Zamek Capdepera – największa twierdza na Majorce

Miejscowość Capdepera położona jest w najdalej wysuniętej na wschód części Majorki i choć sąsiaduje ze znanym kurortem Cala Rajada, często pomijana jest przez turystów odwiedzających wyspę. Tymczasem w tym niewielkim miasteczku znajduje się największy i najlepiej zachowany zamek na Majorce – Castel de Capdepera. Warto odwiedzić to miejsce, poznać jego fascynującą historię i zobaczyć tutejszą przepiękną architekturę.

Capdepera – krótka historia miasta

Pierwsze osady w regionie Capdepera powstały już w epoce brązu. Później wyspę przejęli Rzymianie a następnie Muzułmanie, którzy w tych miejscach zaczęli budować pierwsze fortece, istotne dla obrony wyspy. Między X a XII wiekiem w wiosce postawiono wysoką na 10 metrów strażnicę. Rozpościerał się z niej doskonały widok na wszystkie strony świata.

Rzymianie nazwali to miejsce „caput petrae” co oznacza kamienny przylądek. Zostało to przetłumaczone w średniowieczu na Cap de la pera, a ostatecznie na Capdepera.

Majorka

Istotną datą jest rok 1229 kiedy to król Jaume odbił Majorkę z rąk Muzułmanów. W 1231 roku przybył do Capdepery z zamiarem podbicia Minorki, choć w rzeczywistości nie dysponował żadnymi środkami, które umożliwiłby przeprowadzenie tej operacji. Zamiast tego wcielił w życie plan opracowany przez dwóch templariuszy Ramona de Serra i Berenguera de Santa Eugenia. Do emira wysłano delegację, która oznajmiła iż król chce przyłączyć do swojego królestwa również Minorkę, ale jest gotów odstąpić od walki i przyjąć honorową kapitulację. W tym samym czasie królewscy podwładni rozpalili na wzgórzach Capdepery setki ognisk. Z Minorki wyglądało to tak, jakby wielotysięczna armia przygotowywała się do walki. Podstęp zadziałał i kilka dni później emir przybył do Capdepery by podpisać tu traktat uznający zwierzchność chrześcijańskiej Majorki nad Minorką. Oryginalny dokument znajduje się we Francuskiej Bibliotece Narodowej w Paryżu.

W 1300 roku Capdepera otrzymała status miasta królewskiego (vila), nadany wówczas wielu innym wioskom przez Jaume II.

Zamek Capdepera

Zamek Capdepera – twierdza obronna

Zamek Capdepera powstał dopiero na początku XIV wieku na pozostałościach wcześniejszej twierdzy mauretańskiej. Zbudowano go tu ze względu na strategiczne położenie, na wzgórzu Puig de Capdepera, 159 metrów nad poziomem morza. Miał chronić mieszkańców przed atakami piratów i umożliwić kontrolę szlaków łączących Majorkę z sąsiadującą Minorką.

Majorka

Budowę twierdzy zarządził król Jaume II, a to co nazywamy dziś zamkiem było tak naprawdę obwarowaną wioską. Wewnątrz murów znajdowało się niegdyś, według różnych źródeł od 125 do 150 domów. Mieszkańcy mimo wszystko woleli mieszkać poza murami miasta, dlatego stosowano różnego rodzaju zachęty ekonomiczne dla rodzin, które godziły się by zamieszkać na terenie zamku. Wybudowano także kaplicę w najwyższym punkcie fortecy. Podobną politykę kontynuował także syn Jaume II – Sancho I, który zmagał się z piratami rabującymi statki handlowe.

Zamek Capdepera

W XVIII wieku twierdza przestała pełnić funkcję obronną – wewnątrz pozostało około 25 domów, a strategiczne wieże wybudowano na samym wybrzeżu. Do XIX wieku zamek pełnił rolę fortyfikacji wojskowej, w której stacjonowali dragoni, a następnie, w 1854 roku przeszedł w ręce prywatnego właściciela Josepa Quinta Zaforteza. Dopiero ponad 100 lat później Rada Miasta odkupiła zamek i udostępniła go dla zwiedzających.

Zamek Capdepera – zwiedzanie

Droga do zamku pnie się stromymi uliczkami, wśród uroczych domów, galerii i restauracji. Na wzgórze można także wspiąć się schodami, będącymi przedłużeniem ulicy Carrer des Pla de Consset, odchodzącej od głównego placu miasta Plaza de l’Orient.

Capdepera

Capdepera

Mury, wieże widokowe i ruiny domów

Mury zamku wyznaczają niemal trójkątną przestrzeń, a wewnątrz znajdują się cztery wieże: Des Costerans, Sa Boira, Ses Dames i d’en Banya. Po obu stronach wyznaczonej ścieżki możemy zobaczyć pozostałości domów, które zamieszkiwali niegdyś mieszkańcy zamku (cały czas prowadzone są tu prace archeologiczne). Mury są częściowo dostępne dla zwiedzających, można więc przespacerować się po nich podziwiając przy tym widoki na miasto i na wybrzeże.

