Na przygotowanej przez nas przed wyjazdem do Omanu mapie, z trasą i zaznaczonymi miejscami do których chcemy dotrzeć, był jeden punkt z dopiskiem – “chyba się tu nie dostaniemy”. Miejscowość Al Ayn (Al Ajn), bo o niej mowa, leży trochę poza głównymi szlakami turystycznymi. Była punktem wysuniętym najbardziej na zachód ze wszystkich które zaplanowaliśmy, a w najbliższej okolicy nie znaleźliśmy właściwie żadnych innych miejsc, które chcielibyśmy zobaczyć. Ostatecznie okazało się, że mamy wystarczająco dużo czasu, żeby tam dojechać. Dzięki temu udało nam się zobaczyć to z czego Al Ayn jest znane, czyli położone na pobliskim wzgórzu beehive tombs – starożytne tolosy wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Nazwę beehive tombs, można przetłumaczyć na polski jako “grobowce w kształcie ula”. To charakterystyczne, okrągłe, wieże o średnicy około 10 metrów, budowane z ułożonych w stos płaskich kamieni. Archeolodzy nie są jednak dziś zgodni jakie było przeznaczenie nietypowych konstrukcji wznoszonych w okolicach miejscowości Al Ayn, Bat i Al-Khutm (Al-Chutm). Wielu naukowców poddaje w wątpliwość twierdzenie, że beehive tombs służyły faktycznie jako grobowce. W trakcie wykopalisk archeologicznych w ich wnętrzach, ani w najbliższej okolicy, nigdy nie znaleziono żadnych szczątków ludzkich.
Powstaje zatem naturalne pytanie jakie było przeznaczenie beehive tombs, jeśli nie służyły one jako miejsce pochówku. Teorii jest co najmniej kilka. Jedną z bardziej popularnych jest twierdzenie, że budowle były wznoszone jako grobowce, ale albo nigdy w tych celach nie zostały wykorzystane, albo że grzebano w nich ludzi, ale po latach szczątki przenoszono w inne miejsca. Niektórzy archeolodzy sugerują natomiast, że budowle pełniły funkcję silosów lub wież obronnych. Inni z kolei zwracają uwagę na wyjątkowe właściwości akustyczne wewnątrz tolosów. Najstarsze beehive tombs są dość proste – mają tylko jedno wejście i jedną komorę. Późniejsze “grobowce” posiadają dwa wejścia i nawet cztery komory. Niestety prawdziwa funkcja budowli do dziś nie została ostatecznie potwierdzona.
Odkrycia beehive tomb w okolicach Bat, Al Ayn i Al-Khutm, a także znajdujących się wokół nich starożytnych zabudowań, afladży, kopalni miedzi, warsztatów i kamieniołomów dokonano całkiem niedawno. Dopiero w latach 70-tych XX wieku uczyniła to grupa duńskich archeologów. Natomiast już w 1988 roku stanowiska archeologiczne i tamtejsze budowle zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Według badaczy najstarsze struktury mogą mieć nawet 5000 lat. Cały kompleks stanowisk archeologicznych uznawany jest za najlepiej zachowany i największy z tego okresu, w tej części świata. Niestety mimo swych rozmiarów i dobrego stanu, nie pozwoliło to archeologom na zdobycie pełnej wiedzy na temat cywilizacji i kultury która wznosiła budowle. W trakcie wykopalisk odnaleziono zaledwie kilka dzbanów na wodę, grotów strzał i sztyletów.
Budowle beehive tombs rozmieszczone są w trzech głównych skupiskach. Największe z nich znajduje się w pobliżu miejscowości Bat i obejmuje także pozostałości innych zabudowań – domów, świątyń, systemów nawadniających, a także kopalni miedzi i kamieniołomów. Większość z budowli jest tam słabo zachowana, choć sukcesywnie odnawiana. Rozrzucone są jednak na dość dużym terenie, dlatego Bat przypadnie najbardziej do gustu miłośnikom archeologii i wielbicielom historii starożytnej. Drugim stanowiskiem archeologicznym jest miejscowość Al-Khutm gdzie można podziwiać jedną monumentalną okrągłą wieże.
Najlepiej zachowane i najbardziej atrakcyjne dla turystów są budowle na obrzeżach Al Ayn. Na szczycie wzgórza możemy podziwiać ponad dwadzieścia kamiennych okrągłych struktur. Dodatkową zaletą jest przepiękne usytuowanie konstrukcji na tle górskiego pasma Jebel Misht.
Beehive tombs można też zobaczyć na Salma Plateau, ale tamtejsze budowle nie znajdują się obecnie na liście UNESCO.
