To chyba najbrzydsze miasto jakie kiedykolwiek widziałem – powiedział Krzysztof po wylądowaniu na lotnisku San Pablo, w stolicy Andaluzji. Czy tak jest naprawdę? Na szczęście pierwsze wrażenie z okien samolotu okazało się absolutnie mylne! Bo choć Sewilla nie wygląda zbyt atrakcyjnie z lotu ptaka, to jej centrum jest jednym z najbardziej urokliwych w Andaluzji, a być może nawet w całej Hiszpanii.
Bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy i Krakowa w zaledwie 3,5 godziny sprawiają, że to idealny kierunek na weekendowy city-break. Imponująca katedra, przepiękna rezydencja królewska, wille i pałace wyłożone mozaikami, to tylko niektóre z jej licznych atrakcji. Do tego ogrom knajpek serwujących pyszne tapas, słoneczna pogoda i mamy przepis na wyjazd doskonały. Przeczytaj nasz subiektywny przewodnik, zobacz co warto zrobić w stolicy Andaluzji i zaplanuj z nami swoją podróż do Sewilli!
Mówię Sewilla, myślę – Plac Hiszpański. Ten bezsprzecznie najważniejszy symbol miasta położony jest w pięknym parku Marii Luizy. Co ciekawe – nie jest miejscem zabytkowym, bo powstał dopiero w 1929 roku. Zaprojektował go Anibal Gonzalez z myślą o Wystawie Iberoamerykańskiej. Celem tego wielkiego wydarzenia była prezentacja kultury hiszpańskiej i zawarcie symbolicznego pokoju z byłymi koloniami amerykańskimi.
Główny pawilon rozgościł się właśnie na rozległym Placu Hiszpańskim, którego średnica wynosi 200 metrów! To półokrągły kompleks z centralnym pałacem pośrodku i dwiema wysokimi wieżami po obu bokach, które wzorowane były na La Giraldzie – sewilskiej dzwonnicy znajdującej się w centrum miasta, tuż obok katedry.
We wnętrzu półkola poprowadzono także kanał, nad którym rozpościerają się 4 malownicze mostki. Każdy z nich symbolizuje historyczną krainę w Hiszpanii: Kastylię, Aragonię, León i Navarrę. Trudno nie dopatrzeć się tu weneckich inspiracji! Na środku placu jest też duża fontanna nazwana na cześć inżyniera, który zaprojektował system wodny na Wystawę Iberoamerykańską. Warto zwrócić szczególną uwagę na detale: bogate zdobienia, sztukaterie i rzeźby, ale przede wszystkim na barwne mozaiki poświęcone każdej hiszpańskiej prowincji.
Plac Hiszpański to jedna z największych atrakcji miasta, którą co roku odwiedzają miliony turystów. Nie można jej pominąć w swoim planie wycieczki. Czynny jest codziennie od 08:00 do 22:00. Wstęp jest bezpłatny.
Alcázar to kolejny symbol Sewilli. Ten przepiękny zespół pałacowy był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w dziejach kraju. To jednocześnie najstarszy pałac królewski na świecie – do dziś stanowi rezydencję rodziny królewskiej, która zatrzymuje się tu, będąc w Sewilli.
Alcázar to świetny przykład stylu mudéjar, który łączy w architekturze i sztuce elementy islamskie i chrześcijańskie. Pałac powstał w czasach kalifatu, a następnie przez stulecia był przebudowywany przez kolejnych władców – zarówno arabskich oraz, po rekonkwiście, chrześcijańskich.
Z czasów arabskich przetrwało niewiele – choć wydawać by się mogło, że wszystkie wspaniałe zdobienia czy ornamenty pochodzą właśnie z odległej przeszłości. Nic bardziej mylnego! Wszystkie pomieszczenia uległy zniszczeniom i licznym zmianom. Z czasów arabskich przetrwała jedynie część murów i ogrodu na dziedzińcu Patio del Crucero.
Najpiękniejszą częścią kompleksu jest Pałac Króla Pedro. Uwagę przykuwają tu wspaniałe mozaiki i charakterystyczne geometryczne wzory na ścianach i suficie. Warto także udać się na Dziedziniec Dziewic – z basenem pośrodku, a także do Pałacu Gotyckiego i łaźni. Nie przegapcie też zielonych płuc miasta – królewskich ogrodów, w których znajduje się 200 gatunków roślin.
Alcázar jako jedna z najważniejszych atrakcji Sewilli jest miejscem obleganym przez turystów. Z tego względu bilet warto kupić z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie internetowej. Niewyprzedana pula biletów dostępna jest w kasach biletowych – wyłącznie na dany dzień. Jednak jeśli wszystkie zostaną sprzedane online – nie ma możliwości ich zakupu na miejscu!