Zamek Capdepera

Dom Gubernatora

Jednym z najlepiej zachowanych budynków wewnątrz murów jest tzw. Dom Gubernatora, które obecnie jest siedzibą Museu de la Llata. To niewielkich rozmiarów muzeum prezentuje wielowiekowe dziedzictwo Majorki jakim jest wyplatanie różnego rodzaju produktów z liści palmowych. Przedstawiono tu cały proces od zbierania liści przez ich suszenie i wybielanie, po wyplatanie z nich najróżniejszych wyrobów takich jak liny, miotły czy kultowe kosze. Ta bardzo stara technika kultywowana jest właściwie tylko w miejscowościach Capdepera i Arta. Na drugim piętrze Domu Gubernatora można zapoznać się z historią Capdepery i okolic i zobaczyć dwie makiety zamku: obecnego i tego sprzed kilkuset lat.

Kościół

Najważniejszym budynkiem na zamku jest kościół z gotycką kaplicą poświęconą pierwotnie św. Janowi a później Madonnie Nadziei (Virgen de la Esperanza). To miejsce szczególne dla mieszkańców Capdepery, bo legenda głosi że patronka miasta cudem uratowała tutejszą ludność przed atakiem piratów. Wywołując nad miastem gęstą mgłę pokrzyżowała im plany. Wewnątrz kościoła znajduje się ołtarz z rzeźbą Chrystusa wykonaną z drzewa pomarańczowego.

Zamek Capdepera, kościół

Z tarasu na dachu kościoła rozpościera się wspaniały widok na wybrzeże i okolice. Wprawne oko dostrzeże stąd sąsiadującą z Majorką Minorkę. Uwagę zwracają także widoczne z góry wieże strażnicze, skąd wysyłano kolejne ostrzeżenia przed wrogiem (wieża po wieży w kierunku Palma de Mallorca) by w razie zagrożenia zorganizować obronę i wysłać pomoc w dowolny punkt wyspy. Komunikacja odbywała się za pomocą dymu lub ognia.

Zamek Capdepera, kościół i wieża

Torre d’en Nunis

Obok kaplicy znajduje się wspomniana wcześniej wieża Torre d’en Nunis, jedna z najstarszych na Majorce. Była kiedyś dwukrotnie wyższa niż obecnie i osiągała wysokość 10 metrów. To tu podpisano traktat pokojowy na mocy którego Minorka uznała zwierzchnictwo Majorki.

Średniowieczny targ Capdepera

Ogromną atrakcją w miejscowości Capdepera jest bez wątpienia średniowieczny jarmark. Odbywa się tu od 2000 roku w trzecią niedzielę maja i jest prawdziwą podróżą w czasie. Rzemieślnicy w strojach z epoki sprzedają tu wówczas swoje wyroby i pokazują proces ich powstawania. W miasteczku i na zamku odbywają się różnego rodzaju pokazy, koncerty i wystawy. Niestety z wiadomych względów fiesta została odwołana zarówno w 2020 jak i w 2021 roku. Nie pozostaje więc nic innego jak mieć nadzieję, że tradycja będzie wznowiona w kolejnych latach.

Dojazd i informacje praktyczne

Zamek Capdepera czynny jest dla zwiedzających:

  • od listopada do marca – od 10:00 do 17:00
  • w kwietniu, czerwcu i październiku – od 10:00 do 19:00
  • od czerwca do końca września – od 10:00 do 21:00
  • Uwaga! Zamek jest nieczynny od 1 stycznia do 5 lutego.

Bilet kosztuje 3 euro, a cały dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na ochronę dziedzictwa kulturowego gminy Capdepera.

Do Zamku można dojechać autem drogą oznaczoną MA-15, która prowadzi z Palmy przez Manacor i Artę. W miasteczku znajduje się kilka parkingów, gdzie można bez problemu zostawić auto.

Do Capdepery można także dotrzeć autobusem nr 411. Jadąc z Palmy należy przesiąść się w Manacor.

Zamek Capdepera
Zamek

Zamek Capdepera

Latarnia morska – Far de Capdepera

Będąc w Capdepera warto także zobaczyć inne atrakcje znajdujące się w okolicy. Jedną z nich jest malowniczo położona latarnia morska – Faro de Capdepera, która działa od 1861 roku. Można dojść do niej pieszo przez sosnowy las z Cala Gat lub dojechać autem do samego koniuszka wyspy. To idealne miejsce na podziwianie malowniczych zachodów słońca. Z kolei w pogodny dzień można stąd podobno dostrzec wybrzeże Minorki.

Far de Capdepera

Far de Capdepera

Cala Ratjada

Cala Ratjada to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych ośrodków turystycznych w tej części wyspy. W okolicy znajduje się kilkadziesiąt hoteli a region oferuje ponad 40 kilometrów linii brzegowej pełnej urokliwych zatoczek. Najpiękniejsze plaże według wielu turystów to Cala Agulla, Cala Mesquida czy Cala Guya.

Polecamy atrakcje w okolicy:

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

5 - (Głosy: 4)