Pod koniec 2019 roku w północnej części regionu Ash Sharqiyah odkryto kolejnych 45 tolosów beehive tombs, a także osadę i kopalnię miedzi z epoki żelaza. Znalezisko zostało określone przez omańskiego ministra dziedzictwa i kultury jako jedno z najlepiej zachowanych stanowisk odkrytych w ostatnim dziesięcioleciu. Być może dzięki niemu archeologom uda się lepiej poznać historię oraz odpowiedzieć ostatecznie na pytanie o przeznaczenie beehive tombs.
Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.
Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.
Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.
Aby mieć spokojną głowę w czasie wyjazdu, przed każdą dalszą podróżą warto się ubezpieczyć. Najkorzystniejszą ofertę najłatwiej wybrać dzięki darmowej porównywarce i kalkulatorowi ubezpieczeń. Dzięki niemu znajdziesz najlepszą ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb.
Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.
Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.
Tanie loty to hasło które elektryzuje każdego podróżnika. Aby znaleźć najlepsze oferty nie trzeba spędzać wielu godzin przeszukując internet. Wystarczy skorzystać z porównywarki i wyszukiwarki tanich lotów Skyscanner. Teraz każdy może latać za mniej.
Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!
Och, jak ja kocham takie miejsca. Fotogeniczne,tajemnicze, bez tlumow turystow. Przepieknie polozone.
Ja jestem juz zachwycona i jak los da, to Oman czeka.
O tak… ten brak turystów to rzeczywiście była niesamowita zaleta. Poza nami przy tych „grobowcach” nie było zupełnie nikogo. Cisza, spokój, piękne otoczenie.
Mi też od razu przyszło do głowy, że wyglądają trochę jak starodawne silosy.
Tylko co oni w nich trzymali? Jedyne uprawy w okolice to daktyle… 🙂
Wow! Już wiem co koniecznie muszę zobaczyć podczas wizyty w Omanie. Beehive tombs na tle tych gór wyglądają niesamowicie!
W Omanie są dziesiątki ciekawych i przepięknych miejsc do zobaczenia, tylko są one mało rozreklamowane 🙂
Niesamowite grobowce! Cały Oman fascynuje mnie od dawna, dość długo pracował tam mój przyjaciel i obiecałam mu odwiedziny, do których nie doszło- zdążył emigrować do Europy. I te plany jakoś przesunęłam na inne czasy, a nawet o nic zapomniałam. Czekam na więcej 🙂
O Omanie piszemy od kilku tygodni a jeszcze kilka wpisów przed nami więc serdecznie zapraszamy. A z tym odkładaniem rzeczy na później to teraz sobie codziennie powtarzamy, że dobrze że wiele pomysłów i wyjazdów realizowaliśmy spontanicznie… kto wie kiedy znowu będziemy mogli sobie na to pozwolić. #jakmożesztonieodkładajnapóźniej 😉
Co to to nie – tylko nie grobowce;)
No, ale właśnie oto chodzi, że nie wiadomo czy to są grobowce 😀 Przeczytaj cały tekst a zrozumiesz 😉
Zdecydowanie jestem na nie;)
Historia starożytna i takie „perełki” archeologiczne to cos co od dawna bardzo mnie interesuje! Będę tu zaglądać:)
My jakoś nie jesteśmy wielkimi fanami archeologii, ale te miejsca były naprawdę niesamowite i warte zobaczenia.
Trafiłam na Twój blog przypadkiem i nigdy nie myślałam o wyjeździe w tamte strony.
Po przeczytaniu kilku wpisów o Omanie jestem zachwycona!!
I już sprawdzałam ceny lotów… 😀
Szacun za ciekawe wpisy!
I jak ceny biletów? Atrakcyjne? 😉
woooow, ale czad! i jakie to ciekawe! muszę przejrzeć wsyztskie wpisy, uwielbiam takie ciekawostki! 🙂
Witajcie 😉 dawno mnie u Was nie było 🙂 a u Was jak zwykle kolejne ciekawostki z Omanu.
Super mieliście ten wyjazd i wiele ciekawych miejsc i rzeczy widzieliście jestem pod wrażeniem tego kraju, a powiem szczerze że jakoś nie brałam go pod uwagę i to był chyba błąd 🙂
Witamy! Witamy! My też ostatnio jakoś na wszystko mieliśmy mniej czasu, niby pandemia i lockdown, ale ja akurat pracowałem dużo więcej niż normalnie. Teraz staram się wrócić do normalnego rytmu i m.in. pozaglądać na zaprzyjaźnione blogi… tylko tyle z podróżniczych tematów obecnie nam pozostaje 🙁