać piękne krajobrazy. Znowu mogliśmy na chwilę się zatrzymać i złapać oddech. Takie dni są w podróży niezbędne, a ponieważ sami nie zawsze potrafimy je zorganizować (mimo że organizacji de facto nie wymagają), może te zamknięte muzea to nie był przypadek.
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!
Dzięki za tę relację! Szykuję właśnie plan na Naoshimę i bardzo się ucieszyłam, że zdecydowałam się na nocleg w okolicy, mam nadzieję zwiedzać wyspę już z samego rana! 😉
Miłego zwiedzania! 🙂