Salma Plateau – płaskowyż pełen jaskiń

Opowieść o Salma Plateau zaczyna się w Nizwie. Wracając z porannego targu kóz spotkaliśmy Anię, która prowadzi stronę Oman – jedyny kraj na O, napisała przewodnik po Omanie, a także organizuje wycieczki po tym pięknym kraju. Ania zagadała nas, gdy usłyszała, że rozmawiamy po polsku i tak ucięliśmy sobie krótką, ale bardzo miłą rozmowę. Korzystając z okazji zapytaliśmy o rekomendacje dotyczące Omanu i wtedy Ania opowiedziała nam o płaskowyżu Salma Plateau, którego nie mieliśmy w ogóle w naszych planach. Powiem tak – jeśli Wy również nie, to najwyższa pora te plany zmienić. Dzięki, Aniu!!!

Droga do Salma Plateau

Salma Plateau znajduje się we wschodnim paśmie gór Al-Hadżar. Do celu prowadzą dwie drogi odchodzące od głównej szosy numer 17. Szlak północny, niemal w całości szutrowy, który rozpoczyna się na wysokości miejscowości Fins i szlak południowy, wybetonowany sporymi fragmentami – mniej więcej 6 kilometrów dalej na południe drogą 17 w kierunku Sur. Mimo że jest to pętla i nie ma teoretycznie żadnego znaczenia, którędy wjedziemy i zjedziemy, to jednak większość przewodników rekomenduje wspinaczkę drogą szutrową i zjazd betonową. Tak też zrobiliśmy, dlatego nie mamy pewności, czy pokonanie trasy w odwrotnym kierunku jest rzeczywiście trudniejsze. Chodzi tu przede wszystkim o podjazd pod górę, gdyż na niewielkim odcinku mamy do pokonania 1500 metrów wzwyż. Uwierzcie, że trochę się namęczyliśmy, a samochód mimo naprawdę mocnego silnika momentami trochę się ociągał. Mocne i sprawne auto z napędem 4×4 jest tu absolutnie niezbędne, z kolei przy zjeżdżaniu docenicie na pewno dobre hamulce. To chyba jedna z najtrudniejszych tras, jaką pokonaliśmy w czasie naszego ponad dwutygodniowego pobytu w Omanie. Ale było warto.

Salma Plateau, Oman

Salma Plateau, Oman

Salma Plateau, Oman

Salma Plateau, Oman

Salma Plateau, Oman

Salma Plateau, Oman

Po drodze nie ma wyznaczonych punktów postojowych, ale ruch jest znikomy, więc róbcie krótkie przystanki i cieszcie się widokami. Wspinaczka kończy się po mniej więcej 15 kilometrach, a później teren zdecydowanie się wypłaszcza. Po około 16-17 kilometrach od punktu startowego (koordynaty podajemy niżej), zobaczycie drogowskaz na jaskinię Majlis al Jinn Caves.

Salma Plateau, Oman

Legenda o jaskiniach na Salma Plateau

Salma Plateau to chyba jedno z najpiękniejszych miejsc w Omanie. Łagodne wzniesienia niemal zupełnie pozbawione roślinności tworzą iście księżycowy krajobraz, a młode, podatne na erozję skały utworzyły fantastyczne formacje zarówno nad jak i pod ziemią. Widoki, które rozpościerają się z góry na wybrzeże są absolutnie nieziemskie, a i sam płaskowyż kryje w sobie wiele atrakcji, o czym zresztą mówi jedna z tutejszych legend. Według niej Bóg, chcąc nagrodzić odwagę i bohaterstwo lokalnej pasterki, która broniła swego stada przed lampartem (niegdyś występującym na terenie Omanu!), zesłał na ziemię 7 gwiazd, które utworzyły na terenie płaskowyżu 7 jaskiń. Jedna z nich, wspomniana już Majlis al Jinn Caves, należy do największych na świecie.