Bilety do Alcazaru kosztują 14,5 euro. Za dodatkową opłatą 5,5 euro można także zwiedzać królewskie apartamenty (liczba miejsc jest dodatkowo ograniczona).
Wstęp wolny obowiązuje w poniedziałki od 18:00 to 19:00 (od kwietnia do września) i od 16:00-18:00 od października do marca. Trzeba wcześniej zarezerwować odpowiedni bilet on-line, bo liczba miejsc również jest ograniczona.
Od marca do października możliwe jest także zwiedzanie nocne.
Alcazar dostępny jest dla zwiedzających codziennie od 09:30 do 20:00 (ostatnie wejście o 19:00) – od kwietnia do października oraz od 28 października do 31 marca w godzinach 09:30 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:00).
Sewilska katedra powstała w miejscu meczetu zbudowanego przez dynastię Almohadów. Imponujących rozmiarów budynek, mający 76 metrów długości i 116 metrów szerokości, jest największym i jednym z najwspanialszych kościołów gotyckich na świecie. Budowa katedry trwała niemal 100 lat, choć prace wykończeniowe zajęły jeszcze kolejne stulecia. Jedynymi pozostałościami meczetu jest przepiękna dzwonnica Giralda, dawny minaret i dziedziniec Patio de los Naranjos.
Wnętrze katedry kryje w sobie wiele skarbów. Między innymi monumentalny grobowiec Krzysztofa Kolumba, a także ogromny ołtarz projektu Pierre Dancarta, przedstawiający 45 scen z życia m.in. Jezusa i Maryi.
Wstęp do katedry kosztuje 13 euro (przez stroną www 12 euro) i uwzględnia także wejście na dzwonnicę Giraldę. Bilety warto kupić online nie tylko ze względu na cenę, ale także na bardzo długie kolejki, które ustawiają się do kas, nawet poza sezonem. Na stronie można także zarezerwować bezpłatne bilety – wstęp wyłącznie od poniedziałku do piątku między 14:00 a 15:00. Można także wejść z przewodnikiem na dach katedry – jednak liczba miejsc jest ograniczona, a bilety wyprzedane są zwykle na kilka tygodni do przodu.
Szczegółowe informacje i dostępność poszczególnych biletów znajdziecie na oficjalnej stronie katedry.
Giralda, dawny minaret i dzisiejsza dzwonnica, jak w soczewce odzwierciedla dziedzictwo dwóch cywilizacji i religii – arabskiej i chrześcijańskiej, które miały ogromny wpływ na architekturę całego miasta. Choć Giralda była wielokrotnie przebudowywana, jej styl jest wyjątkowo harmonijny i spójny.
Jej budowę rozpoczęto w XII wieku, a inspirację stanowiły podobne budowle z terytorium Afryki: wieża Kutubijja w Marrakeszu i wieża Hassana w Rabacie. 84 metrowa wówczas Giralda przyćmiła je swoją wielkością, podobnie jak przyćmiła wszystkie inne budowle w XII- wiecznej Europie. W późniejszych czasach minaret uległ uszkodzeniu, więc muzułmańska część, która przetrwała do dziś, ma zaledwie 51 metrów. Kolejne kondygnacje dobudowano już po powstaniu Katedry, do wysokości niemal 100 metrów.
Na samym szczycie widnieje rzeźba Giraldillo, od której nazwę wzięła współczesna budowla. Jest to postać kobiety, która trzyma w jednej dłoni liść palmowy, a w drugiej sztandar i symbolizuje zwycięstwo wiary chrześcijańskiej nad muzułmańską.
Na szczyt wieży prowadzą pochyłe rampy i dopiero na samym końcu trzeba pokonać zaledwie 17 schodków. Z góry rozciąga się piękny widok miasto, więc warto uwzględnić tę atrakcję Sewilli w swoim planie wycieczki.
Innym miejscem, z którego widać panoramę miasta, są tak zwane Grzyby. Choć oficjalna nazwa tej budowli to Metropol Parasol, to mieszkańcy, ze względu na charakterystyczny kształt, mówią na nią zwykle Las Setas. To, w języku hiszpańskim, oznacza grzyby. Jest to największa na świecie konstrukcja drewniana, ze specjalnie modyfikowanej sklejki z drewna, sprowadzanego z Finlandii. Ma 150 metrów długości i 26 metrów wysokości.
Grzyby są zwycięskim projektem w konkursie na rewitalizację placu miejskiego Plaza de la Encarnacion, rozpisanym w 2004 roku. Podczas wstępnych prac odkryto dobrze zachowane pozostałości miasta z okresu wpływów rzymskich, które dziś można zobaczyć w podziemnym muzeum.
