Nara – miasto w którym rządzą jelonki

Niezmiernie trudno było nam się rozstawać z Kioto. W czasie naszych dotychczasowych podróży chyba żadne miasto nie miało do zaoferowania tak wielu różnorodnych atrakcji. Chwilami mieliśmy wrażenie, że cały urlop moglibyśmy spędzić tylko tam, a i tak nie udałoby nam się zobaczyć wszystkiego. Jednak czas w dalszą drogę. Noclegi zarezerwowane z góry niejako zmusiły nas do wyjazdu.

Nara – pierwsza stolica Japonii

Na szczęście kolejnym przystankiem na naszym szlaku była piękna Nara – pierwsza stolica Cesarstwa Japonii. Kiedyś ważny ośrodek polityczny, a następnie klasztorny. Dziś trochę na uboczu, wciśnięta gdzieś między gigantyczne metropolie Kioto i Osakę, turystom kojarząca się z kilkoma kompleksami świątynnymi i… przede wszystkim z wszędobylskimi jelonkami.

Nara

Nara

Jelonki w Narze

Jeśli zastanawiacie się czy jadąc do Nary, na pewno spotkacie na ulicach miasta choć jednego jelonka, to możecie być spokojni. Spotkacie. I to nie jednego. Spotkacie ich dziesiątki, a nawet setki. Trudno w to uwierzyć, ale one po prostu chodzą beztrosko po ulicach – głównie na terenach parku i świątyń – i nie robią sobie nic z obecności ludzi. Czasem będziecie musieli im ustępować drogi lub walczyć z nimi o mapę – lubią wyrywać przechodniom wszelki papier i zjadać go w błyskawicznym tempie.

A jeśli żaden nie będzie chciał do Was podejść, to kupcie shika senbei, czyli specjalne „sarnie wafle” , które działają na nie jak afrodyzjak. Nie będziecie mogli się opędzić od jelonków póki nie wyczyszczą Waszych kieszeni do ostatniego okruszka ich przysmaku. Naszą ulubioną rozrywką, poza karmieniem, było przeprowadzanie jelonków po pasach przez jezdnię. Spróbujcie, to nie takie proste 😉

Nara, Jelonki

Nara, Jelonki
Nara, Jelonki

Nara, Jelonki

Nara, Jelonki

Nara, Jelonki

Nara, Jelonki
Nara, Jelonki

Nara, Jelonki

Nara, Jelonki, wafle, shika senbei

Nara – co warto zobaczyć?

Oczywiście wszędobylskie jelonki to doskonały magnes na turystów (na nas też, nie będziemy ukrywać), ale Nara ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko zabawy z tymi zwierzakami… Choć czasem miałem wrażenie, że większość turystów przyjeżdża tam tylko dla nich.

Najbardziej znaną świątynią w Narze jest Tōdai-ji wybudowana w 752 roku. Jej główny pawilon Daibutsu-den (Pawilon Wielkiego Buddy) to największa budowla drewniana na świecie. (Niektóre źródła podają, że w 1997 roku palmę pierwszeństwa odebrał mu stadion Ōdate Jukai Dome). Obecnie wymiary pawilonu to 50 na 57 metrów. Oryginalnie były dużo większy – po wielu pożarach i zniszczeniach, w czasie jednej z rekonstrukcji w XVIII wieku zmniejszono go o 1/3. Ciekawostką jest także fakt, że do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa.

We wnętrzu Daibutsu-den znajduje się olbrzymi posąg Buddy odlany z brązu. Ma blisko 15 metrów wysokości, a samo oko ma ponad metr średnicy. Jego wagę szacuje się na około 500 ton! Niestety obecny Budda jest wersją wykonaną w 1692 roku. Oryginał i kolejne odlewy ulegały zniszczeniom w czasie licznych trzęsień ziemi. Gdy będziecie już we wnętrzu pawilonu, koniecznie udajcie się za posąg Buddy. Po prawej stronie sali, w jednym z filarów świątyni, zrobiono mały otwór. Jest on rozmiarami zbliżony do nozdrzy posągu Buddy. Japończycy wierzą, że kto się przez niego przeciśnie, zapewni sobie pomyślność w przyszłym życiu. Ja się zmieściłem 🙂

Tōdai-ji, Daibutsu-den, Pawilon Wielkiego Buddy, Nara

Tōdai-ji, Daibutsu-den, Pawilon Wielkiego Buddy, Nara

Tōdai-ji, Daibutsu-den, Pawilon Wielkiego Buddy, Nara

Z Tōdai-ji udaliśmy się jeszcze do chramu shintoistycznego Kasuga Taisha. Droga prowadzi na wzgórze i otoczona jest z obu stron setkami kamiennych lampionów, zza których oczywiście co chwilę wychodzą jelonki. Sama świątynia turystom kojarzy się głównie z ponad tysiącem sześciuset latarenkami wykonanymi z brązu. W pamięci na długo pozostaje specjalna, całkowicie wyciemniona sala, oświetlona jedynie światłem kilkunastu lampionów.

Kasuga Taisha, Nara

Kasuga Taisha, Nara

Kasuga Taisha, Nara

Kasuga Taisha, Nara

Kasuga Taisha, Nara

Kasuga Taisha, Nara

Kasuga Taisha, Nara

Kasuga Taisha, Nara

Oczywiście Nara oferuje dużo więcej atrakcji, przede wszystkim świątyń. Niektórzy uważają, że trzeba tu spędzić co najmniej dwa dni by dobrze poznać miasto. Nam wystarczyło kilkanaście godzin, by zwiedzić główne świątynie, pospacerować po parku i nacieszyć się jelonkami (które są najsłodsze na świecie – mówi Asia). Koniecznie jedźcie do Nary!

Nara

Nara

Nara – Informacja praktyczne

  • Dojazd do Nary: pociągi lokalne z Osaki i Kyoto – zarówno JR jak i Kintetsu Line. (JR – darmowy dla posiadaczy JR Pass)
  • Tōdai-ji – wstęp 500 jenów
  • Kasuga Taisha – wstęp 500 jenów
  • shika senbei (jelenie wafelki) – 150 jenów opakowanie, ale pewnie na jednym nie przestaniecie 😉
Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 3)