Salma Plateau, Oman

Salma Plateau, Oman

Jaskinia Majlis Al Jinn Cave

Turystyka w Omanie jest jeszcze w powijakach, co ma oczywiście swoje zalety. Ale gdy podjeżdżacie do jednej z największych jaskiń na świecie, pewnie spodziewalibyście się jakiejś infrastruktury i oprawy godnej takiego miejsca. Tymczasem nic takiego tu nie znajdziecie. Gdyby nie tablica informacyjna trudno byłoby się zorientować, że tę dziurę w ziemi, obok której stoicie, warto w ogóle oglądać. Wejścia do jaskini nie są w żaden sposób ogrodzone, oznaczone ani zabezpieczone, a tuż obok znajdują się niewielkie zabudowania. Zresztą jeden z mieszkańców wypatrzył nasze auto z oddali i gdy tylko zaparkowaliśmy, przyszedł i zaproponował nam oprowadzenie po terenie.

Jaskinia Majlis Al Jinn Cav, Oman

Jaskinia Majlis Al Jinn Cav, Oman

Jaskinia Majlis Al Jinn Cav, Oman

Nazwę Majlis Al Jinn tłumaczy się jako miejsce spotkań dżinów. To jedna z największych komór jaskiniowych na świecie. Została odkryta przez amerykańskie małżeństwo, Dona Davidsona i Cheryl Jones wcale nie tak dawno temu, bo w 1983 roku, a powstała prawdopodobnie 50 milionów lat temu. Ma 320 m długości, 225 m szerokości i 120 m wysokości i mogłaby wewnątrz pomieścić prawie 11 boisk piłkarskich. Do groty prowadzą trzy wejścia przez sufit: Asterisk (Khoshilat Beya Al Hiyool) – o głębokości 139,6 m, First Drop (Khoshilat Maqandeli) – 118 m a także Cheryl’s Drop (Khoshilat Minqod) – 158,2 m.

Do niedawna jaskinia była dostępna dla turystów, ale od 2008 roku otrzymanie pozwolenia na zwiedzanie jest właściwie niemożliwe. Zresztą to raczej rozrywka dla profesjonalistów, wymaga odpowiedniego sprzętu, przeszkolenia i przewodnika, bo wspinaczka pod górę jest bardzo trudna, a innych, bocznych wyjść nie ma. Jaskinia jest tak głęboka, że wykorzystywana była nawet do skoków spadochronowych – base jumping. Być może kojarzycie Felixa Baumgartnera, który w 2012 roku skoczył z wysokości blisko 40 kilometrów. Pięć lat wcześniej był też tutaj i wskoczył ze spadochronem do wnętrza Majlis Al Jinn. Po nim uczyniło to jeszcze kilku odważnych śmiałków.

Jeśli interesuje Was wycieczka w głąb ziemi, sprawdźcie wyprawy do innej jaskini, 7th Whole Cave, która również znajduje się na płaskowyżu Salma Plateau. Można do niej wejść z wykwalifikowanym przewodnikiem.

Uwaga! Wysokogórskie wielbłądy!

Kolejną, dość niespodziewaną akurat na tej trasie atrakcją, okazały się wielbłądy. Oczywiście były to wielbłądy hodowlane, niemniej jednak ich widok na wysokości 1500 m n.p.m absolutnie nas zadziwił i zachwycił. Choć w Omanie wielbłądów podobno nie brakuje, do tej pory jakoś nie mieliśmy do nich szczęścia i wcale nie mijaliśmy ich na każdym kroku, a z relacji wielu podróżników wynikało, że tak właśnie powinno być. Spotkanie z wielbłądami na Salma Plateau zaspokoiło nasze potrzeby, bo wielbłądy były naprawdę przyjacielskie, w ogóle się nas nie bały i momentami to my zastanawialiśmy się, czy zaraz nie wejdą nam do samochodu.

wielbłąd, Oman

wielbłąd, Oman

wielbłąd, Oman

Beehive Tombs

Jadąc dalej dotrzecie w końcu do miejscowości Qurun, skąd zaczyna się droga powrotna. W tym miejscu możecie na chwilę zboczyć z trasy i odbić z pętli w prawo, w kierunku drogi numer 30, żeby zobaczyć tolosy (beehive tombs). To antyczne budowle na planie koła lub zbliżone do koła, przykryte kopułowym sklepieniem. Tolosy widzieliśmy też w Al Ayn, więc tym razem zaczęliśmy powoli wracać, nie mogąc nacieszyć się pięknem omańskich krajobrazów. Według niektórych źródeł tolosy na Salma Plateau są lepiej zachowane, ale to te w Al Ayn wpisane są na listę UNESCO.