Choć wstęp na tarasy widokowe poprowadzone na górze jest relatywnie drogi – 15 euro, to warto wejść na nie wieczorem. Wówczas można podziwiać miasto w promieniach zachodzącego słońca, a po zmroku obejrzeć także Aurorę – czyli nocny pokaz świateł.
Las Setas czynne są codziennie od 09:30 to 00:30 (ostatnie wejście możliwe jest o 23:30).
Jednym z naszych ulubionych miejsc w Sewilli jest Dom Piłata, czyli największy prywatny pałac w mieście. Cały kompleks składa się z kilku pomieszczeń, dziedzińców i ogrodu. Budowę Casa de Pilatos rozpoczęto w XV wieku, a w jego architekturze i dekoracjach przeważa sztuka włoskiego renesansu z wieloma elementami hiszpańskiego stylu mudéjar. Wewnątrz zachwycają przepięknie ułożone płytki azulejos (ponad 150 wzorów), geometryczne stiuki i antyczne rzeźby.
Kupując bilet wstępu do Domu Piłata możemy wybrać jeden z dwóch wariantów: zwiedzanie samego dołu lub dodatkowo zwiedzanie górnego piętra (z przewodnikiem). O ile dolne pomieszczenia są w zasadzie puste, tak na piętrze podziwiać można bogatą kolekcję malarstwa oraz oryginalne umeblowanie.
Dom Piłata czynny jest codziennie od 09:00 do 18:00. Bilet kosztuje 12 euro – parter. Za zwiedzanie górnych apartamentów należy dodatkowo zapłacić 6 euro.
O rzece Gwadalkiwir mówi się często jako o kręgosłupie Andaluzji. Nazwa Gwadalkiwir pochodzi z języka arabskiego – od wadi al-kabir, co oznacza wielką rzekę. Przez część Greków nazywana była Tharsis, ale to inne jej określenie – Betis, cieszyło się większym uznaniem. Od niego pochodzi nazwa jednego z najbardziej znanych klubów piłkarskich w Sewilli – Real Betis Balompie, w którym przez wiele lat grał znany napastnik reprezentacji Polski Wojciech Kowalczyk.
Spacer nadmorską promenadą po wschodnim brzegu rzeki pozwala podziwiać kolorowe domki dzielnicy Triana oraz jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Sewilli – Toro del Oro, czyli Złotą Wieżę. Powstała ona w XIII wieku i miała służyć nie tylko do obrony miasta, ale także jako latarnia rzeczna i tarcza obronna przed atakami od strony portu. Muzułmanie wybudowali tylko jej pierwszy człon. Chrześcijanie po przejęciu miasta wprowadzili modyfikacje i zwiększyli liczbę okien strzelniczych, a najmniejsza część zwieńczona kopułą powstała dopiero w 1760 roku. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Żeglugi, a na szczycie – taras widokowy.
Wstęp jest możliwy po wpłaceniu niewielkiej darowizny w wysokości 3 euro.
Andaluzja słynie z tworzenia ceramiki, a żaden andaluzyjski dziedziniec nie może obejść się bez kolorowych płytek. Muzeum Ceramiki mieści się na zachód od rzeki Gwadalkiwir – w dzielnicy Triana, w dawnej Fábrica de Cerámica Santa Ana Rodríguez Díaz. W tej części miasta było niegdyś niemal 40 fabryk! Prawie wszystkie kafelki, które można zobaczyć w kościołach, hotelach, barach i prywatnych domach w mieście, a także na wspaniałym Plaza de España, zostały wykonane właśnie w Trianie. Niestety – zakaz używania pieców opalanych drewnem wprowadzony w latach 70-tych przyczynił się do upadku tego rzemiosła. Obecnie w Sewilli nie ma już ani jednej fabryki.
Muzeum jest niewielkie. Na parterze można zapoznać się z procesem produkcji ceramiki i licznymi warsztatami funkcjonującymi niegdyś w mieście. Natomiast na pierwszym piętrze zaprezentowane są dzieła z różnych okresów historycznych, a także plakaty Biennale Flamenco z lat 1980-2020.
Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Wstęp kosztuje 2,10 euro.
O ile absolutnie nie namawiamy Was na udział w korridzie, tak uważamy, że warto zobaczyć najstarszą arenę walk byków w Hiszpanii, która znajduje się właśnie w Sewilli. Jej pełna nazwa to Plaza de Toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla. Owalna arena w dzielnicy portowej El Arenal została zbudowana w XVIII wieku i może pomieścić 13.000 widzów. Posiada unikalną barokową fasadę z lat 1762-1881. W środku mieści się także niewielkie Muzeum Walk Byków, w którym można podziwiać różnego rodzaju eksponaty związane z korridą – w tym między innymi przepiękne kostiumy torreadorów.