Qurun, Oman

Wadi Fins

Droga powrotna jest znacznie przyjemniejsza niż początkowa wspinaczka. Większość trasy jest łagodna i z każdym kilometrem delikatnie się obniża, a w dole możecie podziwiać Wadi Fins. Tuż przed miejscem, gdzie rozpoczyna się stromy zjazd, zatrzymajcie się koniecznie na punkcie widokowym, skąd rozpościera się spektakularny widok na wybrzeże. To naprawdę robi wrażenie, gdy jesteście na wysokości ponad 1000 metrów, a tuż nieopodal widzicie piękne plaże, lazurową wodę i błękitne niebo. Widok, który się nie kończy. Punkt znajduje się w odległości około 13,5 km od Qurun, a potem – ratuj się kto może. Betonowa droga w dół jest momentami trochę przerażająca, ale ostatecznie znacznie łatwiejsza niż podjazd pod górę.

Salma Plateau, Wadi Fins, Oman

Salma Plateau

Salma Plateau

Pokonanie całości pętli zajmie Wam minimum 4 godziny, a jeśli uwzględnić wszystkie przystanki po drodze, najlepiej przeznaczyć na zwiedzanie Salma Plateau cały dzień. Warto na koniec wrócić do Fins, gdzie znajdują się jedne z najpiękniejszych plaż w okolicy. Relaks Wam się należy, zresztą plaża w Fins to doskonałe miejsce na rozbicie namiotu i nocleg.

Salma Plateau

Salma Plateau – informacje praktyczne

Początek trasy: 22.916494 N, 59.195446 E
Koniec trasy: 22.870832 N, 59.223941 E
Samochód: Wymagane auto z napędem 4×4 i pełny bak paliwa
Długość pętli (bez uwzględniania zjazdów do różnych atrakcji): około 50 km
Czas: minimum 4h
Pogoda: Przed wjazdem sprawdźcie prognozy. Deszcz może bardzo utrudnić lub wręcz uniemożliwić podjazd pod górę.

Dodatkowe atrakcje:

Majlis Al Jinn Caves: zjazd przy 22.878759 N, 59.110750 E
Qurun i zjazd do Beehive Tombs: 22.830987 N, 59.099073 E

Idziemy Dalje, logo

Drogi Czytelniku! Mamy nadzieję, że znalazłeś tutaj przydatne informacje i że artykuł pomógł Ci zaplanować wyjazd lub zainspirował do ciekawego spędzenia czasu. Możesz wesprzeć nas w dalszej blogowej działalności stawiając nam wirtualną kawę. Dziękujemy za to, że doceniasz naszą pracę.

Postaw kawę IdziemyDalej.pl

Na koniec mamy dla Ciebie kilka przydatnych podróżniczych linków i porad.

Polecamy rezerwację noclegów przez wyszukiwarkę Booking.com. To doskonała porównywarka ofert z całego świata. Możesz tu znaleźć obiekty w najlepszych lokalizacjach i najbardziej korzystnych cenach. Wejdź, wyszukaj, porównaj i oszczędzaj.

Booking.com

Jeśli szukasz ciekawych atrakcji turystycznych, lokalnych wycieczek lub chcesz kupić bilety wstępu bez stania w długich kolejkach, koniecznie sprawdź ofertę portalu Get Your Guide. Dzięki niemu odkryjesz nieznane atrakcje, a także oszczędzisz czas i pieniądze.

GetYourGuide

Naszym ulubionym sposobem podróżowania jest samochód. Daje on nam niezależność i możliwość dotarcia niemal w dowolne miejsce. Dlatego w czasie naszych podróży korzystamy z porównywarki ofert wypożyczalni aut Rentalcars. Możecie w niej znaleźć samochody na całym świecie w najlepszych cenach.

Rentalcars

Podobał Ci się nasz artykuł? Kliknij "Lubię to!", "Udostępnij" lub oceń go!

4.8 - (Głosy: 18)