Arena walk byków czynna jest codziennie od 9:30 do 21:30. W dni kiedy odbywają się walki – godziny otwarcia skrócone są do 15:00. Bilet kosztuje 10 euro.
Andaluzja to kolebka flamenco. Ten pełen pasji, temperamentu i energii taniec to niezwykle porywająca forma sztuki. Jego korzenie sięgają XV wieku, kiedy to w Hiszpanii pojawili się pierwsi Romowie, tzw. Gitanos. Początkowo żyli oni na marginesie hiszpańskiego społeczeństwa, ale z czasem różnice powoli zanikały. Cygańskie flamenco zaczęło odgrywać istotną rolę w hiszpańskie kulturze. Flamenco powstało z mieszanki folkloru andaluzyjskiego i wpływów romskich, ale też perskich, kultury Żydów Sefardyjskich i Maurów. Do międzynarodowej sławy tego tańca przyczynił się bez wątpienia Generał Franco. Uznał on flamenco za narodowy taniec Hiszpanii i zaczął wykorzystywać go do promocji kraju.
Flamenco można zobaczyć na specjalnych pokazach organizowanych w tzw. tablaos – restauracjach i tawernach, gdzie wykonywane jest flamenco lub też we wspólnotach (peñe), które mają nieco mniej komercyjny i turystyczny charakter. A przy odrobinie szczęścia można po prostu trafić na występy tancerzy spacerując po mieście. Artyści często pojawiają się w okolicach Katedry, a także na Placu Hiszpańskim.
Hiszpania to raj dla smakoszy i dla miłośników tapas. W stolicy Andaluzji znajduje się mnóstwo świetnych restauracji, serwujących tradycyjne andaluzyjskie potrawy: krokiety (croquetas), tortillę, pieczone ziemniaczki (patatas bravas), mięsne gulasze, pulpety w pomidorowym lub migdałowym sosie (albondigas), sałatkę ziemniaczaną (ensalada rusa) i wiele innych.
W Sewilli warto spróbować pysznego kremu pomidorowego (salmorejo) podawanego z szynką i jajkiem, obłędnych kozich serów, smażonych bakłażanów serwowanych z miodem, policzków wołowych, zupy z migdałów (ajoblanco), a także kultowej kanapki montadito de pringa. I oczywiście nie można zapomnieć o churrosach, które andaluzyjczycy chrupią od samego rana!
Bezpośrednie połączenia lotnicze do Sewilli z Polski w sezonie 2024 oferują linie WizzAir z Warszawy i Ryanair z Krakowa. Część turystów dociera jednak do stolicy Andaluzji lecąc przez Malagę. Jest ona dobrze skomunikowana z Sewillą i ma połączenia lotnicze z większością polskich lotnisk.
Sewilla to idealny kierunek na weekendowy wyjazd, choć na pewno nie będziecie się nudzić, jeśli zdecydujecie się zostać tu nawet kilka dni. Wówczas można zorganizować jednodniowe wycieczki. Malaga, Kordoba, Ronda lub pobliskie Pueblos Blancos są świetnie skomunikowane z Sewillą!
Sewilla to w zasadzie destynacja całoroczna, jednak najlepiej jechać tam wiosną, jesienią lub zimą. Warto wiedzieć, że przez większą część roku panują w niej wysokie temperatury, latem dochodzące nawet do ponad 40 stopni. Wiosną i jesienią średnie temperatury oscylują wokół 23 stopni, a więc są idealne dla turystów zwiedzających miasto. Najwięcej deszczu można spodziewać się od listopada do stycznia, ale nawet wtedy nie powinien być on szczególnie uciążliwy.
Choć Sewilla jest największym miastem w Andaluzji i 4-tym w Hiszpanii, większość atrakcji turystycznych znajduje się w ścisłym centrum miasta. Mieszkając w pobliżu, można poruszać się pieszo i nie korzystać z transportu miejskiego. Sewilla ma także rozbudowaną sieć ścieżek rowerowych, a w mieście dostępne są rowery miejskie. Można je wypożyczyć za 2 euro za godzinę, więc to świetna alternatywa dla pieszych wędrówek.
Sewilla oferuje szeroki wybór noclegów – od budżetowych hosteli, przez Airbnb, po luksusowe hotele. Z naszego punktu widzenia najważniejsza jest lokalizacja – najlepsze są więc okolice: Casco Antiguo, Santa Cruz, Museo ale również Triana. Nocując dalej od centrum warto poszukać hotelu w pobliżu jednej ze stacji metra, co usprawni dojazd do najważniejszych atrakcji.
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!
Ciężko słowami opisać jakie wrażenie robią te zdjęcia! Dzięki za taką świetną relację 🙂